Příběhy slavných (TV seriál)

• Česko

Předčasná úmrtí

• Česko

Nevyjasněná úmrtí

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2000 - 2013, 170 h 22 min (Minutáž: 52 min)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová, Vlasta Fabianová, Bohuš Záhorský, Boris Rösner, Míla Myslíková, Josef Vinklář, Petr Haničinec, Ladislav Pešek, Ludvík Ráža, Karel Černoch, Jiří Zahajský, Karel Hála, Jiřina Šejbalová, Ilja Prachař, Ota Sklenčka, Josef Šebánek, Radovan Lukavský, Svatopluk Beneš, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Pavel Novák, Josef Bláha, Miroslav Masopust, Miloš Nedbal, Josef Langmiler, Vladimír Hrabánek, Jaroslav Vojta, Marie Rosůlková, Luděk Kopřiva, Zdeněk Řehoř, Waldemar Matuška, Ladislav Smoljak, Petr Muk, Valerie Čižmárová, Naďa Urbánková, Pavel Bobek, Jiří Suchý, Jiří Brabec, Pavel Václavík, Miluše Voborníková, Hana Čížková, Martha Elefteriadu, Olga Hrzánová, Jan Kačer, Kamila Moučková, Karel Němec, Jarmila Orlová, Kateřina Prosová, Ivan Renč, František Ringo Čech, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Aleš Brichta, Pavel Chrastina, Vlastimil Brodský, Jaroslav Dudek, Jaromír Hanzlík, Miroslav Horníček, Jana Kopecká, Miroslav Plzák, Pavlína Filipovská, Karel Čepek, Nina Divíšková, Táňa Fischerová, Jiří Hálek, Robert Jašków, Juraj Herz, Jan Kraus, Ladislav Mrkvička, Petr Nárožný, Lenka Kodešová-Skopalová, David Prachař, Ladislav Smoček, Lubomír Dorůžka, Ferdinand Havlík, Jaromír Hnilička, Jana Koubková, Marta Kubišová, Jiří Stivín, Karel Vejvoda, Vladimír Žižka, Miroslav Čermák, Jiří Lábus, Tomáš Linka, Petr Novotný, Zdeněk Rytíř, Jaroslava Adamová, Marie Drahokoupilová, Nina Jiránková, František Miška, Ota Ornest, Jana Šulcová, Daniela Píchová, Libuše Švormová, Radka Dulíková, Petr Fürst, Ladislav Klein, Viktor Polesný, Jiřina Bohdalová, Helena Cihelníková, Vojtěch Jasný, Lubomír Kostelka, Martina Menšíková, Václav Vorlíček, František Filip, Jiří Baur, Milan Drobný, Yvetta Simonová, Milena Vostřáková, Soňa Červená, Milena Dvorská, Jaroslav Hovorka, Jaroslav Hutka, David Kraus, Tomáš Kulík, Vilém Pruner, Ondřej Suchý, Klára Vodenková, Daniela Kolářová, Michal Pavlata, Květa Fialová, Eva Veškrnová, Jan Vodňanský, Petr Hapka, Zita Kabátová, Vít Olmer, Jan Skopeček, Ladislav Županič, František Černý, Pavel Taussig, Taťjana Medvecká, Jaroslav Krejčí, Jan Hrušínský, Blanka Bohdanová, Milena Steinmasslová, Luba Skořepová, Josef Laufer, Václav Glazar, Zdeněk Troška, Marie Formáčková, Jiřina Švorcová, Uršula Kluková, Jiří Krampol, Luděk Sobota, Antonín Vomáčka, Milan Lasica, Marie Poledňáková, Václav Postránecký, Magda Vášáryová, Jana Štěpánková, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Bohumil Švarc st., Otakar Vávra, Lenka Filipová, Jiří Hladík, František Novotný, Vladimír Suchánek, Monika Švábová, Julie Juhanová, Barbora Kodetová, Petr Kostka, Jiří Krejčík, Jiří Menzel, Ivan Mládek, Evelyna Steimarová, Gustav Skála, Lucie Bílá, Jan Zázvorka, Jiřina Jirásková, Jan Hřebejk, Naďa Konvalinková, Hana Hegerová, Arnošt Lustig, Ladislav Špaček, Richard Krajčo, František Laurin, Marta Vančurová, Jan Přeučil, Lubomír Lipský st., Gabriela Vránová, Vladimír Dlouhý, Jan Pivec, Karel Vlach, Eduard Kohout, Zdeněk Barták, Jana Březinová, Zdeněk Dítě, Jiřina Třebická, Růžena Merunková, Kateřina Smoljaková, Alžběta Smoljaková, Luděk Nekuda, Josef Brukner, Karel Kraus, Antonín Hájek, Milan Dufek, Mirek Řihošek, Vladimír Körner, Zdeněk Karel Slabý, Cyril Höschl, Zdeněk Hruška, Lída Baarová, Jiřina Petrovická, Tereza Blažková, Jiří Grossmann (a.z.), Jiří Hrzán (a.z.), Jiří Schelinger (a.z.), Miloš Kopecký (a.z.), Petr Čepek (a.z.), Michal Tučný (a.z.), Irena Kačírková (a.z.), Petr Novák (a.z.), Vladimír Menšík (a.z.), Milan Chladil (a.z.), Jan Werich (a.z.), Oldřich Nový (a.z.), Karel Hašler (a.z.), Michaela Doležalová, Jaroslava Mottlová, Pavel Tigrid (a.z.), Bořek Šípek, Jiří Mucha (a.z.), Jiří Ornest, Ivan Vyskočil, Petr Lébl, Jiří Švejda, Petr Čtvrtníček, Filip Topol, Iva Janžurová, Jiří Grossmann, Jana Boušková, Ivan Luťanský, Zdeněk Žák, Jana Paulová, Vladimír Mišík, Alfred Strejček, Eva Pilarová, Jiří Šlitr (a.z.), Ivan Misař, Jiří Schneider, Jaroslav Běhounek, Jaroslav Vostrý, Tereza Hrzánová, Pavel Turnovský, Jiří Schelinger, Oldřich Říha, Jaromír Tůma, Miroslav Berka, Jiří Černý, Petr Janda, Jan Antonín Pacák, Oldřich Dudek, Jan Vančura, Tomáš Sláma, Luděk Nekuda (a.z.), Alexander Nardelli, Jiří Císler, Jiří Wimmer (a.z.), Vladimír Just, Josef Abrhám, Bohumil Hrabal (a.z.), Josef Somr, Egon Bondy, Tekla Holéniová, Vladimír Boudník, Jiří Melíšek, Petr Čepek, Hana Mašková (a.z.), Karel Gott, Jiří Štaidl (a.z.), Ladislav Štaidl, Yvonne Přenosilová, Jaromír Pleskot, Emil Žák, Jan Řeřicha, Ivan Vyskočil, Eduard Pavlíček, Ivan Bednář, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka (a.z.), Jana Janěková, Oldřich Vlček, Bohuslav Kalva, Pavel Vondruška, Libuše Havelková, Rudolf Vodrážka, Jana Walterová, Ivan Martin Jirous, Pavel Dostál, Daniela Bakerová, Pavel Pecháček, Vlastimil Třešňák, Karel Kryl, Pavel Landovský, Jiří Sovák, Jan Libíček (a.z.), Jiří Růžička st., Marie Málková, Leon Kočarjan, Milan Dvořák, Vladimir Vysockij, Gennadij Poloka, Alla Demidova, Alexandr Mitta, Jurij Ljubimov, Kateřina Mendlová, Vítězslav Hádl, Eduard Krečmar, Hana Talpová, Eduard Hrubeš, Angelo Michajlov, Jaroslav Sedláček, Josef Svoboda, Jana Hlaváčová, Hynek Bočan, Vlasta Chramostová, Jan Tříska, Marie Tomášová, Ladislav Helge, Jiří Weiss, Stanislava Přádná, Zdenka Procházková, Luděk Munzar, Jiří Bartoška, Otomar Krejča st., Miroslav Táborský (vyp.), Alexej Kusák (vyp.), Aleš Procházka (vyp.), Antonín Novotný, Vladimír Šmeral (vyp.), Iveta Dušková (vyp.), František Husák, Pavel Veselý, Petr Hanuš, Jaroslav Vlk, Šárka Kavanová, Jana Rybářová (a.z.), Přemysl Kočí, Karel Vágner, Jiří Štěpnička, Václav Vydra nejml., Ladislav Chudík (a.z.), Dana Medřická, Karel Höger (a.z.), Ondřej Vetchý (vyp.), Ota Pavel, Laďka Kozderková (a.z.), Vlasta Průchová, Luděk Hulan, Ája Vrzáňová, Mirek Černý, Miloš Štědroň, Miroslav Donutil, Milan Uhde, Jiří Pecha, Petr Oslzlý, Pavel Zatloukal, Jaromír Tichý-Barin, Zdeněk Pospíšil (a.z.), Bořivoj Srba, Lenka Loubalová, Irena Kačírková, Kristina Novotná, Miloš Smetana, Déda Papež, Josef Henke, Hanuš Bor, Olga Málková, Viktor Preiss, Václav Voska (a.z.), Štěpán Skalský, Rudolf Pellar, Jaroslav Čvančara, Karel Weinlich, Eduard Cupák, Petr Novák, Ivo Plicka, Iva Procházková, Václav Havel, Karel Kachyňa, Pavel Kohout, Jan Procházka, Magdalena Dietlová, Zdeněk Havlíček, Jan Rejžek, Libuše Pospíšilová, Jaroslav Dietl, Karel Smyczek, Vladimír Menšík, Jiří Černý, Emil Viklický, Karel Mareš, Eva Olmerová (a.z.), Zuzana Michnová, Jana Hlavsová, Milan Mejla Hlavsa, Martin Palouš, Dana Němcová, Svatopluk Karásek, Karel Havelka, Josef Janíček, Pavel Zajíček, Vratislav Brabenec, Tomáš Uher, Helena Štáchová, Adolf Born, Jiří Stránský, Jiří Šrámek, František Nepil, Jan Osten, Jiří Balvín, Jan Bonaventura (a.z.), Božena Böhmová, Jindřich Plachta, Eugen Brikcius, Juraj Jakubisko, Olga Vyleťalová, Karel Bláha, Milan Schulz, Vratislav Blažek, Saskia Burešová, Vladimír Kudla, Roman Lipčík, Petr Obdržálek, Ivan Mackerle, Ludvík Souček, Bohuslav Blažek, Jiří Grygar, Karolina Slunéčková (a.z.), Eliška Balzerová, František Pavlíček, Otakar Brousek st., Hana Maciuchová, Antonie Hegerlíková, Rudolf Vodrážka, Hana Kofránková, Jan Hartl, Lucie Benešová, Theodora Remundová, Eva Klepáčová, Jiří Adamíra, Mária Záchenská, Kristina Váňová, Olga Scheinpflugová (a.z.), Karel Vejřík, Jan Špáta, Evald Schorm, Oldřich František Korte, Jaroslava Moserová, Zdena Hadrbolcová, Jan Schmid, Iva Hercíková, Josef Hiršal, František Hrubín (a.z.), Zdeněk Ornest, Vilém Besser, Felix le Breux, Václav Voska, Ludvík Kundera, Ján Roháč, Zuzana Burianová, Ladislav Chudík, Jana Dítětová (a.z.), Antonín Kryl, Karel Růžička, Rudolf Dašek, Eugen Jegorov, Jitka Molavcová, Václav Kopta, Pavel Kopta (a.z.), Pavel Vrba, Jaroslav Čapek, Jaromír Holfeuer, Radoslav Brzobohatý (vyp.), Milan Šteindler, Vladimír Vodička, Alena Fischerová, Ester Janečková, Josef Vavroušek (a.z.), Miroslav Ondříček, Veronika Žilková, Zlata Adamovská, Jaromil Jireš, Tereza Brodská, Stanislav Fišer, Bronislav Poloczek, Karel Augusta, Jiří Nebeský, Antonín Daňhel, Oldřich Velen, Emil Sirotek, Jindřich Polák, Martin Čech, Miloň Terč, Jiří Šimůnek, Jaroslav Tomsa, Věra Plívová-Šimková, Dalibor Lipský, Jiří Srnec, Boris Masník, Josef Hanuš, Hana Igonda Ševčíková, Přemysl Pražský, Jan Kuděla, Ondřej Kepka, Jan Kališ, Břetislav Pojar, Dáša Deylová, Rudolf Deyl ml. (a.z.), Vladimír Mlynář, Miloslav Šimek (a.z.), Otto Šimánek, Lubor Tokoš, Ljuba Benešová, Miloš Forman, Jiří Sequens st., Jaroslav Marvan (a.z.), Radoslav Brzobohatý, Antonín Moskalyk, Ladislav Potměšil, Michael Kocáb, Pavel Soukup (vyp.), Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský (a.z.), Theodor Pištěk ml., Jiří Chalupa, Jan Valášek ml., Vlasta Janečková, Miloš Nesvadba, Štěpánka Haničincová, Ondřej Havelka, Antonín Jedlička (a.z.), Ondřej Neff, Karel Štědrý, Jaroslav Foglar (a.z.), Jiřina Štěpničková, František Vláčil (a.z.), František Uldrich, Ivan Šlapeta, Aleš Dospiva, Jiří Macák, Miroslav Chochola, Vlastimil Harapes, Josef Vaniš, Josef Zíma, Jan Jiráň, Pavel Ruta, Jiří Weiss (a.z.), Josef Hlinomaz, Michal Herzán, Vladimír Tesařík (a.z.), Ondřej Hejma, Jan Cimický, Richard Tesařík, Ivan Hlas, Slávka Budínová, Ilja Racek, Jaroslava Obermaierová, Oldřich Lipský (a.z.), Jiří Brabec (a.z.), Martina Navrátilová, Lorna Vančurová (vyp.), Věra Suková (a.z.), Filip Čáp, Ivan Rajmont, Klára Jerneková, Barbora Hrzánová, Ladislav Fialka (a.z.), Boris Hybner, Judita Čeřovská, Jiřina Fikejzová, František Velecký (a.z.), Josef Kemr (a.z.), Petra Černocká, Stanislav Zindulka, Petr Forman, Matěj Forman, Josef Dvořák, Alena Činčerová, Zuzana Neubauerová, Josef Fousek, Josef Krofta, Martin Klásek, Miloš Kirschner (a.z.), František Filipovský, Dušan Klein, Miroslav Macháček (a.z.), Stanislav Milota, Jana Břežková, Petr Svojtka ml., Jaroslava Šiktancová, Kateřina Macháčková, Jiří Svoboda, Jiří Tomek, Zuzana Slavíková, Vlasta Fialová (a.z.), Ladislav Lakomý, František Budín, Viktor Maurer, Felix Holzmann, Karel Zich (a.z.), Pavel Klusák, Václav Souček, Zuzana Navarová (a.z.), Jiří Vejvoda, Iván Gutiérrez, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský, Ondřej Vetchý, David Suchařípa, Tomáš Töpfer, Bohumil Klepl, Leoš Suchařípa, Jiří Schmitzer, Petruška Šustrová, Olga Havlová (a.z.), Jan Kašpar, Tobiáš Jirous, Ladislav Trojan, Andrej Krob, Rudolf Růžička, Gabriela Wilhelmová (a.z.), Jitka Sedláčková, Svatopluk Skopal, Jitka Němcová, Gustav Oplustil, Alexandra Berková, Zdeněk Podskalský st., Zdeněk Podskalský ml., Alex Koenigsmark, Ivo Paukert, Karel Richter, John Bok, Eva Jakoubková (a.z.), Petr Ulrych, Eva Miláčková, Hana Ulrychová, Čestmír Řanda ml., Čestmír Řanda st., Jozef Króner, Boleslav Polívka, Oldo Hlaváček, Zuzka Krónerová, Vlasta Peterková, Oldřich Vlach, Jana Preissová, Zuzana Maléřová, Zora Jiráková, Michaela Lohniská, Věra Tichánková, Václav Lohniský, Jiří Veisser, Radek Tomášek, Karel Čáslavský, Vlasta Burian, Pavel Jiras, Světlana Nálepková, Dáša Cortésová, Rudolf Cortés, Alena Mihulová, Karel Čabrádek, Radek Holub, Michal Dlouhý, Jan Ruml, Božena Žemličková, Emília Došeková, Ján Greššo, Richard Müller, Ivan Palúch, Hilda Augustovičová, Ivan Gálfy, Ľubo Roman, Vlado Müller, Eva Gerová, Vladimír Drha, Martin Hoffmeister, Fan Vavřincová, Aleš Cibulka, Eva Matalová, Dagmar Neumannová, Nataša Gollová (a.z.), Jan Vyčítal, Jaroslav Štercl, Juraj Šajmovič, Antonín Moskalyk (a.z.), Jiřina Moskalyková, Pavlína Moskalyková, Erik Pardus, Magdalena Plevová, Martin Moskalyk, Helena Rohanová, Jan Saudek, Josef Lada (a.z.), Věra Jordánová, Ludmila Engelová, Dalimil Klapka, Karel Fiala, Karel Effa, Ludmila Zábršová-Molínová, Vanda Hybnerová, Jan Novotný, Miloš Horanský, Boris