Pohled na čínskou historii. Události, které se staly ve 40. letech, po skončení 2.světové války, až po založení Čínské lidové republiky, nám nabízejí základní pohled na to, co v začátku stálo u vzniku a toho proč se Čína stalou tak mocnou a bohatou zemí. Film, který vznikl k 60. výročí založení. (Seminář čínských filmů)

JFL

Nejvíce znepokojujícím aspektem filmu není fakt, že se jedná o propagandistické dílo, ani že zobrazuje Maa jako čínskou obdobu Ježíše a bojovníka za demokracii, ale to, že se nejedná o pompézní velkofilm, nýbrž nudnou zkratkovitou encyklopedii historických osobností, a přesto se stal divácky nejnavštěvovanějším filmem v Číně za rok 2009. Kdyby "Founding of a Republic" bylo novodobým "Pádem Berlína", kde by diváky přitahoval naivní patos a spektakulární bojové sekvence, bylo by možné úspěch filmu zdůvodnit lákavostí projektu coby podívané. Jenže zdejší nedramatický řetězec často útržkovitých dialogů mezi historickými figurami postrádá jakékoli obvyklé divácké atrakce (pokud nepočítáme, že se v miniaturních štěcích ve filmu objeví všechny žijící hvězdy z čínských teritorií, ale právě zlomkovitost jejich výstupů a zaměnitelnost postav, které hrají, ani nedává vyznít jejich přítomnosti). Ve výsledku tak snímek je výmluvným dokladem, že komunismus a kult Maa stále představují bytostnou součást moderní Číny i jejích obyvatel. ()

Rominator

Všechny celosvětově známé asijské hvězdy se ve filmu objeví pouze v malých symbolických rolích a to je docela škoda. Jet Li v admirálské uniformě má odbyto v prvních pěti minutách. Jackie Chan jako novinář to stihne do první hodiny děje. Donnie Yen odehraje svoji roli před koncem druhé hodiny stopáže na schůzi, kde se vybírá vlajka a hymna. V závěru dojde i na Ziyi Zhang, která se jako jedna z členek ženské delagace fotí s Mao Ce-tungem a své dvě krátké scény tu odbude i Andy Lau jako generál. Johna Woo jsem si nevšiml, ale na IMDb je uvedeno, že jeho scény byly vystřiženy a tím se to docela vysvětluje. ()

