• UncleG

Ó, Troško, ty bestie pekelná, proč trýzníš naše duše?! Po celkem koukatelné "Nejkrásnější hádance" následuje propad zpátky až na okraj odpadní jámy. V "Čertově nevěstce" těžko hledat nějaké chytré nebo vtipné momenty, všechno je to uřvané, afektované, imbecilní a křečovité. Největší kámen úrazu ale představují naprosto nehoránzný superstupidně megakreténský dialogy. Až na Františka Němce (*hvězdička) žádný z herců nehraje, nýbrž pouze zdatně recituje. Jenže kdyby aspoň bylo co recitovat. Tyhle bláboly někdo vytlačil v sedě na míse a rozmazal po papíře. Pak navrch napsali, že je to scénář a "hurrrá, jdem točit!" Dívat se hodinu a půl do senkruvny vyjde tentokrát nastejno.(4.2.2012)

• mignonka

Až je mi někdy líto, kam všude se dostanou peníze (nejen) z Ministerstva kultury. Něco mi říkalo, že bych tuhle pohádku měla vypnout už po prvních deseti minutách naprosto příšerných dialogů, ale čekání na mého oblíbence Františka Němce mě u televize ještě chvíli zdrželo. Jeho zásluhou ode mě dostal tenhle filmový počin alespoň jednu hvězdičku. Výkony ostatních herců ani nechci komentovat, další velké mínus má film za použití místy hodně nespisovného jazyka, který má patrně evokovat nějakou podobu staré češtiny. Pak se nedivme, že dnešní děti mluví tak, jak mluví.(5.2.2012)

• frbulka

Jedním slovem: hnus. Více slovy: zoufalé opakování motivů z Princezny ze mlejna, která měla ale tisíckrát lepší úroveň, trapná snaha o vtip, používání moderních slov jako "prubnout" a bylo jich takových více, asi ve snaze zavděčit se mladým divákům, modlení se k zmodernizované oživlé světici, na jednu stranu vyvolávání svatých, na druhou stranu slovo "ježiš" zaznělo asi desetkrát, naprosto nepřirozené výkony snad všech herců, a hlavní dvojice...Štěpán a Štěpánka...tak to by nedostalo snad ani zamilovanou šestnáctiletou holku. Asi to vypadá, že jsem cynická a zahořklá vůči všem pohádkám posledních let, ale kam se poděly ty krásné pohádky našeho dětství? Jedno vím ale jistě...moje děti se budou dívat na ty samé, protože Čertovu nevěstu jim nepustím. A vzkaz pro pana Trošku: prosím Vás, raději už netočte...(5.2.2012)

Tato pohádka mě hodně překvapila a opravdu se mi moc líbí ... nejen herecké výkony, ale také originální věci, které v jiných pohádkách nenajdete, což dost překvapí, neboť mě osobně přijdou všechny pohádky skoro totéž ... hrozně se mi líbí okamžik, kdy je princezna mezi smrtí a životem - nádherně uděláno ..(17.2.2012)

České pohádky se musí podporovat - máme jich málo.(11.8.2012)

• montenegro

Klasická Troškovina. Královna se 3 měsíce po svatbě domnívá, že dítě si vymodlí u svaté Kryšpínky, až Bára Munzarová jí musí vysvětlit že "děti přece nosí čáp nebo vrána- že prostě vždycky je v tom nějakej pták"- aspoň v něčem budou mít děti jasno:-)(21.8.2012)

Na to, že český film, vizuálně dokonalé. Předabovaný studiový zvuk ale katastrofa. Film průměr.(11.11.2012)

