Lovci čarodějnic

The Conqueror Worm

Matthew Hopkins: Conqueror Worm

Historický / Životopisný / Drama / Horor

Velká Británie, 1968, 86 min

Pozdně renesanční drama, rozhodně ne horor o podivné prospěchářské osobě Mathewa Hopkinse, který za svůj život nechal v čarodějnických procesech odsoudit 260 lidí k smrti. Tato historická postava se velmi podobá Jindřichu Františku Bobligu z Edelstadtu (viz. Kladivo na čarodějnice - kniha i film), dokonce je shodné i období kdy tito inkvizitoři roznášeli kudy prošli hrůzu a strach. V obou případech se s největší pravděpodobností jednalo o deviantní sadistické jedince, kteří navíc využili možnosti snadného obohacení. Odsouzení dle tehdejšího práva museli totiž zaplatit úplně vše, od poplatků za pobyt ve vězení, za mučení, tak i v případě odsouzení za dřevo na svoji vlastní hranici a poplatek za úkon kata... Inkvizitor tak dostal zaplaceno dvakrát. Od panovníkem pověřené osoby, či vděčné rady města zasaženého čarodějnictvím, tak i z konfiskátu majetku odsouzených. Samozřejmě našli se i tací, kteří se v dobré víře snažili ničit tmářství, lidové zvyky a pověry. V těch dobách stačilo být mentálně retardovaný, chovat se nějak vyjímečněji než jiní, rozumnět bylinám či se rouhavě vyjádřit o Bohu a člověk měl zaděláno na hodně velkou lapálii. Na mučidlech pak každý přiznal i to, že líbá řiť satana a létá za temných nocí na sabaty. V těch dobách nekonečných válek, morových ran, hladomorů a nevysvětlitelných nemocí mezi lidmi zakořenila doslova panická hrůza z čarodějnic. To bylo vhodným podhoubím pro jedince jako byl Matthew Hopkins. Mně se snímek líbil velmi. Bohužel ,,smrděl Librou" a tak o výpravnosti nemůže být řeč, což je možná trochu škoda. Velmi mi to připomínalo televizní film a samozřejmě nelze pominout ani fakt, že byl točen před 40 lety... Přesto jsem se velmi dobře bavil a z Vinceta Price a jeho hlasu šla na mne skutečná hrůza (doporučuji původní znění!). To co jsem očekával od Honu na čarodějnice s Nicholasem Cage, jsem našel právě v tomto snímku. Závěr byl strhující ! * * *(22.7.2011)

Nemyslet film nijak vážně je asi jediný způsob, jak se u něj dobře pobavit. Přijde mi, že to snad celá filmařská osádka brala s velkým nadhledem a v mnoha scénách v úvodu a v závěru dělají herci takové pózy, u kterých se smát snad ani nejde. Poslední dvě minuty jsou bombastické, ale brát je vážně, tak prokletí režiséra a následá kremace budou asi na místě. Kromě vtipu se mi líbila i kamera a jízdy na koních za pěkné hudby. Vše ostatní je snad úmyslně směšné. Předem jsem se bál dalšího Kladiva na Čarodějnice a tak mi něco takového pohodového sedlo.(11.7.2008)

Rozpočet $175,000║ Veru lovci čarodejníc a ich prznitelia, miestami dosť zaujímavo stvárnené, až skoro ohavné, drsné, v podstate aj taká smutná história ako si ľudia pri vytváraný nenormálnych nezmyslov vedia ubližovať. Ale náš podobný počin Kladivo na čarodějnice (1970) je niekde úplne inde, ten asi nenájde len tak konkurenciu. /60%/(26.5.2019)

• Campbell

Nic moc, za prvé nejedná se o horor a za druhé jsem viděl lepší filmy o čarodějníctví a jejich upalování. Price je tu sice za hajzla ale není to už co bývalo. Tahle role mu nesedla. Dost často jsem se nudil a ty kecy co ve filmu zazněly mě celkem ubíjely. Aspoň že atmosféra 17. století se povedla na jedničku a všechno prostě vypadalo skvěle věrohodně. Dal bych možná větší hodnocení ale čekal jsem něco jiného.(9.2.2013)

• JohnnyD

Dosť nudný exploatačný historický film (v žiadnom prípade horor) s ako vždy charizmatickým Vincentom Pricom. Príbeh je inšpirovaný skutočným lovcom čarodejníc, napriek tomu sa zameriava len na jeden prípad, ktorý je pravdaže od podstaty vykonštruovaný a nie je tam ani náznak pochybnosti, žeby obvinený kňaz mal čosi dočinenia s diablom.(3.11.2018)

• - Film je známý také jako Edgar Allan Poe's Conqueror Worm. (Chatterer)

• - Scénář napsal Michael Reeves a Tom Barker. (Chatterer)

• - Režisér Michael Reeves chtěl původně do role Matthewa Hopkinse obsadit Donalda Pleasence. (Chatterer)