Vavča

Tenhle film má dvě roviny, brát to jen jako film, nebo jako manifestaci režimu. Dejme tomu, že nebudu nic namítat proti tomu politickému obsahu. Co dostaneme? Útržkovitý spektál s množstvím informací a postav, které nemohou na časovou plochu filmu ani rozpětí let 1945 - 1949 stačit, navíc člověk neznalý historie z toho nic mít nemůže. Proto ty dvě hvězdy, nehodnotím pouze obsah. Protože i propaganda může pěkně ve filmu vypadat, což není tento případ. Teď přejdu k tomu důležitějšímu. Politická rovina. Milé děti, vážení čtenáři/čtenářky. Čína byla v chaosu a občanské válce už od druhé dekády 20.stol. Cizí mocnosti ji trhaly na kusy, japonská anabáze je také dobře známa a popsaná v literatuře u té se zdržovat nebudu. Mao a Čankajšek jsou staří parťáci z dvacátých let, kdy bojovali proti různým generálům čínským společně. Mao pak byl nucen udělat velký pochod skrze území těchto generálů, ale bylo jim jasné co Čankajšek chce, a tak Maa i jeho voje nechali beze škod projít, tolik k velkému pochodu. Poté se opět spojili proti Japoncům. Nyní nadchází ten twist, který film přehlíží, přestože během této války i těsně po ní byla Čankajškova starost zabít, co nejvíce komunistů (dnes můžeme litovat, že si nevedl lépe), tak KMT byl Legitimní vláda, Mao byl ilegál i jeho soudruzi, to že se dodatečně legalizovali za vládnoucí sílu, neznamená, že jsou legitmní vláda, nejsou dodnes dle práva, pokud by to byl někdo ochoten brát vážně. Nyní k úloze Sovětů a komunismu vůbec, za stávající situaci ve světě a Číně můžeme poděkovat Rusům. Oni porazili japonskou mandžuskou armádu a její výzbroj pro 750 000 mužů předali Maovi, ten by byl bez této pomoci naprosto vyřízený. Proč KMT prohrál? Byli hrabiví, korupčníci často, málo mezi sebou spolupracovali, spáchali závažné chyby ve vedení války měly 4 až 5ti násobnou převahu v lidech i technice, měli americké poradce, prachy, zbraně, lodě. Nicméně zahrabali elitní síly v Mandžusku(strategicky, průmyslově, na nerostné bohatství nedůležité místo), místo aby obsadili pořádně celou jižní a východní oblast. Posléze prohráli i další bitvy, spousta lidí se totiž raději vzdala a přešla na Maovu stranu. Čankajšek a KMT poté uprchli se zlatými rezervami v roce 1949 na Taiwan, kde založili Republic Of China. Které Čína velmi neomaleně ekonomicky i vojensky hrozí, jste jen naše provincie, uděláte co říkáme, nebo poteče krev. Nyní k hodnocení KMT nebyli andělé a Čankajšek zabil asi 10,5 miliónu lidí. Byl to souboj totalitních stran, žádná nechtěla demokracii tomu by věřil jen ubožák bez mozku. Byly to dvě zla, jak se opovažují vykreslovat Maa a jeho stranu jako dobro a nevinné koloušky, vždyť i ve filmu nepokrytě vtipkují kolik set tisíc vojáků KMT zabili, pro ně to nebyli Číňani, ani lidi, z každého vítězství se ve filmu bez uzardění i zamyšlení Mao a jeho parta radovali(a známkou mravního národa a člověka je, že lituje občanské války, ztrát i když vyhrál, příklad z historie: i většina Římanů na všech postech z toho bylo nešťastných, a jací to byli metodici, vraždění, plěnění a dobývání, v kterém se vyžívali, ale měli občas i svědomí, což Mao a jeho parta postrádala). Historie posléze ukázala jak Mao zavedl demokracii. Jenže Mao si vedl několikanásobně lépe, než Čankajšek tuším že 40 mil. lidí zařvalo, další miióny životů byly zničeny. Chlubil se zničením inteligence, díky kulturní revoluci země zchudla, spousta obyvatel emigrovala. Následky Maova vítězství i přes nynější drtivý průmyslový a ekonomický úspěch jsou patrné dodnes a bohužel budou pokračovat. Já nemám nic proti obyčejným Číňanům a čínské kultuře, připomeňme, že jen 70 mil lidí jsou členy strany. Ale díky tomu, že Mao vyhrál byly spuštěny jatka, komunisté vládnou za pomoci státního kapitalismu a čeho dosáhli? Nejen fascinujícího úspěchu v ekonomice. Lidská práva, demokracie jsou pro ně něco, co není potřeba je to zhoubné, reakční, to samé životní prostředí. Proč si brát příklad z vysychajícího Aralského jezera zničeného Stalinovým projektem, my si uděláme vlastní ekologické katastrofy několikanásobně větší(přehrada tři soutězky a nynější projekt voda ze severu na jih, jak kdyby nestačila poušť postupující k Pekingu). Že zamořujeme zem a vodu ve velkém? To je imperalistický výmysl, že hynou lidé na následky průmyslového růstu a výroby, špatně se jim žije ve městech a vesnicích? To je zase další imperialistický výmysl. Západ chce Čínu zničit a nepřeje ji růst. Tohle vám budou prakticky v trochu pozměněné podobě čínské úřady a politici tvrdit. Za co je ovšem odsuzuju nejvíce, jejich řádění cenzury v umění, to že mi někdo tvrdí, tvůrce už nezavírají přece, mě nezajímá. Ano nezavírají, ale to je ještě horší nastavit podmínky trhu tak, aby samotný umělec, autor dělal na sobě a své práci autocenzuru, to je stokrát horší. Na co je, když si můžete vyrobit co chcete, když Vám potom zakážou to prodávat? ČÍNSKÁ KOMUNISTICKÁ STRANA také vytrvale ničí kulturní dědictví, ty kecy jak podporují národnostní menšiny, apod . jsou o ničem, kolik lidí umí jazyk své menšiny no? Velmi málo, většinou staří lidé, všechny nutí umět madarínsky, záměrně přemisťují obyvatele etnika han ve velkém tak, aby eliminovali autonomní území a skupiny, aby se všichni rozplynuli v anonymním moři. Myslítě si ,že ti obyvatelé o tom neví, že je tak chtějí zničit? Proto ty nepokoje v Tiberu a mezi Ujgury. Svobodu Tibetu, Taiwanu, Hong Kongu, Macau, a Ujgurům, Mandžuům! Vnější Mongolsko zpět Mongolsku, všechna vyjmenovaná území si ČLR nárokuje, ačkoliv politicky, ekonomicky, historicky, jazykově tyto území součástí Číny nebyla, byla pouze dobyta a udržena silou, zeptejte se těch obyvatel, zda chtějí velkou jednu Čínu, zejména dporučuji rozhovory s lidmi z Hong Kongu a Číny co tu žijí. A kdo tvrdí, že dnešní Čína tak hrozná není, neví co mluví,o ni jsou kdykoliv bez váhání zlikvidovat lidi ve velkém, viz. hnutí Falun gong napřed podporované státem, cvičenci ovšem byli tak duševně vyklidnění, že přestali chodit na zasedání strany a noví členové se nehrnuli, takového soupeře si nemohla vláda dovolit. Tak nastoupil starý osvědčený terror a obrovské množství lidí bylo opět zničeno a stalo se to nedávno!!! Spousta lidí hnije v Číně ve vězení za špatných podmínek, někteří mají domácí vězení. Čína podporuje despotické režimy Severní Korea, Barma, podporovala i Pol Pota! A co je nejhroší, v zahraničí jsou čínští úředníci a hodnostáři tak drzí, že emigranti jsou pro ně rozkladný element a pokud se uvidí na stejné akci drze odejdou, že prý nepotřebují poučovat o demokracii a my zase o totalitě! Kdy to dojde do extrémů, že ty lidi budou chtít vydat? Ostatně zkusili to před pár lety na USA a ty jim členy Falung Gong an i Ujgurů nevydali, takovýhle velký PROSTŘENDÍČEK JIM VŠEM UKÁZAT. My se jejich ekonomické a vojenské moci nesmíme bát, nejsme jejich otroci, jsem svobdní lidé a můžeme říkat co chceme, i když se jim to nelibí. Ale Čína už tak prakticky s ostatními zachází jako s pohunky. Ostatně, když měla taiwanská armáda přezbrojit, Čína udělala bubu, a všechny státy Evropy se zbaběle stáhly, Francouzi nasvítili Eiffelovku na červeno při jejich návštěvě, servilita, že bych blil. A to samé je tenhle film oslavuje masového vraha, vše co následně udělal a ukazuje nám tak, že čínská politika se v zásadě nemění a na to by jsme neměli zapomínat. Smutné je, že celá herecká čínská a hk elita na filmu participovala, holt když strana zavolá, chápu, že asi neměli na výběr. Pokud někdo tvrdí, že to co tam dělo a děje nás nemusí zajímat, že nemůžeme rvát svá měřítka a požadavky na ně, tak mu říkám nemusíme. Ale nemlčme a nepřehlížejme obrovské zločiny minulosti, které se staly, natož je oslavovat a jejich vedoucí postavy, nepřehlížejme, ani co se děje nyní, ta zrůdná vláda pořád pokračuje, že má ekonomický úspěch? No a? Desítky miliónů mrtvých, útlak, cenzura, autocenzura, jsou prostě detaily, že to je jen takový náš příběh, na lidech přece nezáleží... Jestli se tohle někdo odváží tvrdit, tak je ostuda lidské rasy a humanismu. Stát který oslavuje Maa a bere to smrtelně vážně, je snad někdo takový naivka a věří v nějaké pozitivní změny v takovém státě? Já jsem svým způsobem za ten film rád, ukazuje nám politické myšlení špiček, které chtějí propagovat mezi lid, který jim bohužel asi z velké části věří. A to je nesmutnější věc na tomhle celém podniku. () (méně) (více)

