Pohřben zaživa

• Nizozemsko

• Belgie

Drama / Mysteriózní / Thriller

Španělsko / USA / Francie, 2010, 95 min

Obstojné. Na herecký prejav Ryana Reynoldsa je radosť pozerať, ale pri atmosferickej jednohubke s originálnym konceptom to končí. Na to aby sa divák nezačal zamýšľať ešte počas filmu nad absurditou niektorých situácií, by totiž film naozaj musel byť kratšie, čo by prospelo aj tempu a celkovej údernosti. Práve záver síce údernosť nepostráda, lenže nie natoľko aby som bol naozaj spokojný. Keby však spoň raz za čas niečo tak originálne natočili u nás...(22.11.2010)

• verbal

Mám nepříjemné Dežo-ví, že už jsem to někde viděl. Jen telefonní budku nahradila telefonní rakev. No, když si vzpomenu, jak u nás na chatě lítám jako zevní genitál, abych ulovil alespoň jednu čárku a najednou vidím frajera, jak dva metry pod zemí uprostřed pouště ve státě, kam před deseti lety dorazilo šestnácté století, vesele telefonuje jako by se nechumelilo, v němém úžasu smekám před Iráckými telekomunikacemi. Jen jsem čekal, kdy detekuje wifinu a začne čtyřiceti megabitama tahat nudou z internetu pornáče. Na druhé straně by to možna tuhle neoriginální uanmen žvanivku bez jakékoliv pointy trochu oživilo! Navíc se jedná pouze o nazáživnou, skrytou reklamu na mobilního operátora! Pan Rejnolds je dvě hoďky v rakvičce se dvěma kubíkama vzduchu, kde si hodinu chytře prosvítí zapalovačem a dalších dvacet minut si přitápí roztomilým táboráčkem, aby zaplašil hady. Je tedy nad slunce jasnější, že jediným provajdrem, který je schopen takovéto prostředí pokrýt kvalitním signálem, aniž by se volající zadýchal, je OUTÚ!(22.11.2010)

Reynolds do TOPky, Cortés do "interest-listu" a Buried do nejzajímavějších filmů loňského roku. Těch několik scenáristických zkratů sice zabolelo, ale Reynoldsova one-man show a Cortésovo odhodlání drží film od úvodních do závěrečných titulků vysoko nad vodou, přičemž závěr nezmizel z paměti ani po několika týdnech. Za podobné tahání diváka za nohu si režisér zaslouží políček... a hned po něm pusu na čelo. Vynikající! A mnohem zásadnější než Boyleových 127 hodin.(18.2.2011)

Koncepčně originální? Rozhodně! Geniální? Ale kde že. Scénář se zjevně (pod náporem producentských připomínek?) snaží naplnit škatulku celovečerního filmu, místo toho, aby prostě naplnil škatulku uměleckého záměru, který vyrazí dech. Tvůrcům na tak dlouhé stopáži brzy docházejí výborné nápady a tak si vypomáhají i těmi druhotnými. Ty bohužel degradují celkové napětí i pocit, že hrdina je vlastně v loji a nemůže nic a my mu máme fandit. Jsem si skoro jist, že ona "akční scéna" kdesi za půlkou vejde do síně slávy jakou jeden z nejhloupějších offtopiců všech dob. I tak ale stojí Buried za pozornost, i proto, že podobný film už pravděpodobně nikdy neuvidíme. A Reynolds herecky roste film od filmu. 65%(20.10.2010)

Výbavu, z níž by MacGyver vyrobil hornický vrták, zásobu vzduchu překračující fyzikální hranici objemu a telefonní signál, za nějž by běžný operátor platil zlatem, vynahrazuje nepředvídatelný děj a výborný Ryan Reynolds. Nejvíc překvapí to, že originální koncept režisér ždíme po celou stopáž, bez výraznějšího propadu či vrcholu. Rodrigo Cortéz je do budoucna pojem a nejen pro ty úvodní ‚hitchcockovské titulky‘. 4 a ½.(29.12.2010)

• - Jedná se o film natočený na nejmenším prostoru. (luxik007)

• - Ryan Reynolds byl do role Paula Conroye jedinou volbou. (Dr Lizal)

• - Samantha Mathis, která namluvila ženu Paula Conroye (R. Reynolds), hrála dříve ve filmu 83 Hours 'Til Dawn (1990), kde byla taktéž pohřbena za živa. (CliffLee)