Death Note

Horor / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2017, 101 min

• TomX2

Light je na prvý pohľad obyčajný teenager s každodennými problémami, či už v škole, vonku alebo doma. On, aj jeho otec ktorý je policajným dôstojníkom, sa stále nemôžu vyrovnať so smrťou Lightovej mamy. Jedného dňa sa mu pod ruky náhodou dostane jeden tajomný čierny zápisník, na ktorom je bielym písmom napísané "Death Note". Po prečítaní prvého pravidla, ktoré znie "Človek, ktorý je napísaný do denníku zomrie" je Lightovi k smiechu, ale keď sa pred ním objaví boh smrti Ryuk, pochopí, že sa mu práve do rúk dostala vec, ktorá môže očistiť všetko zlo sveta. K čomu však Light zápisník použije? Použije ho k očistenie sveta? Kvôli pomste svojej mŕtvej matky? Alebo snáď cíti, že sa môže stáť "kráľom" sveta? Celkový dojem: A takto to dopadne, keď sa z potenciálu, ktorý sa dá výborne využiť dopadne priemerný snímok, ktorý je miestami snáď hlúpy až k smiechu. Nebolo by to zlé a určite by to bol úspešný film, byť natočený asi 30 rokov dozadu. Pôvodnú mangu som nečítal, zato som ale veľkým fanúšikom anime predlohy. Zatiaľ čo tá obsahovala množstvo originálnych scén, veľkolepé zápletky, rozuzlenia a všelijaké twisty (minimálne aspoň z prvej polovice), film neobsahuje takmer nič z toho. Musím však prezradiť, že o horor sa nejedná - úvodná vražda je síce naozaj prepracovaná a pripomenula mi moju obľúbené hororovú sériu Final Destination , ale okrem pár vrážd kde uletí nejaká tá hlava, tam z hororového hľadiska nenájdete vôbec nič. Lightove stretnutie z Ryukom mi prišlo nepresvedčivé a to hlavne výkon herca Nat Wolff, ktorý hrá neuveriteľne snáď do konca filmu. A Keith Stanfield? Musím povedať, že hrá veľmi dobre a presvedčivo, ale do toho filmu sa absolútne ani trochu nehodí. Keith sa do roly detektíva či policajta nehodí absolútne vôbec a nie to ešte do roly svetoznámeho L-a, ktorý mal byť 7 mesiacov zavretý v prázdnej miestnosti a pokúsiť sa vyjsť z nej von. A tu sa dostávame k ďalšiemu - k postávam. Hlavné duo (Light a L) bolo v pôvodnom anime neprekonateľné - spoločne vytvorili niekoľko nečakaných zvratov, súbojov a boli vysoko inteligentní na toľko, že im na to skočil snáď každý. V tomto filme to je však úplne inak - Light tu je za tupého chlapca, ktorý chce mať moc, ale vždy ho niekto oklame, niekde zakopne alebo sa nechá zamotať rôznymi lžami. L tu zas nie je ani zďaleka inteligentný tak, ako v anime a správa sa nepríčetne - večne je naštvaný, chce každého zabiť, chce každému spáliť dom, rúha so sebou, búcha do stola, rozhadzuje veci a kto vie čo ešte. Čo sa týka Ryuka, ten bol snáď najväčším plusom celého filmu - no ani z neho nemáme nič, keďže z celých 100 minút sa na obrazovke objavil asi len 5 minút z toho. A Mia (z najväčšou pravdepodobnosťou to má byť Misa)? Tá postava mi prišla úplne zbytočná a aj jej charakteristika nestala za nič. Na jednu stranu bolo fajn, že tentokrát nie je úplne mimo z Lighta a urobí kvôli nemu všetko preto, že ju zachránil z tých najväčších depresií, ale skôr sa stala závislou na zápisníku, ktorý chcela silou mocou vytrhnúť Lightovi z rúk (a ako sa ukáže neskôr, mohlo sa jej to aj podariť keby Light nebol o krok vpred). No aj napriek tomu som si stihol tú postavu úplne znenávidieť. Čo sa týka detektívnej stránky tohto filmu, som maximálne nespokojný - je to neuveriteľné, hlúpe, nepresvedčivé a z toho hľadiska nám neprinesie vôbec nič. Ďalší problém je to, že z celej tej atmosféry a desivého pocitu z pôvodnej série sa tu stala akurát hlúpa lovestory, ktorá sa môže páčiť snáď len 15-ročným babám. Čo sa týka záverečného zvratu, ktorý vysvetľuje Light, som sa rozhodol, že tomu predsa len dám hviezdu na viac, avšak aj to už bolo pre mňa dávno očakávané a nijak to so mnou nepohlo - v tomto zas a znovu vládne anime predloha. Ďalším mínusom môže byť aj hudba a teraz musím znovu spomenúť moju vetu: "Nebolo by to zlé a určite by to bol úspešný film, byť natočený asi 30 rokov dozadu."Môj celkový dojem je asi taký, že bol dobrý nápad inšpirovať sa svetoznámym Death Note a ďalej ísť vlastnou cestou, avšak chýbajú tú tie veľkolepé scény a zvraty, ktoré boli v pôvodnej sérii a takto sa z toho stal len priemerný film, ktorý doceniť môžu naozaj len ľudia, ktorí pôvodný Death Note nevideli / nečítali. Veľkým mínusom je aj to, že film bol veľmi rýchlo rozbehnutý a tým aj veľmi neuveriteľný a hlúpy (chyba scénaristov?). Objektívne by som tomu dal 1 hviezdu, subjektívne zas niečo medzi 2-3 - Moje hodnotenie: 35% edit (9.1.2019): Pôvodne som tomu dal slabšie dve hviezdy, teraz by tomu bolo inak. Death Note od Netflixu je otrasná vec, ktorá robí hanbu pôvodnej mange či seriálovej anime adaptácii. Herci sú nevhodní, ale to nie je až tak závažný problém, ako scenár a postavy. Postavy. To je ten hlavný problém filmu. Veď v ňom nebol žiadny Light ani L, tak prečo majú tí ľudia prevzaté mená? Pardon, ale toto je strašný odpad. Ak by tu nebolo tých zopár kladov, viz hore, skutočne by som tomu dal takéto hodnotenie.(9.12.2017)

