Pohřben zaživa

Pochovaný za živa

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní / Thriller

Španělsko / USA / Francie, 2010, 95 min

Ano, Buried je velmi zajímavý tím, že se odehrává v jedné rakvi s jedním mužem, jedním zapalovačem, jedním mobilem, jedním perem ... ale abych pravdu řekl, je tento minimalismus v konečném důsledku až příliš omezující. Občas bych prostě uvítal, kdyby se z té bedny vykouklo někam ven, což ukazuje na to, že se tvůrcům lákavý námět nepovedlo stoprocentně přetavit do fungující vybrané celovečerní formy. Za vidění Buried určitě stojí, jedná se o jeden z lepších thrillerů letošního roku - ale nehty jsem si napětím neokusoval, na židli nepoposedával. A logika chodila chodila na výlet až moc často na můj vkus. 70 %(24.12.2010)

Představte si, že jste had. To se takhle plazíte hlínou, všemožnými chodbičkami a najednou narazíte na dřevěný štít ve vaší půdě. Tak si v něm najdete skulinku a vlezete přímo do rakve nějakému debilovi, který chytá čárky na mobilu několik metrů pod zemi. Pak vám nalije tu nejlepší skotskou a snaží se vám i něco ugrilovat. Jelikož už jste přežraní, tak raději skočíte zpátky se slovy, že se stavíte později. A teď si představte, že jste ten chlap. Dáte si krátkou dovolenou pod zemi. Přes americkou verzi 1188 se dostanete rovnou do kanceláře FBI, což je naprosto normální a běžné. A pak si provoláte na paušálu dvě měsíční výplaty. A tohle kdyby tímobajl zjistil, tak už vám neprodlouží smlouvu a eksekuci hodí ještě na vašeho parchanta. No a najednou vám vleze do rakve had, ten si chce potřást chvostem, ale vy ho polijete nejlepší skotskou a snažíte se ho upálit. A tohle byl jediný zajímavý moment filmu. Jinak se tam neděje vlastně vůbec nic. (Proč Rajen nepožádal kameramana, aby mu pomohl vylézt z rakve?)(16.4.2013)

Představa, že se objevím zakopanej pár metrů v hloubce v rakvi, je opravdu na hovno. O to víc mě zaujalo, že právě tenhle film to řeší a i když se jinde neodehrává, dokáže těch 90 minut neskutečně napnout. Ještě aby ne, když podstata filmu je bezmocně zakopanej herec v rakvi. Nicméně to všechno by se neobešlo bez perfektního příběhu, který filmu přivodil notně hutnou atmosféru. Nejvíce mě ale potěšil samotný herec: Ryan Reynolds, kterého jsem do té doby bral jako velmi dobrého herce...a teď je to u mě jeden z nejlepších herců v Americe vůbec. Jeho výkon v tomhle filmu je obrovskej....asi takovej, jako když herce zakopete v poušti pár metrů do země a chcete s ním natočit film. Buried je prostě zjev, kterej jsem vidět chtěl od chvíle, co jsem se o něm dozvěděl. Když už jsem na něj koukal, jsem následně nedokázal vystát pocit, že si se mnou film hraje a já vlastně nevím, jak dopadne. A to je na takovýchto filmech nejlepší. Nejjednodušší, ale do konce s napětím, že mi po prdeli stejkala kapka za kapkou.(13.12.2010)

• Fr

Jsem Paul Conroy. Pracuji jako řidič. Volám z Iráku. Náš konvoj přepadli, jsem zakopaný v zemi a potřebuji pomoc..... Pohřbený v bedně, nemůže dýchat (alespoň to pořád tvrdí), na telefonu 3 čárky a teď by mělo následovat přání tvůrců – zoufalství, panika, beznaděj a strach..... To mi tady ale chybí. Komorní thriller, stojící na ,,one man show“ a několika ,,hlasech“, je vlastně kravina, která přes svoji originalitu v celkové délce nemá co nabídnout. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Zjistím komu nevolat, když jsem ,,v prdeli“. 2.) Nevím u který firmy si nemám začínat s kolegyní. 3.) Chystám se jako řidič do Iráku. 4.) Chystám se nechat pohřbít za živa. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(28.12.2010)

Celý film odehrávající v jedné rakvi, ale Rodrigo Cortés si s tím poradil velmi působivě. Ryan Reynolds byl výborný, který táhne sebemenší detail do poslední minuty, které jsou velmi fascinující a strhující! Scény a pocit blížící se k smrti jsem ve filmu dlouho nezažil. K plnému hodnocení chybí opravdu málo. Doporučuji.(7.2.2012)

• - Během filmování se Rodrigo Cortés inspiroval filmy Provaz (1948) a Záchanný člun (1944). (žvanimírek)

• - Průměrný člověk dokáže přežít zavřený v dřevěné rakvi přibližně 60 až 90 minut. Pokud by tam byl malý otvor, můžeme počítat i více. Paul (Ryan Reynolds) strávil v rakvi podle filmu 90 minut. Přestože propadal panice, zběsile dýchal, telefonoval, měl zapálený zapalovač či kašlal, můžeme celkem s jistotou říci, že mohl mít na konci stále zbytek kyslíku. (civrss)

• - Samantha Mathis, která namluvila ženu Paula Conroye (R. Reynolds), hrála dříve ve filmu 83 Hours 'Til Dawn (1990), kde byla taktéž pohřbena za živa. (CliffLee)