Příběhy slavných (TV seriál)

• Česko

Předčasná úmrtí

• Česko

Nevyjasněná úmrtí

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2000–2013, 170 h 22 min (Minutáž: 45–60 min)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová, Vlasta Fabianová, Bohuš Záhorský, Boris Rösner, Míla Myslíková, Josef Vinklář, Petr Haničinec, Ladislav Pešek, Ludvík Ráža, Karel Černoch, Jiří Zahajský, Karel Hála, Jiřina Šejbalová, Ilja Prachař, Ota Sklenčka, Josef Šebánek, Radovan Lukavský, Svatopluk Beneš, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Pavel Novák, Josef Bláha, Miroslav Masopust, Miloš Nedbal, Josef Langmiler, Vladimír Hrabánek, Jaroslav Vojta, Marie Rosůlková, Luděk Kopřiva, Zdeněk Řehoř, Waldemar Matuška, Ladislav Smoljak, Petr Muk, Valerie Čižmárová, Naďa Urbánková, Pavel Bobek, Jiří Suchý, Jiří Brabec, Pavel Václavík, Miluše Voborníková, Hana Čížková, Martha Elefteriadu, Olga Hrzánová, Jan Kačer, Kamila Moučková, Karel Němec, Jarmila Orlová, Kateřina Prosová, Ivan Renč, František Ringo Čech, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Aleš Brichta, Pavel Chrastina, Vlastimil Brodský, Jaroslav Dudek, Jaromír Hanzlík, Miroslav Horníček, Jana Kopecká, Miroslav Plzák, Pavlína Filipovská, Karel Čepek, Nina Divíšková, Táňa Fischerová, Jiří Hálek, Robert Jašków, Juraj Herz, Jan Kraus, Ladislav Mrkvička, Petr Nárožný, Lenka Kodešová-Skopalová, David Prachař, Ladislav Smoček, Lubomír Dorůžka, Ferdinand Havlík, Jaromír Hnilička, Jana Koubková, Marta Kubišová, Jiří Stivín, Karel Vejvoda, Vladimír Žižka, Miroslav Čermák, Jiří Lábus, Tomáš Linka, Petr Novotný, Zdeněk Rytíř, Jaroslava Adamová, Marie Drahokoupilová, Nina Jiránková, František Miška, Ota Ornest, Jana Šulcová, Daniela Píchová, Libuše Švormová, Radka Dulíková, Petr Fürst, Ladislav Klein, Viktor Polesný, Jiřina Bohdalová, Helena Cihelníková, Vojtěch Jasný, Lubomír Kostelka, Martina Menšíková, Václav Vorlíček, František Filip, Jiří Baur, Milan Drobný, Yvetta Simonová, Milena Vostřáková, Soňa Červená, Milena Dvorská, Jaroslav Hovorka, Jaroslav Hutka, David Kraus, Tomáš Kulík, Vilém Pruner, Ondřej Suchý, Klára Vodenková, Daniela Kolářová, Michal Pavlata, Květa Fialová, Eva Veškrnová, Jan Vodňanský, Petr Hapka, Zita Kabátová, Vít Olmer, Jan Skopeček, Ladislav Županič, František Černý, Pavel Taussig, Taťjana Medvecká, Jaroslav Krejčí, Jan Hrušínský, Blanka Bohdanová, Milena Steinmasslová, Luba Skořepová, Josef Laufer, Václav Glazar, Zdeněk Troška, Marie Formáčková, Jiřina Švorcová, Uršula Kluková, Jiří Krampol, Luděk Sobota, Antonín Vomáčka, Milan Lasica, Marie Poledňáková, Václav Postránecký, Magda Vášáryová, Jana Štěpánková, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Bohumil Švarc st., Otakar Vávra, Lenka Filipová, Jiří Hladík, Vladimír Suchánek, Monika Švábová, Julie Juhanová, Barbora Kodetová, Petr Kostka, Jiří Krejčík, Jiří Menzel, Ivan Mládek, Evelyna Steimarová, Gustav Skála, Lucie Bílá, Jan Zázvorka, Jiřina Jirásková, Jan Hřebejk, Naďa Konvalinková, Hana Hegerová, Arnošt Lustig, Ladislav Špaček, Richard Krajčo, František