Univerzita pro příšerky

Príšerky: Univerzita

Monsters University

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 104 min

Jako samostatný film je pokračování Příšerek docela zdařilé, to co jej táhne k průměru, jsou právě ta místa, která lpí na návaznosti k původnímu snímku. A je to škoda. Několika momentům se dá sice vytknout přílišná doslovnost, infantilnost či zbytečné vysvětlování, ale to se dá u snímků zaměřenému i na dětské publikum docela dobře pochopit.(15.11.2013)

Moc se mi líbí styl jakým příšerky fungují. Vůbec sám nápad jejich světa a rozdílnosti mezi jednotlivými příšerkami tvoří základ pro určitou originalitu mezi jinými animáky. Navíc si divák brzy najde cestu a sympatie k ústřední dvojici a zajímá jej tedy jak to celé dopadne, taktéž hlavní záporáci jsou vykresleni velmi dobře. Co bych MU vytknul, jsou tradiční klišé, jako např. přechod vnímání bratrstva OK od absolutních nul k megasuperstárs, a to díky nějaké motivační formuli od Mikea, která je nakopne, občasná nevěrohodné motivace postav (machýrek Sullivan se kaje za svůj zločin a "bojí se") a tak dál. Nezapomeňte na potitulkovou scénu.(2.11.2013)

|| Scenár: Daniel Gerson, Robert L. Baird, Dan Scanlon | Hudba: Randy Newman | Produkcia: Kori Rae | Distribúcia: Walt Disney | Štúdio: Walt Disney, Pixar | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 724,389,136 $ || Veľmi príjemný prequel k 12 rokov starému, stále vďačnému materiálu. Nové postavy super, hlavne neskutočne odporná ďekanka. Scenár pútavý až do poslednej chvíľe. Chýba tomu len to výnimočné korenie, ktoré od Pixaru pre mňa obsahuje len Ratatouille a Toy Story 3. Ako bonus ale potešil malý krátkometrák o dvoch dáždnikoch pred hlavným filmom :-) 84% | Videno v Ster Century Cinemas, Košice, 7.2013 |(14.9.2013)

Až na ten třeskutě zpackaný závěr to docela ušlo. Přechytřelých kudlanek, jež přesně vědí, kdo na co má a nemá, čímž mu ze své neotřesitelné pozice ustřihnou křídla do budoucnosti, je všude přehršel. Ale vzhledem k závěru naprosto netuším k čemu je dobrá MU, když se lze do první ligy doškrábat skrze podatelnu!! Jestli je to žihadlo do světa intelektuálů či do všímprostupující korupce nebo se jedná o kostrbatou agitku na "jdi si za svým cílem bezohledu na cokoli" netuším a ponechám na volnomyšlence každého individua.(17.8.2015)

Narozdíl od kultovní jedničky mnohem více dětinské a opatřené příběhem, jehož schéma se objevuje v drtivé většině rodinných snímků se zakončením přelepeným usměvavým smajlíkem. Ale stále se naplno čerpá i z původního vynikajícího námětu, který se zasazením do trochu jiného prostředí efektivně rozšířil, a o strašení se stále starají dva nesmírně sympatičtí hrdinové, kterým to spolu klape natolik dobře, že by sami utáhli na svých bedrech i mnohem, mnohem horší film. Nic extra jsem neočekával, ale jako taková vzpomínková show pro zasvěcené fandy obstála Univerzita na podtrženou jedničku. :) Zkompletování trilogie bych se absolutně nebránil. 80%(29.12.2013)

• - Jedná se o první prequel filmu od studia Pixar. (spiderpig)

• - Je možné všimnout si, že Mike Wazowski pokaždé, když někam vkročí, tak jen pravou nohou. (TheStitch630)

• - Prednášková miestnosť profesora Knighta nesie označenie A113. Rovnako bola označená aj trieda na škole CalArts, ktorú okrem iných navštevovali aj John Lasseter a Brad Bird. Tento odkaz je možné nájsť v každom filme štúdia Pixar. (Dado513)