Rösner (a.z.), Karel Svoboda (a.z.), Egon Kulhánek, Richard Hes, Dalibor Jedlička, Josef Balvín, Martin Růžek, Pavel Kříž, Jana Gýrová, Vítězslav Jandák, Josef Bek, Carmen Mayerová, Vlastimil Zavřel, Dana Michalová, Miroslav Krobot, Marek Hlavica, Vladimír Bartoš, Josef Vinklář (a.z.), Adam Vinklář, Jiří Devát, Marie Kyselková, Jiří Planner, Ivan Kraus, Ivo Mathé, Eva Trejtnarová-Hudečková, Václav Rašilov, Josef Mixa, Saša Rašilov st., Saša Rašilov nejml., Ljuba Hermanová, František Černý, Ladislav Pešek (a.z.), Markéta Zinnerová, Jiří Zahajský (a.z.), Antonín Gondolán, Jitka Zelenková, Václav Matějka, Jiřina Šejbalová (a.z.), Jaroslav Satoranský, Jiří Plachý ml., Karel Hovorka ml., Jana Prachařová, Jakub Prachař, Iva Hüttnerová, Miloš Hlavica, Jiří Novotný, Věra Kubánková, Rudolf Jelínek, Josef Šebánek (a.z.), Věra Křesadlová, Olga Walló, Petra Špalková, Kristýna Frejová, Ladislav Frej ml., Věra Galatíková (a.z.), Ladislav Frej st., Hermína Franková, Anna Jurásková, Stanislav Šárský, Jaromír Janeček, Radek Fejt, Simona Postlerová, Jiří Klem, Babrora Šanderová, Pavla Ucekajová, Ondřej Batelka, Valérie Zawadská, Jakub Koch, Jan Vedral, Miroslav Moravec (a.z.), Zuzana Klainová, Jiří Zbořil, Jaroslav Wykrent, Josef Bláha (a.z.), Dagmar Havlová-Veškrnová, Miroslav Masopust (a.z.), František Němec, Jan Bartoš, Eva Langmilerová, Antonín Kachlík, Věra Uzelacová, Vladimír Hrabánek (a.z.), Jaroslav Vojta (a.z.), Regina Rázlová, Luděk Kopřiva (a.z.), Miriam Kantorková, Jiří Hromada, Jan Fischer, Helena Vondráčková, Kristián Kodet, Waldemar Matuška (a.z.), Jitka Zelenohorská, Olga Blechová-Matušková, Petr Brukner, Václav Šašek, Miloň Čepelka, Ladislav Smoljak (a.z.), Bára Basiková, Petr Muk (a.z.), Petr Kolář, Valerie Čižmárová (a.z.), Petra Jungmanová, Vladimír Dlouhý (a.z.), Zdeněk Dušek, Tomáš Tintěra, Jaroslav Brabec, Veronika Freimanová, Jan Pivec (a.z.), Karel Vlach (a.z.), Felix Slováček, Orfey Tzokov, Helena Glancová, Emma Černá, Eduard Kohout (a.z.), Miroslav Plzák (a.z.), Radim Uzel, Eva Nosálková-Leinweberová, Karol Sidon, Pavel Nový, Alois Švehlík, Zdeněk Dítě (a.z.), Ivanka Devátá, Jiřina Třebická (a.z.), Libuše Šafránková, Vladimír Pucholt, Stanislav Motl, Adina Mandlová, Radek Pilař (a.z.), Drahomíra Hofmanová, Jiří Pavlica, Eugen Sokolovský ml., Lubor Tokoš (a.z.), Miloslav Mejzlík, Milena Marcilisová, Lída Baarová (a.z.), Vladimír Ráž (a.z.), Karel Hábl, Vlastimil Čaněk, Josef Kettner, Raoul Schránil, Olga Rousová, Jan Pohan, František Skřípek, Eva Sirotková, Eva Šormová, Karel Kryštof Navrátil, Hana Vítová (a.z.), Eduard Stehlík, Marie Glázrová (a.z.), Miroslava Hakenová, Věra Ferbasová (a.z.), Jiří Vala, Táňa Kühnelová, Marek Brodský, Vlastimil Brodský (a.z.), Božena Brodská, Hugo Haas (a.z.), Jaroslava Vošmiková, Tomáš Holý, Eva Olmerová, Jurij Alexejevič Gagarin, Jaroslav Hanuš, Otto Zelenka, Lenka Loubalová, Vladimír Tesařík, Josef Novotný, Michal Tučný, Zdeněk Pospíšil, Jan Werich, Laďka Kozderková, Jan Sýkora