• altaica

PROLOG: Za ty prachy, co v tom Troška utopil, si zaslouží řádný rozbor. Tohle nešlo napsat stručně. Bohužel. PRO MUŽE:ŽBLUŇK!!! To byl výstřik výkalů. To spadl až na dno jezera hrochů plného žabích sr*ček poslední mýtus, že Zdeněk Troška umí točit pohádky. Neumí. Dokonale to dokázal už v Z pekla štěstí 2 a nyní to jen potvrdil. Temnou a démonickou předlohu Boženy Němcové přepracoval na přeslazenou břečku, snad aby dokázat být v opozici drsnějším současníkům jako je Harry Potter, kterým nerozumí a natočit by je ani neuměl. Evidentně zapomněl, že jeho Jasněnka měla úspěch právě proto, že byla méně sladká a více akčně strašidelná, než pohádky točené v té době. Děj je přímočaře jednoduchý. Po 10 minutách s 95ˇ% přesností odhadnete kompletní děj – s jedinou výjimkou – to že kletba dolehne na hrdinku až po hodině projekce by nevymyslel ani zlomyslný skřítek. Troška nechápe, že v roce 2011, když už se použije jednoduché schéma, pak děj musí být více akční. I proto se dnes netočí jednoduché pohádky, ale spíše fantasy s propracovanou zápletkou i hlubším vykreslením postav. Pominu, že herci díky doslovnému přepisu námětu, což bylo evidentně na škodu, neměli co hrát a děj tím utrpěl hned na úvod Trošku smrtelný úder. Kromě režijního pojetí vlastního děje, které by film dokázalo potopit samo o sobě, bylo největší tragédií samotné ztvárnění postav – scénáristou (opět i Troška) a samotnými herci. Hlavní postavy byly zprzněny mladými ochotníky, které nikdo nezná a jejich herectví je doslova strašidelné. Notoricky známou Achillovou patou Trošky je výběr hlavní mužské postavy. Vzpomeňme jen na buzinku Radka Valentu, kterého i gay komunita neoznačila za gaye, ale slečnu omylem zrozenou v jinošském těle, a že tím Princezna ze mlejna utrpěla, tak o tom ani potom. U Štěpána (V.Šanda) šlápnutí vedle dotáhl k dokonalosti. Nedovedu si představit žádnou lidskou bytost, lhostejno jaké sexuální orientace, která by toužila se s podobným paňácou ztotožnit, neřku-li mu ve filmu fandit. V jeho pojetí není Štěpán hrdina typu rek ani typu lišák, ale prostoduchý, lehce retardovaný chasník s permanentně pootevřenou hubou z níž dominují dva veverčákovské hlodáky. To na obdiv žen a lásku princezny moc nevypadá, spíš na trojku s Chipem a Dalem. Jedním slovem DAD (dokonale asexuální debil). Princezna (Josífková) má být živá a “šít s ní čerti” – zde se to projevuje tak, že lítá všude kolem jak pominutá (asi skrytá hyperaktivita) neustále se tlemí (duševní nedostatečnost?). Také by měla mít jistou dávku odbojnosti a působit zřejmě emancipačně (že to je v době princezen kokotina na entou ponechme stranou.), jenže jí chybí vlastní výraz, spontánnost a celkově lidská osobnost. Jejich vztah je na samostatnou kritiku. Štěpán byl při jejím narození, dal jí dokonce jméno, královna hysterčila po dítěti tak moc, až pomohl čert, ale pak dala holčičku na starost synovi služky, po celý její život s ní trávil veškerý čas a nejspíš ji už dávno někde na seně defloroval a nyní bác. Nesmí si ji vzít. Scénář ode zdi ke zdi Královna (Laurinová) udělá vše, aby měla dítě. Pikanterií je, že nespíš vše, kromě standardní šukačky. To ji zkrátka nenapadlo. Prostě blond. Pak se o výchovu nestará a chůvu-společnici dělá Štěpán. Proč ale královnu nenapustil král, který se tváří, že ví vo co go, ví bůh. Navíc by bylo i po tom málu děje, kdyby si prosadil u čerta svou a narodil se