30 dní dlouhá noc: Doba temna

30 Days of Night: Dark Days

Horor / Thriller

USA, 2010, 92 min

• akisha

To je jako kdybyste chtěli napsat něco o "ničem." Tohle pokračování je tak ukázkovým příkladem špatného sequelu, že snad ani není potřeba něco psát. Bohužel nemůžu odolat a přece jen si trochu rejpnu... 1) Kiele Sanchez je překvapivě (viděno po Perfect Getaway) dost hrozná a strašně nesympatická 2) Přemístění do města ochudilo film o tajemné, neokoukané lokace, ze kterých první díl hodně těžil, dost tím pádem ztrácí na významu název filmu. 3) "Herci" jsou samozřejmě sebranka dřevěných panáků, paradoxně jsou živější projevy upířích představitelů. 4) Upíří obsazení, které bylo další velkou oporou prvního filmu, stojí taky za houby. Rádoby super-cool upíří královna á la Blade krom triviální krvavé koupele nepředvede absolutně nic. 5) Ta syrovost, téměř zvířecí dravost jedničky, se tady rozmělnila mezi nudnými ocelově lesklými chodbami a visícími lidskými oběťmi, což jako by z oka vypadlo asi tak 90% upířin z poslední doby. Nekoukat, prosím.(7.12.2010)

Priemer, v podstate klasický video film. Nebudem zrovnávať s 1. časťou. Toto malo podstatne menší rozpočet, čo sa aj odzrkadlilo na celkovej kvalite filmu.(5.10.2010)

• J*A*S*M

Ze skvostného atmosférického vampire hororu se stala akční střílečka. Něco takového dokázal ustát Cameron s Balaguerem, Slade by to možná ustál taky, to by však nesměl krvesaje vyměnit za ... ehm - krvesaje. Ben Ketai, který ho za kamerou vystřídal, je však stěží pouhým průměrným řemeslníkem. Natočil film bez invence, napětí i čehokoli jiného. Radši předstírejme, že 30 Days of Night žádný sequel nemá. PS: Pokud si stále myslíte, že to nemůže být tak hrozné, tak vězte, že jsem u toho filmu napoprvý usnul. Což už se mi nestalo asi rok.(24.9.2010)

• klerik

Nevyzerá to zle. Je to však dosť chladné a málo dramatické. Jednotku nijako neuctievam, ale toto je len nesúvislý sled scén, ktoré sú skôr úvodom k potenciálnej trojke, než samostatný film...(5.3.2012)

Pokračování veleúspěšného upířího nářezu. Děj se z polárního kruhu přenese do Los Angeles a odehrává se přesně rok poté, co hlavní hrdinka Stella přežila masakr. A už od začátku to působilo akčním stylem, zvlášť ta scéna na přednášce, jak Stella krásně vychcala ty dva upíry (možná nejlepší sekvence filmu). Řeknu to asi takto, nebýt luxusní jedničky a kdyby se to hlavně nejmenovalo, tak jak se to jmenuje, je to nadprůměrná práce s dobrým dějem a nejakou tou nechutinkou a já dám 4*. Bohužel to odkazuje na předchozí díl, jmenuje se taky po prvním dílu (i když ani nevim proč), a jako porovnání je to mnohem horší. Stejně jako většina tady taky musím souhlasit, že Kiele Sanchez se do té role Stelly fakt moc nehodila. Když ale nejakým omylem v úvodu neuslyšíte název filmu, možná si to užijete. Já jsem se celkem bavil.(10.10.2010)

• - Během natáčení jedničky Melissa George prohlásila, že by si ráda zahrála i v případném pokračování. Podle producentů k tomu však díky problémům s posunujícím se termínem začátku natáčení nedošlo, neboť měla herečka i jiné pracovní závazky. Role byla proto přeobsazena. (darek kartac)

• - Veškerý déšť ve filmu je skutečný. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru v Britské Kolumbii. (Terva)