Kaarlo Alvar Päätalo bol známy fínsky spisovateľ 20 storočia, ktorý napísal viac ako 40 románov, hier či príbehov. Písať chcel už od detstva a motiváciou mu bola kniha pre začínajúcich spisovateľov od krajana Mika Waltari "Aiotko kirjailijaksi?". Citáty z nej sa nesú celým filmom. Než ale vyšiel jeho prvý román Ihmisiä telineillä, ubehlo 39 rokov, o ktorých hovorí film. Počas nich sa stihol presťahovať do Tampere, mať nemanželskú dcéru s mladou milenkou, vybojovať späť svoj dom vojnového veterána od ex-manželky a mať druhú dcéru s druhou ženou, ktorá pri ňom stála pri počiatočných neúspechoch. (ČSFD)

sochoking

Keby mi o tretej ráno vpadol do chalupy chlapík, že potrebuje postaviť kravín, tak mu takú šupu tresknem na papuľu, že by sa v lufte zosral a zabudol, čo sú kravy ! Ale v tomto filme by si zaslúžili na držku všetci. Jeho žena za to, že podrypávala, on za to, že bol nevrlý ako kokot a dedinčania za to, že furt pchali rypáky, kde sa len dalo. Klasický film o buranoch a ja že o spisovateľovi! Očakával som skôr chlapíka s bohémskym životom a namiesto toho som dostal nesympatického proletára, ktorý chodil vkuse na šichty a občas čo to zaťukal do stroja ako dˇateľ . ()

GeorgeHans

Biografický snímok mapujúci istý úsek zo života (film končí vydaním prvého Päätalo-vho románu) najslávnejšieho fínskeho spisovateľa 20. storočia. Keďže tento úsek nie je nijak výnimočne zaujímavý a film nemá čo ponúknuť ani po formálnej stránke dostali sme len ďalšiu (pod)priemernú vzťahovú drámu. ()

• Natáčelo se v Helsinkách, Kuusamu a Taivalkoski. (Cheeker)