Vzpomínka na břehu moře (TV film)

Romantický / Drama

Československo / Bulharsko, 1990, 86 min

Jiří Adamec

Markéta Zinnerová

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

• gudaulin

O existenci tohohle snímku jsem neměl ani tušení, a tak jsem byl zvědavý, co zásadního mi z dějin české kinematografie uniklo. Teď už chápu, proč jsem o téhle koprodukční slátanině dosud neslyšel. Že Jiří Adamec patří k tomu nejhoršímu, co československý filmový průmysl zplodil, je známá věc, ale na katastrofickém vyznění filmu se podepsal především impotentní a kýčovitý scénář Markéty Zinnerové. Pokud bych měl uvažovat o jedné hvězdičce, pak za blonďatou hřívu Evy Vejmělkové a ještě stále mladičký kukuč Lukáše Vaculíka. Když ale tyhle dva klady sečtu, nedá mi to víc jak 5 % celkového dojmu.(11.8.2009)

• Socraates

Tady nepomůže nic. "Herečka" Vejmělková v hlavní roli? Sledovat ji, to je utrpení! Snad jen v první Fontáně pro Zuzanu její "talent" trochu zanikl .... nebo .... už je to dlouho, co jsem Fontánu viděl.(11.8.2009)

Já bych to tak černě, jak to tady vypadá, neviděl. Namodralá by tomuto televiznímu filmu slušela víc. Scénář Markéty Zinnerové se soustředí na partnerskou krizi. Zbytečné je možná závěrečné natahování a vyhlídka na novou love story potomků. Podmanivá hudba Angelo Michajlova a Vítězslava Hádla podkresluje tísnivou atmosféru letní romance odehrávající se u moře. Pěkné jsou i obrázky přímořského letoviska. Eva Vejmělková v postavě Sylvie svými pohledy zvládla opět romantickou unylost. Úvodní dialog řešící partnerskou krizi v podání Nového a Vejmělkové mi přišel spíš útrpně odrecitovaný než přesvědčivě zahraný, ale postupně mi jejich výstupy přišly celkem věrohodné. Celkem mě rozesmálo, když Sylvie charakterizovala svého manžela: Připadáš mi jako strava pro kosmonauty: výživné, účelné, nic zbytečného. Prolínání časových rovin není chaotické. Setkání „soků“ (Nový – Popjordanov) působí spíš nerudovsky než soudobě.(12.8.2009)

Film, ve kterém se nezasmějete. Nejvíc filmu uškodil fakt, že se točil v době, kdy na natáčení kvalitních československých filmů už nebyly peníze, ani myšlenky. Přesto vznikl zajímavý snímek, s označením spíš psychologický, než romantický, kde se prolíná příběh staršího muže a jeho manželky v platonickém trojúhelníku s bulharským mladíkem, aby se pak ve vzpomínkách protagonisté filmu snažili najít vysvětlení tragického konce. Z mého pohledu je škoda, že hlas Evy Vejmělkové, který je jinak velmi příjemný, namluvila česká herečka Ilona Svobodová.(11.7.2016)