Laurin, Marta Vančurová, Jan Přeučil, Lubomír Lipský st., Gabriela Vránová, Vladimír Dlouhý, Jan Pivec, Karel Vlach, Eduard Kohout, Zdeněk Barták, Jana Březinová, Zdeněk Dítě, Jiřina Třebická, Růžena Merunková, Kateřina Smoljaková, Alžběta Smoljaková, Luděk Nekuda, Josef Brukner, Karel Kraus, Antonín Hájek, Milan Dufek, Mirek Řihošek, Vladimír Körner, Zdeněk Karel Slabý, Cyril Höschl, Zdeněk Hruška, Lída Baarová, Jiřina Petrovická, Tereza Blažková, Jiří Grossmann (a.z.), Jiří Hrzán (a.z.), Jiří Schelinger (a.z.), Miloš Kopecký (a.z.), Petr Čepek (a.z.), Michal Tučný (a.z.), Irena Kačírková (a.z.), Petr Novák (a.z.), Vladimír Menšík (a.z.), Milan Chladil (a.z.), Jan Werich (a.z.), Oldřich Nový (a.z.), Karel Hašler (a.z.), Michaela Doležalová, Jaroslava Mottlová, Pavel Tigrid (a.z.), Bořek Šípek, Jiří Mucha (a.z.), Jiří Ornest, Ivan Vyskočil, Petr Lébl, Jiří Švejda, Petr Čtvrtníček, Filip Topol, Iva Janžurová, Jiří Grossmann, Jana Boušková, Ivan Luťanský, Zdeněk Žák, Jana Paulová, Vladimír Mišík, Alfred Strejček, Eva Pilarová, Jiří Šlitr (a.z.), Ivan Misař, Jiří Schneider, Jaroslav Běhounek, Jaroslav Vostrý, Tereza Hrzánová, Pavel Turnovský, Jiří Schelinger, Oldřich Říha, Jaromír Tůma, Miroslav Berka, Jiří Černý, Petr Janda, Jan Antonín Pacák, Oldřich Dudek, Jan Vančura, Tomáš Sláma, Luděk Nekuda (a.z.), Alexander Nardelli, Jiří Císler, Jiří Wimmer (a.z.), Vladimír Just, Josef Abrhám, Bohumil Hrabal (a.z.), Josef Somr, Egon Bondy, Tekla Holéniová, Vladimír Boudník, Jiří Melíšek, Petr Čepek, Hana Mašková (a.z.), Karel Gott, Jiří Štaidl (a.z.), Ladislav Štaidl, Yvonne Přenosilová, Jaromír Pleskot, Emil Žák, Jan Řeřicha, Ivan Vyskočil, Eda Pavlíček, Ivan Bednář, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka (a.z.), Jana Janěková, Oldřich Vlček, Bohuslav Kalva, Pavel Vondruška, Libuše Havelková, Rudolf Vodrážka, Jana Walterová, Ivan Martin Jirous, Pavel Dostál, Daniela Bakerová, Pavel Pecháček, Vlastimil Třešňák, Karel Kryl, Pavel Landovský, Jiří Sovák, Jan Libíček (a.z.), Jiří Růžička st., Marie Málková, Leon Kočarjan, Milan Dvořák, Vladimir Vysockij, Gennadij Poloka, Alla Demidova, Alexandr Mitta, Jurij Ljubimov, Kateřina Mendlová, Vítězslav Hádl, Eduard Krečmar, Hana Talpová, Eduard Hrubeš, Angelo Michajlov, Jaroslav Sedláček, Josef Svoboda, Jana Hlaváčová, Hynek Bočan, Vlasta Chramostová, Jan Tříska, Marie Tomášová, Ladislav Helge, Jiří Weiss, Stanislava Přádná, Zdenka Procházková, Luděk Munzar, Jiří Bartoška, Otomar Krejča st., Miroslav Táborský (vyp.), Alexej Kusák (vyp.), Aleš Procházka (vyp.), Antonín Novotný, Vladimír Šmeral (vyp.), Iveta Dušková (vyp.), František Husák, Pavel Veselý, Petr Hanus, Jaroslav Vlk, Šárka Kavanová, Jana Rybářová (a.z.), Přemysl Kočí, Karel Vágner, Jiří Štěpnička, Václav Vydra nejml., Ladislav Chudík (a.z.), Dana Medřická, Karel Höger (a.z.), Ondřej Vetchý (vyp.), Ota Pavel, Laďka Kozderková (a.z.), Vlasta Průchová, Luděk Hulan, Ája Vrzáňová, Mirek Černý, Miloš Štědroň, Miroslav Donutil, Milan Uhde, Jiří Pecha, Petr Oslzlý, Pavel Zatloukal, Jaromír