Klekání zvoníme (TV film)

Krátkometrážní / Komedie / Drama

Česko, 1995, 35 min

"A co byste dělali v takové situaci vy?" mě napadlo, když tam házeli ty peřiny na povoz. Jinak JS prostě uměl už v devadesátém pátém. Na jednu stranu je ale škoda, že tenhle skvělý nápad tehdy natočil, protože teď, jako vyzrálý a důvěryhodný režisér by z toho dokázal vytřískat víc a byl by z toho film do bijáku.(23.1.2013)

Na famácký film vcelku profesionální dílo, a možná by se Strach s Drbohlavem mohli k tématu vrátit a dotáhnout s větším rozpočtem do tragičtějších (nebo absurdnějších - záleží, k jakému podání budou tíhnout) konců. Takto hodnotím ústřední nápad, který je skutečně originální (dnes by byl asi problém vysvětlit, proč nemají ve vesnici televizi, a hlavně mobily, případně proč někoho nenapadne na kole zajet do vedlejší vesnice si informace ověřit). Herecké výkony sem tam skřípaly, stejně jako situace (ty mohly být domyšleny důkladněji), možná i ten konec mohl být méně klišovitý, protože vlastně se dá od začátku celé hry čekat. Potěšila tahanice o pana režiséra v roli myslivce i hasiče i typické "strachovské" vtípky, které pak na pár let vynechal (s výjimkou bakalářské povídky o učiteli chemie, hledajícím lásku). Celkově mírně nadprůměrný středometrážní film.(19.1.2013)

Jakmile se příběh vyvine, snadno zapomenete na sice originální, leč v mnoha ohledech nelogický námět a sledujete postavy, které byste mohli klidně potkat, v situacích, které vám připadnou povědomé. Nerad bych ho přecenil, ale v současné společenské situaci, kterou člověk kolem sebe vidí, mi tento téměř dvacet let starý malý televizní začátek připadne skoro jako vizionářský.(21.1.2013)

Film jsem viděl až 19 let po jeho vzniku, ale pobavil jsem se. Sice je námět pojat s nadsázkou, ale v určitých okamžicích mne až mrazilo, jak je i dnes aktuální, neboť všichni víme, jak to s disciplínou komunistických voličů je. Nejinak je to se smýšlením dnešních rudých funkcionářů a když se člověk rozhlédne, kolik funkcí zastávají v roce 2014 různí politruci, estébáci a různí jiní exponovaní soudruzi z minulého režimu, tak mě není dobře.(20.1.2014)

Vůbec si nemyslím že je škoda že to není celovečerní film. Myslím si že nápad je to přesně akorát na krátký filmek, kde bylo celkem příjemné, že se to všechno dělo tak rychle, a rychle se ukázalo že je to celý jen (dost špatný) aprílový vtípek. (Dnes je mimochodem také apríl). Navíc kdyby se to ještě víc rozmazávalo, mohlo by to být otravné tím, že protože by se to v reálu nemohlo stát, ta nelogičnost by mohla někomu vadit. Zkrátka v noci někdy chodí Strach, a chce nám všem naznačit, že češi jsou parta potenciálních komoušů :)))))(1.4.2016)