Příběhy slavných (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2002, 52 min

Radka Lokajová

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová, Vlasta Fabianová, Bohuš Záhorský, Boris Rösner, Míla Myslíková, Josef Vinklář, Petr Haničinec, Ladislav Pešek, Ludvík Ráža, Karel Černoch, Jiří Zahajský, Karel Hála, Jiřina Šejbalová, Ilja Prachař, Ota Sklenčka, Josef Šebánek, Radovan Lukavský, Svatopluk Beneš, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Pavel Novák, Josef Bláha, Miroslav Masopust, Miloš Nedbal, Josef Langmiler, Vladimír Hrabánek, Jaroslav Vojta, Marie Rosůlková, Luděk Kopřiva, Zdeněk Řehoř, Waldemar Matuška, Ladislav Smoljak, Petr Muk, Valerie Čižmárová, Naďa Urbánková, Pavel Bobek, Jiří Suchý, Jiří Brabec, Pavel Václavík, Miluše Voborníková, Hana Čížková, Martha Elefteriadu, Olga Hrzánová, Jan Kačer, Kamila Moučková, Karel Němec, Jarmila Orlová, Kateřina Prosová, Ivan Renč, František Ringo Čech, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Aleš Brichta, Pavel Chrastina, Vlastimil Brodský, Jaroslav Dudek, Jaromír Hanzlík, Miroslav Horníček, Jana Kopecká, Miroslav Plzák, Pavlína Filipovská, Karel Čepek, Nina Divíšková, Táňa Fischerová, Jiří Hálek, Robert Jašków, Juraj Herz, Jan Kraus, Ladislav Mrkvička, Petr Nárožný, Lenka Kodešová-Skopalová, David Prachař, Ladislav Smoček, Lubomír Dorůžka, Ferdinand Havlík, Jaromír Hnilička, Jana Koubková, Marta Kubišová, Jiří Stivín, Karel Vejvoda, Vladimír Žižka, Miroslav Čermák, Jiří Lábus, Tomáš Linka, Petr Novotný, Zdeněk Rytíř, Jaroslava Adamová, Marie Drahokoupilová, Nina Jiránková, František Miška, Ota Ornest, Jana Šulcová, Daniela Píchová, Libuše Švormová, Radka Dulíková, Petr Fürst, Ladislav Klein, Viktor Polesný, Jiřina Bohdalová, Helena Cihelníková, Vojtěch Jasný, Lubomír Kostelka, Martina Menšíková, Václav Vorlíček, František Filip, Jiří Baur, Milan Drobný, Yvetta Simonová, Milena Vostřáková, Soňa Červená, Milena Dvorská, Jaroslav Hovorka, Jaroslav Hutka, David Kraus, Tomáš Kulík, Vilém Pruner, Ondřej Suchý, Klára Vodenková, Daniela Kolářová, Michal Pavlata, Květa Fialová, Eva Veškrnová, Jan Vodňanský, Petr Hapka, Zita Kabátová, Vít Olmer, Jan Skopeček, Ladislav Županič, František Černý, Pavel Taussig, Taťjana Medvecká, Jaroslav Krejčí, Jan Hrušínský, Blanka Bohdanová, Milena Steinmasslová, Luba Skořepová, Josef Laufer, Václav Glazar, Zdeněk Troška, Marie Formáčková, Jiřina Švorcová, Uršula Kluková, Jiří Krampol, Luděk Sobota, Antonín Vomáčka, Milan Lasica, Marie Poledňáková, Václav Postránecký, Magda Vášáryová, Jana Štěpánková, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Bohumil Švarc st., Otakar Vávra, Lenka Filipová, Jiří Hladík, František Novotný, Vladimír Suchánek, Monika Švábová, Julie Juhanová, Barbora Kodetová, Petr Kostka, Jiří Krejčík, Jiří Menzel, Ivan Mládek, Evelyna Steimarová, Gustav Skála, Lucie Bílá, Jan Zázvorka, Jiřina Jirásková, Jan Hřebejk, Naďa Konvalinková, Hana Hegerová, Arnošt Lustig, Ladislav Špaček, Richard Krajčo, František Laurin, Marta Vančurová, Jan Přeučil, Lubomír Lipský st., Gabriela Vránová, Vladimír Dlouhý, Jan Pivec, Karel Vlach, Eduard Kohout, Zdeněk Barták, Jana Březinová, Zdeněk Dítě, Jiřina Třebická, Růžena Merunková, Kateřina Smoljaková, Alžběta Smoljaková, Luděk Nekuda, Josef Brukner, Karel Kraus, Antonín Hájek, Milan Dufek, Mirek Řihošek, Vladimír Körner, Zdeněk Karel Slabý, Cyril Höschl, Zdeněk Hruška, Lída Baarová, Jiřina Petrovická, Tereza Blažková, Jiří Grossmann (a.z.), Jiří Hrzán (a.z.), Jiří Schelinger (a.z.), Miloš Kopecký (a.z.), Petr Čepek (a.z.), Michal Tučný (a.z.), Irena Kačírková (a.z.), Petr Novák (a.z.), Vladimír Menšík (a.z.), Milan Chladil (a.z.), Jan Werich (a.z.), Oldřich Nový (a.z.), Karel Hašler (a.z.), Michaela Doležalová, Jaroslava Mottlová, Pavel Tigrid (a.z.), Bořek Šípek, Jiří Mucha (a.z.)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (40)

