Univerzita pro příšerky

Príšerky: Univerzita

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

No, rehotal som sa v kine viac ako tie malé deti. A nehanbím sa za to. Mosnters mám rád a prvý animák bol veľmi, veľmi dobrý a práve preto som sa bál, že tento už nedosiahne kvalitu svojho predchodcu. Ale, opak je pravdou. Monsters University je stále rovnako zábavný, štýlový, nápaditý a navyše ako prequel pekne obohacuje prvý film. 89% - 4*(2.7.2013)

Druhé Příšerky sice postrádají efekt a působivost prvního dílu, nicméně i tak jde v rámci dnešní animované produkce o nadprůměrný kousek, který nepostrádá vtipné i dojemné scénky, množství roztodivných postaviček a hlášky, které dokáží pobavit i odrostlé jedince ("Počkejte, jen si prodělám menší infarkt a hned vás doženu."). Zkrátka snímek pro příjemné zpestřední odpoledne, u kterého může divák vypnout, avšak zároveň nejde o nějakou infantilní vymývárnu mozků.(12.5.2015)

UNIVERZITA PRO PŘÍŠERKY je sice nejslabší pixarovkou, ale stále jde o nadprůměrný počin, který je dostatečně ozvláštňující svým podvracením vypravěčských a žánrových schémat. Očekavatelné by bylo, kdyby prequel k PŘÍŠERKÁM S.R.O. byl parťáckým filmem ("buddy movie"), ve kterém bychom sledovali dvě ústřední postavy, Mika a Jamese, jak se zprvu nemůžou vystát, aby se později stali nejlepšími kamarády tím, že jeden převezme část vlastností toho druhého. Zasazení dění do univerzitního prostředí a do období her by zase nasvědčovalo tomu, že snímek bude strukturován dle jednotlivých "kol" a hrdinové nakonec dosáhnou svého (znovupřijetí na školu) vítězstvím v nich. První překvapení spočívá v tom, že vyprávění nepřebírá po celou dobu koncept parťácké podívané, ale několikrát změní počet protagonistů (od jednoho přes týmovku až k dvěma), přičemž sjednocujícím prvkem je vždy Mike. Druhý odklon od předvídatelnosti spočívá v závěrečném aktu, který začíná tam, kde jiné žánrovky ze školního prostředí končí. Zároveň nejvíc cílí na dospělé diváky, protože porušení očekávaného vyústění školního syžetu vede k sebeuvědomělé a velmi zábavné hře s hororovými klišé. Ovšem i přes zmíněné klady dokládající, že jde stále o pixarovku odlišnou od většiny nejenom animované produkce, je zde jeden zápor: minimální ozvláštnění na rovině fikčního světa. Na rozdíl od předchozích třinácti celovečerních filmů od Pixaru tento nevytváří svébytný svět s vlastními pravidly ani nestaví na pnutí mezi dvěma různými (hraček, lidí; příšerek, lidí), ale výrazně čerpá z lidského světa a do něj zasazuje příšerky.(27.6.2013)

// But I want to be a scarer!/ Film o tom, že i když něco hrozně moc chcete, nikde není psáno, že se vám to splní. Jak ale my dobře víme, jsou i jiné cestičky, jiné možnosti, jak být nakonci šťastní a Andrew Stanton to ve finále vyřešil moc hezky. Není to nikterak super vyjímečný film, který by redefinoval žánr, ale v rámci animovaných filmů pro celou rodinu to rozhodně stojí hrdě nad průměrem a díky jedničce bylo dopředu jasné, že Příšerky mají skvělý potenciál pro spoustu dalších příběhů, který se zde náležitě využívá. Za mě spokojenost - 4*. Noo a máme tedy originál, máme prequel, chceme sequel!(19.10.2013)

Kvůli tomuto pokračování, jsem se dokonce odhodlal ke zhlédnutí celého prvního dílu, aby mi snad neunikaly nějaké souvislosti. Ne, že by mě příběh příšerek společnosti s ručením omezením nějak extrémně zajímal, ale podařilo se mi ho sehnat ve 3 rozměrech. Nejdříve jsem si chtěl film střihnout na frajera v angličtině bez titulků, ale pak mě napadlo, že by se daly použít titulky dvourozměrné. Asi po třech minutách tvrdé dřiny se mi podařilo video přehrávač, jehož jméno utajím, abych mu nedělal přílišnou reklamu přesvědčit, aby titulky upravil, jak by mi to vyhovovalo. Dokonce jim nahodil navrch také třetí rozměr, aby jim to nebylo líto. Bohužel, realita byla trošku žalostnější, protože 3D, ve kterém měl film údajně být bylo skvělé a snad s jedinou vadou, nezaznamenal jsem ten třetí rozměr. Viděl jsem ve 3D už hromadu věcí a s jistotou mohu tvrdit, že tohle 3D bylo úplně nejžalostnější. Kdybych si film stáhl ve 2D, tak ušetřím čas i místo a vizuální výsledek bude stejný. Po této stránce jsem tedy zaznamenal obrovské zklamání. Animák samotný úplně zlý nebyl. Líbil se mi více než jednička. Snímek může působit motivačně na outsidery, kterých je na světě většina. Další pohádka o tom, že i ten nejmenší, nejslabší, nejzelenější a s nejmenším počtem očí, při kterém lze vidět, může dosáhnout svého snu, bude-li tvrdě dřít a půjde s obrovskou vervou za svým cílem. Z vlastní zkušenosti mohu tohle tvrzení potvrdit, avšak nejsem ani nejmenší, ani nejzelenější a ani jinak výrazně indisponován a cíle si kladu reálné. Momentů, které dovedou navodit úsměv je ve filmu skutečně jen pár, ale jsou velmi pěkné. Narážím teď na předzávěrečnou strašící scénku, nezáživnou hodinu, už si ani nepamatuji čeho, kterou vedl tlustý cosi s knírkem a nejeden had by usnul, popřípadně stojí za zmínku cesta šneka na první hodinu. Pokračování cesty je k vidění po závěrečných titulkách. Doporučuji nevynechat. Příběh ujde. Člověk nemá moc času se nudit, neboť se stále v něčem soutěží. S ohledem na výše zmíněný "podraz" s chybějícím třetím rozměrem hodnotím stejně jako první díl.(30.5.2014)

• - Prednášková miestnosť profesora Knighta nesie označenie A113. Rovnako bola označená aj trieda na škole CalArts, ktorú okrem iných navštevovali aj John Lasseter a Brad Bird. Tento odkaz je možné nájsť v každom filme štúdia Pixar. (Dado)

• - Ve scéně na stadionu je celkem 5000 postav, což je nejvíc, co se kdy v animovaném filmu objevilo. (jenik71)

• - Plány na pokračování existují už od roku 2005, avšak jeho uskutečnění bylo potvrzeno až v roce 2010. (Flussmaister)