poster

Testament profesora Dowella

 • český

  Závěť profesora Dowella

 • Sovětský svaz

  Zavěščanije professora Douelja

 • Sovětský svaz

  Zaveshchaniye professora Douelya

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Завещание профессора Доуэля

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Testament profesora Dowella

Drama / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1984, 91 min

Režie:

Leonid Menaker
 • majo25
  ***

  Aj keď som knihu nečítal, tipujem, že zažitok z nej musel byť lepší, ako to, čo vyprodukovali sudruhovia s kamerou. Zápletka nie je síce nijako vzrušujúca či originálna, ale vpodstate ide o dobrú kombináciu prelomového vynálezu a potencionálne možného zločinu proti ľudskosti. Bohužiaľ, príbeh je až príliš predvídateľný a záver tým stráca na zaujímavosti. Druhou stránkou je technická časť a samotné spracovanie filmu, ktoré je na nižšej úrovni - akoby televízne. Aj keď sú postavy vcelku sympatické (teda ženy za krásne označit veľmi nejde), herecké výkony sú céčkové a je dosť ťažké si k nich vytvoriť vzťah. Až na 1-2 výnimky totiž nemajú ani charakterové črty. Zasadenie príbehu do Kuby, Portugalska alebo kde to bolo, bol síce dobrý nápad, ale celkovo to pôsobí skôr ako cestopisný dokument než niečo, v čom sa reálne odohráva príbeh. Akčné či sci-fi scény radšej tvorcovia ani nerobili, pravdepodobne by sa tým iba znemožnili. Ruskú vedeckofantastickú kinematografiu mám rád, ale tento príbeh by som si vedel radšej predstaviť v západnej produkcii. Hodnotenie: 60%(20.1.2014)

 • MickeyStuma
  ***

  Vědecko-fantastický snímek od sovětských tvůrců je spíše konverzačním počinem, a to zcela bez napětí a nějaké té atmosféry. I když snaha vidět je. Film bohužel značně zestárnul a tak dnes málo koho hlavně pro svoji nudnost zaujme. Je to však škoda, poněvadž se nejedná jen námětově o fenomenální představy různorodých transplantací čehokoliv na lidském těle, ale hlavně o morálnost a kritiku tohoto významu. Dalo by se říci, že se dokonce jedná o kritiku do vlastních řad, protože sovětští vědci ve své době skutečně na něčem takovém pracovali. Jde tu tedy hlavně o příběh, který není špatný a nijak složitý. A tak se v jistém slova smyslu jedná o snímek určený převážně pro nostalgiky, kteří zavzpomínají na dávné doby svého mladí. Současníky spíše odradí.(23.6.2015)

 • dopitak
  *****

  Výborný film, který do nebes pozvedá trojice dabérů Lukavský, Cupák a Jirásková. Víc než děj filmu zaujme samotný námět a jeho myšlenky. Je to trochu utahané, postava Dowellova syna je spíš na obtíž, ale přeci jen se po kouscích i veřejnost dobere děsivých a fantastických tajemství. Tisková konference je zajímavě vygradována. Atmosféra dělá tento film jedinečným. Nekupujte DVD, na kterém natočili hnusný dabing v Řitka video!(29.6.2018)

 • Brejlil
  ***

  Zajímavá myšlenka bohužel neznamená úplně dobrý film. Syrový vzhled také ne. Výtky musím směřovat k technické podobě, která je hodně, hodně televizní. I když asi velmi přispívá k celkové solidní atmosféře nádechem dokumentárnosti, přeci jen jde spíše o východisko z produkční nouze. S výjimkou samotného aparátu profesora Dowella také není nic výrazně sci-fi. Pominu-li tedy televizi Sony, které dominuje nálepka Made in Japan přímo na obrazovce. Smutné je, že příběh je hodně předpověditelný a nepřináší tak divákovi žádné odhalované tajemství.(2.7.2013)

 • Snorlax
  ****

  Jeden z mála sci-fi filmů, který neztratil věkem na své kvalitě. Může to být zapříčiněno tím, že na rozdíl od emeriky, kterou vždy napadnou nějací rozběsnění ufouni, které musí pobít jeden statečný rek, tento film není založen na primitivním námětu a nesmyslných tricích. Gruntem Dowellova úspěchu je velmi dobrá románová předloha, za kterou nepokulhává ani filmové zpracování.(13.2.2013)

 • - Snímek byl natočen na motivy románu Alexandra Beljajeva „Hlava profesora Dowella". (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace