Mlynáři od Babic (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 57 min

Marcel Petrov
  • Mariin

Poněkud roztříštěný nepřehledný dokument. Hodně mi vadily záběry na bezejmenné fotky nebo výpovědi, aniž by byl ukázán mluvící pamětník. Namátkové obrazové "rekonstrukce" nejsou tím, co by mne zrovna zajímalo. Spíše bych uvítal systematičnost, chronologii, popisky fotek, přehledy, seznamy, fakta apod. Po řemeslné stránce to dle mého názoru bylo dost mizerně udělané. Na druhé straně je třeba u tohoto ne příliš povedeného produktu ocenit alespoń to, že se takové pořady, upozorňující na zločinecké skutky komunistů, vůbec objevují. Šlo skutečně o teroristické desperátské praktiky...A díky všem pamětníkům, kteří v pořadu vystoupili a kteří vědí o komunistech své.(10.9.2009)

• LuckyK

Tak zajímavé a zásadní téma, i když scenář a náměť byl zpracovaný autorem knihy Luďkem Navarou, by zasloužilo mnohem lepší zpracování. Bylo to nepřehledné, zmatené, první polovina byla zabita úplně stejnými výpovědmi potomků, bylo málo vysvětlivek od historika, který by tomu měl dát chronologický řád a objasnit souvislosti. Nebylo to zasazeno do historických souvislostí po komplexní stránce na národní úrovni, i mezinárodní. Nebylo zmíněno zpracování v Majorovi Zemanovi, vůbec nebyla objasněna role a konec provokatéra Malého.(7.1.2010)

Bohužel vzhledem k atraktivnosti a interesantnosti tématu není dokument zrovna nejlepší. Divák neznalý reálií babického případu podle mě nepochopí zdaleka vše. V pořadu se skáče z jedné kauzy do druhé aniž by se blíže vysvětlovaly souvislosti mezi nimi, hodně málo se zmiňuje klíčová postava Ladislava Malého apod. Já mám to štěstí, že jsem začátkem září přečetl stejnojmennou knihu a neměl jsem tak problémy dokumentu porozumět. Knihu vřele doporučuji, dokument již méně.(23.9.2009)

• Moiseiwitsch

Žádná nová fakta o neobjasněné vraždě v Babicích dokument nepřináší! O tomto incidentu byly napsány už řady knih, ale dívat se na slabý dokument je asi jednodušší. Jedná se o nesouvislý slepenec, který je velice špatně zařazen do historického kontextu. Vyprávění pamětníků je sice zajímavé, ale bez dokumentace, literatury či jiných pramenů a především bez výkladu historiků o tom co je např. míněno pod pojmem KULAK či jaká byla kupní síla obyvatel v té době (jeden z pamětníků vypráví, že jeho matka měla vyměřen důchod 190 korun - pokud nevím jako divák kolik stálo mléko, chleba či nájem tak jde pouze o výstřel do tmy). Dnes je vyměřen důchod cca 10 000 a za 40 let bude asi 0, ale pokud neuvedu kolik z 10 000 dám za léky, poplatky na pohotovosti, energie, optiku, cesty k lékařům, potraviny atp. tak je to slabé. Také jsou země, kde např. důchodce si může přivydělat a státy, které toto neumožňují, což také ovlivňuje životní úroveň. Dokument se zabývá především navazujícími procesy, ale samotný čin vraždy představitelů MNV v Babicích 2. července 1951 líčí velice slabě. Pro lepší info např. stránky obce Babice či knihy na dané téma: Poslední práce co vím - Kábele, Stanislav: Babice. Dokumenty a polemiky či JANOUŠEK, Pavel: Případ Babice. 2001. Odlišné interpretace knih jsou dle mého důležité. Výklad historika je místy také zvláštní. Např., že bolševická spravedlnost... (myšleno historikovými slovy ironicky) - takže dle historika měl být spolupachatel osvobozen? Asi jako když dnes někdo přejede pod vlivem drog někoho autem a zabije ho a tak se mu má dát milost? To si dělá pan historik legraci? To, že padne trest za spolupachatelství trestného činu je přeci v jakékoli době či režimu správné !!!!! Zda to je či není trest smrti (já jsem pro doživotí) je věc do debaty. A mluvit o bolševictví v 50. letech v Československu je ahistorismus, který patří do hospody a ne na obrazovky televize. Bolševici působili v Rusku a to ještě v omezeném časovém horizontu !!!!! Pro pochopení všech souvislostí to hold bez literatury nelze. Tento dokument jen potvrzuje to co si myslím již dlouho. Asi lépe oddělovat vlastní tragédii v Babicích a kolektivizaci a donucování sedláků a statkářů vstupovat do družstev a také likvidaci této společenské vrstvy. Souvislosti by bylo lépe poznávat z literatury. O Babickém incidentu každá následující doba tvrdila své a balastu, který byl přidáván k této smutné události je již moře. Údajně měl být natočen dokument ČT také v roce 1969 či 1970, kde vypovídal jeden z vyšetřujících a dokument z roku 1981 s Janem Rosákem. Tyto dokumenty jsem nikdy neviděl, takže nemohu soudit. Je jen škoda, že je ČT drží pod pokličkou. Celý incident v Babicích by asi objasnil buď nález nových dokumentů v archivech či přesnější objasnění životních cest tzv. agenta Malého.(24.2.2015)

Přestože české poddajné povaze každým rokem ochabuje paměť, průměrně inteligentnímu jedinci je jasné, že bolševici byli, jsou a budou hnusným morálním marastem. Povedenější je kratší dokument Mlynáři od Babic z cyklu "V zajetí železné opony.(17.11.2014)