SeBig

Trochu jsem přemýšlel, jestli si tohle mám vůbec pouštet, protože to téma.. eh.. ale obsazení celkem lákavé, tak jsem na to mrknul a fakt mě to moc nebavilo, dlouhá stopáž, pro mě nezajímavé dialogy a zápletka, ale jediný co dokážu pochválit hodně, je to, jak je to vše pěkně udělané. Nic víc. ()

Chrustyn

Neskutečně roztahaný epos o Číně v období 40. let minulého století. Utahané dílo plné splývajících postav v rolích nevýrazných herců. P.S. možná to bylo tím jak moc jsem se nudil ale žádného ze známých herců, kteří jsou zde napsaní (Chan, Yun-Fat, Li, Woo apod.) jsem ve filmu nezahlédl ani koutkem oka. ()

GigaPudding

Propaganda nebo nepropaganda nemá vliv na kvalitu filmu a stejně tak ani přikrášlování historie a podobné věci. Stejně tak nesouvisí s tímhle filmem ani žádné politické komentáře a názory, takže hodnocení některých založené na nějaké "angažovanosti" tu podle mě nemá vůbec co dělat. Každopádně co na kvalitu tohoto filmu má vliv je přílišná snaha nacpat co největší množství informací do co nejmenšího času. Skáče se od postavy k postavě a od události k události tak rychle, že ani titulek s pojmenováním kdečeho tomu moc nepomůže. Nepomáhá filmu ani nevyužití velkých jmen (asi jednosekundové zazubení se do kamery Jackieho Chana je jak kdyby tam nebyl vůbec například) a dokonce i hlavní role se trochu ztrácí v záplavě vedlejších postav. Jako velmi zhuštěná a zrychlená verze idealizované čínské historie je to zajímavé, ale není to udělané dvakrát přehledně ani zábavně, takže se to vytáhne tak na tu ***. ()

Pirkaf

Rozhodně nesouhlasím s GigaPuddingem, který píše, že "hodnocení některých založené na nějaké "angažovanosti" tu podle mě nemá vůbec co dělat". V tomto případě je snad jasné, že vůbec nejde o film, ale o výblitek toho nejhrubšího zrna oslavující čínské komunisty, kteří neničili a neničí soustavně pouze své vlastní lidi a přírodu, ale nadále pokračují v genocidě a okupaci Tibetu. Nehodnotím, protože koukat na film oslavující člověka zodpovědného za smrt mnoha desítek milionů lidí opravdu nehodlám. A pro případné kritiky mého hodnocení dodávám ano, o těchto věcech je třeba psát, dokonce i tady, protože lidé mají velmi krátkou paměť, navíc s čínským totalitním režimem obchodují, lezou mu všemožně do prdele (viz Vavča) a situace v oblasti lidských práv se nelepší. A většině lidí je to jedno. ()

lucascus

Film je hodně těžkopádný, a seč jsem se sebevíc snažil mu porozumět (sledováno v originále s polskými titulky), nezvládl jsem to. Historie byla zpracována opravdu pro znalé Číňany, či vyškolené lidi, které o historicko-společenské situaci Číny mnohé vědí. Samozřejmě, propaganda se zde v hojné míře vyskytovala, ale to musí divák předpokládat, střih a pohled kamery byl profesionální, herci (hlavně v ženských pozicích, kterých však bylo málo) byli dobří. Je však škoda, že film nebyl zpracován více populárně naučnou metodou, aby si z něho něco mohli odnésti i méně učení lidé. Opravdu jsem neměl čas si před filmem přečíst tisícistránkovou knihu na téma Historie Číny. ()

blackJag

Agitka, které ale lépe než přídomek ´obludná´ pasuje označení ´špatná´. Ano, ZALOŽENÍ REPUBLIKY je především špatným filmem. Orientovat se ve změti nudných dialogů je bez předchozího studia téměř nemožné, scény jsou vršeny bez konceptu, dramatické části se opakují a jsou šizeny černobílými filtry a když pak dojde řada na nějaký digitální trik, ten vypadá jako amatérská animace na YouTube... Od této "státní zakázky" jsem osobně čekal minimálně profesní úroveň, pravda je ale taková, že tento snímek má úroveň nízkou v nejširším možném spektru, tedy povšechně. II Scénář: Baoguang Chen, Xingdong Wang. 20% ()

Sir-Filip odpad!

