Poslední neděle

• Austrálie

The Last Station

Drama / Romantický / Životopisný

Německo / Rusko / Velká Británie, 2009, 113 min

Odkaz Tolstého je tak ohromný a závažný (mj. zcela zásadně ovlivnil Gándího a skrz něj M.L. Kinga), že není divu, že ho úplně nepochopili ani jeho nejbližší. Alespoň podle tohoto dojemného a podle všeho historicky nadstandardně věrného snímku. Ten není ani tak o Tolstém samotném, ale pozoruje spíš způsob, jakým byly myšlenky tohoto mudrce vnímány jeho romantickou, paranoidní manželkou Sophií; jeho nejbližším politickým druhem, Chertkovem a mezi těmito dvěmi znesvářenými mlýnskými kameny zmítaným asistentem, Valentinem Bulgakovem, který vychází z příběhu jako ten, který odkaz ruského klasika pochopil nejpřesněji. Kromě lahůdkových výkonů čtyř hlavních představitelů (Plummer, Mirren, McAvoy, Giamatti) je pro mě největším kladem filmu Hoffmanův autorský (režie a scénář) přístup k tématu, kdy se snaží dívat se na spor o Tolstého odkaz objektivně a obě strany (tj. šlechtickou rodinu v čele s manželkou a Tolstoyisty v čele s Chertkovem) představuje v odstínech šedi. Neomylným (téměř) zde zůstává pouze umírající a životem vyčerpaný Tolstoy, který se z tohoto světa probudil tím, že poznal pravdu skrze lásku. 80%(10.3.2015)

• marvan

"Nikdy nepochopili jediné slovo, které napsal," říká manželka Tolstého na adresu několika postav, ale docela dobře by se to dalo vztáhnout i na tvůrce filmu. Důkladným studiem materiálů, dobových reálií a faktických detailů ze života Tolstého vytváří dojem zasvěcenosti, který má dodat důvěryhodnost jejich veskrze jalovým úvahám o tvůrčím géniu. Tolstoj je tu ztvárněn podle oblíbené představy génia jako energií kypícího a bonmoty trousícího pošuka, který se v tomto případě hlavnímu hrdinovi vyznává ze svého přízemně animálního vztahu k životu. Jakoby pro současného kulturního plebejce byla představa něčeho sofitiskovanějšího a duchovně orientovaného zcela neuchopitelná. Zatímco dříve se lidé k ideálu povznášely, dnes jej dokážou přijmout jen tím, že jej napřed vyválí v blátě.(27.7.2010)

Nebudu tu pět ódy na hudbu, kostýmy a prostředí (hlavně tedy tu přírodu), to bych opakovala mnoho uživatelů. Ačkoliv jsou herci výborní (a to všichni) film se velmi vleče. Přeci jen je konec života Tolstého na dvě hodiny krátké téma. Tím nechci okolnosti zlehčovat. Ano, před zhlédnutím (už jen poté, co si přečtete název filmu) je konec jistý a zde tedy neplatí pravidlo ''konec dobrý, všechno dobré''. Sice se rodina usmířila, ale zemřel jeden velikán. Těch se ovšem na celém světe narodí za jeden den mnoho, tudíž náš svět nebude ochuzen. Velmi mne mrzí, že jsem si nepřečetla nějakou knihu od něho, asi budu muset chybu napravit. Takto bych nemohla přemýšlet nad tím, že majetek není vše. Je to vlastně pouhopouhé nic. Neříkám, že jsem nad tím nepřemýšlela, ale v průběhu filmu mi to Tolstoj servíroval na talíř každou minutu a donutil mne přemýšlet víc. Tímto vám, Lve Nikolajeviči, velmi děkuji a slibuji vám, že si co nejdříve skočím do knihovny (či zavítám do mé soukromé) a ihned si přečtu Vojnu a mír. Annu Kareninu později. Je moc dlouhá....(22.6.2012)

Moderní dramedy na tolstojovské motivy. 1) Ruskou atmosférou tento duchem veskrze anglický film sice neoplývá, ale jinak je to svižně napsaný příběh o lidských a společenských hodnotách._____ 2) Americký režisér Hoffman a herec Giamatti, německý kameraman, ruský skladatel, skotský McAvoy, anglická Mirrenová a Duffová, kanadský Plummer a další členové vskutku mezinárodního týmu natáčeli v Jasné Poljaně, vlakovém nádraží Pretzsch (dnes Bad Schmiedeberg v Sasku-Anhaltsku) a na dalších místech v Rusku a v Německu._____ 3) Skvělá 64letá Helen Mirrenová (Tolského žena Sofia) a miloučký 30letý James McAvoy (Valentin Bulgakov) sami o sobě stačí jako důvod ke zhlédnutí snímku. McAvoy si vzal v roce 2006 39letou Anne-Marie Duffovou (Tolstého dcera) za manželku._____ 4) Po spisovatelově smrti 24letý Bulgakov ještě několik let žil v Jasné Poljaně, psal knížky o Tolstém a organizoval mj. vznik Tolstého muzea v Moskvě. V únoru 1923 byl donucen opustit SSSR, emigroval do Prahy. I zde se aktivně účastnil uměleckého života ruských emigrantů. Léta 1941 - 1945 strávil v koncentračním táboře Weissenburg pro podezření, že je komunista (!). Pak se vrátil do Prahy. V roce 1948 požádal o sovětské občanství (že by důsledek Vítězného února?) a vrátil se do Jasné Poljany, kde žil dalších 18 let až do své smrti a věnoval se Tolstého památce._____ 5) Zajímavý koment: marvan, augustin43. Je pravda, že v filmu se o tolstojovských tématech jako je pacifismus, vegetariánství, neúčast v politice, sociální aktivity na křesťanské bázi příliš nemluví._____ 6) Film vlastně o Tolstém moc není. Vyznění snímku nejlépe shrnula Sofia: We may be older, maybe we're old, but I'm still your little chicken. And you're still my big cock.(30.8.2018)

Nominace na Oscara pro manželské duo naprosto bez diskuse po právu, možná měla tu sošku tehdy získat právě Helen Mirren. Ale i ostatní herci zaslouží pochvalu, James McAvoy opět v roli, kde mu charakter a morální zásady vyloženě koukají z očí, ale on je pro tyto role vskutku ideální typ. Mojí pozornosti dosud úspěšně unikala irská herečka Kerry Condon. Být to lépe zrežírované a o trochu kvalitnější scénář, mohl mít film i větší ambice, takto zůstalo „jen“ u zajímavě ztvárněného příběhu ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého a skvělých hereckých výkonů.(10.3.2013)

• - Herečky Helen Mirren a Anne-Marrie Duff, které ve filmu hrály matku s dcerou, ztvárnily roly královny Alžběty. Helen Mirren v Královně Alžbětě a Anne-Marrie Duff v seriálu Alžběta I. (HappyTez)

• - Původně roli Lea Tolstoye měl hrát Anthony Hopkins a jeho manželku si měla zahrát Meryl Streep. (HappyTez)

• - Lekár, ktorého hrá John Sessions bol v skutočnosti Slovák Dušan Makovický. Zanechal Jasnopolianske Zápisky, ktoré sú hlavným zdrojom informácii o živote a tvorbe Tolstoja. (SpoilerAlert)