• NinadeL

Nevýjimečný cyklus současné tvorby ČT tvoří epizody s takovými názvy jako "Pepíček", "Samotářka Míla", "Jsem vaše Ljuba", "Cesta do hlubin Lálovy duše", "Naška, slečna z dobré rodiny", "Věčný Kristián Oldřich Nový", "Dobře naladěná kytara", "Umanutec", "Ilínek", "Nespoutaný živel" a další. Nikoli nadarmo takové familiérní názvy v divákovy vyvolávají představu bulvárních článků Pestrého světa, Blesku, Story a jiných stejně hodnotných magazínů a deníků. Také tam se často dozvíme, že "Stáří jsem si oblíbila", Jiří H. byl "Svůdník, který létal", "Pravdivý příběh" Slávky B., čteme o tom, že František P. byl "Nesmrtelný Trautenberk", "Kus pořádného chlapa", "Krakonoš z posilovny", "Český Schwarzenegger", také, že "Krakonoš ve výslužbě vzpomíná" a "S Janžurkou si moc nepokecal". Jiří A. byl samozřejmě "Nepřehlédnutelný", Valentina T. se svěřila "Moje kariéra je náhoda!" a co znamenalo, "Když stačilo říct Valentina". Rozdíl tedy prakticky nulový, jen s tím detailem, že takové články napáchají mnohem méně škod, protože nemají takový dosah jako tentýž materiál přetavený do formy televizní zábavy. Kvalita komentářů pánů typu Taussiga nebo Jirase je všeobecně známá, v posledních letech velice často perlí zejména v bonusech na DVD se staršími filmy. Takže se dozvíme i to, že nedochované filmy jsou hrozné, ačkoli sami aktéři projevují jen o pár záběrů před nebo po takovém výroku touhu je znovu spatřit, neb si své vlastní práce na nich považují. Setkáme se se vzájemným popřením faktů ze strany divadelních a filmových historiků, neřkuli pamětníků nebo příbuzných. Málo známé fotografie známých lidí jsou vydávány za někoho jiného... Základní informace jsou vysvětlovány nikoli v kontextu dané osobnosti, ale často v měřítku obecném, což často mystifikuje pointu. Dalším nešvarem je seřezávání původních filmových a televizních materiálů na současný oblíbený širokoúhlý formát, takže k divákovi se dostane sotva polovina původního obrazu. Ve srovnání se staršími Úsměvy nebo Abecedou humoru zjistíme, že tehdy ty ukázky byly celkově technicky kvalitnější. Navíc chybí veškeré datace a konkretizace ukázek, akceptovat se dá pouze převaha televizních prací nad filmovými, přeci jenom jde také o reklamu ČT sama na sebe. Neexistuje ovšem žádná systematická koncepce v utřídění kapitol ze života soukromého a veřejného, není bez výjimky, aby se vzpomínalo na určité události, které jsou ilustrovány fotografiemi s plus mínus dvacetiletým rozdílem... Navrhuji tedy zásadní změnu dramaturgie, aby nám zbylo aspoň něco z těch autentických výpovědí rodinných příslušníků. Na závěr už jen citaci z dílu "Saša": "Václave, tohleto je šatna, ve který náš dědeček nikdy neseděl. Ale sedím tady já.“(19.10.2009)

Pre filmových fanúšikov je to veľmi cenný dokument o najvýznamnejších českých herečkách a hercoch. Z výpovedí ich priateľov, známych, kolegov, rodiny a s použitím ukážok z filmových diel, v ktorých si zahrali, vytvorili autori dokumentárneho seriálu "Príbehy slávnych" obraz o živote týchto umelcov. Zaujímavý televízny dokumentárny cyklus. ***(10.12.2009)

Naši milovaní umělci, kteří již odešli navždy...jejich životní etudy, osudy, jejich pravé i nepravé životy, strasti, smrti...(30.9.2009)

