Poslední neděle

• Německo Ein russischer Sommer (více)
Trailer

Film, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Jaye Pariniho, zachycuje konec života Lva Nikolajeviče Tolstého (Christopher Plummer). Známý spisovatel se snaží vyrovnat se svým údělem bohatého a významného umělce, odporujícím jeho postoji života v chudobě, stejně tak jako se svými manželskými problémy. (j.o.j.o.)

Trailer

Eddard

Odkaz Tolstého je tak ohromný a závažný (mj. zcela zásadně ovlivnil Gándího a skrz něj M.L. Kinga), že není divu, že ho úplně nepochopili ani jeho nejbližší. Alespoň podle tohoto dojemného a podle všeho historicky nadstandardně věrného snímku. Ten není ani tak o Tolstém samotném, ale pozoruje spíš způsob, jakým byly myšlenky tohoto mudrce vnímány jeho romantickou, paranoidní manželkou Sophií; jeho nejbližším politickým druhem, Chertkovem a mezi těmito dvěmi znesvářenými mlýnskými kameny zmítaným asistentem, Valentinem Bulgakovem, který vychází z příběhu jako ten, který odkaz ruského klasika pochopil nejpřesněji. Kromě lahůdkových výkonů čtyř hlavních představitelů (Plummer, Mirren, McAvoy, Giamatti) je pro mě největším kladem filmu Hoffmanův autorský (režie a scénář) přístup k tématu, kdy se snaží dívat se na spor o Tolstého odkaz objektivně a obě strany (tj. šlechtickou rodinu v čele s manželkou a Tolstoyisty v čele s Chertkovem) představuje v odstínech šedi. Neomylným (téměř) zde zůstává pouze umírající a životem vyčerpaný Tolstoy, který se z tohoto světa probudil tím, že poznal pravdu skrze lásku. 80% ()

Almásy

skombinovať takých hercov s témou tak silnou a mocnou, to NEMOZE dopadnut zle a ani to nedopadlo. Helen Mirren v ulohe Grofky Tolstej vyraza dych, dokonca by som tvrdil ze este viac ako v Kralovnej. Plummerov Tolstoj je presne taky, ako si predstavujeme velkeho autora. Giamatti bol spravne slizky, vsetcia tu vytvaraju dokonaly herecky koncert. A prave vdaka tomuto silnemu hereckemu ansamblu filmu odpustite niekedy tazkosti so scenarom (Mirrenova svoje sceny zachranuje kde sa da, ale niekedy prvoplanove repliky neprekryje ani najlepsia herecka), ale kazdopadne pokial si ficite tak ako ja na silnych hereckych vykonoch, tak toto je to prave orechove. (a 5 hviezdiciek hlavne za scenu na mole, tak ma nesundali ani Madisonske mosty) ()

Ant

Čekala jsem vážné unylé drama o Tolstojově stáří, ale tohle byla velmi zajímavá a dokonce humorná sonda do celého jeho okolí. Možná bych jen místy vytkla větší pomalost. Nicméně příběh, scénář i hudba se skvěle doplňují a herci tady kopou za tu nejvyšší ligu. A protože mám slabost pro historické dramata, zvlášť ty biografické, tak musím dát 4,5*. ()

Aleee89

Film o konci Tolstojova života mě upoutal především hereckým obsazením a následnými oscarovými nominacemi, jinak je, a je to škoda, trochu opomíjen. Nakonec i námět je zajímavý, životopisné snímky mají vždycky jiný náboj a své kouzlo a něčím fascinují, tady tomu nebylo jinak. Film také poučí o poslední éře jednoho slavného spisovatele, což není k zahození, pomůže to dokreslit Tolstého mozaiku, kterou lidi znají ze školy. Co mě upoutalo na první pohled, to musím také vyzdvihnout. Helen Mirren, má oblíbenkyně, byla úžasná, Christopher Plummer rovněž, a mezi velkými hereckými esy se neztratili ani jiní v čele s Jamesem McAvoyem, který opět ukázal své kvality. Drsné Rusko, příroda i život, akorát mi trochu vadil ten anglický jazyk. K filmu samotnému - na můj vkus to bylo vyprávěno pomalejším tempem a neuškodilo by přidat na životnosti, nebylo to unylé, ale mohlo to být energičtější. Jinak film veskrze chválím a nelituji času s ním stráveným. ()

Sheldra

Jsou dvě věci (vedle stopadesáti dalších), pro které mám slabost: široká ruská duše a anglický humor. Že se tyhle zdánilvě protichůdné veličiny dají zkombinovat, aniž by to mělo za následek výbuch, je pro mě sice překvapivé, leč pravdivé. Výsledkem je příběh ne právě nabitý zvraty, ale o to intimnější ve vztahu k divákovi, který je ochotný přistoupit na pomalé tempo a ukecaný děj. Ovšem ty kecy se poslouchají jedna báseň, obzvlášť vezmete-li v úvahu, že jsou výborně napsány a návdavkem pronášeny ústy skvostného Christophera Plummera, jedné z nejlepších hereček současnosti Helen Mirren (když seděla v posteli, kokrhala a smála se, vypadala dočista jak malá holka) nebo sympaťáka na hákrátomegakvadrát Jamese McAvoye. Tohle pohlazení na duši mě nadchlo a navíc vzdělalo, páč o sklonku života jednoho z mých nejmilejších spisovatelů jsem ke své ostudě dosud nevěděla zhola nic. Však ani Tolstoj není bez chyby, že... ()

• Lekár, ktorého hrá John Sessions bol v skutočnosti Slovák Dušan Makovický. Zanechal Jasnopolianske Zápisky, ktoré sú hlavným zdrojom informácii o živote a tvorbe Tolstoja. (SpoilerAlert)
  • Christopher Plummer si většinu děje a dialogů ve scéně v ložnici vymyslel sám. (Hal_Moore)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

28.03.2011

A je tady další sázka na jistotu. Oscarová sestava v remaku klasiky ze 60. let, to nemůže selhat. Pokud jste viděli krimikomedii Gambit z roku 1966, tak víte, že byla o britském zloději (Michael… (více)