Sesazený král (S08E08) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2007, 52 min

Hej, hej fešák! Pozdravuje ťa Vlasta. Čože, Vlasta? Ktorá Vlasta? No, predsa Vlasta Burian! Táto stará aneknota mi príde na tomto slávnom, českom komikovi asi najviac zábavná. Priznám sa, že nedokážem objaviť to, mnohými tak ospevované, zábavné jadro jeho filmov. Vôbec na mňa nepôsobí ani ten jeho okúňavo kostrbatý zmysel pre humor. No celkom ma zaujal tento dokument, ktorý sa venuje jeho kariére aj súkromnému životu. Z obdivovaného kráľa komikov sa počas okupácie stal fašistický kolaborant. Za čo bol po vojne niekoľko krát súdený. Komunistický režim sa postaral o to, aby bol Burian odstavený na vedľajšiu koľaj. ***(22.12.2012)

• Marthos

Kdo by od tohoto dokumentu očekával víc, než klasicky nepřehledné curriculum vitae, je zatvrzelý optimista anebo nenapravitelný recesista. K čemu je tu inscenována jakási podivná místopisná exkurze Suchého a Justa? Proč se tu opakují zas a znova ty samé nesmysly a výmysly? Proč tomu nikdo nedokázal vymyslet konzistentní dramaturgii? Proč to celé vypadá jako titulní stránka z libovolného bulvárního deníku? Těžko říct, co nebo kdo je tady na odstřel. Zda samolibý Jiras, nesnesitelná Hegerlíková anebo afektovaná Nálepková, pateticky vzrušivě předčítající úryvky z memoárů Lídy Baarové. Čeho je moc, toho je příliš.(11.12.2012)

Velmi podařený dokument, který doporučuji jak milovníkům Vlasty Buriana (sám se mezi ně rozhodně nepočítám), tak i těm ostatním. Dokument se jen okrajově zabývá Burianovou filmovou tvorbou, ale je zaměřen spíše na jeho život, což vede k jedinému cíli. Ukázat ho jaký byl a oprostit ho o cejch kolaboranta, což se myslím podařilo. Velkým plusem je účast posledních žijících Burianových hereckých kolegů jako je Zita Kabátová, Radovan Lukavský, Antonie Hegerlíková či Jaroslava Adamová. Osobně jsem hodně rád za Zitu Kabátovou, která mne však utvrzuje v tom, že už jí paměť taky moc neslouží. V televizi jsem ji za poslední rok viděl čtyřikrát a čtyřikrát opakovala historku, jak jí Burian říkal, že by stála za hřích. Ale zaplať fucking pámbu aspoň za to.(9.5.2009)

• NinadeL

Nechme stranou ty bláboly "našich předních oborníků" ve kterých nám lítá půl milionu sem, půl milionu tam, ale co má co k tématu Burian vyprávět v první řadě Hegerlíková a Adamová? O pseudodeklamaci Světlany Nálepkové ani nemluvě.(19.12.2012)

V některých výpovědích a komentářích nic nového pod sluncem, ale svým způsobem se jedná opět o docela zajímavým způsobem zpracovaný dokument, mapující spíše Burianův soukromý život, to vše se dvěma na slovo vzatými průvodci, panem Justem a Suchým a několika hereckými kolegy. K dokumentu..Vlasta Burian se netajil tím, že měl peníze, také to všude dával skoro až megalomanským způsobem patřičně najevo. Když si třeba koupil nové auto, tak si slavnostně se svojí ženou vyjeli a celá Praha musela vidět a vědět, že Burianovi mají nové auto:-)! To se dělo, děje a bude dít i nadále, ostatně to vidíme v hojné a někdy až v opravdu neetické míře i u dnešních hvězd a rádobyhvězd, kteří mu ale nesahají ani po kotníky.. Néé, teď vážně, žádná omluva ani ta soudní rehabilitace po roce 94' nemohla zahojit šrámy na duši tohoto velkého a hlavně geniálně všestranného umělce. To, co musel prožívat po roce 45', kdy ho obvinili z kolaborantství a z vlastizrady jak jeho blízcí příbuzní, tak i obyčejní lidé-kolaboranti a prospěcháři, to se nejspíš nedalo ani popsat. Sám velký režisér Jan Sviták to poznal na vlastní kůži, když ho rozběsněný dav v Praze lynčoval a později jeho život ukončil sovětský voják dávkou ze samopalu. A byly by i další, viz třeba Lída Baarová, která tou dobou ale už, tuším, seděla nejdřív společně s Adinou Mandlovou (obě dvě měly velké štěstí), která pak utekla do Anglie a Lída po roce 48' do Rakous. Pro fandy V. B. další celkem fajnová záležitost, téměř povinnost. A pro ty ostatní, určitě zajímavý dokument, který by si neměli nechat ujít..(24.10.2007)