Ukrutnost

Outrage

Outrage

Krimi / Drama

Japonsko, 2010, 109 min

,,Hej, uvědomujete si, že jsme Yakuza?'' --- Čert vem Ghanu, alu udělat z jejího velvyslance krupiéra a ambasády doupě neřesti, to už chce kapku té samurajské odvahy. Kitano ji zřejmě má a celkem by mně reakce Ghany zajímala (pokud tím tedy nejsou v Ghaně naopak nad očekávání poctěni :-). Jak tu psali jiní, nečekejte Kmotra. Janoské tempo vyprávění je jiné a už jen zorientovat se v těch rodinách... V podstatě jde o čistku v Yakuze, která mi připomněla čistky vysokých armádních důstojníků ve třicátých letech za Stalina. Tam také nikdo nevěděl na čem pořádně je, jednoho dne byl na výsluní čerstvě povýšen a druhý den už ležel s prostřelenou hlavou kdesi ve sklepě baráku NKVD. A jelikož se jelo na čisto, bídně dopadla i rodiny dotyčného. Tady to bylo podobné jen to bylo okořeněno tím, že jedna frakce byla ponoukána pod příslibem odměn k útoku na druhou frakci bratři nebratři, přísahy nepřísahy - což vedlo nakonec k totální bratrovraždné válce, která vedení nestála prakticky žádné síly ani prostředky. Mne film zaujal spíše svými exotickými lokacemi industriálního Japonska i tou pomalejší formou vyprávění. Dávám tedy za 3 prsty. * * *(25.10.2019)

Nesnasim gangsterky, ale s Yakuzou byla vzdycky mnohem zabavnejsi party, nez s tradicni mafii. Nenechte se zmast oznacenim zanru krimi/drama, v podstate se jedna o prvotridni cernou komedii. Takeshi Kitano s vekem vubec neztraci silu, naopak, druha pulka jeho kariery je zatim mnohem vyzivnejsi, nez ta prvni. 7/10(24.12.2010)

Japonci a ich pozadie yakuzy, riešenie konfliktov, zavádzanie, vydieranie, zastrašovanie... pomerne "kľudný" snímok, ktorý priemerné zobrazenie tohto žánru rozhodne neprevyšuje nooo nenudil som sa. Na ázijský snímok dosť slabé, ale 5/10 určite. Zobrazenie hierarchie na ktorej čele sedí starý paprda, čo ťahá za nitky. Darebák, myslel, že sním nik nevy-to, no na jeho miesto sa tlačil ďalší, heč.(15.5.2011)

Členovia Yakuzy správajúci sa ako malé deti si to rozdávajú v boji o moc, kde každý klame každého, pričom samozrejme musí každý jeden zaplatiť nejakým tým litríkom vlastnej krvi. Toto vôbec nie je pomalý a meditatívny film ako Takeshiho Brother, ale zúrivá nadupaná akcia, ktorá nechce ukázať žiadne dobro a podsúva nám len tie najhoršie stránky človeka. To sa tu deje bez nejakého väčšieho zmyslu, teda ak nerátam súboj o územie a dokázanie si kto ďalej dociká. Našťastie mi to nejako moc nevadilo a film som si užil.(20.7.2011)

Kmotr po japonsku to úplně není, ale určité shodné rysy by se našly. Zásadním problémem je, že minimálně do poloviny filmu netušíte kdo je kdo a až v poslední čtvrtině zjistíte, že to je úplně jedno. Podle mě to na čtyři hvězdy není, ale vzhledem k tomu, že jsem další díly viděl bezprostředně po sobě, ještě přivřu oči...(17.8.2018)

• - Film se natáčel od 23.8.2009 do 23.10.2009 v přístavním městě Kóbe a v prefektuře Ibaraki. (Hal_Moore)

• - Jediným Kitanovým záměrem při psaní scénáře bylo, aby byl film zábavný. Začal proto vymýšlením způsobů, kterými budou postavy postupně umírat, a až poté napsal příběh, který umožňoval jejich zobrazení. (Raztubyl)

• - Kvůli požadavku producenta nebyl obsazen jediný herec, který předtím hrál v jakémkoliv jiném Kitanově filmu, s výjimkou Kitana samotného. (Raztubyl)