Snad NEJVĚTŠÍ a NEJHORŠÍ překrucování historie, jaké kdy mé oko spatřilo, kam se hrabou hoolywoodské filmy. Propaganda, propaganda a nic jiného než propaganda!!! Číňané a vedení čínské komunistické strany nemá vůbec žádnou schopnost sebereflexe, i v SSSR po smrti Stalina přiznali, že to byl tyran a blázen - tady ne! Mao tančí s dětmi, bere jako podstatný a důležitý i názor obyčejných žen, osobně pokládá věnec na hrob bezvýznamného kuchaře. Ve skutečnosti byl Mao úplně jiný, odtažitý a krutý. Film by se dal o 100 % vylepšit jen závěrečným seznamem mrtvých, či jen prostou statistikou zemřelých v dobách následujících po slavném převzetí moci. Kuomittang je vykreslen samozřejmě špatně, ale samotný Čankajšek spíše jako vyložený flegmatik, kterému je vlastně všechno jedno. Občanskou válku pak snímek vykresluje jako naprostou pohodičku, s absencí jakéhokoli utrpení. Dobývání čínských měst je pak označováno za osvobozování. Neschopnost alespoň dílčí sebereflexe, masýrující propaganda a naprosto překreslené charaktery klíčových postav dělají z tohoto snímku "PATOS", který si nezaslouží pozornost žádného racionálně přemýšlejícího diváka. Vřele nedoporučuji! "ENJOY IT !!!" ()

KM Phoenix

Sice je to film z roku 2009, ale styl a dialogy jako kdyby z oka vypadly normalizační či dokonce budovatelské tvorbě. Přehlídka všech (ano, prakticky všech) možných činitelů v Číně v druhé polovině 40. let 20. století, fascinující je zdařilá snaha o podobnost herců (např. Li Zongren) a také to, že se množství rolí chopili herci poměrně známí i na západě (Jackie Chen, Jet Li či John Woo) a to ani ne těch hlavních. Jinak je to propagandistická obludnost s minimem akce, zato s pořádnou porcí patetické deklamace a záběrů na hodného milého strýčka Maa, který má tolik pochopení pro své bližní. No co se dá dělat, Komunistická strana Číny si nadělila dárek ke svému šedesátilétému výročí převzetí moci. Absence sebereflexe, extrémní překrucování dějin a adorace masových vrahů by měly být varováním pro všechny ostatní (co nejsou čínskými nebo jinými komunisty). Jedna hvězdička za solidní výpravu. ()

Han_Quintet

Omlouvám se, je to snad vůbec poprvé co píši komentář k filmu aniž bych jej viděl. Protože mě zaráží skutečně popisek u samotného filmu --"Pohled na čínskou historii. Události, které se staly ve 40. letech, po skončení 2.světové války, až po založení Čínské lidové republiky, nám nabízejí základní pohled na to, co v začátku stálo u vzniku a toho proč se Čína stalou tak mocnou a bohatou zemí. Film, který vznikl k 60. výročí založení."-- Jako fajn, ale vážně si nidko myslí, že komoušové jsou schopni natočit něco jiného, než propagandu, ono totiž slovo historie a propadna jedním jsou, v jejich vnímání světa :D ()

joseee

Pozrieť si tento film tesne pred oslavami 60. výročia založenia ČĽR v Pekingu som si rozhodne nemohol nechať újsť. Film by mohol slúžiť ako materiál na opakovanie pre študentov sinológie, avšak divák bez hlbších poznatkov udalostí bude mať v deji dosť veľký vietor, pretože sa tam bez hlbšieho predstavenia mihnú všetky významnejšie osobnosti. Popravde som čakal ešte väčšiu propagandu a národno-buditeľské ovácie, ale film je verným vzorom moderného čínskeho vyučovania k patriotizmu. Otec národa Mao C'Tung je vykreslený ako sympatický rozvážny ujo, ktorý si každého vypočuje. Čankajšek pôsobí zas ako starnúci zlomený muž, odchádzajúci dožiť svoj život na opustený ostrov. Najsmiešnejšia mi prišla snaha dosadiť hádam všetky čínske herecké hviezdy, hoci aj na nedôležitý štek ( Jackie Chan, Ziyi Zhang, Andy Lau...) a to len aby sa film lepšie predával. ()

zjs

reakce na stejně dlouhý komentář od uživatele Vavča a odlehčení jeho popisu Číny: Chtěl bych dodat k tomu co jste uvedl, že pokud jste nebyl za poslední dva až čtyři roky v Číně, tak ta učiňte, budete i mile překvapen. V Číně vládne kapitalismus stejně jako u nás, jenom mi máme demokracii, které si u nás lidé stejně neváží (tím myslím, že nehnou prstem, aby ji zlepšili) a oni mají oslabený totalitarismus (takovou dynastii KSČ, rozhodně ne komunismus), který stále tak silně cenzuruje, že se lidé museli po ty generace naučit s tím žít. Vláda se snaží Čínu sjednotit jazykem. Vaše námitky proti nucení mandarínštiny jsou podivné. V současnosti se Číňané mohou po celé zemi domluvit pouze písmem, které je už tak dost složité a co si budeme povídat - nedokonalé. Zavést jeden jazyk je praktické, Čech a Slovák se domluví, oni ale nemohou. I samotný Číňan by potřeboval celý život, aby byl schopen se domluvit několika dialekty a stejně by se to nenaučil. Vláda navíc podporuje minority. Tam kde lze využít turismus, vláda dělá maximum pro zpřístupnění. Minority si tak žijí v klidu, což vždy chtěli, pokud si měli zachovat jejich tradice, žijí na odlehlých místech, kde jsou napájeny turisty. Tam kam nešahá turismus, jsou investovány peníze do industrializace. Přesto bude v Číně stále mnoho chudých končin, protože není možné je uživit. Centrální vláda v Pekingu nerozhoduje absolutisticky, protože není možné tak velkou zemi takto spravovat, provincie sami tak o sobě rozhodují. Čínská k. strana si chce zachovat moc jako každá jiná vláda. Nepokoje v Tibetu a Ujgursku jsou ukázkou zaostalých částí Číny - je jasné, že těmto separatistickým státům se bude vláda vždy méně věnovat. Tibeťané žádný rozvoj nechtěli, chtěli svoje tradice a bídu, což je v rozporu s politikou kteréhokoliv státu, který chce rozvoj a prosperitu. Chcete pro ně samostatnost? Jako že by Čína jako jediná velmoc na světě pustila část SVÉ (ať už se vám to líbí nebo ne) země? To musíte být nedůtklivý i k Velké Británii, která si prostě to Severní Irsko taky nechala a s připojením se nemazlila. A těch obětí USA… Hongkong a Macao patřili a nyní správně patří Číně. Opiové války snad opravňují samostatnost Hongkongu? Mongolové, Mandžuové - oni byli ti, co útočili a plenili Čínu v historii. Zvítězili? Na čas, nakonec se dobyvatelé adaptovali a stali se z nich Číňané. Jak to? Protože ono na těch Číňanech je i mnoho výjimečného. Třeba to, že nepotřebovali rozšiřovat své hranice a vliv po světě krví nevinných a díky své pracovitosti by si bývali mohli žít v poklidu. Mongolové a Mandžuové jim to zřejmě záviděli. No a pak přišli velmoci, které je dojili, dojí a ještě dlouho dojit budou. Strach z Číny jako zbraňové velmoci je skvělý tah médií třeba pro obhajobu radaru u nás. Jenomže kdo zná historii Číny a jejich mentalitu a hlavně jak to na tom světě skutečně chodí, kdo opravdu tady vede ty války, tak pak musí chápat, že jestli Čína ty zbraně bude jednou potřebovat, tak to bude na svoji obranu. On totiž dluh USA vůči Číně je již nesplatitelný – ano už je tak vysoký, že USA musí ručit svým územím a jedinou možností v budoucnu…jenomže Čína není USA. Falun gong – ať už člověk řekne cokoliv, bylo to ještě horší - nechutný. Nedávno, ano, ale z pohledu rychlého rozvoje Číny, je to už dlouho. Bohužel díky cenzuře a neochoty vlády potrestat hlavního viníka, o kterém se sice ví, ale stejně jak jste sám řekl, sama vláda v tom má prsty - těžko s tím někdo něco zmůže. Pronásledování skončilo, ale ti vrazi jsou stále mezi nimi (jako mezi námi StBáci – třeba díky takové lustraci - mimosoudní řešení - pročpak asi..), stále na těch postech…Vězeňské podmínky