Univerzita pro příšerky

Príšerky: Univerzita

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

Až na ten třeskutě zpackaný závěr to docela ušlo. Přechytřelých kudlanek, jež přesně vědí, kdo na co má a nemá, čímž mu ze své neotřesitelné pozice ustřihnou křídla do budoucnosti, je všude přehršel. Ale vzhledem k závěru naprosto netuším k čemu je dobrá MU, když se lze do první ligy doškrábat skrze podatelnu!! Jestli je to žihadlo do světa intelektuálů či do všímprostupující korupce nebo se jedná o kostrbatou agitku na "jdi si za svým cílem bezohledu na cokoli" netuším a ponechám na volnomyšlence každého individua.(17.8.2015)

O hodně slabší než první díl, minimum vtipů, tuna moralitek....ukázková zábava pro vaší dceru či syna do šesti let, u které se dospělí budou koukat na hodinky, spát, nebo vobírat svůj protějšek, pokud dítě nebude sedět mezi vámi.Našlo se pár celkem vtipných momentů, ale já od animáku čekám záchvaty smíchu, ne to, že se budu škrábat na nose, zývat a občas vycedím mírný úsměv.První díl byl naprostá spička, tohle pokračování je zbytečné a navíc po tolika letech.Americký animáky jsou čím dál sterilnější.55%.(16.7.2013)

Jedna z nejslabších pixarovek, stále však stojící nad většinou animované konkurence. Až na to, že Univerzita pro příšerky nepřináší nic originálního či překvapivého, což by se dalo říct téměř o každém z filmů studia s lampičkou, jako vyprávění o počátcích přátelství Jakea a Sullyho funguje výborně, jelikož opět chytře využívá žánrových klišé, tentokrát subžánru univerzitních komedií (například Pomsta šprtů nebo Animal House). Fikční svět příšerek už ale není tak propracovaný jako minule, jelikož v něm není nastavena konfrontace s tím lidským, který je bezvýznamně odsunut na vedlejší kolej. Už jen díky tomu ztrácí Univerzita na působivosti, byť přináší funkčně odvyprávěný buddy movie, navíc se zcela atypickým dvojitým koncem.(21.10.2013)

Při mém současném kritickém pohledu na Pixar je Univerzita pro příšerky do jisté míry příjemným překvapením. Zamrzí, že některé zlomové situace jsou až nepochopitelně triviální (monstra zděšeni tím, že je na konci semestru čeká zkouška, jejíž nesplnění znamená ukončení studia?). Jisté postavy by nemusely být tak černobíle záporné a ty z původního snímku by tu snad ani raději neměly být (viz původ Randallovy nenávisti). Zápletka ani její směřování sice ničím nepřekvapí, zároveň je však film svižný, hlavní hrdinové sympaťáci a mají min. dva emocionální momenty, kterými Univerzita pro příšerky vystupuje z role pouhého produktu. Poslední třetina snímku přináší nejen nápaditý dějový i žánrový zlom, ale je i radostnou a zároveň velmi skličující připomínkou někdejšího velikášství studia s neposednou lampičkou. 7/10(9.7.2013)

Opravdu málokdy se stane, aby byla dvojka lepší než jednička, či se kvalitou alespoň vyrovnala prvnímu dílu. Ale Příšerkám se to povedlo. Ne že by byla Univerzita pro příšerky lepší, ale byla stejně skvělá a zábavná jako Příšerky s.r.o. Přestože už (hooodně dlouho) nejsem dítě, miluji animované filmy, obzvlášť pokud jsou natočené s lehkostí a vtipem. Některým vtípkům se směji ještě teď, takže s hodnocením neváhám. Pro mě animák roku 2013.(24.10.2013)

• - Vstupní brána do univerzity příšerek odpovídá bráně na univerzitu Harvard. (ledofredo)

• - Keď Mike jazdí na prasati v dome bratstva, na stene v pravom rohu môžeme vidieť plagát skupiny KISS z roku 1976 "Rock And Roll Over". (chesterko)

• - Metalová skladba, ktorú počúva Squishyho mama v aute, je "Island" od skupiny Mastodon. (hollci)