• Kragujevac
  ***

  Poměrně krátký válečný film o statečné obraně jednoho ostrůvku poblíž Honolulu. Ve filmu jsou samozřejmě, na rozdíl od dnešních válečných snímků, použité reálné typy letadel a dalších vozidel. Herecké výkony jsou celkem průměrné a postavy nejsou pro diváka ničím zajímavé. Film je celkem ztráta času neboť existují daleko zajímavější snímky, ovšem to neznamená, že by byl film úplně špatný, ale až zas tak dobrý taky není.(21.1.2013)

 • Houdini

  Oscar 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Herec VR - William Bendix, Námět a scénář(7.6.2004)

 • Volodimir2
  ***

  Aký význam prikladali Američania atolu Wake svedčí aj skutočnosť, že neevakuovali svoje jednotky z týchto ostrovov a čo je úplne zarážajúce, že tam nechali aj civilným zamestnancov, ktorých zostávajúcich 98 Japonci popravili až v októbri 1943, za čo bol veliteľ Sakaibara po vojne odsúdený na smrť a popravený.(9.9.2015)

 • Martin741
  ****

  Mimoriadne kvalitny vojnovy film podla skutocnej udalosti - tentokrat nie december 1941 a Perl Harbr, ale rok 1942 a malicky ostrov Wake Island. Reziser John Farrow je u nas neznamy a to je skoda, rezisersky je to na urovni, tempo namakane. Chvilku trva kym sa film rozbehne a dostane grady, ale potom to uz jede . To -myslim prava nefalsovana filmarina. Nechybaju veci ako brutalne prestrelky, bombardovanie, vybuchy - proste mimoriadne kvalitny vojnovy film, nepravom v zabudnuti. Ta sracka Fury 2014 od Ayera - to je jeden neskutocne precenovany film - nic dohromady neponukne. 85 %(8.5.2019)

 • Peabody
  **

  Jediný případ v Tichomořské válce, kdy se v konci roku 1942 pozemní obraně podařilo 11. prosince odrazit námořní invazní výsadek. Výrazně patriotický film začalo studio Paramount připravovat ještě před tím, že bitva na ostrově skončila, což se stalo 23.12., kdy se posádka vzdala naprosté japonské přesile. Film je v zásadě plný klišé - tvrdý kázeň vyžadující velitel s dobrým srdcem a pochopením, jeden z problémových vojáků odchází do civilu, ale po zahájení války s Japonskem útokem na Pearl Harbour odmítne odjet a vrací se do boje (mimochodem identicky je to ve Hvězdné pěchotě = Starship Troopers), civilní inženýr, který buduje na ostrově opevnění, ostře se vymezuje proti veliteli posádky a odmítá ho poslouchat, se nakonec zapojí do bojů a bok po boku s velitelem padne až úplně na konci filmu, pilot, který riskantně potopí křižník, je zraněn stíhačkami, ale dosedne z posledních sil na přistávací dráhu a zemře v kokpitu atd. Kromě klišé je ale film také plný historických chyb /manipulací v zájmu propagandistického efektu. takže vidíme po bombardování zahynuvšího námořního velitele (který ve skutečnosti přežil boj i zajetí), ukazuje, jak obránci zahynou do posledního muže (ačkoli se jich většina přesile vzdala), vidíme potopení křižníků (ačkoli potopeny byly dva torpédoborce, jeden dělostřelectvem, druhý leteckým útokem). Připouštím ale, že část klišé možná tento film vytvářel a že po Pearl Harbouru si vlna patriotismu jisté klišé vyžadovala. Ostatně v sovětských filmech tomu řadu let nebylo jinak a v českých a slovenských filmech z povstání dlouho také ne. Za vidění to jistě stojí. ale nečekejte víc.(5.10.2014)

 • - Ačkoliv lze v závěru filmu vidět zbylé zbědované vojáky bojující až do posledního dechu, skutečnost byla taková, že se po první vlně protiútoku japonského vojska dobrovolně vzdali. (Conspi)

 • - Velitel Winfield S. Cunningham (Edward Earle) ve filmu podléhá vážným zraněním, která utrpí při oddané obraně základny, skutečnostem je tento scénář ovšem vzdálený; velitel ve skutečnosti přežil jak utržená zranění, tak i celou válku. (Conspi)

 • - Film se natáčel v Coachella Valley v Kalifornii. Záběry na Pacifik, obklopující ostrov Wake, zastoupilo Saltonské moře. (bejkovec)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace