Death Note

Horor / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2017, 101 min

• janesX

Žial niekto sa tu chcel silou mocou presadiť, a tak vsadil na komerciu, vybral si priam geniálny príbeh a účelovo ho zmenil tak, aby zabral čo najširšie vekové publikum.. A tak svojou pažravosťou spravil pri tom niekoľko zásadných chýb: Chvíľku sa zdá že to bude veľmi vážne krimi (pravda, až kým sa neobjaví cca15-ročný vyšetrovateľ), potom sa tu nachvíľu niečo mihne pre hororových divákov no a vzápätí tu máme nával romantiky, načo si prídu hlavne malé dievčatá ktoré na to určite pôjdu aj do kina! Musím zmieniť aj hudbu, ktorá je pečlivo vybraná z lovesongov 80´ a 70´ rokov a niečo si tu určite nájdu aj seniori.. A teraz výsledok: to čo malo byť pre každého, je suma-sumárum pre nikoho. Vôbec sa nečudujem hodnoteniam ako napr. od LIVINGDEAD. Tiež som mal chvíľami nutkanie...(11.12.2017)

• Scalpelexis

Můj osobní skromný odhad je, že hodnocení tohoto filmu se budou zasádně rozcházet dle toho, pokud onen kritik je japonskou anime předlohou nepolíben. Porovnávání je totiž nemožné se vyhnout. Pokud není, třikrát hurá! V aktuální záplavě sequelů a praček na peníze by se mohl Death Note svým nápadem a mixem potemnělého teenage thrilleru s kapkou filozofie lehce vymykat zaběhlým standardům. První build-up polovina musí i bavit, druhá svou zmateností a hloupostí už bohužel ne. Odhalení Kiry by mělo být téměř alfou a omegou celého rozuzlení, což mě překvapilo, jak je možné, aby to s dějem filmu tak minimálně otřáslo. Každopádně, pokud jste původní Death Note viděli, je obtížné tento paskvil nezaplavit údery zprava a zleva. Respektuju to, že autoři se rozhodli jít jinou cestou, zároveň se nedá si nezaťukat na čelo a párkrát nezakoulet očima nad nápadem adaptovat tak široký materiál do jednoho filmu. V čem spočívala genialita původního Death Note, byl vypiplaný scénář s téměř nadpřirozeně inteligentním soupeřícím duem. Obě postavy pracovaly na bázi logiky a odstřihly se od možného chybného emocionálního jednání. Bylo lahodící a napínavé (až na hraně závislosti) sledovat, co tato hra kočky s myší přinese příště a i přesto, že Lighta svým počínáním nejde charakterizovat v pozitivním světle, nešlo ho díky jeho smysluplnýmu jednání snadno odsoudit. Zde Light a L mají IQ cca poloviční, Light se sebou nechá neodpustitelně manipulovat, absence inteligence ve scénáři vyplňuje stupidně líná pravidlová berlička zápisníku a do děje vstupují i "náhodičky", které sluší jen béčkovým kreacím. Napětí je střídavé, hororový žánr to lízlo jen okrajově a rádoby srdcervoucí, zpomalený a patetický konec (ta hudba to zabila na desetkrát) ve mně zanechal silně nepříjemnou pachuť. Není to ono. Herecky to není ono (vyjma nejpozitivnějšího prvku filmu v podobě Dafoeova Ryuka), scénáristicky též ne, režijně průměr. Film, který byl předem odsouzen k neúspěchu, byl nejspíš do zápisníku též vepsán, jen nestihl onu stránku spálit.(27.8.2017)