Komentáře uživatelů k TV seriálu (40)

• NinadeL

Nevýjimečný cyklus současné tvorby ČT tvoří epizody s takovými názvy jako "Pepíček", "Samotářka Míla", "Jsem vaše Ljuba", "Cesta do hlubin Lálovy duše", "Naška, slečna z dobré rodiny", "Věčný Kristián Oldřich Nový", "Dobře naladěná kytara", "Umanutec", "Ilínek", "Nespoutaný živel" a další. Nikoli nadarmo takové familiérní názvy v divákovy vyvolávají představu bulvárních článků Pestrého světa, Blesku, Story a jiných stejně hodnotných magazínů a deníků. Také tam se často dozvíme, že "Stáří jsem si oblíbila", Jiří H. byl "Svůdník, který létal", "Pravdivý příběh" Slávky B., čteme o tom, že František P. byl "Nesmrtelný Trautenberk", "Kus pořádného chlapa", "Krakonoš z posilovny", "Český Schwarzenegger", také, že "Krakonoš ve výslužbě vzpomíná" a "S Janžurkou si moc nepokecal". Jiří A. byl samozřejmě "Nepřehlédnutelný", Valentina T. se svěřila "Moje kariéra je náhoda!" a co znamenalo, "Když stačilo říct Valentina". Rozdíl tedy prakticky nulový, jen s tím detailem, že takové články napáchají mnohem méně škod, protože nemají takový dosah jako tentýž materiál přetavený do formy televizní zábavy. Kvalita komentářů pánů typu Taussiga nebo Jirase je všeobecně známá, v posledních letech velice často perlí zejména v bonusech na DVD se staršími filmy. Takže se dozvíme i to, že nedochované filmy jsou hrozné, ačkoli sami aktéři projevují jen o pár záběrů před nebo po takovém výroku touhu je znovu spatřit, neb si své vlastní práce na nich považují. Setkáme se se vzájemným popřením faktů ze strany divadelních a filmových historiků, neřkuli pamětníků nebo příbuzných. Málo známé fotografie známých lidí jsou vydávány za někoho jiného... Základní informace jsou vysvětlovány nikoli v kontextu dané osobnosti, ale často v měřítku obecném, což často mystifikuje pointu. Dalším nešvarem je seřezávání původních filmových a televizních materiálů na současný oblíbený širokoúhlý formát, takže k divákovi se dostane sotva polovina původního obrazu. Ve srovnání se staršími Úsměvy nebo Abecedou humoru zjistíme, že tehdy ty ukázky byly celkově technicky kvalitnější. Navíc chybí veškeré datace a konkretizace ukázek, akceptovat se dá pouze převaha televizních prací nad filmovými, přeci jenom jde také o reklamu ČT sama na sebe. Neexistuje ovšem žádná systematická koncepce v utřídění kapitol ze života soukromého a veřejného, není bez výjimky, aby se vzpomínalo na určité události, které jsou ilustrovány fotografiemi s plus mínus dvacetiletým rozdílem... Navrhuji tedy zásadní změnu dramaturgie, aby nám zbylo aspoň něco z těch autentických výpovědí rodinných příslušníků. Na závěr už jen citaci z dílu "Saša": "Václave, tohleto je šatna, ve který náš dědeček nikdy neseděl. Ale sedím tady já.“(19.10.2009)

Pre filmových fanúšikov je to veľmi cenný dokument o najvýznamnejších českých herečkách a hercoch. Z výpovedí ich priateľov, známych, kolegov, rodiny a s použitím ukážok z filmových diel, v ktorých si zahrali, vytvorili autori dokumentárneho seriálu "Príbehy slávnych" obraz o živote týchto umelcov. Zaujímavý televízny dokumentárny cyklus. ***(10.12.2009)