jsou jiné, to není jako u nás na hotelu. Vrazi jsou do dvou týdnů popraveni. Nejsou propuštěni. USA zase podporuje poslušné totalitní režimy. Jenom uplatit celou Jižní Ameriku něco stojí. V Africe jsou to pak zájmy nerostného bohatství. A pak ten Irák co. Když se pak řízenou demolicí zhroutilo světové obchodní centrum (hasiči byli u toho, oni to prostě viděli a slyšeli) a válka byla na spadnutí, bankéř Rockefeller si mnul ruce blahem – to jsou slova svědka. A na další válce se pakuje do dnes. Jak jim pomohla ta demokracie v té době? Stejně dva roky po 11. záři byla cenzura jako kráva. Ano ta dobrovolná, kapitalistická. Nejeden vzdělanec, který se mohl dostal do televize a upozornil na nemalé nepřesnosti tvrzené vládou, přišel o své pracovní místo. Co z toho se vysílalo u nás? Ó vlastně nic, pro Americká televize nemůže vysílat nic neschváleného. Víte že cenu za nejlepší nezkreslené a živé zpravodajství získala televize Al Jazeera? Už jste někdy zkoušel poučovat Američana o demokracii a dodržování mezinárodních úmluv? Taky se s vámi bavit nebude. Ne každý je politik a když má možnost hrát, tak hraje. Obzvláště v Číně, kde není politika pro občany, těžko něčemu pomůžete nějakou blokací filmu. Musíte být velice spokojen s naší demokracií, ta volba ODS/CSSD nebo ODS/ CSSD. Obě strany ukázali, že si nezaslouží být zvolení a přesto je půjdou lidé znovu zvolit. Pak si můžou celou dobu chválit, jak se zásadně podíleli na vývoji demokracie; většina voličů u nás je nevoličů a naprosto dlabe na všechno co jde mimo jejich peněženku a rodinu. Ono když se vážně zamyslíte, tak ta naše demokracie se taky jen tak jmenuje. Nebo je normální mít trestní zákony, které postihují pomluvy (§206) či umožňují trestně stíhanému žalovat žalujícího (§184) tak, že z toho raději vycouvá, pokud má rozum. To totiž demokratické státy normálně nemají a ví se už o tom spoustu let! Pročpak tam ty paragrafy politici nechali? Myslíte si, že náš tisk je svobodný? Články se píší takové, jak to majitelé novin vyžadují a těch majitelů bohužel moc není, ne-li jeden. U nás má smysl číst jenom Hospodářské noviny a to je dosti málo. Televize. Škoda že jste nestudoval žurnalistiku. Televize neukazuje pravdivý vývoj ničeho. Každá odvysílaná vteřina se plánuje, co bude vyjadřovat. Číňané nežijí minulostí. Oni mají také rodiny, taky chtějí být bohatí, mít studované děti. Politika není jejich starost, stejně jako lidí u nás (mluvím o většině). Oslavování Maa tam berou vážně jen nevzdělaní nebo nezasvěcený. Oni se i učí o jeho chybách, které se nedaly ututlat. Jenomže jeho „přednosti“ jsou vyzdvihovány do nebe a udělali z něj druhého Stalina. No přece si jediná strana nebude kazit reputaci. Na tom není nic překvapivého. Nejsou naše možnosti zlepšit podmínky v té naší vládě a omezit korupci stejně malé jako v té Číně? Nebo jste ten za vodou, co u nás vidí všechno růžově? () (méně) (více)

Pompeius

Jakmile v prvních deseti minutách začne největší masový vrah historie mluvit o nutnosti budovat demokracii, tak je jasno. Neočekával jsem nic jiného než propagandu a dostal jsem propagandu, a to nutně nudnou a ubohou, jak ostatně propaganda bývá. Jediným zajímavým objevem pro mne bylo, že komunistická strana Číny nevládne sama, ale prostřednictvím národní fronty za účasti menších loutkových stran (Češi znají). Bod za celkem encyklopedickou snahu pojmout tehdejší složitost situace (uvědomme si, že Čina je svou rozlohou a počtem obyvatel spíše kontinent sám o sobě než jedna země), který ovšem jen přispívá k větší nudnosti díla. PS: Jinak jsem ten film dokoukával asi našestkrát - nekecám - taková otrava to je, pokaždé jsem u toho usnul. ()