Příběhy slavných

• Česko Předčasná úmrtí (více)
všechny plakáty
TV spot
Česko, (2000–2013), 170 h 29 min (Minutáž: 45–60 min)

Režie:

Petr Lokaj, Zdeněk Gawlik, Pavel Křemen, Petr Kotek, Marek Dušák, Václav Kučera (více)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová (více)

Série(13) / Epizody(196)

Recenze uživatele nascendi k tomuto seriálu (5)

Jó, to jsem ještě žil (2000) (S01E05)

O takom výnimočnom človeku, akým bol Jiří Šlitr, sa snáď ani nedá nakrútiť zlý dokument. Nepodarilo sa to ani Olge Sommerovej, ku ktorej dokumentom mám dosť rezervovaný vzťah. ()

Neznámý známý Miloš Kopecký (2000) (S01E12)

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku. Potešila ma nejednoznačnosť jeho povahy, jeho správania, jeho postojov a vlastne všetkého, ktorá nebola výsledkom jeho choroby, ale pravdepodobne toho, že žil podľa svojich predstáv a nezakrýval ani to, za čo sa ostatní hanbia, pretože aj to považoval za svoju súčasť. Dalo by sa mudrovať na tému, čoho bolo v dokumente príliš a naopak, čo tam chýbalo, ale načo sa tým zaoberať, keď dokument sa nenakrúca pre konkrétneho diváka, ale nakrúca ho konkrétny režisér. ()

Ten drak jednou spadne (2001) (S02E08)

Irena Kačírková bola mimoriadnym zjavom na českej hereckej scéne, ktorá celú hereckú kariéru i celý život bojovala proti nepriazni osudu i doby. Neobyčajná grácia, krása a podmanivý hlas jej v tom boji skôr škodili, ako pomáhali, pretože všadeprítomná závisť funguje za každej doby,m za každého režimu. Napriek všetkému je Irena Kačírková stelesnením veľmi konkrétneho typu ženy, ktorá nemá v týchto zemepisných šírkach nasledovníčky. ()

Sesazený král (2007) (S08E08)

Vlasta Burian je môj obľúbený komik, ku ktorému som mal dlhý čas nekritický obdiv. Aj keď poznám prakticky všetky jeho filmy, o jeho živote som mal iba kusé informácie. Preto som si epizódu zo série Príbehy slávnych venovanú Vlastovi Burianovi so záujmom pozrel. Je to ďalší z klasických príbehov o úspešnom jedincovi a neskutočnej závisti tých, ktorí ho najprv vynášali do nebies a neskôr ho zadupali do zeme, pričom mu za vinu dávali svoje vlastné prehrešky. Na využitie závisti pre svoje ciele nemali komunisti patent. To sa tiahne prakticky celými dejinami civilizácie. Som rád, že sa mi podarilo neplánovane tento dokument pozrieť. ()

Všeuměl (2011) (S12E01)

Dvojica Smoljak-Svěrák patrí medzi moje obľúbené a ich divadelné hry a filmy sú pre mňa veľkým zážitkom. Som rád, že sa Pavlovi Křemenovi podarilo nakrútiť medailón o Ladislavovi Smoljakovi tak, že ho spoznávam nielen ako autora a herca, ale aj človeka, ktorý sa s nezmernou energiou a činorodosťou celý život hnal za realizáciou svojich nápadov, čo sa mu aj z veľkej časti darilo. ()