Film je rekonstrukcí posledních let legendárního velitele Kedyw (Kierownictwo Dywersji - velitelství diverzních akcí) polské Zemské armády (Armia Krajowa) brigádního generála Emila Augusta Fieldorfa pseudonym "Nil". Tento velký polský vlastenec a vynikající velitel vedl nejvýznamnějsí vojenské a diverzní akce v Němci okupované Varšavě, včetně odvážného atentátu na velitele SS a police Varšavskeho distriktu Generálního gouvernementu Franze Kutscheru. Příběh zapomenutého hrdiny začíná v okamžiku jeho návratu z vyhnanství z hlouby Sovětského svazu, kam byl deportován po zatčení NKVD v roce 1945 a končí výkonem trestu smrti v komunistickém žaláři na Mokotówie v zimě 1953. (kamals)

dzberry

Výborné. Mrazivé. Děsivé. O to děsivější, když si po celé ty dvě hodiny uvědomujete, že se něco takového stalo, stávalo... Uff. Fakt silný zážitek. Poláci velké příběhy celkem umí, jen se tak nějak ve většině polských filmů nedokážu smířit s mnohými hereckými výkony a občasnou lehounkou přestylizovaností některých scén. Divadelní, přehrávané, nevěrohodné. Ale jen tak trochu... Film doporučuju! ()

majky19

Poláci se v poslední době soustřeďovali zejména na autobiografické snímky, a myslím si, že sázka na tuto kartu byla více než správná. Tento film na mě udělal velký dojem, protože bez skrupulí a velmi autenticky zobrazil neuvěřitelná zvěrstva vykonstruovaných politických procesů, které se v 50. letech v Polsku děly. Je neskutečné, jak tvrdým postupem komunisté a jejich sovětští poradci likvidovali nepřátele komunistického zřízení, přestože mezi oběťmi byli i skuteční hrdinové, kteří ve prospěch své vlasti riskovali svůj život v podstatě dnes a denně po dobu celé války, a kteří nezanedbatelným způsobem přispěli alespoň na chvilku ke klidnému životu v Polsku, než se v 50 letech naplno rozhořely politické procesy. Za oběť jim padl i brigádní generál Emil Fieldorf, který aktivně bojovali proti nacistickému Německu v rámci odboje, a u svých podřízených a vojáků se těší obrovské úctě a respektu. Začátek filmu nás zavádí na nádraží, kdy se vlakem vrací polští vojáci ze Sibiře. Mezi nimi i generál Fieldorf. Protože vidí, jaké poměry v Polsku panují, chce se zpočátku postavit na odpor i proti komunistům. Přátelé ho ovšem od této iniciativy odrazují a doporučují mu, aby utekl na Západ, a zachránil si holý život. To on odmítá, za žádného zločince se nepovažuje a chce žít pokud možno klidný život po boku své rodiny, která už ani v jeho návrat domů nedoufala. O to je tragičtější, jak se vlastní národ, pro který generál Nil toho tolik obětoval, vůči svému hrdinovi a bojovníkovi za svobodu zachoval. Při kontrole na vojenském úřadu jej zatknou příslušníci Úřadu bezpečnosti, a krutý kolotoč výslechů, ponižování, mlácení, mrzačení těla i duše (kdy je například držen v cele, která je plně zatopená vodou) se naplno roztáčí. Generál Nil ovšem je přesvědčen o své nevině a statečně této tyranii vzdoruje. Následky ovšem na sebe nenechají dlouho čekat, a vykonavatelé soudní moci zbavují generála veškerých vojenských hodností, občanských práv a zabavení jeho majetku. Některé scény působí až absurdně, když exekutoři např. zabavují i generálovo spodní prádlo. Generál Nil na nátlak své rodiny rovněž požádal o milost prezidenta Bieruta, které však prezident nevyhoví. V únoru 1953 je generál Nil odsouzen k trestu smrti oběšením. Je opravdu hrůzné, jakým způsobem zacházeli komunisté se všemi svými potenciálními nepřáteli, mezi nimiž byli i hrdinové protinacistického odboje a bojovníci za svobodu a demokracii. Je současně neuvěřitelné, že stejně jako v případě jiných zvěrstev, nebyl ani v tomto případě nikdo potrestán a shledán odpovědným za smrt nevinných lidí. Myslím si, že to byl vskutku vynikající snímek, který na tyto hrůzy 50. let poukázal. Je až neuvěřitelné, jak podobné, neřkuli stejné byli praktiky těchto vykonavatelů trestu nejen u nás, ale i v Polsku. Kdybych měl najít nějakou podobnost s českou kinematografií, určitě by mě napadl seriál Zdivočelá země, dále film Jiřího Svobody "Pouze o rodinných záležitostech" a samozřejmě také i snímek Jana Svěráka "Tmavomodrý svět". Zcela po zásluze hodnotím plným počtem bodů. () (méně) (více)

backi

Veľmi silný dojem. Realisticky zobrazený systém komunistickej hrôzovlády v Poľsku a obdobia inscenovaných procesov v 50. rokoch na osude búvalého generála Armie Krajowej. Výborný realistický zážitok. Možno by stálo za to pokúsiť sa sfilmovať i osud Milady Horákovej. V novodobej česko-slovenskej filmovej tvorbe o našich nedávnych dejinách poznačených represáliami komunizmu sa na Poliakov (a nielen na nich) žiaľ nechytáme. Škoda. ()

simon111

Nejsmutnější na tom všem je, že má komunismus i v dnešních dnech tak neuvěřitelně silnou podporu (ostatní ideologie jsou také na vzestupu). Vždycky se najde nemalá skupina lidí, která ráda přiloží ruku k dílu, jen aby se nemuselo moc přemýšlet a aby někdo z nich náhodou nepřišel o své osobní pohodlí. Ideální podhoubí pro podobné ideologie. Zásady žádné. Osobní zodpovědnost taky ne. Na co taky... O to víc je třeba šířit takové příběhy do světa. Komunismus není řešení žádné, třeba sebevíc zoufalé, situace. Závěrem přikládám zcela osobní vzkaz všem minulým, současným i budoucím komunistům (a jim podobným): Přeji Vám okusit stejné kůry, jako jste dávali okoušet Vy, kurvy jedny. ()

FAUST666

1. Komentáře Enšpígl a Big Bear.. bravo . lépe bych to nenapsal .. děkuji. 2. TEĎ POTŘEBUJEME PRÁVĚ TAKOVÉ HRDINY JAKO ON. Abychom tu vaši komunistickou špínu spláchli z povrchu zemského. Doktoři, inženýři, rolníci to neudělají. Se sovětským morem se musí bojovat do konce. Zejména s takovejma sovětskejmama čubkama jako jste vy. 3. Poláci jsou prostě borci .. takový film v naší připosrané kinematografii těžko někdy vznikne. ()

Saxos

I v Polsku v poválečné době došlo k boji o ovládnutí moci komunisty. Poláci vždy leželi v žaludku oběma jejich sousedům, vždy si je rádi rozdělovali a podnikali na ně nájezdy. Kvalitní film o polských padesátých létech. ()

hony23

No jasně, i pšonci měli svého Heliodora Píku. Hrdinu z protinacistického odboje, s kterým komunisti zatočili po bolševicku. Pěkné natočený film o zrůdnosti vykonstruovaných politických procesů v poválečném Polsku. ()

vinducha

Bylo to peklo v celém východním bloku, minimálně do toho 53 roku , než to Stalin zabalil . Ocenil bych , kdyby se film víc věnoval i těm akcím , kvůli kterým byl pan Generál tolik ceněný jako národní hrdina , protože ta 1  zobrazená byla fakt  hodně dobrá , i  když tohle dramatické biografické zpracování je taky velice slušné. Největší paradox té doby vtipně vyslovil generál SS čekající na smrt ve stejné cele . ()

aboj

Tak toto je sila. Klobúk dole, Poliaci, natočili ste skvelý film. Kto vedel, čo komunisti stvárali, a napriek tomu s nimi sympatizoval, musel byť monštrum bez svedomia. ()

ArturDent

To je hrozný, co během toho filmu člověk zažívá. Marnost a bezmoc. I jako fiktivní příběh by to byl zaručenej recept na depresi, ale vědomí, že předlohou jsou skutečný události, je až nesnesitelný... ()