Mefistův rytíř (S09E05) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2008, 51 min

Ján Novák

Hudbu Karla Svobody mám ráda a jeho smrt mě docela zasáhla. Tento dokument byl natočen nedlouho po ní a na některých účinkujících je vidět, že o proklamované sebevraždě pochybují. Dokument je celkem zajímavý, nahlíží do umělcových začátků, dob slávy i do posledních let jeho života, která údajně přispěla k jeho konci.(22.12.2013)

Viděl jsem několikrát. Asi proto, že mě ten člověk Karel Svoboda a jeho život, lidi kolem něho hodně zajímali. Hitmaker, co uměl a tudíž byl i žádán!(23.6.2010)

Po formálnej stránke solídne zvládnutý dokument (ktorý, ako tu už bolo spomínané, našťastie ku koncu neskĺzol do bulvárnych vôd a nesnažil sa nijak ovplyvňovať/súdiť), po obsahovej stránke - vďaka Svobodovho pestrému súkromnému i profesionálnemu životu - taktiež veľmi fajn. Čo ma taktiež potešilo, to bolo skutočne obrovské množstvo archívnych záberov, najmä teda z tých starších dátumov. No a nesporne zaujímavými boli samozrejme aj "spovede" blízkych ľudí, takže v konečnom dôsledku to považujem za vskutku vydarený kúsok. 4/5(21.2.2015)

Sice poměrně vnějškově, zato přehledně publicisticky vystižená dilemata a úspěchy jednoho z oněch elitních "básníků" socialistické kultury (bez nutně pejorativních konotací) s podzimem jeho života ve svobodných poměrech. Mezi klady patří řada archivních záběrů a přímá vyjadření osobností z jeho nejbližšího okruhu. 3-4*(21.2.2015)

Pamatuju, že jako 13letej kluk jsem v Mariánských lázních koukal s ostatními dětmi na Cirkus Humberto a když na konci dílu začaly běžet titulky a spustila se melodie, kterou dodnes považuji za nejpůsobivější hudební počin českého tvůrce, melodie na kterou jsem vlastně celou tu hodinu čekal, tak nějaký dobrák automaticky přepnul kanál a zatímco já byl vyjevený z té neomalenosti a neúctě k něčemu takovému, všem ostatním to bylo fuk. Kromě toho, že se se zlou potázal, jsem pochopil jednou provždy, že nádheru hudby nemůžeme nikdy sdílet spolu s někým jiným a to ani tehdy, když se nám oběma ta píseň bude jakože líbit. A to je smutnější, než by se zdálo, to zjištění, že Vaše slzy nikdy nepotečou ze stejného pramínku dojetí jako slzy toho druhého, byť Vám vzdáleně nejbližšího. Zjištění o samotě, které nemůžete nikdy vyvrátit. Můžete skákat na stejném koncertu a těšit se na stejné pasáže stejných songů....ale pořád to je tak daleko, tak daleko od toho co cítíte Vy a Vaše euforie bude zcela jiného rázu, než toho druhého. Děkuji pane Svobodo, jste pravý génius. Ano.. jste a stále budete. A tohle je hudba, kterou žádný jiný nevymyslí, něco mimo chápání, něco, co by nemělo být ani reálně možné vytvořit. To co odděluje od jiných. Vím, že ta pistole nám vzala spoustu krásy od Vás.(2.6.2016)