Nemám nejmenší tušení o Japonské předloze, protože celkově všechny filmy co pocházejí z Asie nemám rád a nekoukám na ně. Proto je pro mě ,,Zápisník Smrti" nejoriginálnější horor roku a nemá daleko od TOPky. Úvodní úmrtí jsou skvělou vzpomínkou na kultovní ,,Nezvratný Osud" a skvělým příkladem, že karma nezapomíná. Podoba Ryuka, v podání Willema Dafoea je vytvořena moc hezky a když se poprvé objevil, dokázal i vystrašit. Z Nata Wolffa jsem byl v první části v rozpacích, ale když si našel přítelkyni a začali společně využívat moc zápisníku, bylo skvělé je sledovat. Ovšem nejlépe zvládnutá postava je L v podání skvělého Keitha Stanfielda, doufám, že odteď bude dostávat více rolí. Nezklamalo mě ani gore a scéna s žebříkem je prozatím to nejlepší co jsme tento rok dostali, uvidíme jak si povede Jigsaw. ,,Zvrat" na konci, kdy Light vysvětluje poslední události, je jednoduše dechberoucí. To všechno je doprovázeno vynikající hudbou, která to vše podtrhuje. Mám jediné 2 výtky.. Občasné nelogické chování a špatně vysvětlený závěr, který nic neuzavírá (že by sequel?). Vzhledem k místnímu podhodnocení jdu místo 4* na plný počet a určitě na tenhle zážitek dlouho nezapomenu.(14.10.2017)

Možná tu asi budu trošku vstřícnější, než někteří uživatelé. Původní komiksový příběh znám a četl jsem ho. Zároveň jsem ale netušil, že ho Japonci již před lety zfilmovali. O to více jsem si ale tuto americkou verzi užíval. Jasný, začátek filmu je dost na pytel, protože Nat Wolff se k zápisníku smrti dostane jak Balkánec k jaderné hlavici. Po ale poměrně hodně rychlém startu se rozjede neméně zajímavý příběh, který právě komiks nabízel. Jasně, jsou tam určitý nejasnosti a rozpory s komiksem, ale to nic nemění na tom, že si s námětem Adam Wingard opravdu hodně pohrál. Osmdesátkově znějící hudba vytváří skvělou náladu filmu a dobře stavěný příběh se ke svým závěrečným titulkům hodně zajímavě propracuje. Nakonec jsem byl dost spokojený.(21.1.2018)

Ještě před 2 hodinami jsem neměl ani tušení, že existuje tenhle film. A vlastně už ani nevím, jak jsem se k němu tady dostal a tohle přesně mám tak rád, když změním svoje filmové plány z minuty na minutu a pustím si úplně něco jiného, co ani nevím co je (a nakonec je z toho film večera/týdne). Je ale pravda, že mě hodně zaujal obsah, kdy se mi dost líbila ta myšlenka. Začalo to jako nějaká Fantasy pohádka, jenže po tom, co dojde k první smrti alias Nezvratný osud, jsem hodně rychle zaplul do křesla, ze kterého se ještě teď pokouším dostat. Nemám páru o předloze, co jsem zahlídl, tak se jedná o hentai, teda o anime nebo co, o které se vůbec nezajímám a mám na to svůj názor, ale chápu, že pro tyhle jedince, co znají původní předlohu, pošlou tohle s vážným brekem do hajzlu. Pro mě jako nezaujatého diváka, byla tohle fakt lahůdka, jak po stránce herecké, tak co se týče Gore, které je zde opravdu vydařené, až trochu znepokojivé (a to já rád). Atmosféra a napětí v druhé polovině perfektní a musím pochválit i hudbu, protože tu jsem si opravdu užíval. Potěší i krásná Margaret Qualley, která dodávala filmu po celou dobu, tu správnou šťávu. Když anime kult odpaduje, tak já pálím FULL !! NETFLIX, mě poslední dobou víc a víc překvapuje.(23.11.2018)

• - Studio Warner Bros projekt zrušilo těsně před produkcí. Díky Adamu Wingardovi bylo umožněno projekt přesunout na jinou platformu - na Netflix, který práva koupil. (michy9073)

• - Mia Sutton (Margaret Qualley) sleduje v televízii horor Phantasm (1979). (Marceloo)

• - V úvodní sekvenci je mezi roztleskávačkami vidět také jedna s blonďatými vlasy a dvěma copy po stranách. Jedná se o odkaz na vzhled hlavní dívčí postavy v originální manze, kterou je „Misa Amane“. (NiWi)