Czas honoru

Polsko, (2008–2014), 74 h (Minutáž: 45–50 min)

Jakub Wesołowski, Agnieszka Więdłocha, Jan Englert, Maja Ostaszewska, Maciej Zakościelny, Ewa Wencel, Krzysztof Globisz, Piotr Adamczyk, Karolina Gorczyca (více)

Série(7) / Epizody(90)

Třináctidílný seriál sleduje osudy skupiny v Anglii vycvičených záškodníků, kteří mají roku 1941 na území Polska co nejvíc znepříjemňovat život Němcům. Ne vždy jde všechno jednoduše, potkávají i své bývalé známé, a ne vždy je jasné, kdo pomůže a kdo je udavač. Nechybí ani milostná zápletka. (honajz)

Recenze uživatele Volodimir2 k tomuto seriálu (2)

Czas honoru (2008)

Čas odvahy je výborný seriál založený na historických základoch so značnou mierou presnosti a pedantnosti. Týka sa mladých poľských diverzantov, ktorých mladosť zapadla do obdobia 2. svetovej vojny. Dej je rozdelený do 6 sérii po 13 dieloch a prvá séria začína v roku 1941 v škótskom výcvikovom tábore a dňa 16.2.1941 sa uskutočnil prvý výsadok nad vlasťou, nad krajinou obsadenou nacistami zo západu a rusmi z východu. Išlo o tzv. skupinu Cichociemnych, tento názov vznikol v Škótsku medzi poľskými vojakmi. Cieľom skupiny bol zo začiatku ilegálny boj s Nemcami s dôrazom na špionážne a diverzné akcie a začlenenie sa do podzemného odboja. V seriáli sa stretávame s hrdinami, ich pomocníkmi, bez ktorých by sa nemohli včleniť do hnutia, ale stretávame sa aj s kolaborantmi. Mladí vojaci nechcú zomrieť, chcú bojovať a túto bitku aj vyhrať najskôr s Nemcami, potom so Sovietmi a nakoniec s poľskými komunistami. Na tento rozsiahly seriál môžu byť poľskí autori naozaj hrdí, podarilo sa im niečo čo bolo už dávno ich povinnosťou, objasnili nám činnosť a osudy vojakov zo skupiny „Cichociemní“. ()

Powstanie (2014) (S07)

Seriál je príbehom mladých ľudí, ktorí nie sú samozrejme zrelými osobnosťami, ale doba im neumožnila v tie osobnosti dozrieť. Áno mnohokrát ide o ľahkovážnosť v správaní, ale bez toho by zase nebolo ľudí statočných a hrdinov. Dej filmu je na začiatku Varšavského povstania a mladí Poliaci vidia svoje miesto v podzemnom hnutí nie len ako vlasteneckú povinnosť ale aj ako dobrodružstvo a príležitosť sa pochváliť pred svojimi vrstovníkmi. A vôbec netušia, čo im Varšavské povstanie môže priniesť. Sú svedkami a aktérmi vlastného obetovania sa a hrdinstva, ale i krutosti, zrady a neustále sú vystavovaný priamemu pohľadu na smrť svojich kamarátov. Dejiny im ale dajú krutú lekciu. Tento seriál ale Poliakom nevyšiel podľa predstáv. Poznáme z histórie priebeh Varšavského povstania a jeho neslávny koniec a tak mi tento film pripomínal skôr paródiu. Veď je toľko vynikajúcich filmov o Varšavskom povstaní z ktorých dejov musí každého mraziť na chrbte. Bitka o Varšavu, 2005; Varšavské povstanie, 2005; Vízia vojny: Bitka o Varšavu, 1969; Generál Nil, 2009; Kanály, 1957; Varšavské povstanie: Zabudnutí bojovníci 2. svetovej vojny, 2004 a mnoho ďalších historický úplne presných. ()