Tichý-Barin, Zdeněk Pospíšil (a.z.), Bořivoj Srba, Lenka Loubalová, Irena Kačírková, Kristina Novotná, Miloš Smetana, Déda Papež, Josef Henke, Hanuš Bor, Olga Málková, Viktor Preiss, Václav Voska (a.z.), Štěpán Skalský, Rudolf Pellar, Jaroslav Čvančara, Karel Weinlich, Eduard Cupák, Petr Novák, Ivo Plicka, Iva Procházková, Václav Havel, Karel Kachyňa, Pavel Kohout, Jan Procházka, Magdalena Dietlová, Zdeněk Havlíček, Jan Rejžek, Libuše Pospíšilová, Jaroslav Dietl, Karel Smyczek, Vladimír Menšík, Jiří Černý, Emil Viklický, Karel Mareš, Eva Olmerová (a.z.), Zuzana Michnová, Jana Hlavsová, Milan Mejla Hlavsa, Martin Palouš, Dana Němcová, Svatopluk Karásek, Karel Havelka, Josef Janíček, Pavel Zajíček, Vratislav Brabenec, Tomáš Uher, Helena Štáchová, Adolf Born, Jiří Stránský, Jiří Šrámek, František Nepil, Jan Osten, Jiří Balvín, Jan Bonaventura (a.z.), Božena Böhmová, Jindřich Plachta, Eugen Brikcius, Juraj Jakubisko, Olga Vyleťalová, Karel Bláha, Milan Schulz, Vratislav Blažek, Saskia Burešová, Vladimír Kudla, Roman Lipčík, Petr Obdržálek, Ivan Mackerle, Ludvík Souček, Bohuslav Blažek, Jiří Grygar, Karolina Slunéčková (a.z.), Eliška Balzerová, František Pavlíček, Otakar Brousek st., Hana Maciuchová, Antonie Hegerlíková, Rudolf Vodrážka, Hana Kofránková, Jan Hartl, Lucie Benešová, Theodora Remundová, Eva Klepáčová, Jiří Adamíra, Mária Záchenská, Kristina Váňová, Olga Scheinpflugová (a.z.), Karel Vejřík, Jan Špáta, Evald Schorm, Oldřich František Korte, Jaroslava Moserová, Zdena Hadrbolcová, Jan Schmid, Iva Hercíková, Josef Hiršal, František Hrubín (a.z.), Zdeněk Ornest, Vilém Besser, Felix le Breux, Václav Voska, Ludvík Kundera, Ján Roháč, Zuzana Burianová, Ladislav Chudík, Jana Dítětová (a.z.), Antonín Kryl, Karel Růžička, Rudolf Dašek, Eugen Jegorov, Jitka Molavcová, Václav Kopta, Pavel Kopta (a.z.), Pavel Vrba, Jaroslav Čapek, Jaromír Holfeuer, Radoslav Brzobohatý (vyp.), Milan Šteindler, Vladimír Vodička, Alena Fischerová, Ester Janečková, Josef Vavroušek (a.z.), Miroslav Ondříček, Veronika Žilková, Zlata Adamovská, Jaromil Jireš, Tereza Brodská, Stanislav Fišer, Bronislav Poloczek, Karel Augusta, Jiří Nebeský, Antonín Daňhel, Oldřich Velen, Emil Sirotek, Jindřich Polák, Martin Čech, Miloň Terč, Jiří Šimůnek, Jaroslav Tomsa, Věra Plívová-Šimková, Dalibor Lipský, Jiří Srnec, Boris Masník, Josef Hanuš, Hana Igonda Ševčíková, Přemysl Pražský, Jan Kuděla, Ondřej Kepka, Jan Kališ, Břetislav Pojar, Dáša Deylová, Rudolf Deyl ml. (a.z.), Vladimír Mlynář, Miloslav Šimek (a.z.), Otto Šimánek, Lubor Tokoš, Ljuba Benešová, Miloš Forman, Jiří Sequens st., Jaroslav Marvan (a.z.), Radoslav Brzobohatý, Antonín Moskalyk, Ladislav Potměšil, Michael Kocáb, Pavel Soukup (vyp.), Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský (a.z.), Theodor Pištěk ml., Jiří Chalupa, Jan Valášek ml., Vlasta Janečková, Miloš Nesvadba, Štěpánka Haničincová, Ondřej Havelka, Antonín Jedlička (a.z.), Ondřej Neff, Karel Štědrý, Jaroslav Foglar (a.z.), Jiřina Štěpničková, František Vláčil (a.z.), František Uldrich, Ivan Šlapeta, Aleš