poster

Testament profesora Dowella

 • český

  Závěť profesora Dowella

 • Sovětský svaz

  Zavěščanije professora Douelja

 • Sovětský svaz

  Zaveshchaniye professora Douelya

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Завещание профессора Доуэля

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Testament profesora Dowella

Drama / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1984, 91 min

Režie:

Leonid Menaker
 • MickeyStuma
  ***

  Vědecko-fantastický snímek od sovětských tvůrců je spíše konverzačním počinem, a to zcela bez napětí a nějaké té atmosféry. I když snaha vidět je. Film bohužel značně zestárnul a tak dnes málo koho hlavně pro svoji nudnost zaujme. Je to však škoda, poněvadž se nejedná jen námětově o fenomenální představy různorodých transplantací čehokoliv na lidském těle, ale hlavně o morálnost a kritiku tohoto významu. Dalo by se říci, že se dokonce jedná o kritiku do vlastních řad, protože sovětští vědci ve své době skutečně na něčem takovém pracovali. Jde tu tedy hlavně o příběh, který není špatný a nijak složitý. A tak se v jistém slova smyslu jedná o snímek určený převážně pro nostalgiky, kteří zavzpomínají na dávné doby svého mladí. Současníky spíše odradí.(23.6.2015)

 • Skuby47
  ****

  Už dlouho mě nepotěšilo vydání DVD tak, jako u tohoto snímku. V paměti mi spíš než film utkvěla útlá knížka z edice Saturn Hlava profesora Dowella, kterou jsem v dětství četla stejně ráda jako Verneovky. Film mne ani po téměř 30. letech nezklamal. Napínavému příběhu nelze upřít originalitu a velmi současnou myšlenku, jak daleko může zajít věda, než se jí do cesty postaví etika.(28.2.2013)

 • macour
  ****

  Klasický, sovětský (kultovní) scifi film, podle románu Alexandra Běljajeva, má svoji dějovou kvalitu a na rozdíl od dnešních, většinou amerických scifi, plných střílení mimozemšťanů a děsivých katastrofických vizí, tento snímek nese dobové poselství - zneužití vynálezu proti lidstvu. Film jsem viděl kdysi v kině jako kluk a jsem moc rád, že se vydávají dvd s těmito na svoji dobu kvalitními díly.(13.7.2013)

 • darkrobyk
  ****

  Solidní vědecko-fantastický film s morálním poselstvím. Důraz je položen na výzkum, který dostává místy až dokumentární charakter. Při spojování lidské hlavy s tělem, kdy jsou použita těla dvě, jsem si vzpomněl na scénu z horroru Frankenstein: The True Story. Krásná žena zahyne při havárii kočáru a její tělo je zničené. Doktor, aby ji zachránil, spojí její hlavu s jiným tělem. Operace se podaří a jen stuha na krku prozrazuje, jak se věci mají. Oživení však dlouhou radost ženě nepřinese... Jako v laboratoři dr. Moreaua si připadá divák Testamentu (kočka s ptačíma nohama aj.). Z hlediska triků a techniky film samozřejmě zastaral. Celkově však funguje velmi dobře, snad i proto, že téměř nic nenaznačuje, že by šlo o film sovětský (byť Rusové měli literaturu sci-fi na vysoké úrovni, filmy však po technické stránce vesměs za západní produkcí pokulhávaly).(3.9.2014)

 • Anderton
  ***

  Dať to niekde na odľahlú sibírsku základňu, alebo aspoň do zasneženej komunistickej Moskvy bez slnečných lúčov, hneď by to bolo stráviteľnejšie, či možno až lahôdkové. Ale odhalené hrude škaredých štyridsiatnikov a ich slnečné okuliare v trópoch asi menej otravovali v písanej forme v predlohe. Je tu láska, kriminálna zápletka, zopár nepríjemnejších frankensteinovských záberov a nejaké tie hlbšie myšlienky počas celého filmu a samozrejme tá najdôležitejšia na záver, ale stále to nefunguje tak, ako som očakával a z témy sa dalo rozhodne vyťažiť viac.(22.7.2018)

 • - Snímek byl natočen na motivy románu Alexandra Beljajeva „Hlava profesora Dowella". (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace