Pohřben zaživa

Pochovaný za živa

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní / Thriller

Španělsko / USA / Francie, 2010, 95 min

Nápad nechat celý film odehrát se v zakopaný dřevěný bedně zní zajímavě, ale i docela děsivě. V hlavě mi visela otázka "Bude to zábavný?" a v "Ano" jsem moc nevěřil. Ale nakonec překvápko. První půlka ztrácí a je to spíše samý ne úplně záživný telefonování, ale černou sviní počínaje (nejnapínavějších 5 minut, co jsem teď za dlouhou dobu kde viděl) už to byla radost. Je to rozhodně nadprůměrné thrillerové pokoukání a já vážně netuším, jak by se film o jednom jediném člověku pohřbeném zaživa dal ještě víc vylepšit.(15.1.2011)

„Chcel som len uživiť svoju rodinu. Nevedel som, aké to tu bude.“ – „To nevedel nikto.“ Ryan Reynolds je dobrý herec, ktorý vie dôveryhodne zahrať aj nevďačné scény, v ktorých musí plakať alebo sa ospravedlňovať. Nie som jeho fanúšik (možno raz budem), ale JE dobrý. To je proste fakt. A ďakujme za to, pretože ak by bol zlý, nedal by sa hodinu a pol dlhý BURIED vydržať, nakoľko 100% deja (žiadne retrospektívy, žiadne scény, ako sa zúfalá vojenská jednotka v poslednej sekunde približuje k „hrobu“) sa odohráva v rakve niekoľko metrov pod zemou a Reynolds je tým pádom jediný ľudský herec (zvieracích nerátam... radšej), akého uvidíme. Takže ak by bol nanič herec, bol by nanič celý film. Našťastie nad takou možnosťou nemusíme rozmýšľať; stačí sa nechať unášať extrémne „situačným“ námetom. Na jeden raz príjemné osvieženie, druhýkrát by som si to ale asi nepozrel.(17.12.2010)

Tři hvězdy vlastně jen za to, že film výrazněji nenudí, ačkoliv se opravdu celých devadesát minut odehrává v dřevěné bedně. Několik tvůrčích vychytávek se snaží tenhle fakt opticky nahlodat, naštěstí neúspěšně; jako divák bych se bez nich obešel. Navíc je i poněkud hardcore akce s hadem (kdo viděl, pochopí). Velký podíl na úspěchu má Ryan Reynolds, který své hysterické a smířené výrazy střídá přesvědčivě, ačkoliv stejně dobrý výkon podává i neustále zvonící a žvanící mobilní telefon. Scénárista je očividně škodolibý posměváček (doufám, protože brán vážně, byl by film poněkud naivním pokusem o vyjádření lhostejnosti kolosu vůči jedinci), což člověku dojde nejpozději u scény s výpovědí. Mimochodem, to opravdu nikdo nepostřehl drobnou nápovědu s nápisem v rakvi? Tenhle víceméně malý, ale opět ohromně škodolibý zvrat je zopakován po závěrečných titulcích. Pokud jsem tedy situaci pochopil správně...(1.9.2011)

• Gimli

Tohle je film na jedno podívání. Nebylo tam nic, co by mě alespoň trochu nutilo se na Buried kouknout znovu. Navíc je prostor pro dění taky malý, že skutečně není možné (nebo to tvůrci nedokázali) vyždímat z toho děj, který by nebyl předvídatelný. Několik zvratů a drsných scén nebo i závěr není nic nového. Všechno už jsme viděli nesčetněkrát, jenom možná ne ve třech kubických metrech. Pozitivem budiž, že i přesto všechno ta hodinka a půl docela utekla. Ale nevěřím tomu, že bych se při případném dalším zhlédnutí nenudil.(16.1.2011)

Natočit hodinu a půl dlouhý film o chlápkovi, co je pohřben zaživa a myslet si, že už jen tento vcelku originální námět stačí k ohromení diváka? Ne ne ne. Já mám rád filmy s klaustrofobickými pocity, takový Pád do tmy je v tomto ohledu skvělý, ale Buried mě docela zklamal. Nevím, nějak mě prostě režisér nedokázal přesvědčit. Pár momentů bylo sice velice povedených, ale jinak jsem to Reynoldsovi moc nevěřil. Z tohoto námětu se dalo podle mě vytěžit víc. I když se "nonstop kamera v rakvi" může zdát jako prvek, který vyšvihne atmosféru ještě o něco výš, tak na mě to působilo spíše naopak a postupem času mi ani nepřišlo, že je vlastně úplně v háji. A navíc mě taky zklamal děj a všechno kolem toho jak se tam dostal, kdo ho tam dostal, proč se tam dostal... Přestože je to prvotřídní nápad a film natočený zhruba na dvou metrech krychlových je opravdu něco co tu ještě nebylo, tak si myslím, že zpracování mělo být lepší - poutavější a údernější. A to jim ještě odpustím pár hloupostí. 60%(15.1.2011)

• - Zavoláte-li na telefonní číslo chicagské pobočky FBI, které ve filmu zazní, skutečně se dovoláte do jedné z kanceláří FBI. (PauloZ)

• - Jedná se o film natočený na nejmenším prostoru. (luxik007)

• - Spoiler: Po závěrečných titulcích se objeví ještě jeden poslední záběr, ve kterém je vidět pohled na zapalovačem osvícené víko rakve s nápisem „Mark White“. (kkomtu)