Temný dům

Zlý dom

(festivalový název)

Drama / Thriller / Krimi

Polsko, 2009, 105 min

Pro mě je ten film především ukázkou polský povahy. Do jaké míry odpovídal tehdejší realitě si netroufám říct, ale působil na mě zatraceně realisticky. Pokud jde o příběh, tak ten tady trpí poměrně nepřhledným způsobem vyprávění, je tady znát, že scénář se psal tuším 12 let a občas jsem měl dojem, že scénarista něco napsal, rok si dal pauzu na chlast, pak se k tomu vrátil a začal psát jako ho v tu chvíli zrovna napadlo. Finálová fáze je natočená úplně jiným stylem než zbytek filmu, přišlo mě to, jak točený z nějaký obyčejný videokamery na druhou stranu to vypadalo velmi působivě a syrově.(15.10.2014)

Po 1989, z Východní Evropy si nepamatuji na takhle kvalitně natočený film. Už i jen ten začátek, anebo i jen drobnosti tady, je to vyprodukovaný tak věrohodně jako kdyby se to odehrálo před námi a my by jsme jen drželi kameru. Má hodně popletený děj a vůbec není lehký se v tom orientovat. To zlo tady je stejně syrově natočený jako všechno kolem, na tohle nemá žádný ale žádný horor. 4,5/5(11.11.2014)

I pres misty az absurdni chovani policistu se jedna o velmi zajimavy pocin, kdy divak ve dvou casovych rovinach sleduje jak den masakru, tak jeho rekonstrukci. Drsna atmosfera polskeho zapadakova, spousta dobrych scen a zajimavych postav. Solidni kriminalni drama, doufam, ze tohle neni posledni film Smarzowskiho, ktery jsem videl.(1.7.2018)

NEpolopatická kritika poměrů ve společnosti na polský způsob, aneb jak se dostat z morálního bahna do morálního hnoje za nepřetržitého prolévání těla samohonkou,protože po ní ta realita a ten nůž v zádech tolik nevadí a nebolí. Celkem dost náročná záležitost, které by dle mě daleko více slušelo méně televizní zpracování, nicméně i tak...MASAKR....doslova.(28.10.2013)

Edward po smrti manželky cestuje po rodnom Poľsku. Jedného večera narazí na dom staršieho páru Diabasových. Spočiatku priateľské okolnosti vyústia k obvineniu spáchania z trojnásobnej vraždy. Podarí sa Edwardovi pred vyšetrovateľmi preukázať svoju nevinu? Alebo sa jedná o omnoho komplikovanejší prípad? Rád čítam komentáre iných užívateľov. Zaujíma ma ich názor na film, ktorý som práve dosledoval. Napriek tomu, že s POMOM súhlasím len zriedka kedy, a moje hodnotenie je odlišné, v prvých dvoch vetách trafil klinček po hlavičke. Bohužiaľ, ďalej sa už rozchádzame. Spočiatku jednoduchá zápletka sa po krátkom čase mení na excelentný "miš maš", z ktorého sa každý nevysomári ( to mi verte! ). Rozuzlenie nápadité a šokujúce. Ale čo tá nuda takmer tri štvrtiny snímku? Mám rád tieto komplikované filmy, ale akosi ma toto Smarzowského dielo nepohltilo natoľko, ako jeho "posledný" výtvor - Drogowka.(4.3.2014)

• - Punková píseň, kterou ve Volze pouští nadporučíkovi jeho nadřízený, se jmenuje „Spytaj milicjanta“ a autorem je skupina Dezerter. Faktem je, že píseň byla poprvé nahrána v roce 1983, tedy rok před filmovou rekonstrukcí vraždy. (contreras)

• - Scénář filmu vznikal dvanáct let a autory inspirovala tradice antického dramatu i detektivky. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Ceny: Festival polských filmů 2009: nejlepší režie, scénář, střih (Pawel Laskowski), Polské národní filmové ceny 2009: mj. nejlepší režie, scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)