Ukrutnost

Outrage

Outrage

Krimi / Drama

Japonsko, 2010, 109 min

Kitana nasledovaného nemám a proto nemůžu říct zda jde o jeho typickou tvorbu, nebo je to úkrok stranou. Film se tváří jako pečlivě budovaná asijská kriminálka, ale celou dobu jsem měl pocit že se přede mnou odehrává zběsilá hodně černá komedie kterou nemám šanci plně docenit, ale střípky z ní pochytím tak jako tak. Její nesrozumitelnost tkví jednat v obrovském množství zaměnitelných postav, tak v neustále se opakující monotónní variaci téhož. Intrika střídá intriku, pomsta střídá pomstu. Každá událost je sice pečlivě zanalyzována, a je nalezeno a odsouhlaseno její řešení, přesto se nic podstatného nezmění a schéma pokračuje dál. Až někdy v třetině filmu mi došlo jak je to celé bizarní a směšné. Jako nápovědu pro diváka režisér vsunul do děje několik veskrze humorných scén a postav. Nejde ovšem o humor v klasickém stylu, ale spíše o momenty kdy nezbývá nic jiného než se zasmát iracionalitě života.(8.2.2012)

Jeden to musí přežít, aby zjistil, kdo vyhrál, aneb jakmile začnou v Yakuze mocenské boje, nebude otrava krve z tetování tím nejhorším, co vás může potkat.. Kitanovi, tentokrát hodně odosobněnému, se nepodařilo na festival groteskního násilí naroubovat sebemenší příběh, takže vám ve finále bude nejspíš jedno, kolik po této mafiánské vybíjené najdete malíčků ve svém sushi. Jinými slovy, o deset let starší Brother měl duši, ta Outrage je propíchnutá dranžírákem na seppuku, ale třeba to tak Takeshi zamýšlel..(20.2.2012)

Členovia Yakuzy správajúci sa ako malé deti si to rozdávajú v boji o moc, kde každý klame každého, pričom samozrejme musí každý jeden zaplatiť nejakým tým litríkom vlastnej krvi. Toto vôbec nie je pomalý a meditatívny film ako Takeshiho Brother, ale zúrivá nadupaná akcia, ktorá nechce ukázať žiadne dobro a podsúva nám len tie najhoršie stránky človeka. To sa tu deje bez nejakého väčšieho zmyslu, teda ak nerátam súboj o územie a dokázanie si kto ďalej dociká. Našťastie mi to nejako moc nevadilo a film som si užil.(20.7.2011)

Brutálně extenzivní násilí na úkor charakterů, dokonalé vykreslení fungování yakuzy, jejího myšlení, praktik, žalbohu příliš chladné vykalkulované mi to přišlo. Byť Kitano jede jako vždy parádně a Kippei Shiina je fakt nebezpečný, svoji roli podal skvěle, asi jeho nejlepší výkon za celé poslední desetiletí.(22.12.2010)

Doby staré yakuzy odcházejí a dlouholetá pravidla přestávají platit, přichází doba drog... Zákulisní jednání a intriky, boje o moc mezi klany i v klanech, nevěrohodnost proneseného slova, násilí a krutost ……provázejí celým filmem. Ve vyvražďování členů jednotlivých klanů brzy lze ztratit přehled, chování většiny postav je takřka identické, snad jen postavy nejvyššího šéfa a gangstera zahraná panem Kitanem jsou částečně odlišné. Až příliš chladně a studeně je film natočen, jakoby z odstupu. Dá se vůbec točit o mafii nezúčastněně?(28.3.2011)

• - První Kitanův film natočený ve formátu 2.35:1. (Hal_Moore)

• - Film se natáčel od 23.8.2009 do 23.10.2009 v přístavním městě Kóbe a v prefektuře Ibaraki. (Hal_Moore)

• - Jediným Kitanovým záměrem při psaní scénáře bylo, aby byl film zábavný. Začal proto vymýšlením způsobů, kterými budou postavy postupně umírat, a až poté napsal příběh, který umožňoval jejich zobrazení. (Raztubyl)