Histeria

Horor

Malajsie, 2008, 87 min

James Lee

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $895,806(19.9.2010)

Študentky ostanú za trest zatvorené na internáte, a keďže sa im podarilo vyvolať akéhosi démona, majú smolu - ten ich masakruje jednu po druhej. Je to slušná vyvražďovačka s množstvom krvi, ale zľakol som sa len raz, avšak poriadne. Vraždy boli výborné, vzhľad démona taktiež ušiel. Čo ma trochu mrzelo, bol dosť o ničom záver. Celkovo sa nemôžem sťažovať, pretože Malajzia nemá práve najlepšie horory, a tento bol určite jeden z tých lepších, čomu vďačí len a len za slušné gore.(22.3.2011)

Tento malajský horror je spojením "duchařiny" s "gore-vyvražďovačkou". Odehrává se na školní koleji, kde je šest děvčat potrestáno za svůj kanadský žertík tím, že musí strávit několik dní ve škole ve staré ubytovně, uklízet, nemají přístup k mobilním telefonům a dohlížet na ně má zcela cizí školačka, kterou neznají... Nejdříve se děvčata straší navzájem, ale časem zjistí, že zde není něco v pořádku. Ve vzduchu něco visí a když jedna z nich vyhrabe "něco" ze země a předá to další kamarádce, aby to schovala, rozpoutá se peklo. Mezi kamarádkami začne vládnout zlo, samy jdou proti sobě, ale hlavně se zde objeví odporná zrůda, která masakruje, trhá a drtí všechny, kdo jí příjde do cesty ... školačky, jejich přátele i učitele trávící noc ve škole v kabinetech ... V první polovině se jedná o docela tajemnou a střídmě napínavou duchařinu, v druhé polovině filmu se tempo mnohem zrychlí ... příšera odrovnává jednoho po druhém, krev a vnitřnosti stříkají na všechny strany. Gore-efekty a krví zde filmaři skutečně nešetřili, i když jsou řešeny trochu "jinak", než jsme z "eurohorrorů" a USA zvyklí ... Na samém konci se pak divák dozví samotnou podstatu toho veškerého masakru, tedy takové to klasické "wow!" překvapení ... které není zas tak úplně "wow!" ... Dobrý horror s dobrou atmosférou, výborně zahraný, technicky výborně zvládnutý, ale přesto mu něco výraznějšího chybělo... Každopádně zajímavá záležitost z daleké a pro Evropana zřejmě i neznámé země...(13.8.2009)

Malajský slasher se zlým duchem z mraveniště. Docela se daří navodit tu správnou atmosféru, vraždy jsou brutální, víc vám poví Flipnic:)(6.3.2010)

Námět není nijak inovativní. Šestice holek je za trest zavřená v již nepoužívané budově školního komplexu a navrch, aby to byl echt postih, jsou jim zabaveny i mobilní telefony. Kolikrát si říkám, že by bylo možná lepší podobné horory zasazovat do dob, kdy mobily nebyly. Nicméně herci jsou tu dobří, gore také a atmoféra byla dokonce výborná. Co mi ale nesedlo bylo ztvárnění démona, který dívčiny krosí. Připadalo mi někde na úrovni Sharkmana a celkově film docela sráželo. Ale i tak se jedná okoukatelnou jednohubku ze země, s jejimž filmem zase tak často do kontaktu nepřijdeme. 55%(23.2.2015)

náhoda mě přivedla na tento film při stahování asij.exploiťáků, a aniž bych se podíval na csfd.cz, stáhnul jsem si ang.titulky (malajštinu totiž moc neovládám:D) a šel jsem do toho .. film vypráví o skupince dívek na jedné koleji, které tropí hlouposti, při jedné z nich jen tak ze srandy vyvolávají démona z mraveniště (jakási tamní obdoba našich zlých strašidel),a při další hlouposti pak musí zůstat "po škole" několik dní a ještě přitom dělat "nucené práce" :D .. vše pak začne vrcholit, když jedna dívka vyhrabe ze země cosi, co tam zakopal takový pošahaný školník :D , protože tím onen "démon" se probouzí ze svého spánku a vyráží na svou krvavou pouť :) .. tak co musím pochválit, je výborná hudba, kdy vesměs jen slyšíme klavírní vybrnkávání a-llá J.Carpenter (nebo Burzum :D) , což skvěle zvyšuje atmosféru ve scénkách; samotná atmosféra je také výtečná (jak jinak u asijských filmů), během první poloviny filmu i přes některé humorné pasáže lze cítit něco nepříjemného a zlovolného, a to nemluvě i o pár zdařilých lekačkách :) .. další chvála padne na gore a násilné scény, jak je typické u asij.filmů, i tady se s krví a brutalitou nešetří, jako i s počtem obětí :) .. chování postav, na to jsem byl zvědav také, už jen proto, že jsem před nedávnem viděl "Pád do tmy", kde taky tvořily hl.postavy samé ženské .. zde naštěstí filmaři pochopili, že nemá cenu z pubertálních holek dělat Ramba, a tak jejich chování je přímo úměrné k vyhroceným situacím (konečně jsem viděl i histerické chování), takže i zde jsem byl spokojen .. samotný příběh , včetně scénáře, nijak moc nekazil dojmy z filmu, ač tedy myslím, že by lepší bylo, kdyby filmaři neodhalili po celý film onoho "démona", ne že by nebyla jeho maska dobře udělaná, ale jeho "zahalení" by více přidalo na temné atmosféře, napětí a víc dala smyslu onomu dvojakému závěru .. na to, že film šel do asijského mainstreamu, to nebylo špatné, jako i to, že jde o malajskou produkci, a sice k tomu, abych z filmu byl víc unešený, by to chtělo něco "víc" (třeba ukázat nahá těla těch holek, které byly dost hezké:D), ale určitě fandům asij.horroru s prvky duchařiny a řezničiny to vřele doporučím :)(5.11.2010)