Pan Bobr

Bobor

(festivalový název)

The Beaver

USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 87 min

Takové malé společenské vztahové drama, ozvláštněné zvířátkem, kterého má svět tak rád. Americké nezávislé léto v zimě. Festivalový film, na který už jsem dlouho čekal, jelikož času je pomálu a dobrých filmů, nebo těch, které se vám trvale vryjí do paměti, ještě míň. Miluju Jodie Foster stárnoucí, točící.(28.1.2013)

Mel Gibson to nemá v hlavě v pořádku. A tak si pořídil plyšového maňáska bobra, kterým promlouvá jeho druhá část osobnosti. Ta kterou již několik let postrádá. Bobr je s ohledem k absurdnosti zápletky překvapivě slušným dramatem, které stojí hlavně na slušných hereckých výkonech a dobré atmosféře. Škoda jen místy až moc viditelné snahy o zalíbení se divákovi. Pokud nemáte problém s psychicky narušeným Melem Gibsonem, určitě dejte bobrovi šanci.(15.8.2011)

Pozitivní na tomhle filmu je - když neberu v potaz, že je to depresivní příběh o muži, který to v hlavě neměl tak úplně v pohodě - že Mel Gibson je výbornej herec, o kterým se hodně a špatně mluví. Ale proč by mi to mělo jako prostýmu divákovi vadit? Mě jeho osobnost zajímá pouze na plátně a tak se opravdu těším na jeho další role, nebo (a to možná ještě víc) režisérský počiny!(8.5.2012)

Když už vážně nevíte, co si počít, raději hned po dobrém následujte za bobrem… Necháváme za sebe promlouvat někoho/něco jiného (třeba facebookovou zeď, jejíž „reálná“ kolegyně hraje v Bobrovi významnou roli), kontakt se z procesu komunikace vytrácí. Je to tak snazší, žít uzavřeni ve svých mikrosvětech, přesvědčuje se o vlastní nezranitelnosti o tom, že „vše bude v pořádku“. Nebude. A bobr nám nepomůže. I za postavy promlouvá vypravěč, upozorňující na nepůvodnost viděného, stejně jako (SPOILER) Norah v závěru upozorní na nepůvodnost čteného (KONEC SPOILERU). Bobr je film upřímný, až to bolí, zároveň jde sám proti sobě, když téma deprese zlehčuje scénami tak absurdními, že se nelze nesmát, jak moc je Walter, s koupelnovou tyčí na krku a plyšákem na ruce, v háji (a jak moc byl toho času možná v háji i Gibson, čím film nabývá dalšího rozměru). Nevyrovnanost formy ale vyrovnává vyspělostí obsahu. 75%(20.8.2011)

Docela náročný film, umně natočený. Velmi hutná atmosféra, skvělé herecké představení. Těžko pobratelný bobr a schíza. Jenže celkově mě to zase tolik nezaujalo, nelíbilo se mi to, přestože je to v mnoha směrech velmi dobré. Dokonce jsem to musel vidět nadvakrát, což se mi moc často nestává. Až do konce to pro mě byl docela boj vydržet to dosledovat do finále. Líbil se mi krom hlavních dvou hereckých hvězd i Anton Yelchin i on zahrál velmi uvěřitelně svou postavu. Pan Bobr, nebo maňáskovací alter ego, či co mě prostě po celou dobu natolik iritoval, že jsem tomu nemohl přijít na chuť. Je velmi pravděpodobné, že pokud se nestane něco nepředvídatelného tak z vlastní vůle se na to už nikdy nepodívám. 6/10(20.6.2012)

• - Pro hlavní roli byli zvažováni Jim Carrey a Steve Carell. (Taninaca)

• - V témže roce, kdy snímek vznikl, si Jennifer Lawrence a Anton Yelchin společně zahráli také ve filmu Like Crazy (2011). (=woody=)

• - Hlavné herecké duo v podaní Mel Gibson a Jodie Foster si spoločne zahralo už v známom westerne Maverick (1994). (MikaelSVK)