Pohřben zaživa

Pochovaný za živa

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní / Thriller

Španělsko / USA / Francie, 2010, 95 min

„Chcel som len uživiť svoju rodinu. Nevedel som, aké to tu bude.“ – „To nevedel nikto.“ Ryan Reynolds je dobrý herec, ktorý vie dôveryhodne zahrať aj nevďačné scény, v ktorých musí plakať alebo sa ospravedlňovať. Nie som jeho fanúšik (možno raz budem), ale JE dobrý. To je proste fakt. A ďakujme za to, pretože ak by bol zlý, nedal by sa hodinu a pol dlhý BURIED vydržať, nakoľko 100% deja (žiadne retrospektívy, žiadne scény, ako sa zúfalá vojenská jednotka v poslednej sekunde približuje k „hrobu“) sa odohráva v rakve niekoľko metrov pod zemou a Reynolds je tým pádom jediný ľudský herec (zvieracích nerátam... radšej), akého uvidíme. Takže ak by bol nanič herec, bol by nanič celý film. Našťastie nad takou možnosťou nemusíme rozmýšľať; stačí sa nechať unášať extrémne „situačným“ námetom. Na jeden raz príjemné osvieženie, druhýkrát by som si to ale asi nepozrel.(17.12.2010)

Zobudiť sa v drevenej rakve nie je najpríjemnejší pocit a z tohto režisér vyťažil maximum. Divák ani hlavný hrdina nevie, prečo je tam, ani ako sa tam dostal, zvedavosť, či sa z toho dostane je tak veľká, že si ani neuvedomíte, že kamera prakticky neopustí tento priestor. Dobre nápady nepotrebujú veľa peňazí a tento film určite na seba v pohode zarobil. Mám rád takéto komorné snímky, aj keď tento už tesne kolíše na hranici hororu, pretože sa určite nájdu slabšie povahy, ktorým sledovanie nebude dvakrát príjemné. Všetky telefonáty a snaha dostať sa odtiaľ sú neskutočne napínavé. Vnímavý divák vie, že meno Mark White ešte určite zaznie a musím povedať, že záver je šokujúci, ale hlavne neuveriteľne napínavo natočený. Boj o prežitie bol neuveriteľný a mal som snahu vytlačiť tu rakvu spolu s ním. Veselá pesnička v závere má za úlohu určite trošku uvoľniť, pretože depka aká na vás dopadne, je dosť silná. Strašne veľa muziky za málo peňazí. Plný počet nedám len pre pár nelogických vecí, ktoré ale dobrý výsledok nedokážu pokaziť. 80%.(4.7.2011)

Klaustrofobní příběh s mysteriózním, dramatickým a thrillerovým nádechem dokáže zaujmout právě díky onomu neustálému pocitu stísněnosti a bezvýchodnosti situace. Jakmile divák po chvilce přistoupí na styl, kterým je děj servírován, bude jej sledovat se zájmem až do konce. Nějaké chyby by se tu našly, avšak celkový dojem nekazí. Samotné finále v člověku zanechá výraznou stopu na dlouhou dobu.(13.7.2016)

• gudaulin

Lituji, ale na mě tahle klaustrofóbní podívaná ani trochu nezapůsobila. Uznávám, že na minimálním prostoru a s minimem prostředků dělají scénárista i režisér maximum, aby udrželi divákovu pozornost, ale pořád je to jen velmi relativní úspěch. Rozhodující pro mě je, že snímku nemůžu věřit. Pravda, u jiných žánrů se logikou viděného nezabývám zdaleka tak důkladně a nejsem ve svém hodnocení přísný, jinak bych si je zkrátka nevychutnal, ale že je thriller založený na nesmyslech, by měl bez problémů odhalit i žák základní školy. Celkový dojem: 40 %.(20.3.2015)

Výbavu, z níž by MacGyver vyrobil hornický vrták, zásobu vzduchu překračující fyzikální hranici objemu a telefonní signál, za nějž by běžný operátor platil zlatem, vynahrazuje nepředvídatelný děj a výborný Ryan Reynolds. Nejvíc překvapí to, že originální koncept režisér ždíme po celou stopáž, bez výraznějšího propadu či vrcholu. Rodrigo Cortéz je do budoucna pojem a nejen pro ty úvodní ‚hitchcockovské titulky‘. 4 a ½.(29.12.2010)

• - Pro film bylo použito sedm rakví. (CliffLee)

• - Samantha Mathis, která namluvila ženu Paula Conroye (R. Reynolds), hrála dříve ve filmu 83 Hours 'Til Dawn (1990), kde byla taktéž pohřbena za živa. (CliffLee)

• - Jedná se o film natočený na nejmenším prostoru. (luxik007)