• janesX

Žial niekto sa tu chcel silou mocou presadiť, a tak vsadil na komerciu, vybral si priam geniálny príbeh a účelovo ho zmenil tak, aby zabral čo najširšie vekové publikum.. A tak svojou pažravosťou spravil pri tom niekoľko zásadných chýb: Chvíľku sa zdá že to bude veľmi vážne krimi (pravda, až kým sa neobjaví cca15-ročný vyšetrovateľ), potom sa tu nachvíľu niečo mihne pre hororových divákov no a vzápätí tu máme nával romantiky, načo si prídu hlavne malé dievčatá ktoré na to určite pôjdu aj do kina! Musím zmieniť aj hudbu, ktorá je pečlivo vybraná z lovesongov 80´ a 70´ rokov a niečo si tu určite nájdu aj seniori.. A teraz výsledok: to čo malo byť pre každého, je suma-sumárum pre nikoho. Vôbec sa nečudujem hodnoteniam ako napr. od LIVINGDEAD. Tiež som mal chvíľami nutkanie...(11.12.2017)

Režisér Adam Wingard je nevyspytateľný, je to s ním ako na hojdačke. S You're Next to prestrelil, potom prekvapil s dravým terminátorským Hosť-om aby potom zas unudil s Blair Witch: 20 let poté. Teraz tu máme ďalšiu hranú variáciu na klasiku s anime produkcie a aj keď príbeh je už dosť známy, opäť upútal. Aj keď casting nie je hneď hviezdny poctivo to utiahnú, má to slušný ráz a úroveň. Taktiež technická stránka je dosť slušná. /70%/(23.10.2017)

• nirvana91

Znalcov Death Note tento film asi moc nepoteší - a žiaľ patrím k jedným z nich. Ale ja som to čakala, už ako vyšiel trailer! Tak geniálne premyslené anime sa nedá narvať do tak krátkej stopáže. Vadilo mi veľa vecí, ale najviac pravdepodobne to líznutie povrchu deathnotu, prebranie myšlienky a postrádanie hĺbky. Postavy boli zbrklé, ako keby nerozmýšľali - nechali sa viac ovládať emóciami ako chladným rozumom - a to mi ani na Lighta ani na L. nesedelo. Ryuk, ktorý nepovie "juicy", nie je Ryuk. Ale nejdem to tu už pitvať a potápať. Ak by som nepoznala predlohu, asi by sa mi to páčilo. A ako to bolo pri prerábke Rocky Horror, aj teraz dúfam, že táto "prerábka" dostane mladých, pre ktorých je tento film prioritne určený, k anime.(31.8.2017)

Vlastně je to o tom, že smlouva s ďáblem má vždycky nějaký háček, ale Wingard to trošku rozvedl a dobře udělal. Jen je škoda, že se víc nevěnoval samotným zabitím a sklouzával do všemožných kombinací, které vyvrcholily v samotném závěru do nepříliš věrohodného maglajzu. Ale to málo vraždiček bylo výborných, film mi sedl i herecky a i když tempo občas zakolísalo, mělo to celé spád. Rád bych napsal, že Wingard je po zpackaném Blair Witch zpět, ale ještě si počkám. 60%(31.8.2017)

• - Shinnigami Ryuk byl vytvořen kombinací počítačových a praktických efektů. Postavu navíc ztvárnili dva herci, když Jason Liles hrál postavu v kostýmu a propůjčoval pro motion capture tělesné pohyby, zatímco Willem Dafoe propůjčil postavě svůj hlas a také motion capture obličejových pohybů. (NiWi)

• - V úvodní sekvenci je mezi roztleskávačkami vidět také jedna s blonďatými vlasy a dvěma copy po stranách. Jedná se o odkaz na vzhled hlavní dívčí postavy v originální manze, kterou je „Misa Amane“. (NiWi)

• - Ačkoliv je L (Lakeith Stanfield) europoidní či mongoloidní rasy, tak ve filmu je postava vykreslena jako Afroameričan. (Athree)