Amreeka (festivalový název)

Keith Reamer

Scénografie:

Aidan Leroux
  • Dzeyna

Řekla bych, že je to celkem o ničem. Podle mě má tenhle snímek vyvolat lítost vůči palestincům, nebo dokonce vůči menšinám, což mi přijde ubohé a pod úrovní. Nebylo to zas až tak hrozné, ale dalo se to udělat zábavnějším a zajímavějším stylem. A hlavní hrdinka by si to měla trochu urovnat v hlavě a uvědomit si, že se každý netočí kolem ní a arabů.(14.9.2012)

Perfektní film o tom jaké problémy řeší lidé, kteří se přestěhují do jiné země. Zvláště do země, která Vás neuvítá s otevřenou náručí a bez pomoci příbuzných byste skončili na ulici. Realistický snímek začínající líčením problémů na Palestinskoizraelské hranici a pokračující v USA. Rovněž film ukazující jak okolní prostředí může měnit lidské vlastnosti a chování.(13.1.2011)

Moc sympatická a milá Muna v podání Nisreen Faour a jestli to byla její první role, tak klobouk dolů. Jinak to žádná procházka růžovým sadem opravdu není a poprat se s tím, že sny se většinou neslučují s realitou, je někdy dost těžké. Tématicky je takových filmů opravdu hodně a tady to na mě působilo až příliš tendenčně, což trochu pokazilo jinak můj celkem dobrý dojem.(20.10.2015)

Výborně napsaná i zrežírovaná dramedie, která svou lehkostí a nadhledem přináší závan svěžího větru mezi snímky s imigranskou a antixenofóbní tematikou, které občas mívají nemilé tendence sklouzávat k přehnanému dramatizování a tezovitosti. Už si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl film s takovým "feel-good" nábojem jako má právě Amreeka. Snímek tedy nelze všemi deseti doporučit jen jedincům, jímž se hladivý filmový optimismus příčí a pak také samozřejmě těm, co za podobnými díly vidí nějaké ty konspirace multi-kulti pseudohumanistů :) 90%(14.3.2010)

Ja to reknu takhle: techto filmu jsem uz videl takove spousty, vsechny se stejnym poselstvim a vsechny stejne a - ano - naivni. Takhle proste svet nefunguje. Jo a mimochodem, kdyz hlavni hrdinka vypravi, ze sachy pochazej od arabu, myli se. Pochazi od Irancu, resp. z oblasti mezi Iranem a Indii. Achjo..(15.2.2012)