Dospiva, Jiří Macák, Miroslav Chochola, Vlastimil Harapes, Josef Vaniš, Josef Zíma, Jan Jiráň, Pavel Ruta, Jiří Weiss (a.z.), Josef Hlinomaz, Michal Herzán, Vladimír Tesařík (a.z.), Ondřej Hejma, Jan Cimický, Richard Tesařík, Ivan Hlas, Slávka Budínová, Ilja Racek, Jaroslava Obermaierová, Oldřich Lipský (a.z.), Jiří Brabec (a.z.), Martina Navrátilová, Lorna Homoláčová-Vančurová (vyp.), Věra Suková (a.z.), Filip Čáp, Ivan Rajmont, Klára Jerneková, Barbora Hrzánová, Ladislav Fialka (a.z.), Boris Hybner, Judita Čeřovská, Jiřina Fikejzová, František Velecký (a.z.), Josef Kemr (a.z.), Petra Černocká, Stanislav Zindulka, Petr Forman, Matěj Forman, Josef Dvořák, Alena Činčerová, Zuzana Neubauerová, Josef Fousek, Josef Krofta, Martin Klásek, Miloš Kirschner (a.z.), František Filipovský, Dušan Klein, Miroslav Macháček (a.z.), Stanislav Milota, Jana Břežková, Petr Svojtka ml., Jaroslava Šiktancová, Kateřina Macháčková, Jiří Svoboda, Jiří Tomek, Zuzana Slavíková, Vlasta Fialová (a.z.), Ladislav Lakomý, František Budín, Viktor Maurer, Karel Zich (a.z.), Pavel Klusák, Václav Souček, Zuzana Navarová (a.z.), Jiří Vejvoda, Iván Gutiérrez, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský, Ondřej Vetchý, David Suchařípa, Tomáš Töpfer, Bohumil Klepl, Leoš Suchařípa, Jiří Schmitzer, Petruška Šustrová, Olga Havlová (a.z.), Jan Kašpar, Tobiáš Jirous, Ladislav Trojan, Andrej Krob, Rudolf Růžička, Gabriela Wilhelmová (a.z.), Jitka Sedláčková, Svatopluk Skopal, Jitka Němcová, Gustav Oplustil, Alexandra Berková, Zdeněk Podskalský st., Zdeněk Podskalský ml., Alex Koenigsmark, Ivo Paukert, Karel Richter, John Bok, Eva Jakoubková (a.z.), Petr Ulrych, Eva Miláčková, Hana Ulrychová, Čestmír Řanda ml., Čestmír Řanda st., Jozef Kroner, Bolek Polívka, Oldo Hlaváček, Zuzana Kronerová, Vlasta Peterková, Oldřich Vlach, Jana Preissová, Zuzana Maléřová, Zora Jiráková, Michaela Lohniská, Věra Tichánková, Václav Lohniský, Jiří Veisser, Radek Tomášek, Karel Čáslavský, Vlasta Burian, Pavel Jiras, Světlana Nálepková, Dáša Cortésová, Rudolf Cortés, Alena Mihulová, Karel Čabrádek, Radek Holub, Michal Dlouhý, Jan Ruml, Božena Žemličková, Emília Došeková, Ján Greššo, Richard Müller, Ivan Palúch, Hilda Augustovičová, Ivan Gálfy, Ľubo Roman, Vlado Müller, Eva Gerová, Vladimír Drha, Martin Hoffmeister, Fan Vavřincová, Aleš Cibulka, Eva Matalová, Dagmar Neumannová, Nataša Gollová (a.z.), Jan Vyčítal, Jaroslav Štercl, Juraj Šajmovič, Antonín Moskalyk (a.z.), Jiřina Moskalyková, Pavlína Moskalyková, Erik Pardus, Magdalena Plevová, Martin Moskalyk, Helena Rohanová, Jan Saudek, Josef Lada (a.z.), Věra Jordánová, Ludmila Engelová, Dalimil Klapka, Karel Fiala, Karel Effa, Ludmila Zábršová-Molínová, Vanda Hybnerová, Jan Novotný, Miloš Horanský, Boris Rösner (a.z.), Karel Svoboda (a.z.), Egon Kulhánek, Richard Hes, Dalibor Jedlička, Josef Balvín, Martin Růžek, Pavel Kříž, Jana Gýrová, Vítězslav Jandák, Josef Bek, Carmen Mayerová, Vlastimil Zavřel, Dana Michalová, Miroslav Krobot, Marek Hlavica, Vladimír Bartoš, Josef Vinklář (a.z.), Adam Vinklář, Jiří