Pan Bobr

(festivalový název)
  • Belgie

USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 87 min

• tron

Kristoverany, prisahámbohu, že si dám predsavzatie nepozerať filmy od Jodie Foster, pretože ak je niečo otravnejšie ako herečka Jodie Foster, potom je to už len film od Jodie Foster. Nechápte ma zle, boli časy, kedy právom patrila medzi najuznávanejšie osobnosti Hollywoodu. Ostatne, kto videl Mlčanie jahniat, vie. Lenže potom sa niečo stalo. Ja neviem čo, ale zrejme šlo skôr o súbor viacerých udalostí v jej živote a kariére a od istej chvíle začala byť ako herečka neznesiteľná. A ako režisérka? No, ako režisérska sa mi nikdy nepáčila a extrémne ma nudila. Pozeranie Bobra pre mňa bolo utrpenie a ani Gibson to nezachránil. Páčil sa mi snáď len Yelchin s Jennifer Lawrence, pár scén bolo fajn a celé to malo dobrú atmosféru, ale inak bieda a tma, Jodie.(12.1.2017)

I když Mel Gibson udělal v poslední době pár věcí, které by si nikdo za rámeček nedal, tak si nezaslouží, aby byl na do smrti odepsaný jako herec. Věřím, že mu Jodie Foster pomůže kariéru znovu pořádně nastartovat a Mel začne zase točit filmy, které u fanoušků úspějí po všech stránkách. Nápad s loutkou mi přišel naprosto bláznivý, ale když to někomu pomůže, aby se z toho nastřádaného marastu dostal, tak nejsem vůbec proti. Jako terapeutická pomůcka je loutka výborná věc. Ovšem, při některých situacích by měla raději zůstat někde zavřená.(23.8.2011)

Když už vážně nevíte, co si počít, raději hned po dobrém následujte za bobrem… Necháváme za sebe promlouvat někoho/něco jiného (třeba facebookovou zeď, jejíž „reálná“ kolegyně hraje v Bobrovi významnou roli), kontakt se z procesu komunikace vytrácí. Je to tak snazší, žít uzavřeni ve svých mikrosvětech, přesvědčuje se o vlastní nezranitelnosti o tom, že „vše bude v pořádku“. Nebude. A bobr nám nepomůže. I za postavy promlouvá vypravěč, upozorňující na nepůvodnost viděného, stejně jako (SPOILER) Norah v závěru upozorní na nepůvodnost čteného (KONEC SPOILERU). Bobr je film upřímný, až to bolí, zároveň jde sám proti sobě, když téma deprese zlehčuje scénami tak absurdními, že se nelze nesmát, jak moc je Walter, s koupelnovou tyčí na krku a plyšákem na ruce, v háji (a jak moc byl toho času možná v háji i Gibson, čím film nabývá dalšího rozměru). Nevyrovnanost formy ale vyrovnává vyspělostí obsahu. 75%(20.8.2011)

Nevím, jestli to bylo mou náladou, ale pohled na dva výborné oscarové herce s loutkou bobra mě nějak nechytil. Alespoň ne na těch správných místech. To už mě víc brala linie Anton Yelchin/Jennifer Lawrence. A těch devadesát minut docela bolelo, navíc Foster, pečlivá ve výběru látek i rolí, si pro sebe paradoxně nechala dost mizerně napsanou postavu. A to minimálně zamrzí..(26.10.2011)

Melovi Gibsonovi ustarané vrásky svedčia snáď ešte viac než niekdajšie mladícke blbnutie. Dokonca by som povedal, že herec svoje súkromné problémy pretavil do postavy Waltera Blacka respektíve jeho alterega Bobra fakt majstrovsky. Avšak miesto toho, aby celá tá vec so schizofréniou vyznela komicky, čo jej občas hrozilo, jej Melove prežité herectvo dodáva hlbší rozmer. The Beaver je každopádne veľmi príjemný film, hravý a nápaditý, ale pri tom depresívny. A jeho posolstvo je síce jednoduché, lež pravdivé. Jodie Foster bola režírovaním zrejme dostatočne vyčerpaná, keďže podstatne zaujímavejšej manželskej línii bol venovaný menší priestor, než tej rodičovskej. Ktorá ovšem tiež nebola zlá, pretože medzi Melom a Yelchinom to náramne iskrilo. Mňa to zasiahlo na tých správnych miestach. (80%)(19.8.2011)

• - Českou stopou ve filmu je skladba "Vjezd gladiátorů", který složil český hudebník Julius Fučík, strýc novináře Julia Fučíka. (Madluska)

• - Celý film bol natočený v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - V témže roce, kdy snímek vznikl, si Jennifer Lawrence a Anton Yelchin společně zahráli také ve filmu Like Crazy (2011). (=woody=)