Dva chrámy Josefa Kemra (S06E10) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 52 min

Komentáře uživatelů k epizodě (17)

Josef Kemr byl vzácný člověk a jsem rád, že také dokument jej takto zachycuje. Ukázal jej v jeho naprosté přirozenosti, ukázal jeho obrovské klady a to, co se mu v životě nepovedlo, zmínil jen na okraj. Stejně jako Kemr byl pieta sama, tak i tento dokument ho s velkou pietou přibližuje. Bohu díky za tohohle herce. Hudební režie: Tomáš Krygel(21.1.2015)

Za Josefa Kemra!(13.1.2015)

• NinadeL

Zase to pábení, tentokrát na téma Josef Kemr. Herecké kolegyně zhodnotí jeho milostný život, Jan Hrušínský doplní kontext. Rösner ocení jeho rebelskou duši, označí ho za velekněze revoluce a jeho druhá žena emotivně zavzpomíná na truchlejí jeho fenky. Zajímavé snad jen pro připomenutí jeho druhé ženy Mariky Skopalové, o které se běžně nepíše. Neb častěji se dočteme o ženě první, o Evě Foustkové.(1.8.2017)

Jsem rád za tenhle dokument, který poodhaluje osobní život známého herce Josefa Kemra. To či ono mě dost překvapilo, tanto a ono zase zůstalo jen v dokumentu vyřčené, ale nevysvětlené. Proto čtyři hvězdičky, protože dávat pět, to je příliš absolutní hodnota.(4.9.2010)

• kingik

Vyjímečný herec, který hral do roztrhání těla, ale velkého vděku se nedočkal. Národ si až tak nezískal pro svoje nepřístupné charisma a klasickým bavičem nikdy nebyl. Složité role mu nedělaly problémy a s lehkostí vklouznul i do komediálních poloh z nichž nejznámější patrně zůstane chalupářský "špíz" z populárních "Chalupářů". Dokument mě narozdíl od jeho nedefinovatelného a vícerozměrného herectví ničím nepřekvapil. Přetlumočil jen známá fakta, která jsem o panu Kemrovi znal. Příliš nejsem ani zastáncem vzpomínkových řečí. Střídání známých osobností, které se předhánějí v postřezích na tu či onu hereckou, případně jinou uměleckou osobnost, je zajeté schéma, které už mě ničím nevytrhne. Kemr je tady vylíčený tak, jak jsem jeho osobnost znal z dostupných literárních pramenů. Zarytý antikomunista rezolutně odmítající ocenění od nenáviděného režimu, perfekcionalista ohledně hereckých rolí, věřící člověk s vlastní filosofií a svými kolegy respektovaný profesionál. Kemr je pro mě legendou i bez tohoto dokumentu a jeho schopnost obohatit i třeba slabší film svojí přítomností je obdivuhodná. Z pietně pojatého dokumentu na mě jeho charisma nedýchlo, ačkoliv nebylo od věci poslechnout si jeho kolegy, jak ho vnímali a co pro něj znamenal. Dokumenty o velkých osonostech na mě mají paradoxně nevelký dopad. Mé hodnocení: 40%(11.5.2014)

Na prvním místě byl pro něj Bůh a na druhém divadlo ... ale to bylo u něj spojeno ...(15.1.2015)

,, Nahý jsem přišel na svět a nahý z něj odejdu''. Tohle byl skvělý dokumento skvělém Josefu Kemrovi. Až mnohem později, po jeho smrti jsem teprve začal objevovat tu jeho druhou osobní tvář. Tvář věřícího člověka, statečně odporujícího komunistickému režimu. Je úžasné poslouchat vyprávění o panu Kemrovi z úst takových herců Jak byl pan Boris Rösner a ještě úžasnější je vidět s jakou úctou a obdivem o něm vyprávějí. Takoví herci už dnes nejsou. Je smutné, že se nějakého většího vděku opravdu nedočkal a uctíván byl spíše mezi herci. On by o to nestál, ale zasloužil by si to. Alespoň, že se dožil pádu komunistů. * * * *(25.6.2017)

Možná by mne potěšilo, kdyby místo jeho nejbližších a známých nechali vyprávět i samotného herce skrze jeho dochované zápisky a texty, aby se dalo proniknout do jeho myšlení, ale i tak jde o silný dokument o silné osobnosti, která si na nic nehrála, a byla sama sebou, a dělala, co uznala za vhodné pro své dobro. I na tu víru se člověk u pana Kemra dívá poněkud jinak, než je tomu jinak běžné.(12.5.2014)

"Dokud si někoho k sobě nepustil, měl ty oči takové chladné, ale když ano, tak se ty stejné oči smály.."(12.5.2014)

Krasne, dojemne a velmi poucne povidani o tomto mistrovi ceskeho filmu.(8.11.2005)

Když chtěli dát panu Kemrovi titul zasloužilí člen ND.Odpověděl dopisem na ÚV KSČ " Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku která bije, ještě políbil a poděkoval.(2.6.2013)

Vynikající a místy i dojemný dokument o legendě českého divadla. Už jen vědět, proč skončilo přátelství mezi J. K. a Rudolfem Hrušínským... 85%(20.4.2010)

Vtahující dokument o zvláštní osobnosti českého divadla a filmu. Vztah Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského byl zásadní. 82%.(26.4.2016)

Pocta famóznímu herci, který zvárnil neskutečné mnoství nezapomnutelných rolí. Tohle prostě byl pan herec. Osobně jej řadím mezi TOP 10.(23.5.2013)

Geniální.(10.1.2015)

Výborný dokument. Akorát mě mrzí že Kemr nebyl za mlada u holek vůbec oblíbený. Byl to okatý a pěkný kluk s hustými vlasy. Co by kdo ještě chtěl. A to že holky letěly po Hrušinském opravdu nechápu. Jinak to že se Kemr oženil s nějákou co měla kladné názory na komunisty, tak kdoví jak to tam mezi nimi v soukromí fungovalo. Jestli si občas nevjeli do vlasů. Ale věřím tomu, že Kemr se určitě geniálně dokázal chovat k ženám což potvrdila jeho druhá žena. Škoda že ke konci života tak trpěl. Ale všechna čest že odešel hrdinsky přirozeně. Jiní jak jsou těžce nemocní, tak to urychlí sebevraždou. Jinak to že byl věřící bylo moc pěkné. Víru respektuji.(15.5.2018)

Úžasný dokument o jednom z nejlepších herců... ten konec dokumentu kde jeho přítelkyně vypráví, jak se přes film Divá Bára rozloučil se psem jm. Bára, mě neskutečně dojal... i psi mají duši.(11.5.2014)