Klekání zvoníme (TV film)

Krátkometrážní / Komedie / Drama

Česko, 1995, 35 min

"A co byste dělali v takové situaci vy?" mě napadlo, když tam házeli ty peřiny na povoz. Jinak JS prostě uměl už v devadesátém pátém. Na jednu stranu je ale škoda, že tenhle skvělý nápad tehdy natočil, protože teď, jako vyzrálý a důvěryhodný režisér by z toho dokázal vytřískat víc a byl by z toho film do bijáku.(23.1.2013)

Vůbec si nemyslím že je škoda že to není celovečerní film. Myslím si že nápad je to přesně akorát na krátký filmek, kde bylo celkem příjemné, že se to všechno dělo tak rychle, a rychle se ukázalo že je to celý jen (dost špatný) aprílový vtípek. (Dnes je mimochodem také apríl). Navíc kdyby se to ještě víc rozmazávalo, mohlo by to být otravné tím, že protože by se to v reálu nemohlo stát, ta nelogičnost by mohla někomu vadit. Zkrátka v noci někdy chodí Strach, a chce nám všem naznačit, že češi jsou parta potenciálních komoušů :)))))(1.4.2016)

Řekl bych taková fraška. Fraška o tom, jak jsou lidé schopni (či jak to mají v povaze) převléct po změně režimu kabát a jak se umí vybarvit, když si myslí, že se starý režim opět vrátil. Byla to od Stracha vynikající myšlenka. Celkově by to mělo vyznít tak, aby se člověk zamyslel nad tím, s jakými lidmi obývá společný prostor. Nejsmutnější na tom je, že takzvaným kabátníkům se vždy žilo poměrně dobře, protože bezpáteřně a bez skrupulí uměli a umí proplouvat v každé době, každou změnou a každým režimem. Vlastně by si měli zasloužit obdiv, protože my ostatní vedle nich působíme jako paka, která se neumí přizpůsobit a paka, která si myslí, jak jsou lidsky na výši. Nevím, zda tento „malý“ film vykresluje člověčí povahu obecně anebo jen povahu českou. Obecně nevím, zato o té české jsem přesvědčen.(18.7.2019)

Jakmile se příběh vyvine, snadno zapomenete na sice originální, leč v mnoha ohledech nelogický námět a sledujete postavy, které byste mohli klidně potkat, v situacích, které vám připadnou povědomé. Nerad bych ho přecenil, ale v současné společenské situaci, kterou člověk kolem sebe vidí, mi tento téměř dvacet let starý malý televizní začátek připadne skoro jako vizionářský.(21.1.2013)

Film jsem viděl až 19 let po jeho vzniku, ale pobavil jsem se. Sice je námět pojat s nadsázkou, ale v určitých okamžicích mne až mrazilo, jak je i dnes aktuální, neboť všichni víme, jak to s disciplínou komunistických voličů je. Nejinak je to se smýšlením dnešních rudých funkcionářů a když se člověk rozhlédne, kolik funkcí zastávají v roce 2014 různí politruci, estébáci a různí jiní exponovaní soudruzi z minulého režimu, tak mě není dobře.(20.1.2014)