Amreeka (festivalový název)

Zkažené státy americké

(festivalový název)

(festivalový název)

USA / Kanada, 2009, 96 min

Nádherná ilustrace srážky kultur. Američané válčí zrovna v Iráku, neví za co ani proti komu, aby nakonec zajistili Iráku svobodu a demokracii. Z Palestiny mezitím emigruje do USA za příbuznými matka se synem. Báječné představy o zemi zaslíbené se rozbíjí o nezájem a předsudky běžných Američanů, synův pobyt ve škole je velmi složitý, Arabové v té době nemají na růžích ustláno. To ale není tématem filmu, tím je vztah mezi lidmi. Vyhořelá západní civilizace založená na čase a toku peněz může nabídnout arabské kultuře jediné, relativně důstojnou existenci. Nic víc. I když to není zdaleka málo, v centru zájmu Arabů je především jednotlivec. Možná to tak ve zprávách v televizi nevypadá, ale je tomu tak. A tady je těžiště filmu, ukazuje nám rozdíly ve vztahu k rodině, práci, lidem okolo, způsob stravování (fast food vs. rodinná večeře). Film je samozřejmě neobjektivní, proarabský, ale vkaz je jasný- jsme lidé jako vy, máme stejné problémy a nejsme banda teroristů. Mimořádně citlivě a nepodbízivě natočeno. "A kdybys potkala toho vašeho prezidenta, řekni mu ať odsud odejde, my chceme žít v klidu a míru..." 90%(23.11.2012)

Moc sympatická a milá Muna v podání Nisreen Faour a jestli to byla její první role, tak klobouk dolů. Jinak to žádná procházka růžovým sadem opravdu není a poprat se s tím, že sny se většinou neslučují s realitou, je někdy dost těžké. Tématicky je takových filmů opravdu hodně a tady to na mě působilo až příliš tendenčně, což trochu pokazilo jinak můj celkem dobrý dojem.(20.10.2015)

• Dzeyna

Řekla bych, že je to celkem o ničem. Podle mě má tenhle snímek vyvolat lítost vůči palestincům, nebo dokonce vůči menšinám, což mi přijde ubohé a pod úrovní. Nebylo to zas až tak hrozné, ale dalo se to udělat zábavnějším a zajímavějším stylem. A hlavní hrdinka by si to měla trochu urovnat v hlavě a uvědomit si, že se každý netočí kolem ní a arabů.(14.9.2012)

Perfektní film o tom jaké problémy řeší lidé, kteří se přestěhují do jiné země. Zvláště do země, která Vás neuvítá s otevřenou náručí a bez pomoci příbuzných byste skončili na ulici. Realistický snímek začínající líčením problémů na Palestinskoizraelské hranici a pokračující v USA. Rovněž film ukazující jak okolní prostředí může měnit lidské vlastnosti a chování.(13.1.2011)

Ja to reknu takhle: techto filmu jsem uz videl takove spousty, vsechny se stejnym poselstvim a vsechny stejne a - ano - naivni. Takhle proste svet nefunguje. Jo a mimochodem, kdyz hlavni hrdinka vypravi, ze sachy pochazej od arabu, myli se. Pochazi od Irancu, resp. z oblasti mezi Iranem a Indii. Achjo..(15.2.2012)