poster

Amreeka (festivalový název)

 • Česko

  Zkažené státy americké

  (festivalový název)
 • USA

  Amreeka

 • Slovensko

  Amreeka

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Amreeka

Drama

USA / Kanada, 2009, 96 min

Režie:

Cherien Dabis

Scénář:

Cherien Dabis

Producenti:

Paul Barkin

Střih:

Keith Reamer

Scénografie:

Aidan Leroux
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sepp
  ***

  Ja to reknu takhle: techto filmu jsem uz videl takove spousty, vsechny se stejnym poselstvim a vsechny stejne a - ano - naivni. Takhle proste svet nefunguje. Jo a mimochodem, kdyz hlavni hrdinka vypravi, ze sachy pochazej od arabu, myli se. Pochazi od Irancu, resp. z oblasti mezi Iranem a Indii. Achjo..(15.2.2012)

 • slunicko2
  ****

  Atraktivně a vtipně natočený velmi lidský příběh Palestinky, která emigruje do USA. 1) Filmový debut třiatřicetileté velmi půvabné otevřeně lesbické režisérky Cherien Dabisové čerpá z vlastních zkušeností. Cherien se narodila jordánské matce a palestinskému otci v Omaze. Jako čtrnáctiletá zažila denní výhružky smrtí během války v Zálivu (1990 - 1991). Její otec - lékař - ztratil většinu svých pacientů. Tajná služba vyšetřovala ve škole fámu, že Cherienina 17tiletá sestra chystá atentát na Bushe. 2) Příběh je natočen s vtipným nadhledem, zcela mu chybí křečovitá dramatičnost, tak typická pro podobné náměty. Hlavní hrdinka, žena středních let Muna z Bethlemu, bere život bez předsudků. 3) Leitmotivem snímku je lidskost, neokázalá, obyčejná, nenápadná. Právě touto hřejivou lidskou účastí si postupně Muna získá své okolí. A právě toto člověčenství je darem, který film divákovi nabízí.(7.11.2010)

 • DannyBoy80
  *****

  Perfektní film o tom jaké problémy řeší lidé, kteří se přestěhují do jiné země. Zvláště do země, která Vás neuvítá s otevřenou náručí a bez pomoci příbuzných byste skončili na ulici. Realistický snímek začínající líčením problémů na Palestinskoizraelské hranici a pokračující v USA. Rovněž film ukazující jak okolní prostředí může měnit lidské vlastnosti a chování.(13.1.2011)

 • Niktorius
  *****

  Výborně napsaná i zrežírovaná dramedie, která svou lehkostí a nadhledem přináší závan svěžího větru mezi snímky s imigranskou a antixenofóbní tematikou, které občas mívají nemilé tendence sklouzávat k přehnanému dramatizování a tezovitosti. Už si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl film s takovým "feel-good" nábojem jako má právě Amreeka. Snímek tedy nelze všemi deseti doporučit jen jedincům, jímž se hladivý filmový optimismus příčí a pak také samozřejmě těm, co za podobnými díly vidí nějaké ty konspirace multi-kulti pseudohumanistů :) 90%(14.3.2010)

 • dr.fish
  *****

  Nádherná ilustrace srážky kultur. Američané válčí zrovna v Iráku, neví za co ani proti komu, aby nakonec zajistili Iráku svobodu a demokracii. Z Palestiny mezitím emigruje do USA za příbuznými matka se synem. Báječné představy o zemi zaslíbené se rozbíjí o nezájem a předsudky běžných Američanů, synův pobyt ve škole je velmi složitý, Arabové v té době nemají na růžích ustláno. To ale není tématem filmu, tím je vztah mezi lidmi. Vyhořelá západní civilizace založená na čase a toku peněz může nabídnout arabské kultuře jediné, relativně důstojnou existenci. Nic víc. I když to není zdaleka málo, v centru zájmu Arabů je především jednotlivec. Možná to tak ve zprávách v televizi nevypadá, ale je tomu tak. A tady je těžiště filmu, ukazuje nám rozdíly ve vztahu k rodině, práci, lidem okolo, způsob stravování (fast food vs. rodinná večeře). Film je samozřejmě neobjektivní, proarabský, ale vkaz je jasný- jsme lidé jako vy, máme stejné problémy a nejsme banda teroristů. Mimořádně citlivě a nepodbízivě natočeno. "A kdybys potkala toho vašeho prezidenta, řekni mu ať odsud odejde, my chceme žít v klidu a míru..." 90%(23.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace