Příběhy slavných - Série 5 (2004) (série)

Jedna báseň (S05E11)

(epizoda)

Dokument režiséra Štěpána Kačírka je věnován Karlu Teigemu, vůdčí osobnosti české meziválečné avantgardy se zaměřením na poetismus, architekturu a surrealismus. Zajímá vás, co se vybaví členům surrealistické skupiny při vyslovení jména jednoho z hlavních iniciátorů Devětsilu? Surrealistická skupina je jediné myšlenkové a umělecké hnutí, které ve své činnosti pokračuje od Teigeho smrti až do dnešních dnů. A protože Teige zemřel bezdětný, jsou surrealisté vlastně jediní dědici, kteří nám o něm mohou vyprávět. (Česká televize)

Marze

Tento díl baví svými extremistickými názory. Teige byl zřejmě vizionář, když prosazoval zrušení institutu rodiny. Každý bude žit jako soběstačná  individualita ve své buňce a buňky v jednom domě budou tvořit celek. Dnes v Německu nové byty pro tzv. singles představují třetinu až polovinu výstavby. Vynikající psycholog Jeroným Klimeš na svých přednáškách říká, že u nás během každé generace žen jich třetina vymře. V Německu to řeší doplňováním mladého obyvatelstva z Afriky a Arábie, nás nahrazují Ukrajinci, což je naštěstí podobná kultura a jazyk.  V dokumentu mládež v Teigemu vzhlížela. Nezval prosazoval stalinismu, komunista Teige umírněnější variantu komunismu,, protože byl "charakterní a šel za myšlenkou , bez ohledu za to , co mu to přinese, nebo nepřinese". Není tedy třeba pobít 25 milionů spoluobčanů, jako to udělal Stalin. ()