Naška, slečna z dobré rodinyDokument, který zachází ještě dál než než zcestná teorie hvězdného tria Mandlová-Baarová-Gollová. Hned na začátkuse divák dozví, že Baarová vůbec a Mandlová, ač měla hezká ramena, tak nebyla ta dáma z vyšší společnosti, takže taky nepřichází v úvahu. Nesmysl! Minimálně proto, že v Československu bylo mnoho schopných hereček s talentem a na Gollové toho nebylo o nic víc zajímavého než na ostatních. Je sice pravda, že je skvělé získat výpovědi lidí, jako je Eva Gérová, Zita Kabátová nebo Otakar Vávra, které jsou zajímavé a něčím přínosné pro informační hodnotu filmu, ale to ovšem není důvod pro přítomnost některých jiných osob. Nepochopil jsem, proč se zde objevil Vlastimil Harapes, aby nám jen řekl, že má rád Gollovou. A třešničkou na dortu byl samozvaný odborník Aleš Cibulka, který si akorát na podobných dokumentech a záležitostech snaží postavit kariéru a vůbec mu nevadí, že jeho knihy o Nataše Gollové obsahují faktografické chyby a dá se snadno předpokládat, že tento snímek je z velké části jeho dílem. Pokud tomu tak je, tak by se Cibule měl smažit. Jsem Vaše LjubaSuchá Ljuba to být nesmí, a to ani se psíma knedlíkama, nohou za krkem a bradavicí přes půl tváře. Zvlášt, když se pak ještě vydává za Hadinu. Gumice na Sucháče!(20.10.2009)

Naši milovaní umělci, kteří již odešli navždy...jejich životní etudy, osudy, jejich pravé i nepravé životy, strasti, smrti...(30.9.2009)

Dokumentární TV-seriál. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 55% (2*) |(18.7.2013)

Desítky slavných uměleckých osobností, převážně z řad hereckých, ve vzpomínkách svých přátel a blízkých příbuzných tak, jak je ze svého pohledu vnímali oni. Ve filmech, v televizi a na divadle hráli komické, tragické, zkrátka vážné a nevážné role, ale v osobním životě to vždycky nebyli takoví baviči nebo fanfaroni, ale často rozervaní bohémové, štváči anebo docela obyčejní lidé, kteři svoji hereckou profesi uměli zatraceně dobře. Jakou masku vlastně skutečně nosili, když zrovna nehráli? Na to už odpoví tahle dokumentární série. Výběr osobností poměrně bohatý, ale na některé se nedostalo, a kteří by třeba konkrétně zajímali mě, protože o nich není tolik známo (Drbohlav, Faltýnek, Vicena, Besser, Geprtová, Jerneková aj). Z těch, co byli k mání, se dalo vybrat určitě spolehlivě, ale většinu z toho, co se v dokumentech objevilo a bylo o nich uvedeno, jsem už znal, anebo nějaký určitý obrázek o té či oné osobnosti, jsem už dávno utvořený měl. Takže z tohoto hlediska se neudálo nic tak extra překvapivého. Netvrdím však, že by tímto série dokumentů pozbyla na zajímavosti. Každá z představených osobností byla nějakým způsobem zajímavá, charizmatická, výjimečná a něco ve svém oboru dokázala. To "něco" z nich se zachovalo v bezpočtu filmech, v televizní nebo divadelní tvorbě a stále je nesmazatelně zapsáno vysokou kvalitou, ke které se diváci rádi vracejí. Proto je dobré, připomenout si jejich umělecké životy napěchované do této dokumentárné série. Jejich velikášství se už do dokumentu nevešlo a v podstatě ho ani pojmout nemohl. Bylo totiž v nich samotných a odešlo spolu s nimi. Mé hodnocení: 60%(23.1.2014)

Civilní styl dokumentu mě vůbec nevadil, potěšila mě spousta zajímavých faktů, např. okolnosti smrti a méně známé osobní tragedie. Výborný díl o Daně Medřické, kde mi až slza ukápla a také o Adině Mandlové. Tento cyklus je asi to jediné, co se z tvorby studia Ostrava dá sledovat. (A kromě verbala asi to jediné, co vůbec kdy v souvislosti s Ostravou stojí za zmínku)(17.9.2012)

NinadeLi, tohle je výjimečný cyklus, je netradiční v tom, že se brání bulvárnímu nimrání v hustotě, kvalitě a kvantitě stolice slavných, pouze stručně mapuje jejich soukromý i umělecký život.(21.4.2013)

Pěkné a zajímavé dokumenty o známých lidech...(15.10.2009)

Bez bulvárnych informácií a s citom. Niekedy prehnaným citom.(14.1.2013)

• Coleator

Spoustu lidí vypráví pořád to samé dokola...(10.2.2013)