• Véča

Naška, slečna z dobré rodinyDokument, který zachází ještě dál než než zcestná teorie hvězdného tria Mandlová-Baarová-Gollová. Hned na začátkuse divák dozví, že Baarová vůbec a Mandlová, ač měla hezká ramena, tak nebyla ta dáma z vyšší společnosti, takže taky nepřichází v úvahu. Nesmysl! Minimálně proto, že v Československu bylo mnoho schopných hereček s talentem a na Gollové toho nebylo o nic víc zajímavého než na ostatních. Je sice pravda, že je skvělé získat výpovědi lidí, jako je Eva Gérová, Zita Kabátová nebo Otakar Vávra, které jsou zajímavé a něčím přínosné pro informační hodnotu filmu, ale to ovšem není důvod pro přítomnost některých jiných osob. Nepochopil jsem, proč se zde objevil Vlastimil Harapes, aby nám jen řekl, že má rád Gollovou. A třešničkou na dortu byl samozvaný odborník Aleš Cibulka, který si akorát na podobných dokumentech a záležitostech snaží postavit kariéru a vůbec mu nevadí, že jeho knihy o Nataše Gollové obsahují faktografické chyby a dá se snadno předpokládat, že tento snímek je z velké části jeho dílem. Pokud tomu tak je, tak by se Cibule měl smažit. Jsem Vaše LjubaSuchá Ljuba to být nesmí, a to ani se psíma knedlíkama, nohou za krkem a bradavicí přes půl tváře. Zvlášt, když se pak ještě vydává za Hadinu. Gumice na Sucháče!(20.10.2009)

Dokumentární TV-seriál. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 55% (2*) |(18.7.2013)

Civilní styl dokumentu mě vůbec nevadil, potěšila mě spousta zajímavých faktů, např. okolnosti smrti a méně známé osobní tragedie. Výborný díl o Daně Medřické, kde mi až slza ukápla a také o Adině Mandlové. Tento cyklus je asi to jediné, co se z tvorby studia Ostrava dá sledovat. (A kromě verbala asi to jediné, co vůbec kdy v souvislosti s Ostravou stojí za zmínku)(17.9.2012)

NinadeLi, tohle je výjimečný cyklus, je netradiční v tom, že se brání bulvárnímu nimrání v hustotě, kvalitě a kvantitě stolice slavných, pouze stručně mapuje jejich soukromý i umělecký život.(21.4.2013)

Desítky slavných uměleckých osobností, převážně z řad hereckých, ve vzpomínkách svých přátel a blízkých příbuzných tak, jak je ze svého pohledu vnímali oni. Ve filmech, v televizi a na divadle hráli komické, tragické, zkrátka vážné a nevážné role, ale v osobním životě to vždycky nebyli takoví baviči nebo fanfaroni, ale často rozervaní bohémové, štváči anebo docela obyčejní lidé, kteři svoji hereckou profesi uměli zatraceně dobře. Jakou masku vlastně skutečně nosili, když zrovna nehráli? Na to už odpoví tahle dokumentární série. Výběr osobností poměrně bohatý, ale na některé se nedostalo, a kteří by třeba konkrétně zajímali mě, protože o nich není tolik známo (Drbohlav, Faltýnek, Vicena, Besser, Geprtová, Jerneková aj). Z těch, co byli k mání, se dalo vybrat určitě spolehlivě, ale většinu z toho, co se v dokumentech objevilo a bylo o nich uvedeno, jsem už znal, anebo nějaký určitý obrázek o té či oné osobnosti, jsem už dávno utvořený měl. Takže z tohoto hlediska se neudálo nic tak extra překvapivého. Netvrdím však, že by tímto série dokumentů pozbyla na zajímavosti. Každá z představených osobností byla nějakým způsobem zajímavá, charizmatická, výjimečná a něco ve svém oboru dokázala. To "něco" z nich se zachovalo v bezpočtu filmech, v televizní nebo divadelní tvorbě a stále je nesmazatelně zapsáno vysokou kvalitou, ke které se diváci rádi vracejí. Proto je dobré, připomenout si jejich umělecké životy napěchované do této dokumentárné série. Jejich velikášství se už do dokumentu nevešlo a v podstatě ho ani pojmout nemohl. Bylo totiž v nich samotných a odešlo spolu s nimi. Mé hodnocení: 60%(23.1.2014)

Pěkné a zajímavé dokumenty o známých lidech...(15.10.2009)

Bez bulvárnych informácií a s citom. Niekedy prehnaným citom.(14.1.2013)

