Právo na smrt (TV film)

• Francie

Marie Humbert, le secret d'une mère

Láska jednej matky

Drama / Životopisný

Francie, 2006, 96 min

Po filmové stránce by film získal nanejvíš 2 *, jenže nejde ani tak o zpracování, jako o sdělení. Film se zabývá jedinou otázkou a tou je eutanazie a ukazuje, že kromě práva žít má člověk i právo zemřít...(28.8.2011)

Mierne mi prekážala nadpriemerná rýchlosť titulkov a rýchly takmer žiadny úvod, ale inak veľmi kvalitne podaný film nakrútený podľa skutočnej udalosti. Divák by si ani nepomyslel, ako úžasne sa dajú vyjadriť pocity človeka v kóme alebo v stave, keď človek je nemý a ochrnutý a dokáže len prostredníctvom prsta komunikovať. Je to obdivuhodné ako ovplyvnil nakoniec masy ľudí a dokonca aj svoju milujúcu matku, ktorá ho priviedla na svet a teraz ju prosí o to aby jej pomohla dostať sa ako to on opísal z vnútorného väzenia von. Tento film donúti človeka zamyslieť sa nad tým či uľahčiť človekovi život, keď už pre chorého nemá zmysel žiť ďalej v takom stave . Doteraz som bola zásadne proti eutanázii, ale po zhliadnutí filmu mám obrovské pochybnosti, čo je najlepšia možnosť. Vinco to dobre vystihol, že problém je vtom, že zákony vymýšľajú zdraví ľudia a nie chorí. Podobné filmy:Skafander a motýľ , Posledná nádej.(28.6.2009)

Príbeh sám o sebe je veľmi silný, aj keď film je spracovaný skôr civilne.Predstaviteľka Vincentovej matky, aj keď menej známa herečka je naozaj výborná & veľmi presvedčivá...Smutný film o tom, že osud si naozaj nevyberá a o tom ,aká silná dokáže byť materská láska...(3.11.2008)

Režie - Marc Angélo. Scénář- Isabel Sebastian. Hudba - Armand Amar. Kamera - Dominique Bouilleret. Adaptace knihy Vincenta Humberta " Žádám vás o právo zemřít "(11.8.2011)

Určitě hodnotit tento film podle běžných měřítek není zcela na místě, vlastně není ani nikterak výjimečný nebo převratný, ale čerpá z tematiky eutanazie a chápu ho jako skicu otázky, byť s jistým zjednodušením, že život není jen radost a zářivé slunko, ale taky slzy a tma, který patří k odvěkému lidskému uvažování a k dilematům člověka, jak se vyrovnat s faktem práva na smrt. V tomto filmu si musí odpovědět divák na to sám. Vše je zde zachyceno v prostotě filmové řeči bez vyumělkovaných gest včetně způsobu pravděpodobného vývoje myšlení všech postav tohoto příběhu. K přednostem filmu rovněž patří velmi věrohodný a herecký výkon francouzské herečky Florence Pernel v roli matky Marie, které se podařilo v závažném tématu vdechnout sice smutnou, ale životní pravdivost.(12.10.2009)

• - Snímek je adaptací knihy "Žádám vás o práve zemřít" od Vincenta Humberta. (Terva)

• - Na mezinárodním festivalu filmů a televizní tvorby v Luchon získal snímek Velkou cenu poroty. (Terva)