Devát, Marie Kyselková, Jiří Planner, Ivan Kraus, Ivo Mathé, Eva Trejtnarová-Hudečková, Václav Rašilov, Josef Mixa, Saša Rašilov st., Saša Rašilov nejml., Ljuba Hermanová, František Černý, Ladislav Pešek (a.z.), Markéta Zinnerová, Jiří Zahajský (a.z.), Antonín Gondolán, Jitka Zelenková, Václav Matějka, Jiřina Šejbalová (a.z.), Jaroslav Satoranský, Jiří Plachý ml., Karel Hovorka ml., Jana Prachařová, Jakub Prachař, Iva Hüttnerová, Miloš Hlavica, Jiří Novotný, Věra Kubánková, Rudolf Jelínek, Josef Šebánek (a.z.), Věra Křesadlová, Olga Walló, Petra Špalková, Kristýna Frejová, Ladislav Frej ml., Věra Galatíková (a.z.), Ladislav Frej st., Hermína Franková, Anna Jurásková, Stanislav Šárský, Jaromír Janeček, Radek Fejt, Simona Postlerová, Jiří Klem, Babrora Šanderová, Pavla Ucekajová, Ondřej Batelka, Valérie Zawadská, Jakub Koch, Jan Vedral, Miroslav Moravec (a.z.), Zuzana Klainová, Jiří Zbořil, Jaroslav Wykrent, Josef Bláha (a.z.), Dagmar Havlová, Miroslav Masopust (a.z.), František Němec, Jan Bartoš, Eva Langmilerová, Antonín Kachlík, Věra Uzelacová, Vladimír Hrabánek (a.z.), Jaroslav Vojta (a.z.), Regina Rázlová, Luděk Kopřiva (a.z.), Miriam Kantorková, Jiří Hromada, Jan Fischer, Helena Vondráčková, Kristián Kodet, Waldemar Matuška (a.z.), Jitka Zelenohorská, Olga Blechová-Matušková, Petr Brukner, Václav Šašek, Miloň Čepelka, Ladislav Smoljak (a.z.), Bára Basiková, Petr Muk (a.z.), Petr Kolář, Valerie Čižmárová (a.z.), Petra Jungmanová, Vladimír Dlouhý (a.z.), Zdeněk Dušek, Tomáš Tintěra, Jaroslav Brabec, Veronika Freimanová, Jan Pivec (a.z.), Karel Vlach (a.z.), Felix Slováček, Orfey Tzokov, Helena Glancová, Emma Černá, Eduard Kohout (a.z.), Miroslav Plzák (a.z.), Radim Uzel, Eva Leinweberová, Karol Sidon, Pavel Nový, Alois Švehlík, Zdeněk Dítě (a.z.), Ivanka Devátá, Jiřina Třebická (a.z.), Libuše Šafránková, Vladimír Pucholt, Stanislav Motl, Adina Mandlová, Radek Pilař (a.z.), Drahomíra Hofmanová, Jiří Pavlica, Eugen Sokolovský ml., Lubor Tokoš (a.z.), Miloslav Mejzlík, Milena Marcilisová, Lída Baarová (a.z.), Vladimír Ráž (a.z.), Karel Hábl, Vlastimil Čaněk, Josef Kettner, Raoul Schránil, Olga Rousová, Jan Pohan, František Skřípek, Eva Sirotková, Eva Šormová, Karel Kryštof Navrátil, Hana Vítová (a.z.), Eduard Stehlík, Marie Glázrová (a.z.), Miroslava Hakenová, Věra Ferbasová (a.z.), Jiří Vala, Táňa Kühnelová, Marek Brodský, Vlastimil Brodský (a.z.), Božena Brodská, Hugo Haas (a.z.), Jaroslava Vošmiková, Tomáš Holý, Eva Olmerová, Jurij Alexejevič Gagarin, Jaroslav Hanuš, Otto Zelenka, Lenka Loubalová, Vladimír Tesařík, Josef Novotný, Michal Tučný, Zdeněk Pospíšil, Jan Werich, Laďka Kozderková, Jan Sýkora, Nikola Votočková (vyp.), Otakar Brousek ml., Stanislav Remunda, Vlastimil Bedrna, Václav Zahradník, Petr Novotný, Jethro Spencer McIntosh, Otto Lackovič, David Schneider, Jarmila Bělíková, Milena Černá, David Bonaventura, Vladimír Merta, Daniela Fischerová, Vlasta Dušek, Sylvie Daníčková, Eduard Haken (a.z.), Karel Kahovec, Jaroslava Vysloužilová, Václav Čtvrtek (a.z.), Felix Holzmann (a.z.)

