Univerzita pro příšerky

Príšerky: Univerzita

• Nizozemsko

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

// But I want to be a scarer!/ Film o tom, že i když něco hrozně moc chcete, nikde není psáno, že se vám to splní. Jak ale my dobře víme, jsou i jiné cestičky, jiné možnosti, jak být nakonci šťastní a Andrew Stanton to ve finále vyřešil moc hezky. Není to nikterak super vyjímečný film, který by redefinoval žánr, ale v rámci animovaných filmů pro celou rodinu to rozhodně stojí hrdě nad průměrem a díky jedničce bylo dopředu jasné, že Příšerky mají skvělý potenciál pro spoustu dalších příběhů, který se zde náležitě využívá. Za mě spokojenost - 4*. Noo a máme tedy originál, máme prequel, chceme sequel!(19.10.2013)

Při mém současném kritickém pohledu na Pixar je Univerzita pro příšerky do jisté míry příjemným překvapením. Zamrzí, že některé zlomové situace jsou až nepochopitelně triviální (monstra zděšeni tím, že je na konci semestru čeká zkouška, jejíž nesplnění znamená ukončení studia?). Jisté postavy by nemusely být tak černobíle záporné a ty z původního snímku by tu snad ani raději neměly být (viz původ Randallovy nenávisti). Zápletka ani její směřování sice ničím nepřekvapí, zároveň je však film svižný, hlavní hrdinové sympaťáci a mají min. dva emocionální momenty, kterými Univerzita pro příšerky vystupuje z role pouhého produktu. Poslední třetina snímku přináší nejen nápaditý dějový i žánrový zlom, ale je i radostnou a zároveň velmi skličující připomínkou někdejšího velikášství studia s neposednou lampičkou. 7/10(9.7.2013)

O stupeň horší než jednička, dokonce jsem v ukázkách viděl pár vtipných scén, které nakonec ve filmu nebyli, takže jsem byl docela i zklamán. Párkrát jsem se zasmál, příběh nebyl nejhorší a dočkali jsme se i pár překvapení. Mike Wazowski a jeho parťák James P. Sullivan na univerzitě nezklamali, ale rozhodně se z toho dalo vyždímat o chlup více .. 7/10 = 75%(2.8.2013)

14. film studia Pixar. Po loňském šlápnutí vedle s Rebelkou a s hodně nepovedeneným pokračování Aut mě zajímalo zda-li se Pixar dokáže vydrápat zpět na své kdysi vydobyté pozice. Povedlo se to dle mého soudu tak napůl. Univerzita je poměrně hodně dětská a například Toy Story 3 byla místy solidní gangsterka. Vlastně bych řekl že od té doby točí Pixar už jen pro děti. Kdo tento fakt zkousne bude nadšený, protože stále si divák dokáže najít v příběhu veliké množství drobných gagů a v tomto případě odkazů na Příšerky s.r.o.(17.10.2013)

Moc se mi líbí styl jakým příšerky fungují. Vůbec sám nápad jejich světa a rozdílnosti mezi jednotlivými příšerkami tvoří základ pro určitou originalitu mezi jinými animáky. Navíc si divák brzy najde cestu a sympatie k ústřední dvojici a zajímá jej tedy jak to celé dopadne, taktéž hlavní záporáci jsou vykresleni velmi dobře. Co bych MU vytknul, jsou tradiční klišé, jako např. přechod vnímání bratrstva OK od absolutních nul k megasuperstárs, a to díky nějaké motivační formuli od Mikea, která je nakopne, občasná nevěrohodné motivace postav (machýrek Sullivan se kaje za svůj zločin a "bojí se") a tak dál. Nezapomeňte na potitulkovou scénu.(2.11.2013)

• - Keď Mike jazdí na prasati v dome bratstva, na stene v pravom rohu môžeme vidieť plagát skupiny KISS z roku 1976 "Rock And Roll Over". (chesterko)

• - Vstupní brána do univerzity příšerek odpovídá bráně na univerzitu Harvard. (ledofredo)

• - Je možné všimnout si, že Mike Wazowski pokaždé, když někam vkročí, tak jen pravou nohou. (TheStitch630)