Pan Bobr

Bobor

(festivalový název)

The Beaver

USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 87 min

Neskutočne silná myšlienka filmu, ktorá hovorí za všetko: "sometimes, we reach a point where, in order to go on, we have to wipe the slate clean. We start to see ourselves as a box that we're trapped inside. And no matter how we try and escape, self-help, therapy, drugs, we just sink further and further down. The only way to truly break out of the box is just to get rid of it altogether... Starting over isn't crazy. Crazy is being miserable Crazy is pretending to be happy. Pretending that the way things are is the way they have to be for the rest of your bleeding life. All the potential, hope, all that joy, feeling, all that passion that life has sucked out of you. Reach out, grab a hold of it and snatch it back from that blood-sucking rabble. "(21.8.2011)

Navzdory poněkud podivnému názvu jde o docela zajímavý film, který by si ale zasloužil, aby byl příběh zabrán víc do hloubky a nezůstával jen na povrchu. Jodie Foster tak v roli režisérky natočila film, který jistě zaujme, ale určitě umí režírovat mnohem lépe. Mel Gibson podal velmi dobrý herecký výkon.(20.12.2011)

Po dlhých rokoch sa Jodie Foster vrátila na režisérsku stoličku, tentokrát v depresívnom príbehu muža v stredných rokoch, ktorý má všetko, len stratil sám seba. Walter Black nedokáže nájsť bez cudzej pomoci vlastný život a tak sa akýmsi mostom medzi ním a okolitým svetom stane plyšák. Najlepšie to vystihujú scény s mladším synom, kedy sa Walter stáva trpezlivým a láskavým otcom, na čo predtým nemal čas. Starší syn mu síce vyčíta jeho šialené správanie a nedokáže ho pochopiť, čas ukáže, že sa začína na otca nápadne podobať. Tento film nie je primárne len o chorom mužovi s bobrom na ruke, ale hlavne o inakosti. O potrebe pochopenia tých druhých. Kvalitný scenár pomohol zainteresovaným k slušným hereckým výkonom ( Mel Gibson sa našiel aj v ťažkých hereckých polohách ) a zaujímavá hudba Marcela Zarvosa mi bude ešte dlho znieť v hlave.(15.8.2011)

Melovi Gibsonovi ustarané vrásky svedčia snáď ešte viac než niekdajšie mladícke blbnutie. Dokonca by som povedal, že herec svoje súkromné problémy pretavil do postavy Waltera Blacka respektíve jeho alterega Bobra fakt majstrovsky. Avšak miesto toho, aby celá tá vec so schizofréniou vyznela komicky, čo jej občas hrozilo, jej Melove prežité herectvo dodáva hlbší rozmer. The Beaver je každopádne veľmi príjemný film, hravý a nápaditý, ale pri tom depresívny. A jeho posolstvo je síce jednoduché, lež pravdivé. Jodie Foster bola režírovaním zrejme dostatočne vyčerpaná, keďže podstatne zaujímavejšej manželskej línii bol venovaný menší priestor, než tej rodičovskej. Ktorá ovšem tiež nebola zlá, pretože medzi Melom a Yelchinom to náramne iskrilo. Mňa to zasiahlo na tých správnych miestach. (80%)(19.8.2011)

Když jde malý bobr spát, bobr spát, bobr spát, tak si chvilku hraje rád, hraje rád, hraje rád... Prosíímvááás buďte tak dobří, dě-lej-te to ja-ko ti bobři, raději hned podobrém, následujte za bobrem.... Mel následoval bobra, a chvíli zdála se to věc dobrá, ale nakonec to bobr začal přehánět, teď se Mel už jenom hákem může ohánět....(SPOILER-UŘÍZNE SI RUKU!!!!!!!)(13.11.2011)

• - Syn Waltera Blacka (Mel Gibson) se ve filmu jmenuje Porter (Anton Yelchin). Gibson ztvárnil postavu jménem Porter ve filmu Odplata (1999). (korbitch22)

• - Hlavné herecké duo v podaní Mel Gibson a Jodie Foster si spoločne zahralo už v známom westerne Maverick (1994). (MikaelSVK)

• - Celý film bol natočený v americkom meste New York. (MikaelSVK)