Věčný Kristián Oldřich Nový (S05E04) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2004, 52 min

Klasicky a standardně udělaný dokument o věčném milovníkovi a Kristiánovi Oldřichu Novém. Rozhovory s jeho vrstevníky, autentické záběry či ukázky z filmů nám připomenou velkého herce, kterého komunistický režim výrazně utlumil. A tak nám zbývají hlavně jeho staré prvorepublikové či protektorátní filmy.(9.12.2012)

Pro mě jako laika a zatím bohužel nevalného znalce osudů velkých filmových osobností Česka, to byl velmi zajímavý, i když možná příliš krátký, dokument. Fascinuje mě ohromná něžnost a noblesa tohohle pána, je pro mě symbol gentlemanství a předválečného filmu. Pro někoho je Oldřich Nový možná jenom někdo, kdo zvárnil mnoho rolí v plytkých romantických filmech, které nejsou reálné, jen vysněné. Ale pro mě to je člověk, který ty sny realizoval.(17.1.2013)

Oldřich Nový, co více k tomuto předválečnému salonnímu milovníkovi, navíc vždy elegantnímu, noblesnímu a šaramantnímu herci ještě dodat. Například jsem nevěděl to že to byl vlastně on kdo zachránil J. Skopečkovi život v koncentračním táboře Osterode v Sasku kde byli oba deportováni. O. Nový kvůli jeho manželce Alici která byla židovka (a to velmi zámožná-jak jinak) a J. Skopeček sám kvůli židovskému původu to jsem opravdu nevěděl. Jinak vše podstatné i nepodstatné si myslím že už bylo dávno kolikrát předtím řečeno a napsáno a mě jako milovníkovi starých českých filmů tento dokument nepřinesl prakticky nic nového. Ale co bysme také chtěli v pár minutkách že pane Marthosi:-)? Hodnotím tak jen díky výpovědím jeho hereckých vrstevníků S. Beneše a Z. Kabátové. Ty ostatní mají výpovědní hodnotu značně diskutabilní..Sám herec Nový byl profesionál každým coulem. Všem (nejen znalcům) a různým staromilcům velmi vřele doporučuji, určitě se jedná o jeden z celkem ucelených (toť určitě pro méně znalého diváka-laika) dokumentů o životě a díle tohoto velkého herce.(17.9.2006)

• Marthos

Věčně neměnná legenda o Kristianovi je typickým odrazem soudobé veřejnoprávní publicistiky, v níž fakta již dávno znamenají příliš intelektuální formu. Ovšem zájem o bulvární talk-show s "nejpovolanějšími z povolaných" (Hapka, Olmer a spol.) bude jistě značný; také proto, že obdobné povrchní příběhy ze života slavných patří k zvlášť vyhledávanému diváckému artiklu. Škoda, Oldřich Nový si jistě zasloužil důstojnější vzpomínku.(28.7.2014)

• NinonL

Nelíbilo se mi, že ve snímku některé osoby, jejichž jména ani neznám, Kristiána vůbec rozebíraly. Plivali na něho a jeho ženu ale téměř všichni (kritika jeho zpěvu, povaha Nového manželky, jeho nevěry atd.), což mě zvláště u prvorepublikových herců strašně mrzelo. Taky se mi nelíbilo opěvování Třetí říše jakožto nádherné doby pro herce a pracující. Oldřich Nový, deportovaný do koncentráku, by se mnou možná souhlasil. Tento dokument považuji z výše uvedených důvodů za velmi nepovedený.(23.2.2014)