Komentáře uživatele kingik k tomuto TV seriálu

Desítky slavných uměleckých osobností, převážně z řad hereckých, ve vzpomínkách svých přátel a blízkých příbuzných tak, jak je ze svého pohledu vnímali oni. Ve filmech, v televizi a na divadle hráli komické, tragické, zkrátka vážné a nevážné role, ale v osobním životě to vždycky nebyli takoví baviči nebo fanfaroni, ale často rozervaní bohémové, štváči anebo docela obyčejní lidé, kteři svoji hereckou profesi uměli zatraceně dobře. Jakou masku vlastně skutečně nosili, když zrovna nehráli? Na to už odpoví tahle dokumentární série. Výběr osobností poměrně bohatý, ale na některé se nedostalo, a kteří by třeba konkrétně zajímali mě, protože o nich není tolik známo (Drbohlav, Faltýnek, Vicena, Besser, Geprtová, Jerneková aj). Z těch, co byli k mání, se dalo vybrat určitě spolehlivě, ale většinu z toho, co se v dokumentech objevilo a bylo o nich uvedeno, jsem už znal, anebo nějaký určitý obrázek o té či oné osobnosti, jsem už dávno utvořený měl. Takže z tohoto hlediska se neudálo nic tak extra překvapivého. Netvrdím však, že by tímto série dokumentů pozbyla na zajímavosti. Každá z představených osobností byla nějakým způsobem zajímavá, charizmatická, výjimečná a něco ve svém oboru dokázala. To "něco" z nich se zachovalo v bezpočtu filmech, v televizní nebo divadelní tvorbě a stále je nesmazatelně zapsáno vysokou kvalitou, ke které se diváci rádi vracejí. Proto je dobré, připomenout si jejich umělecké životy napěchované do této dokumentárné série. Jejich velikášství se už do dokumentu nevešlo a v podstatě ho ani pojmout nemohl. Bylo totiž v nich samotných a odešlo spolu s nimi. Mé hodnocení: 60%(23.1.2014)