Výživné vzpomínání na české umělce. Člověk si až po jejich smrti uvědomí, jaké "klenoty" ztratila naše republika. Spousta osob musela zvládnout různé překážky, které život přináší každým dnem. Někdo se s nimi vyrovnal hůře, jiný zase lépe. Tím chci říci, že bychom si měli vážit každého dne v životě, neboť nikdo z nás neví, kdy zasáhne osud.(16.1.2012)

Výborně zpracovaný dokumentární seriál s ukázkami z filmů nejznámějších hereckých postav českého filmu a divadla, proložený postřehy a vzpomínkami dosud žijících pamětníků. Osobně mě zaujal díl vzpomínající na vynikající herečku Jiřinku Šejbalovou. Je radost ji vidět nejenom ve filmových záběrech ze soukromého života, ale i v nespočetných rolích. Totéž platí o spoustě dalších hereckých veličinách českého plátna či divadelních prken. Díky za "Příběhy slavných". Mladší generace má takto možnost seznámit se blíže s našimi skvělými herci.(15.10.2009)

• Marthos

Velké nafouknuté nic. Asi tak bych shrnul tento pofidérní volný cyklus medailonů, či spíše jejich nepovedených náhražek, populárních i zapomenutých osobností domácí kultury, především z oblasti filmu a divadla. Cílený komerční nátěr a povrchní zájem samotných tvůrců dává maximální průchod veškerým možným i nemožným renoncům, fámám, fabulacím, omylům, někdy dokonce lžím, jež jsou tu podávány s okouzlující přesvědčivostí svých interpretů. Z nepochopitelných důvodů je cyklus pravidelně propojován rozhovory s lidmi, kteří povětšinou neměli s danou osobností nic společného nebo ji zaregistrovali až v období, které není objektem dokumentu; stejně liché a v podstatě bezobsažné jsou vhledy filmových a divadelních historiků, popřípadě dalších osob shodného zaměření, jež se namísto objektivního a konstruktivního komentáře mnohem raději pouštějí do nechutného pozérismu (Taussig, Jiras, Wolf a další) anebo jsou ustanoveni oficiální hlásnou troubou všeobecně známých informací, přebraných z kvantového množství memoárového odpadu (Ondřej Suchý). Fakta předkládaná v kontraproduktivním směru a naprostém chaosu, základní záměny fotografií, chybné identifikace, neadekvátní výběr filmových a televizních ukázek na úkor těch méně medializovaných, nulová invence jednotlivých režisérů, stále se opakující prostřihy pražských exteriérů (skutečně nemáme jiná panoramata, než ta s Národním divadlem, popřípadě třpytící se Vltavou?). Nenapadá mě jediné pozitivné hodnocení. Domnívám se, že prapůvodním cílem takového formátu by měl být komplexní přehled tvůrčí (!) činnosti zvolené osobnosti, nikoli volné pole působnosti pro medializaci bulvárních historek a subjektivních názorů kohokoli. Není nejmenší důvod opakovat již dávno řečené, popřípadě napsané.(16.10.2009)

Historky ze života mých oblíbených českých herců a hereček mám moc ráda. Ne všechny díly, ale většina byla skvělá.(31.8.2012)

Podle mě je to záměrně točené v depresivní a dramatické atmosféře a tato "nucená deprese" mi tam vadí. Ovšem výpovědní hodnotu to má a některé díly mě zaujaly.(13.12.2013)

Jak se to vezme...(13.9.2011)

Dokumentární cyklus o našich československých umělcích, který je parádně zpracován a je krásnou vzpomínkou na osobnosti, které byly a patřily mezi lidi, na které se nezapomíná.(7.3.2015)

Vzpomínkové cykly mají zkrátka tu nevýhodu, že těch, jichž se daná epizoda týká, už se zeptat nemůžem. Nataša Gollová: Brněnská rodačka z jejíhož projevu cítím dostatek radosti, šarmu, čistoty a kapku té ztřeštěnosti. Život, jenž započal prozářenou pohádkou, skončil jako osamělá balada. A taky hrála Lízu. Lída Baarová: Skvostná Dívka v modrém pro kterou krása a sláva představovala prokletí. Oldřich Nový: Prostě Kristian.(12.10.2015)

Dokumenty České televize, které stojí za to sledovat. Samozřejmě záleží na osobnosti, kterou dokument sleduje, ale většinou to fakt stojí zato. Ale třeba dokument o Smoljakovi byl hodně poučný, zatímco o Karlu Vlachovi byl zase moc roztomilý.(11.9.2011)

<< předchozí 1 2