• Coleator

Spoustu lidí vypráví pořád to samé dokola...(10.2.2013)

Výživné vzpomínání na české umělce. Člověk si až po jejich smrti uvědomí, jaké "klenoty" ztratila naše republika. Spousta osob musela zvládnout různé překážky, které život přináší každým dnem. Někdo se s nimi vyrovnal hůře, jiný zase lépe. Tím chci říci, že bychom si měli vážit každého dne v životě, neboť nikdo z nás neví, kdy zasáhne osud.(16.1.2012)

Výborně zpracovaný dokumentární seriál s ukázkami z filmů nejznámějších hereckých postav českého filmu a divadla, proložený postřehy a vzpomínkami dosud žijících pamětníků. Osobně mě zaujal díl vzpomínající na vynikající herečku Jiřinku Šejbalovou. Je radost ji vidět nejenom ve filmových záběrech ze soukromého života, ale i v nespočetných rolích. Totéž platí o spoustě dalších hereckých veličinách českého plátna či divadelních prken. Díky za "Příběhy slavných". Mladší generace má takto možnost seznámit se blíže s našimi skvělými herci.(15.10.2009)

• Marthos

Velké nafouknuté nic. Asi tak bych shrnul tento pofidérní volný cyklus medailonů, či spíše jejich nepovedených náhražek, populárních i zapomenutých osobností domácí kultury, především z oblasti filmu a divadla. Cílený komerční nátěr a povrchní zájem samotných tvůrců dává maximální průchod veškerým možným i nemožným renoncům, fámám, fabulacím, omylům, někdy dokonce lžím, jež jsou tu podávány s okouzlující přesvědčivostí svých interpretů. Z nepochopitelných důvodů je cyklus pravidelně propojován rozhovory s lidmi, kteří povětšinou neměli s danou osobností nic společného nebo ji zaregistrovali až v období, které není objektem dokumentu; stejně liché a v podstatě bezobsažné jsou vhledy filmových a divadelních historiků, popřípadě dalších osob shodného zaměření, jež se namísto objektivního a konstruktivního komentáře mnohem raději pouštějí do nechutného pozérismu (Taussig, Jiras, Wolf a další) anebo jsou ustanoveni oficiální hlásnou troubou všeobecně známých informací, přebraných z kvantového množství memoárového odpadu (Ondřej Suchý). Fakta předkládaná v kontraproduktivním směru a naprostém chaosu, základní záměny fotografií, chybné identifikace, neadekvátní výběr filmových a televizních ukázek na úkor těch méně medializovaných, nulová invence jednotlivých režisérů, stále se opakující prostřihy pražských exteriérů (skutečně nemáme jiná panoramata, než ta s Národním divadlem, popřípadě třpytící se Vltavou?). Nenapadá mě jediné pozitivné hodnocení. Domnívám se, že prapůvodním cílem takového formátu by měl být komplexní přehled tvůrčí (!) činnosti zvolené osobnosti, nikoli volné pole působnosti pro medializaci bulvárních historek a subjektivních názorů kohokoli. Není nejmenší důvod opakovat již dávno řečené, popřípadě napsané.(16.10.2009)

Historky ze života mých oblíbených českých herců a hereček mám moc ráda. Ne všechny díly, ale většina byla skvělá.(31.8.2012)

Jak se to vezme...(13.9.2011)

Podle mě je to záměrně točené v depresivní a dramatické atmosféře a tato "nucená deprese" mi tam vadí. Ovšem výpovědní hodnotu to má a některé díly mě zaujaly.(13.12.2013)

Dokumenty České televize, které stojí za to sledovat. Samozřejmě záleží na osobnosti, kterou dokument sleduje, ale většinou to fakt stojí zato. Ale třeba dokument o Smoljakovi byl hodně poučný, zatímco o Karlu Vlachovi byl zase moc roztomilý.(11.9.2011)

Dokumentární cyklus o našich československých umělcích, který je parádně zpracován a je krásnou vzpomínkou na osobnosti, které byly a patřily mezi lidi, na které se nezapomíná.(7.3.2015)

Vzpomínkové cykly mají zkrátka tu nevýhodu, že těch, jichž se daná epizoda týká, už se zeptat nemůžem. Nataša Gollová: Brněnská rodačka z jejíhož projevu cítím dostatek radosti, šarmu, čistoty a kapku té ztřeštěnosti. Život, jenž započal prozářenou pohádkou, skončil jako osamělá balada. A taky hrála Lízu. Lída Baarová: Skvostná Dívka v modrém pro kterou krása a sláva představovala prokletí. Oldřich Nový: Prostě Kristian.(12.10.2015)

<< předchozí 1 2