chlapec. Myslím si, že kotrmelec s Luciperem-hnědopichem by byl i na Trošku trošku moc a naplnění smlouvy svatbou by padlo pod stůl. Král samotný se vyjadřuje jak nádeník a kromě lovu má evidentně všechno na háku. K Suchařípovu pojetí krále vidláka s mnohadenním strništěm na ksichtě už vážně chybí jen Start bez filtru v hubě a pár lahváčů v ruce. Průšvihovou plejádu těchto ochotnických výkonů uzavírá čert, který nápadně připomíná, či spíše kopíruje svého předchůdce v Princezně ze mlejna. K pitvoření a imbecilitě, kdy neustále o něco zakopává a následně se bací do hlavy o věci okolo, chybí už jen “Sem malej, ale šikovnej.” Což by se možná i hodilo, když královna ví, že dítě dostane přes ptáka – tj. pouze čáp a vrána. Pak by to nebyla už pohádka, protože čert by klidně dodal “Bude to hodna královnicta a svlítne si ty satycty.” Ale konec srandy. Čert v podobě čerta byl ubožák a nemehlo, ovšem když se objevil na scéně v podobě lokaje ( v zelené kamizolce, jak jinak, že?), tak z něj byl bystrej chlápek, vostrej jak žiletka. Čert ví, proč je IQ čerta v originál balení poloviční oproti čertovi v převleku. Pozitiva jsou v dalším odstavci.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Co pan Troška vlastně chtěl? Potěšit malé i velké diváky (bohužel nic) a zaujmout je výtvarnou koncepcí a atmosférou.(To celkem klaplo) . Šlo mu především o zdůraznění vizuální stránky pomocí rokokových kostýmů Josefa Jelínka a prostřednictvím romantické kamery Davida Ployhara , vybrané přírodní exteriéry a zámecké interiéry, počítačové triky – to vše dohromady má vzbudit dojem živých obrazů jak z pláten starých mistrů. Tolik záměr. Nutno říci, že výprava filmu je opravdu monstrózní. Peníze z rozpočtu jsou ve filmu skutečně vidět. Trochu samoúčelně. Kostýmy jsou sice úchvatné, ale po celý děj filmu naprosto stejné!!! Takže král, královna i dvořané nosí i po 20ti letech v nichž se děj odehrává stejné hadry. Takže i nafouklá pompéznost je po pár scénách v pr*eli. Hudba se ne vždy strefí do správného okamžiku i nálady a leitmotiv je vysloveně vlezlá záležitost. Co se však povedlo (a stojím si zatím, i když řada kritiků hovoří o kýči) je kamera a celkové obrazové podání. Rochnil jsem si, rochnil. Přesně tak to má být, záběry u pat lesních velikánů, práce s paprsky slunce ve skalách, zákoutí řeky s chalupou čertů, jezero s bandou éterických tančících víl. Trikové stránce také není co vytknout. Rozvrkočené princezní strašidlo bylo dost dobré a soška Kryšpíny (jediná inovace a bůh za ni zaplať) dokonce vynikající. Ta se navrch postarala i o tu trošku humoru a nadhledu, které jinak ve snímku zoufale chybí. Kameňáckou narážku na ptáky nepočítám, protože malí diváci ji nepoberou a dospělým připadá lascívně trapná. Musím ještě zmínit postavu Lucipera, kde na minimálním prostoru František Němec vytvořil velmi působivého vládce pekel. Shrnuto jedna hvězdička za výpravu, kostýmy a Františka Němce a druhá za vizuální obžerství – obrazy na hranici možností kompozice, práce se světlem a atmosférou, to vše doplněné vhodnými filtry a triky. Pokud bych to měl ještě někdy vidět, tak zlikviduji nejprve zvuk, pak většinu hereckých scén a budu se kochat záběry kamery v tajemném lese, v zámeckém parku, u jezera atd. Kamera na Oskara, scénář, režie, herci, dialogy a hudba – na odstřel!!!          HLÁŠKA: Děti nosí čáp nebo vrána, prostě je v tom vždycky nějaký pták. //(29.11.2012)

