Láska rohatá (TV film)

Pohádka

Česko, 2009, 90 min

Nebudu tak kritický. Možná má ta vlna kritiky a nízkého hodnocení zárodky v neoblíbenosti J. Mádla u některých uživatelů ČSFD, ale já osobně nemyslím, že by to byla až tak nezajímavá pohádka a Mádl tak špatný herec, jak to podle hodnocení zde na ČSFD vypadá. Řekl bych, že jako národ jsme již "přepohádkovaní". Je to jako s tím vánočním cukrovím. Ze začátku velmi chutná, a ke konci za pár dní, i když je to pořád stejně dobré, už to odmítáme. V tom asi bude ten "zakopaný pes". Je asi na čase vyplňovat vysílací časy na TV o vánočních svátcích pochybnými horory, akčňáky a thrillery, aby nám to cukroví opět zase zachutnalo. Nebo ne? .... Když hodnotím pohádku, musím se na ni jako na pohádku dívat, tedy dětskýma očima. Nemohu očekávat vážné dramatické tváře, naopak jakákoliv povaha a vyjadřování jednotlivých postav je (nad)zvýrazněno více, než v běžných filmech. Čertík nesmí nahánět dětem o vánočním čase hrůzu (je tedy roztomilý a šišlá) a peklo je zábavné a nikoliv hororově ohromující a v neposlední řadě dobro nakonec musí zvítězit nad chamtivostí a touhou po zlatě. Jinak by to nebyla pohádka. NEBUĎME PŘÍLIŠ VYBÍRAVÍ A NÁROČNÍ! Nakonec se nám to vymstí v tom, že se nám už nebude líbit vůbec nic. Chtělo by to trochu skromnosti, o to více budeme nakonec odměněni. Znáte to přece: "Když od filmu nic nečekáte, dostáváte více, než by jste očekávali". Jsme nároční ke svému okolí. A co k sobě ... ? Jak nároční jsme k sobě samým? "A vo tom to je". PS: nepřiměřenou kritiku zde na ČSFD považuji za výkřik jedinců, kteří jsou zkaženi komerčními braky především ze zámořského dovozu. :-)(31.12.2009)

A není to tak zlé. Rozhodně lepší než loňská pohádka. Ačkoli Mádl šišlající je děsně otravný, jako člověku mu relativně sluší, Táňa je odsouzena být Aničkou a přátelit se s čerty a Bohdalová pomalu doklepává svou pohádkovou kariéru. Natočí ještě Hynek Bočan něco podobného jako S čerty nejsou žerty? Zlatý voči...(2.1.2010)

Jednoduchý příběh o nápravě špatných lidských vlastností. O polidštění čerta se postaral už kdysi Jan Drda. V Bočanově filmu jsou předností herecké výkony (Táborský, Pauhofová, Mádl i Bohdalová). Ale jen čertovské pitvoření na zařazení do "zlatého fondu českých pohádek" nestačí. Triky působí - ve srovnání např. s Nesmrtelnou tetou - úsměvně. Váznou i některé zbytečné dialogy. Jazykové jiskření využívání hlavně ústřední písnička Svěráka a Uhlíře, kterou nazpívali Vojtěch Dyk a Berenika Kohoutová. Kostýmy i výprava na pohádkové úrovni.(25.12.2009)

• Galadriel

Asi už by se nové pohádky měly přestat natáčet a radši do konce světa dávat dokola ty staré, dobré, osvědčené. Čestnou výjimkou z posledních let je Anděl Páně, ale jedna vlaštovka bohužel jaro nedělá. Osvědčená garda vytasila (pro změnu) šišlajícího čerta a nulovou originalitu zajímavou snad jen dvěma věcmi - slušnou Táňou Paulhofovou a Miroslavem Táborským poletujícím po lese v levitujícím stolku. A to je trochu málo, za dva týdny si na tuhle pohádku nikdo ani nevzpomene, natož za pár let...(24.12.2009)

• WANDRWALL

Je to neuvěřitelné, jak některé kdysi krásné ženy díky své lenivosti ztloustly a přece je někdo ještě obsazuje.(1.4.2011)

• - Pohádka se původně měla jmenovat Zlatý voči. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pohádka se natáčela v lesích 2 km od Želíz . Reliéfy lidských hlav a zdobená jeskyně v pískovcovém bloku,tam kde se chtěla Anička (Tatiana Pauhofová) dostat do pekla, je práce sochaře V. Levého a nazývá se "Harfenice". (aknelkax)