Vetřelci dávnověku - Série 4 (2012) (série)

Proroctví dne zkázy (S04E02)

(epizoda)
  • USA The Doomsday Prophecies
Dokumentární / Historický / Mysteriózní
USA, 2012, 44 min

Robert Clotworthy (vypravěč)

LuiCJ

Druhá epizóda štvrtej série rovnako ako predošlá časť pôsobí v mnohých momentoch dosť, povedal by som, zbytočne. Hlavnou témou sú takzvané “proroctvá dňa skazy”, skoro všetky akoby vedúce k dátumu 21. decembra 2012. Teoretici špekulujú o tom, čo by sa v tento deň mohlo stať a prečo končí mayský kalendár práve týmto dátumom. Diskutuje sa tu napríklad o mexickom mayskom archeologickom mieste zvanom Tortuguero, kde bol nájdený istý monument odvolávajúci sa práve na spomínaný “magický” dátum. Podobne sa stavajú aj ku neďalekej ľudskej osade Comalcalco odkiaľ pochádza tiež istá tehla so záhadnými rytinami. V epizóde sa rozoberajú aj staré mayské spisy známe ako Popol Vuh popisujúce historické a mytologické aspekty tohto ľudu. Opäť tu máme bohov zostupujúcich z nebies... a odkiaľ tí “bohovia” vedeli, že Zem je guľatá? Chilam Balam ako literárne dielo zo 17. a 18. storočia tiež nie je vynechané, no “skúmanie”, ktoré mu venovali mi prišlo dosť povrchné. Známe mayské mesto Tikal postavené podľa hviezdokopy Plejád je tiež veľmi zaujímavá lokalita a určite by som výskumu venoval viac času. Podobným súvislostiam iba capnúť nálepku “mimozemšťania” mi nepríde veľmi múdre, aj keď nevylučujem mimozemskú pomoc v minulosti. Svetoznáme pamiatka Chichen Itza neunikla pohľadu historikov (veď ako by aj mohla) a tak sa toho chytili aj páni z Ancient Aliens. Jeden z hlavných “hovorcov” má dokonca pochybný titul PhD (viac tu)! Veľmi zavádzajúco je popisovaný aj mytologický had Kukulkan, ktorý síce mohol byť mimozemským návštevníkom, no venoval by som mu určite viac poctivejší výskum. Asi jediný kto z tejto epizódy vyšiel názorovo vonkoncom “najnormálnejšie”, bol Giorgio A. Tsoukalos s jeho tvrdením, že onen božský dátum znamená iba začiatok nového cyklu a nie koniec sveta:) ()