• To byl Jiří Sovák (S01E24) (epizoda) (2000)

Slabé ohlédnutí za hereckou legendou. Nedozvěděl jsem se o ní nic navíc. S Jirkou nebylo úplně snadné vyjít a role nervozních pánů seděli jeho naturelu nejlépe. Nicméně tenhle dokument byl hodně odfláklý a velmi zkratkovitě skákal od jednoho tématu k druhému. Jiří Sovák, jak z toho vyplývalo, byl pedant a perfekcionista, ale tenhle dokument si "neošéfoval". Mé hodnocení: 40%(11.7.2013)

• Dva chrámy Josefa Kemra (S06E10) (epizoda) (2005)

Vyjímečný herec, který hral do roztrhání těla, ale velkého vděku se nedočkal. Národ si až tak nezískal pro svoje nepřístupné charisma a klasickým bavičem nikdy nebyl. Složité role mu nedělaly problémy a s lehkostí vklouznul i do komediálních poloh z nichž nejznámější patrně zůstane chalupářský "špíz" z populárních "Chalupářů". Dokument mě narozdíl od jeho nedefinovatelného a vícerozměrného herectví ničím nepřekvapil. Přetlumočil jen známá fakta, která jsem o panu Kemrovi znal. Příliš nejsem ani zastáncem vzpomínkových řečí. Střídání známých osobností, které se předhánějí v postřezích na tu či onu hereckou, případně jinou uměleckou osobnost, je zajeté schéma, které už mě ničím nevytrhne. Kemr je tady vylíčený tak, jak jsem jeho osobnost znal z dostupných literárních pramenů. Zarytý antikomunista rezolutně odmítající ocenění od nenáviděného režimu, perfekcionalista ohledně hereckých rolí, věřící člověk s vlastní filosofií a svými kolegy respektovaný profesionál. Kemr je pro mě legendou i bez tohoto dokumentu a jeho schopnost obohatit i třeba slabší film svojí přítomností je obdivuhodná. Z pietně pojatého dokumentu na mě jeho charisma nedýchlo, ačkoliv nebylo od věci poslechnout si jeho kolegy, jak ho vnímali a co pro něj znamenal. Dokumenty o velkých osonostech na mě mají paradoxně nevelký dopad. Mé hodnocení: 40%(11.5.2014)

Na vrchol jí pomohl Werich a na dno jí dostal alkohol. Pro vzhledově atraktivní herečku se smutnýma očima se našlo sice množství rolí, ale její legendární Maruška z "Byl jednou jeden král" nebyla překonána. Není mnoho rolí ze kterých bych si Milenu Dvorskou zapamatoval jinak než pro její svůdné charisma. Většina režisérů to viděla podobně a tak dostávala role žen obdivovaných, ale neznám moc rolí, kdy bych jí viděl jako typickou ženu v domácnosti se zástěrou a vařečkou v ruce a jesti vůbec takové jsou. Její talent sahal více, ale nebyla to přece jen herečka, co dokáže pobavit národ jako svého času Jiřina Bohdalová nebo Iva Janžurová a na charakterní role byly v popředí jiné a sice taková Jana Hlaváčová nebo Věra Galatíková, A tak se pro mě stala Dvorská spíše synonymem nedoceněné herečky plnící hereckou lajnu někde uprostřed, kdy výrazný komediální talent nebyl její předností a film ve kterém přišla charakterní role zase nevešel do širšího diváckého povědomí. Vybavím si ji ze zajímavě pojaté "Smrti mouchy", kde byla objektem mladické touhy, jako přísnou matku z populárního seriálu "Chlapci a chlapi", jako pragmatickou mámu dvou bráchů z rodinného filmu "Neohlížej se, jde za námi kůn!", dále jako ženu provádějící "rozbor" básně z kultovní komedie "Marečku, podejte mi pero!" anebo z "Vesničko má středisková", kde to s ní riskl do pro ní atypické role ženy závozníka Pávka, Menzel, ale tím to u mě hasne. S diváky se rozloučila poněkud nedůstojnou rolí v seriálu "Ulice", kde už na ní byly znát zřetelné známky silného alkoholismu a s tím spojená mizerně odvedená herecká práce. Její nezapomenutelná Maruška na motivy klasické pohádky "Sůl nad zlato" však z televizních obrazovek nezmizí nikdy. Tenhle dokument spíše průměr a působil až moc pietně. Mé hodnocení: 60%(13.12.2013)

