Dva chrámy Josefa Kemra (S06E10) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 52 min

• kingik

Vyjímečný herec, který hral do roztrhání těla, ale velkého vděku se nedočkal. Národ si až tak nezískal pro svoje nepřístupné charisma a klasickým bavičem nikdy nebyl. Složité role mu nedělaly problémy a s lehkostí vklouznul i do komediálních poloh z nichž nejznámější patrně zůstane chalupářský "špíz" z populárních "Chalupářů". Dokument mě narozdíl od jeho nedefinovatelného a vícerozměrného herectví ničím nepřekvapil. Přetlumočil jen známá fakta, která jsem o panu Kemrovi znal. Příliš nejsem ani zastáncem vzpomínkových řečí. Střídání známých osobností, které se předhánějí v postřezích na tu či onu hereckou, případně jinou uměleckou osobnost, je zajeté schéma, které už mě ničím nevytrhne. Kemr je tady vylíčený tak, jak jsem jeho osobnost znal z dostupných literárních pramenů. Zarytý antikomunista rezolutně odmítající ocenění od nenáviděného režimu, perfekcionalista ohledně hereckých rolí, věřící člověk s vlastní filosofií a svými kolegy respektovaný profesionál. Kemr je pro mě legendou i bez tohoto dokumentu a jeho schopnost obohatit i třeba slabší film svojí přítomností je obdivuhodná. Z pietně pojatého dokumentu na mě jeho charisma nedýchlo, ačkoliv nebylo od věci poslechnout si jeho kolegy, jak ho vnímali a co pro něj znamenal. Dokumenty o velkých osonostech na mě mají paradoxně nevelký dopad. Mé hodnocení: 40%(11.5.2014)

,, Nahý jsem přišel na svět a nahý z něj odejdu''. Tohle byl skvělý dokumento skvělém Josefu Kemrovi. Až mnohem později, po jeho smrti jsem teprve začal objevovat tu jeho druhou osobní tvář. Tvář věřícího člověka, statečně odporujícího komunistickému režimu. Je úžasné poslouchat vyprávění o panu Kemrovi z úst takových herců Jak byl pan Boris Rösner a ještě úžasnější je vidět s jakou úctou a obdivem o něm vyprávějí. Takoví herci už dnes nejsou. Je smutné, že se nějakého většího vděku opravdu nedočkal a uctíván byl spíše mezi herci. On by o to nestál, ale zasloužil by si to. Alespoň, že se dožil pádu komunistů. * * * *(25.6.2017)

Josef Kemr byl vzácný člověk a jsem rád, že také dokument jej takto zachycuje. Ukázal jej v jeho naprosté přirozenosti, ukázal jeho obrovské klady a to, co se mu v životě nepovedlo, zmínil jen na okraj. Stejně jako Kemr byl pieta sama, tak i tento dokument ho s velkou pietou přibližuje. Bohu díky za tohohle herce. Hudební režie: Tomáš Krygel(21.1.2015)

• NinadeL

Zase to pábení, tentokrát na téma Josef Kemr. Herecké kolegyně zhodnotí jeho milostný život, Jan Hrušínský doplní kontext. Rösner ocení jeho rebelskou duši, označí ho za velekněze revoluce a jeho druhá žena emotivně zavzpomíná na truchlejí jeho fenky. Zajímavé snad jen pro připomenutí jeho druhé ženy Mariky Skopalové, o které se běžně nepíše. Neb častěji se dočteme o ženě první, o Evě Foustkové.(1.8.2017)

Možná by mne potěšilo, kdyby místo jeho nejbližších a známých nechali vyprávět i samotného herce skrze jeho dochované zápisky a texty, aby se dalo proniknout do jeho myšlení, ale i tak jde o silný dokument o silné osobnosti, která si na nic nehrála, a byla sama sebou, a dělala, co uznala za vhodné pro své dobro. I na tu víru se člověk u pana Kemra dívá poněkud jinak, než je tomu jinak běžné.(12.5.2014)