Ve stínu hor

Marco Bassano

Scénografie:

Davide Bassan
  • verbal

Než mi zase nějaký skalní fanoušek zasere poštu svými zvratky, rád bych, aby nejprve pozorně prostudoval tento odkaz. *** Milí slaboduší komentátoři, upřímně Vámi pohrdám! Neměli byste sledovat hluboké, myšlenkově bohaté filmy, které nejste sto ve své amatérské neerudovanosti pochopit! Naštěstí jsem nad takovéto blahoslavené povznesen, na chvíli Vám dovolím prozřít a vnesu trochu světla do Vašich ubohých, omezených müslí. Nuže, milé slepé děti, cožpak žádné z Vás opravdu nepostřehlo tu sofistikovanou, alegorickou paralelu s velmistrem intelechtuální nudy??!! Cožpak Vám opravdu nedošlo, jak velkolepé ambice pana Zampaglioneho boří hluboce zakořeněné mýty hnusných, dementních, amatérských sraček a směle překračují hranice žánru??!! Ano, Vy bláhoví!! Ten anorektický, plešatý debil je opravdu Ingmarova zmrdka, která po matu Blockovic Toníkovi dosáhla v šachu svého maxima a vrhla se na jiné druhy zábavy! Tak se poučte a plačte!(13.5.2011)

• J*A*S*M

Renesance italského hororového filmu? Ano i ne. Pokud chtěl Zampaglione svojí domovině navrátit zašlou slávu, měl natočit giallo, či horor s démony, kanibaly nebo zombíky. Ale určitě ne hixploitation, tedy subžánr převážně americký, který se v posledních letech sice úspěšně aklimatizoval i v (jiho)evropském prostředí (např. zde), nicméně pro italskou poetiku nablblých scénářů, divně vybrané hudby a naprosto nekauzálně způsobeného násilí poměrně nevhodný. Shadow je horor relativně slušně natočený, místy si drží uspokojivou atmosféru, no co je mu to platné, když se v něm vraždí kvůli vyplašené srnce, v závěru se chudák divák dočká nejprofláklejší pointy filmového světa vůbec a hlavní záporák se pohybuje v mantinelech "fuj to je hnusák" a "heh ten je k smíchu". Nekonzistentní, nefungující film, bohužel.(12.11.2010)

Prvá polhodina bola bravúrna. Výborné naháňačky po lesoch, atmosféra by sa dala krájať. Druhá polovica bola už taká priemerná: Naháňačka sa nám zmení na mučeníčko ala Hostel. Tu už šla atmosféra z kopca a aj keď sa mi tam páčili nejaké veci (elektrická posteľ, spálené mŕtvoly), väčšinu potenciálne najzaujímavejších a najkrvavejších scén ukázali mimo kameru, čo už. A ako tu už bolo spomínané niekoľkokrát, prichádza úplne idiotský záver. Už dlho som (našťastie) nevidel horor, v ktorom by bol tak trápny koniec. Škoda, hodnotil by som to lepšie, takto je to len priemer.(26.10.2010)

Začalo to skvěle. Ona a on vyrazí na výlet na kolech do hor. Stojí a koukají na krásná panorámata. „ÓCH“,…říká ona : „JELEN A SRNKY“. „ÓU“..:říká on, „LOVCI!“. Nato milá zvolá „KŠÁ, KŠÁ“. Ale to neměla dělat. Lovnou zvěří se nyní stávají oni. Začíná naháněčka v lese. A já řvu: „Baví mne to“  Jenže v lese je ještě něco nebo spíš někdo. Lidi pochytá a baví se jejich mučením. Skvělé. Pak ale nastal zkurvený konec. Takže dáváme jen 60%.(19.10.2010)

• JFL

Podle domácí propagační kampaně to měla být resuscitace italské tradice hororu, ale bohužel už nebylo řečeno, že pouze jejích nejhorších kusů. Většinu stopáže se snímek jeví jako nechtěně směšná přehlídka klišé, debilně jednajících postav a absurdně dlouhého dojení jednoho nápadu (krvelační burani se spolu s hrdinou, po kterém šli, stanou kořistí většího zla), jehož potenciál ani není ve výsledku zužitkovaný. Ale až zvrat, ke kterému vše spěje, ukáže scenáristickou impotenci tvůrců v plné parádě. Aneb když nevíme, jak film zakončit, řekneme, že to byla jen halucinace a pak to celé završíme rádoby osudovou tečkou. Lze za horor považovat film, který je sice děsivý, ale to pouze mírou idiocie v chování postav a nepochopitelným faktem, že někdo je schopný něco takto blbého stvořit a ještě prezentovat veřejnosti? Že by meta-horor?(11.10.2010)