Klasik moderní české pohádky, tvůrce Rumcajse s Mankou i Křemílka s Vochomůrkou ve vzpomínkách H. Frankové, A. Juráskové, J. Chalupy, Z. K. Slabého a dalších. Kdybychom se náhodně zeptali lidí na postavy z televizních Večerníčků, určitě by zazněla především jména těch, které stvořil Václav Čtvrtek. Jeho vyprávění, neopakovatelná hra s českým jazykem a s obrazností dětského diváka mají svůj počátek v Českém rozhlase, kde Čtvrtek od počátku padesátých let budoval a vedl vysílání pro děti. Postupně se formoval jeho typický vyprávěcí styl – důraz na kladné vlastnosti hlavního hrdiny, na děj a zvukovou stránku jazyka. Televizní Večerníčky získaly působením Václava Čtvrtka svoji neopakovatelnou poetiku. Vytváří postavy, které prolínají do dalších příběhů, reálie, které až díky pohádkovým hrdinům nabudou nového významu, a děti i dospělí náhle věří, že mají reálný obsah. Tak tomu bylo s Rumcajsem a jeho lesem Řáholcem i dalšími místy a dalšími pohádkovými figurami ve městě Jičíně. Soukromí Václava Čtvrtka poznamenala nevyléčitelná nemoc, která mu vzala dvě manželky i syna, a nakonec přivodila i jeho odchod. Možná právě proto jsou jeho díla určená dětem tak radostná a tolik plná naděje v dobro. Připomeňme si to společně s jeho dcerou Markétou a s jeho spolupracovníky a přáteli Karlem Weinlichem, Hermínou Frankovou, Annou Juráskovou, Jiřím Chalupou, Evou Bílkovou a dalšími. (Česká televize)

Marze

Konečně vím, kde je ten slavný Rumcajsův les Řáholec. "První les, který je vidět z brány Valdic". Tedy buď les se zříceninou hradu Bradlec, nebo se zříceninou hradu Brada. Spíše ale věřím, že inspiraci pro víly našel na zámku Dobříš, obklopeném  brdskými lesy. Víly jsem tam také viděl. Čtvrtek byl mistr toho, "jak na malou plochu dostat uzavřený dramatický tvar". ()