• Frajer a fanfarón (S13E09) (epizoda) (2013)

Jiří Vala byl pro mě tak trochu nedoceněný herec. Působil nepřístupně, ale brilantně zvládal všechny herecké polohy. Od komických až po charakterní role, kterých za svůj život vytvořil bezpočet. Je škoda, že medailon o něm byl pojat jako vzpomínání jeho hereckých kolegů, kteří na něj pěli spíše chválu, ale z jeho soukromí se toho příliš nerozebíralo. Jeho široký herecký rejstřík čítal mnoho rolí, ale je to zvláštní, ne každý film mám spojený přímo s jeho hereckým výkonem. Hrál milovníky, zapálené svazáky i angažované komunisty, ale cizí mu nebyly ani negativní a rozporuplné role. K těm nejvýraznějším bezesporu patří kontroverzní "Král Šumavy" a zrovna tady se říkalo, že s Jiřinou Švorcovou měl románek, ale v pořadu o tom nepadla ani zmínka. Na poli televizní obrazovky se herci s přísným výrazem ve tváři dařilo asi nejvíce. V seriálové tvorbě je nepřehlédnutelný jeho Nedobyl, ale najdou se i vedlejší role, které dokázal opatřit svým zvláštním charisma. Přesto mám pocit, že ta úplně pecková role pro něj nepřišla a po revolučním období se na něj zapomnělo úplně. Mihl se jen ve Šteindlerově "Vrat se do hrobu" v roli ředitele, ale jinak si ho nevybavuji. Na tohoto herce přece jen více budou vzpomínat babičky pro něž byl idolem, než dnešní divák, kterému může připadat ze svých rolí právě jako "frajer a fanfaron", jak praví název medailonku věnovanému jeho hereckým zásluhám. Pojetí pořadu a vyznění bylo nečekaně velmi nevýrazné. Mé hodnocení: 40%(20.11.2013)

Jeho herecká hvězda nikdy nezapadla, ač diváky baví už jen prostřednictvím svých filmů. Rošťácký chlapec s výjimečným darem autentického herectví, který ve svých nejslavnějších filmech dokázal udělat z dospělých herců své přihrávače. Odhadl přesně, kdy s herectvím seknout a jít studovat práva po vzoru svého otce. Na jeho nejslavnější role i tragické úmrtí vzpomínají režiséři jeho filmů, herci, kteří s ním hráli a velmi s ním na natáčení srostli jako jedna rodina, i jeho bližní. Z dokumentu se divák dozví, jaký Tomáš byl na natáčení i mimo něj, dozvíme se, proč v něm nevystoupila jeho maminka a promluvila i o jejich krátkém vztahu Lucie Bílá a nedozvíme se, proč vlastně s herectvím předčasně skončil. Osud tomu zřejmě chtěl, aby diváci, kteří Tomáše Holého měli rádi, ho nikdy neviděli zestárnout, a aby ho měli navždy v paměti jako šibalského chlapečka z dvou mimořádně populárních televizních filmů "Jak vytrhnout velrybě stoličku" a "Jak dostat tatínka do polepšovny", případně z trilogie o přírodních krásách Šumavy. Dodnes nepřekonaná legenda českého dětského filmu Tomáš Holý byl jen jeden. 80%(17.12.2013)