Trochu shovívavosti..je to pohádka(7.12.2012)

• kaktusacek13

Tahle pohádka se moc nepovedla. Její zápletka mě nijak nenadchla. A to i přesto, že mám čerty ráda. Snad se to příště povede lépe. Aspoň jméno princezny, které se v pohádkách neobjevuje :-)(24.3.2014)

Nesnáším Troškovy pohádky - furt tam na sebe křičej jak ve slunce,seno, furt se tam pitvoří obličeje a šišlá a obvykle to má hrozně jednoduchou předvídatelnou dějovou linku. Jenže co naplat, na tenhle kousek jsem se dokázal vynadívat i přes všechny tyhle symptomy, protože ty záběry kamery a výběr exteriérů byly prostě pohádkové .(25.9.2014)

• loveless

Ač nejsem příznivec Zdeňka Trošky, musím přiznat, že koukat se na to dalo. Příběh tak trochu pokulhává, originalita sice v pohádkách dost často není, ale tohle je tak trochu víc vykrádání sebe sama. Navíc herci jsou nevýrazní, hlavní hrdina ani princezna se mi nelíbili, ale úplně nejvíc mi vadila přehrávající "socha" svaté Kryšpínky. Ale jak říkám, koukat se na to dalo a už jsem viděla o hodně horší.(6.3.2016)

Rozhodně to lepší z tvorby od Trošky.. Občas trošku křečovité..ale dá se to.. Nejlepší z celé pohádky je hudba a zejména melodie co provází celý příběh ta se hodně vyvedla.. celá music je hodně nadstandardní na české poměry. 55% Štěpán to je hroznej pičus nevycvalanej..spravnackej..:)(8.7.2018)

O tomhle počinu vím maličko víc, takže na stranu plusů přidávám zcela určitě mírné vybočení z onoho pohádkového klišé, fakt, že režisérům záměr vybrat skutečně romanticky rokokově neokoukané představitele princezny a jejího zachránce vyšel, Čertův mlýn byl také velice půvabný, ovšem pro mlýny mám slabost. Jako zásadní nedostatek vidím to, že pro děti tahle pohládka moc nebude - když jsem je pozoroval v kině, už po dvaceti minutách lezly po sedadlech a ptaly se rodičů, kdy už bude konec. Délka je skutečným problémem, je tam dost stojatých pasáží. Takže v případě, že Čertova nevěsta byla a priori točena pro dospělé (čemuž určitě nahrává spousta lechtivých vtipů i mnohdy neurozeného chování), prosím. Tato pohádka asi neskončí ve zlatém fondu kinematografie, nejspíš si ji lidé spojí s místy natáčení, nebo jak tu někdo uvedl, kvůli tomu, s kým byla shlédnuta. Je však řemeslně dobře odvedena a to se rozhodně počítá.(16.5.2011)

• aa12

Naprosto řadová až podprůměrná pohádka všechno je pekelně ohrané a na troškovu pohádku to není ani moc hravé.(17.9.2011)

• Pavlunka

Dnešní pohádky to je fakt utrpení. Zdeněk Troška a jeho čertíci mě strašně nudí. Když už by se měla pohádka rozjet tak skončí.Nemluvě o tom že Štěpán svou milovanou Štěpánku získal nějak moc snadno. A to o těch ptácích? Nevím zda to byl účel nebo se to jen vymklo z režisérových rukou.(25.9.2011)

Podle mě, po hodně dlouhé době víc než slušná pohádka. Na 5* to sice skutečně není, ale dávat Čertově nevěstě 1-2* jen kvůli tomu kdo jí natočil mi přijde na hlavu. Příběh není nijak složitý a snad jen konec pohádky resp. finálního úkolu byl trochu zklamáním. Jinak zábava od začátku do konce. Objektivní hodnocení tedy 4*. (70%)(10.10.2011)

• McMastamind

Z Troškovy kýčovité rádobyčeské poetiky se mi chce už pár let zvracet a tato přehlídka hlouposti a neoriginality na tom nic nemění. Až si Zdeněček najde nějakého přítele a odejde do důchodu, tak začne český film zase možná za něco stát.(24.12.2011)

• Safir

No, až na tu mizernou hudbu, hlavního hrdinu, zápletku, příběh, čerty... Vlastně je těch "až" příliš mnoho. Jednu hvězdu dávám za Františka Němce.(30.12.2011)

A mě se to líbilo, po dlouhý době pohádka na kterou se dá dívat s trochou humoru a dobrými efekty.(5.2.2012)

• Hermione02

Začátek vypadal zajímavě, ale během několika minut se to změnilo. Jedna hvězdička za zajímavé herecké obsazení a slibný začátek.(11.8.2012)