poster

Amreeka (festivalový název)

 • Česko

  Zkažené státy americké

  (festivalový název)
 • USA

  Amreeka

 • Slovensko

  Amreeka

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Amreeka

Drama

USA / Kanada, 2009, 96 min

Režie:

Cherien Dabis

Scénář:

Cherien Dabis

Střih:

Keith Reamer

Scénografie:

Aidan Leroux
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dzeyna
  **

  Řekla bych, že je to celkem o ničem. Podle mě má tenhle snímek vyvolat lítost vůči palestincům, nebo dokonce vůči menšinám, což mi přijde ubohé a pod úrovní. Nebylo to zas až tak hrozné, ale dalo se to udělat zábavnějším a zajímavějším stylem. A hlavní hrdinka by si to měla trochu urovnat v hlavě a uvědomit si, že se každý netočí kolem ní a arabů.(14.9.2012)

 • slunicko2
  ****

  Atraktivně a vtipně natočený velmi lidský příběh Palestinky, která emigruje do USA. 1) Filmový debut třiatřicetileté velmi půvabné otevřeně lesbické režisérky Cherien Dabisové čerpá z vlastních zkušeností. Cherien se narodila jordánské matce a palestinskému otci v Omaze. Jako čtrnáctiletá zažila denní výhružky smrtí během války v Zálivu (1990 - 1991). Její otec - lékař - ztratil většinu svých pacientů. Tajná služba vyšetřovala ve škole fámu, že Cherienina 17tiletá sestra chystá atentát na Bushe. 2) Příběh je natočen s vtipným nadhledem, zcela mu chybí křečovitá dramatičnost, tak typická pro podobné náměty. Hlavní hrdinka, žena středních let Muna z Bethlemu, bere život bez předsudků. 3) Leitmotivem snímku je lidskost, neokázalá, obyčejná, nenápadná. Právě touto hřejivou lidskou účastí si postupně Muna získá své okolí. A právě toto člověčenství je darem, který film divákovi nabízí.(7.11.2010)

 • easaque
  ***

  další snímek z oblasti přistěhovalectví a zobrazuje jak je těžké zapadnout do novému prostředí. Režisérská taktovka v ženské ruce byla docela cítit, takže je film zaměřený sentimentálněji. Více humoru a nadhledu by mu rozhodně neškodilo. Zpracování je však slušné a téma podává přesvědčivě. Mé hodnocení ovlivnilo téma, které mi nebylo tak blízké a pochopitelně i silnější zaměření pro slabší pohlaví – proto slabší tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.8.2013)

 • Niktorius
  *****

  Výborně napsaná i zrežírovaná dramedie, která svou lehkostí a nadhledem přináší závan svěžího větru mezi snímky s imigranskou a antixenofóbní tematikou, které občas mívají nemilé tendence sklouzávat k přehnanému dramatizování a tezovitosti. Už si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl film s takovým "feel-good" nábojem jako má právě Amreeka. Snímek tedy nelze všemi deseti doporučit jen jedincům, jímž se hladivý filmový optimismus příčí a pak také samozřejmě těm, co za podobnými díly vidí nějaké ty konspirace multi-kulti pseudohumanistů :) 90%(14.3.2010)

 • emma53
  ***

  Moc sympatická a milá Muna v podání Nisreen Faour a jestli to byla její první role, tak klobouk dolů. Jinak to žádná procházka růžovým sadem opravdu není a poprat se s tím, že sny se většinou neslučují s realitou, je někdy dost těžké. Tématicky je takových filmů opravdu hodně a tady to na mě působilo až příliš tendenčně, což trochu pokazilo jinak můj celkem dobrý dojem.(20.10.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace