Lovci čarodějnic

• Velká Británie Witchfinder General (více)

Matthew Hopkins, skutečná historická postava 17. století, právník, soudce, zákonodárce, tyran a čarodějkobijec. V době velkých nepokojů Anglie projíždí tento muž se svými pomocníky vesnicemi a městy, aby očistil společnost od zlořádu a kacířství, od démonů a sil pekelných. Když však dostane udání na pobožného vesnického faráře a zatouží po jeho dceři, začnou se dít nečekané věci... (Anderas)

Trailer 1

obitus

Spise nez horror historicky film o honu na carodejnice v Anglii behem obcanske valky. Rovnou priznavam, ze po nadsenych ohlasech skoro odevsad jsem byl hodne zklamanej. Dej se da predvidat prakticky na minutu a i kdyz tema samo o sobe je jiste silne, neni zpracovano nijak zajimave. Dobry pocit pak zachranuji pouze skveli herci a uplny zaver, mit to cele obdobnou atmosferu tak jdu s hodnodcenim nahoru. ()

darkrobyk

Na rovinu je třeba říci, že se jedná o dobrodružný film s prvky filmu historického. Byť Hopkins skutečně žil, nejde o žádnou dobovou rekonstrukci. Čistě oddechová záležitost má blíže k filmům s Angelikou, než k čarodějnickým horrorům, tím není ani trochu. Nelze však pominout důraz na touhu po moci, využívání udavačů, podplácení, vyřizování si účtů mocenskými praktikami a rozhodování sadistických bestií o životě druhých. Nejnapínavější částí je honba Richarda Marshalla (I.Ogilvy) za zvráceným soudcem (skvěle, jak jinak, ztvárněným V.Pricem) a jeho úchylným pomocníkem, aby vykonal osobní pomstu. Nádherné přírodní scenérie, velmi dobrá kamera a úderná hudba (Paul Ferris). Romantický příběh o zločinu a pomstě, Kladivo na čarodějnice nečekejte a satanský film už vůbec ne. Dvě hvězdy za V.Price. (viděna režisérská verze s doplněnými vystřiženými scénami) ()

D.Moore

Leckde po internetu lze najít srovnání tohoto filmu a našeho Kladiva na čarodějnice. Proč ne, ale bohužel pro Brity je Vávrův film neskonale lepší. Lovci čarodějnic sice vyprávějí o tomtéž a divákovi zprostředkovávají tentýž hrůzný zážitek (absolutně netečné pohledy davu, který přihlíží upálení, jsou čirá hrůza), ovšem zdaleka nejsou tak sugestivně odpornou a od začátku do konce autenticky působící podívanou. Jako by se tvůrci báli o čarodějnických procesech vyprávět "jen tak", a tak příběh zaobalili do vcelku klasicky pojatého dobrodružného příběhu s romantickou zápletkou. Špatné to rozhodně není, ale čekal jsem něco trochu jiného. O tom, že Vincent Price (kterého bych skoro nepoznal) je úžasný, snad psát nemusím. ()

JohnnyD

Dosť nudný exploatačný historický film (v žiadnom prípade horor) s ako vždy charizmatickým Vincentom Pricom. Príbeh je inšpirovaný skutočným lovcom čarodejníc, napriek tomu sa zameriava len na jeden prípad, ktorý je pravdaže od podstaty vykonštruovaný a nie je tam ani náznak pochybnosti, žeby obvinený kňaz mal čosi dočinenia s diablom. ()

T2

Rozpočet $175,000║ Veru lovci čarodejníc a ich prznitelia, miestami dosť zaujímavo stvárnené, až skoro ohavné, drsné, v podstate aj taká smutná história ako si ľudia pri vytváraný nenormálnych nezmyslov vedia ubližovať. Ale náš podobný počin Kladivo na čarodějnice (1970) je niekde úplne inde, ten asi nenájde len tak konkurenciu. /60%/ ()

• Film je založen na novele "Witchfinder General" od Ronalda Bassetta. (Chatterer)
  • Scénář napsal Michael Reeves a Tom Barker. (Chatterer)