Univerzita pro příšerky

Príšerky: Univerzita

Monsters University

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

Vzít ta nejprovařenější námětová klišé a narvat do nich svět příšerek nakonec nebyl tak dobrý nápad, jak jsem čekal. Dvojka, totiž navzdory vtípkům a odkazům především na předchozí film, není ani tak zábavná, ani tak svižná jako jednička. Možná i proto, že většina vtípků a vztahů jen recykluje to, čemu se člověk smál v původném filmu. A protože Příšerky patří k mým nejoblíbenějším pixarovským kouskům, mrzí mě, že ačkoli jsem se nenudil, občas se zasmál (relaxační hudba), Mike i Sally stále měli to, pro co jsem si je u prvního filmu oblíbil, a celé to byla fajn zábava bez hluchých míst, tak ve výsledku jsem zůstal k viděnému víceméně vlažný. Nějak to zkrátka nebylo to pravé, co jsem čekal, doufal, věřil. A to přesto, že obecně vzato mu vlastně v jednotlivostech není moc co vytknout.(25.12.2013)

Moc se mi líbí styl jakým příšerky fungují. Vůbec sám nápad jejich světa a rozdílnosti mezi jednotlivými příšerkami tvoří základ pro určitou originalitu mezi jinými animáky. Navíc si divák brzy najde cestu a sympatie k ústřední dvojici a zajímá jej tedy jak to celé dopadne, taktéž hlavní záporáci jsou vykresleni velmi dobře. Co bych MU vytknul, jsou tradiční klišé, jako např. přechod vnímání bratrstva OK od absolutních nul k megasuperstárs, a to díky nějaké motivační formuli od Mikea, která je nakopne, občasná nevěrohodné motivace postav (machýrek Sullivan se kaje za svůj zločin a "bojí se") a tak dál. Nezapomeňte na potitulkovou scénu.(2.11.2013)

14. film studia Pixar. Po loňském šlápnutí vedle s Rebelkou a s hodně nepovedeneným pokračování Aut mě zajímalo zda-li se Pixar dokáže vydrápat zpět na své kdysi vydobyté pozice. Povedlo se to dle mého soudu tak napůl. Univerzita je poměrně hodně dětská a například Toy Story 3 byla místy solidní gangsterka. Vlastně bych řekl že od té doby točí Pixar už jen pro děti. Kdo tento fakt zkousne bude nadšený, protože stále si divák dokáže najít v příběhu veliké množství drobných gagů a v tomto případě odkazů na Příšerky s.r.o.(17.10.2013)

Lepší pixarovský sequel by člověk pohledal. Jasně, že lidi budou raději, když přijde Pixar s něčím novým, ovšem mě vyhovuje, když se dočkáme i nějakého sequelu (v tomto případě dokonce prequelu), obzvláště když je to jednou za 10 let. U filmu jsem se navíc skvěle bavil a je prostě skvělé po tolika letech vidět znova staré známé. Co se týče mě, tak to bavilo více než loňská Rebelka...90%...[06.07.2013_Kino Šumava_Klatovy](6.7.2013)

No, rehotal som sa v kine viac ako tie malé deti. A nehanbím sa za to. Mosnters mám rád a prvý animák bol veľmi, veľmi dobrý a práve preto som sa bál, že tento už nedosiahne kvalitu svojho predchodcu. Ale, opak je pravdou. Monsters University je stále rovnako zábavný, štýlový, nápaditý a navyše ako prequel pekne obohacuje prvý film. 89% - 4*(2.7.2013)

• - Plány na pokračování existují už od roku 2005, avšak jeho uskutečnění bylo potvrzeno až v roce 2010. (Flussmaister)

• - Vstupní brána do univerzity příšerek odpovídá bráně na univerzitu Harvard. (ledofredo)

• - Znak bratrstva "Roar Omega Roar" (R.O.R.) upomíná na hru Karla Čapka "R.U.R". (bluuudicka)