Reklama

Reklama

Příběhy slavných - Série 9 (2008) (série)


Bouše, Bendl, Cvach a další (S09E09)

(epizoda)
TV spot

Obsahy(1)

Když se na konci sezony 2007 klaněl na scéně Národního divadla, už věděl, že tito Naši furianti byli jeho posledním představením. Možná mu hlavou proběhly vzpomínky na všechny herecké štace od Divadla satiry a Divadla V+W, přes Realistické až po divadlo Národní. Televizní diváci si jej mohou připomenout prostřednictvím repríz inscenací, seriálů, ale i filmů, ve kterých předvedl neuvěřitelnou šíři lidských charakterů. Každá jeho figura měla svůj typický projev, počínaje držením těla, přes výraz v obličeji, gesta i práci s hlasem. Ti, kteří měli příležitost vidět jej na divadelní scéně, si vybavují celou řadu dalších typických rysů jeho hereckého projevu. Jakoby to byla pokaždé jiná bytost zcela odlišného charakteru, ale vždy vystavěná na podkladě schopnosti proniknout do jejího myšlení a vykreslit ji i na základě určitého typického detailu v mimice či pohybu. Jeho kolegové, režiséři, přátelé i příbuzní hovoří o poctivosti v přípravě, o jeho postojích, osobních i profesních prohrách a samotářství.

Obraz vynikajícího herce, milovníka výtvarného umění i vnitřně složitého člověka ve svých výpovědích skládají Adam Vinklář, Marek Hlavica, David Prachař, František Filip, František Laurin, Vladimír Just, Arnošt Lustig, Jiří Devátý, Marta Vančurová, Vlastimil Zavřel, Miroslav Krobot, Viktor Polesný, Ladislav Špaček, Ljuba Skořepová, Richard Krajčo aj. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (3)

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dokument z cyklu ČT Příběhy slavných. Naprostá dokumentární klasika - rozhovory s vrstevníky, kamarády i rodinnými příslušníky proložené ukázkami z filmů či divadelních představení. Přesto je stále na co se dívat a co poslouchat, protože divadelní i herecký velikán měl zajímavý život i zajímavé životní i profesní osudy. Hudební režie: Josef Hofman ()

Marthos 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Posedlý divadlem. Osobnost Josefa Vinkláře, jednoho z nejvýraznějších českých herců, spoluutvářelo právě a především jeviště. Byl ochoten obětovat mu vše. I život. Epizoda z cyklu Příběhy slavných přináší poměrně celistvý portrét tohoto výjimečného herce, ale bohužel ani tentokrát se tvůrci nedokázali vyhnout soukromému a rodinnému zákulisí, které je propíráno skrze dvě nevydařená manželství. Schází širší reflexe jeho uměleckého působení v pražském Realistickém divadle, kde získal možnost vyniknout v ryze komorním repertoáru, a posléze i v Národním, kam přešel v první polovině osmdesátých let, nijak zvlášť nebyl definován ani jeho blízký vztah s dramatikem a scénáristou Oldřichem Daňkem, který psal Vinklářovi role přímo na tělo. Zazní jen několik kusých informací, víc nic. Co lze naopak kvitovat s povděkem, je zařazení televizních záznamů z divadelních her Tartuffe (1973), Dva na koni, jeden na oslu (1977), Válka vypukne po přestávce (1978), Zpráva o chirurgii města N. (1982) a Strakonický dudák (1983), které alespoň rámcově prozrazují, jak skvělým divadelním hercem Josef Vinklář byl. ()

Reklama

Reklama