Válkou se to vyřeší (TV film)

• Kanada

War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death

Dokumentární

Kanada, 2007, 53 min

Symbolický název, dalo by se to parafrázovat jako Media made easy. Příznačné pro současnou dobu je totiž absolutní selhání funkce médií jako nositele kritického tónu, kladení nepříjemných otázek a dávání podnětů k zamyšlení. Na to se dnes nehraje, ještě bychom donutili lidi myslet. Není se co divit, když velké mediální korporace vedou v podstatě stejní lidé, kteří vedou i stát (viz Murdoch a jeho Fox). Zatímco u nás tak média unisono s vládou naprosto nekriticky prosazují komerční zdravotnictví, deregulaci nájmů, základny NATO apod., ve Spojených státech pro změnu říkají kdo je proti válce, není správný Američan. Kdo jsi občane, že se odvažuješ zpochybňovat rozhodnutí svého prezidenta jít do války? Nejsi vlastenec, nejspíš jsi lhář, neznaboh a komunista.(5.9.2009)

Válka nevypukne z ničeho nic. Vždy je potřeba položit nějaký základ, vytvořit záminku, která bývá mnohdy falešná. Film se zabývá tvorbou propagandy, bez níž by lidé nespravedlivé, dobyvačné války nepodporovali. V zemi se tvoří a udržuje atmosféra strachu (z ohrožení svobody, demokracie, z nebezpečí komunismu ap.). Prezentace ušlechtilých motivů, které mají omluvit bombardování, vraždění civilistů, svržení demokraticky zvolených vlád a nastolení diktatur poplatných západním mocnostem. Non stop mediální masáž veřejnosti ve prospěch vládních lží a válečných záměrů. Likvidace oponentů těchto lží a manipulací. Mediální propagace dokonalé armádní techniky, uctívání zbraní, zlehčování nebo popírání tragédií obyvatel napadené země. Válka se v médiích stává jakousi počítačovou hrou, která láká diváka ke hře a zakrývá její dopady na bezbranné lidi. Práce válečných zpravodajů, které si armáda vozí s sebou a používá jako nástroj vlastní propagandy. Nejtěžší je válku rozpoutat, protože kvůli tomu musí prezident lhát a manipulovat s fakty. Jakmile se mu to podaří, už mu do toho prakticky nikdo nemůže mluvit. Když jsou protesty lidí proti válce už příliš hlasité, přijdou politici s řešením, které má válku ukončit. Ve skutečnosti ji naopak ještě prodlouží a konflikt eskalují. Scénáře válek se neustále opakují. Občané v nich nehrají žádnou roli. "Pouze" ji zaplatí ze svých daní.(6.4.2014)

Médiá sú pre Americkú vládu v prípade propagandy a schvaľovania vojenských operácií najsilnejšou zbraňou. Nixon, Johnson, Bush, všetci boli rovnakí. Obama samozrejme nie je výnimka, no a takto nejako sa obhajuje konanie pred vlastným obyvateľstvom, ktoré následne takmer celoplošne podlieha myšlienke, že vojna je jedinou variantov, ako dosiahnuť mier.(24.12.2015)

Nepochopím, proč Česká televize utratila naše peníze na to, aby šíleným dabingem totálně zprznila tento jinak nesporně zajímavý dokument. Afektovaný Olda Vlach jako hlas všemožných U.S. prezidentů, novinářů apod - to bylo skutečně něco nezapomenutelného, ještě dlouho mě bude strašit ve snech! Jinak samotný film mě nezaujal ani tak tím, jak ukázal, že všichni politici lžou - to asi skutečně nikoho nepřekvapí. U nás se rádo říká, že špatný stav české politiky je způsobený morální devastací po komunistech a na vyspělém západě s dlouhou demokratickou tradicí to vypadá úplně jinak. Ve filmu je vidět, že tak jednoduché to nebude. Hlavní přínos filmu byl pro mě v zajímavém popisu fungování médií v dnešním světě, kde se z hlídacích psů demokracie staly šiřitelé vládní propagandy. Orwell to bohužel předpověděl správně a opět je stav u nás jen odrazem toho, jak to funguje jinde...(5.9.2009)

Dokument, který určitě urazí všechny militantní amerikofily. Nejsem ani jedno. Nechápu, proč se lidé musí navzájem zabíjet pro potěšení. Pro eliminaci nadbytku testosteronu již přece dávno existují adrenalinové sporty. A zaměnit název velmoci ve výkřiku "Se Sovětským svazem na věčné časy" mi přijde blbé. Těžko se smiřuji s tím, že toužíme jako národ být uschováni v něčí zadnici. Každý, kdo rozpoutá válku, je v mých očích odporný tvor. A kecy o tom, pro jaké dobro ji rozpoutal, odmítám akceptovat. A je velká škoda, že lidstvo není tak osvícené, aby bojechtivým generálům připravilo ring ve stylu Šíleně smutní princezny.(1.12.2012)