Vyprávěj

(seriál)
  • angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Trailer 2
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Alžbeta Stanková, Jaromír Nosek, (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele topi80 k tomuto seriálu (47)

Vyprávěj (2009)

Oddechový seriál. Na kulisách si dali tvůrci záležet, takže velká část populace si může zavzpomínat na svůj dávno vyhozený kredenc a podobně. Jinak jde o celkem vyvážený koktejl míchající vzpomínky veselé (delegace ze Sovětského svazu, účast ve volební komisi, nové vymoženosti), vážné (dohled STB, politruci, cenzura) a vztahové (ty jsou trochu otravné, ale něco se tam po takovou dobu přece dít musí). Umění v tom nehledejme, ale na bezstarostné sezení před bednou je to ideální. ()

Od začátku (2009) (S01E01)

Seznámení s těmi, se kterými prožijeme příštích 40 let. Ano, i s Jardou Francem. Komu přišel úvod po příběhové stránce takový nijaký, toho musely potěšit retro rekvizity. ()

Život na inzerát (2009) (S01E13)

Oddechovější díl, ve kterém se tak moc neděje, ale kdo se chce decentně pobavit nebo si zavzpomínat na vojnu, bude spokojený. ()

MDŽ (2010) (S01E21)

Osobní peripetie mě s průběhem seriálu nějak nezajímají, ale zavzpomínání si na MDŽ bylo pěkné. Ovšem, od rockerů bych si představoval, že ta jejich produkce bude trošku větší nářez. ()

DDR (2010) (S02E02)

Výlet do NDR potěšil, i když jsem doufal ve více trabantů a panelových dálnic. Pobavila mě i situace, kdy nápad jít na nuda pláž může být ve výběru alternativ tou lepší. ()

Dámská jízda (2010) (S02E05)

Přečetl jsem si syžet k tomuto dílu a říkal si, že na nějaké vztahové propletence, podezření, nedorozumění a podobné růžovoordinační záležitosti nejsem moc zvědavý. Ale pár posledních minut jsem viděl a docela se i bavil. ()

Svatba (2010) (S02E09)

Příjemně oddechový díl s neznámou tetičkou. ()

Kotva (2010) (S02E10)

Škoda, že jsem neviděl víc zboží v Kotvě. Aspoň delší záběr na ten regál s televizemi kdyby byl. Ale fajn exkurze v jinak trochu slabším dílu. Ale účesy už začínají vypadat sedmdesátkově. ()

Bytové divadlo (2010) (S02E11)

Díl překvapil neidealizovaným pohledem na bytové divadlo. Další diváci zase budou s napětím očekávat, jestli čistě náhodou nezbude na dvojici na služební cestě jeden pokoj místo dvou... A všechny jistě pobaví sekretářka pana Krbce. ()

Volby (2010) (S02E13)

Díl střídající trapnější pasáže s vtipnějšími (byť taky vytaženými ad absurdum), ale u scén u volební komise i u následného shrnutí ve Filmovém týdeníku, kterak lidé potvrdili důvěru KSČ, jsem se bavil dobře. ()

Série 3 (2011) (S03)

I přes zabřednutí do vztahových věcí (ale o čem ten seriál o desítkách dílů také dělat) si drží úroveň a koukatelnost, jen mi moc neseděl Braňo Holíček jako Honza. Možná ani ne kvůli svému představiteli, ale jeho chování se stává trochu nelogickým. Později mě ještě bouchne do očí výměna představitelky Lucie, kde nepřístupnou holku od rány nahradí v další sérii jiná, která působí zase až moc hodná. ()

Delegace (2011) (S03E04)

Jardovi Francovi stačí vskutku málo, aby se ženě pochlubil se svým úspěchem, který ji moc nepotěší :-) ()

Dušičky (2011) (S03E07)

V tomto díle se toho děje docela hodně, zábavného i vážného, u mě vede situace ohledně přestavby pohřebáku na obytňák (v tom autě už beztak pár lidí leželo) :-) ()

Burza (2011) (S03E12)

Škoda, že se Honza Dvořák nezačal na střední škole hudebně vyhraňovat až o pár let později. To by se tvůrci museli sakra otáčet, aby sehnali do komparzu mezi spolužáky dost vlasáčů a pořádně vymetli bazary s džískami :-) ()

Jů a Hele (2012) (S03E16)

Hodně zábavný díl, do kterého vjede jedna nezábavná událost. A skvělé cameo pana Chalupy (má štěstí, že vypadá pořád stejně, takže se to mohlo takhle pěkně v seriálu zařídit). ()

MS v hokeji 1985 (2012) (S03E20)

Vzpomínka na počítače (jako atarák bych byl samozřejmě raději, kdyby se v seriálu objevilo ATARI XE). I pěkná hádka, na kterou nás vypravěč po celý díl připravoval. Před pár lety bych byl na straně Tondy, leč při dnešním pohledu na to, že z oněch undrošů se nám vyvinulo tvrdé jádro sluníčkářů a trockistických ultralevičáků, musím dát za pravdu Karlovi. Řekl mu to správně. ()

Autostop (2012) (S03E23)

Hodně výplňový díl (hlavně že se ten cizokrajný spolužák musí jmenovat Abdul). Eliška Zbranková, nad níž jsem v dílu o spartakiádě obracel oči v sloup, v dalších dílech hraje dobře a zaujala mě hlavně tím, jak okoukala grimasy od své filmové matky Betky Stankové. Opravdu působí jako máma a dcera (přimhouříme-li oči nad tím věkovým rozdílem). ()

Favorit (2012) (S03E25)

Nic ve zlém, ale neměly by být postavy Honzy a Lucky (u nichž předpokládám, že potáhnou seriál dál) aspoň trochu sympatické? ()

Palachův týden (2012) (S03E26)

Tak komunisté jsou u moci přes 40 let, je tedy nejvyšší čas uvažovat o vstupu do Strany. Zvlášť když i šéf vám tu přihlášku schová raději do desek, abyste někoho neuváděl do rozpaků :-) ()