The Union: The Business Behind Getting High

• Česko The Union (festivalový název)
všechny plakáty

Jak je to vlastně s marihuanou? Zabíjí? Stanete se na ní závislí? Jaká je šance, že marihuana nastartuje vaši cestu k tvrdým drogám? Je to lék, nebo hrozba? Svůj pohled na tuto problematiku se snaží podat dokumentární snímek s jednoznačným názorem - legalizace marihuany je nevyhnutelná. The Union vám ukáže, že na tuto problematiku se dá dívat i jiným pohledem, než je nám v současné době často předkládán. (CrazyLom)

whack

Konope by bola skvelou eko-alternatívou veľmi prakticky využiteľnou ako biopalivo, alebo v textilnom priemysle. Dá sa z nej vyrábať papier a všeličo možné. Konopný konzumný olej, či napríklad konopné kozmetické krémy sú veľmi zdravé. Nebyť mladých, ktorí to fajčia ako cigarety x krát denne, nebolo by to ani tak tabuizované. Konope v podstate dopláca na THC – na zložku, kvôli ktorej je taká známa. ()

FlyBoy

Ľahulinká rovnica. Alkohol+tabak = zisky. Marihuana = tabu. Presvedč (roky reklamami vycvičené) stádo o tom, že tamtá tráva môže byť (do určitej miery) menej škodlivejšia (v štyroch piatich aspektoch prospešnejšia) než poháňač rakoviny pľúc alebo liehový parazit pečene. Natlč tým vládnym trubirohom do mozgových membrán, že im pomedzi prsty uniká kapitál so šiestimi nulami a viac, že majú hneď pri riti liečivo, ktoré by mohlo zmierňovať či nechať ustúpiť bolesť a namiesto buchánia do pŕs uznať nechcené-v stredne veľkej skupine návykových látok je "weed" najmenším škodcom nášho organizmu._______"The Union: The Business Behind Getting High" je jednostranný, neospevuje negatívne stránky spojené so zelenou rastlinkou a pri diagnostike účelovosti, slovo oponentúre neposkytuje. Lenže kto v dnešnej džungli konštruktívne debatuje? Kto sa dnes nebojí priznať vlastné chyby? Kto vie ako na vec? (Nadnesene) nikto! Potom aké šance na zmenu, aká demokracia, aké myslenie... ()

Arbiter

Člověk se musí smát. Jak jinak reagovat na paradoxy lidský společnosti. Na všeprostupující populismus, slepotu, předsudky, aroganci, omezenost, pokrytectví... Je spousta, velká spousta lidí v mym okolí, která s drogama a děním okolo nemá osobní zkušenosti. Přesto mají vyhraněný názor. Většina z nich ale nemá dokonce ani faktologické argumenty. Společnost jako taková je nějakým způsobem vychovávána a určité názory se jí vryjí pod kůži. Je až neuvěřitelné, kolik naučených stereotypů, jasných názorů, člověk musí přehodnotit poté, co se do problematiky dostane jen nepatrně hlouběji, než je mu běžně nabízeno. Jedna z předních ukázek toho je právě marihuana, okolo které se všechny tyhle blbosti ve fungování lidskýho mozečku masy projevují. No doprd** jaktože ještě existujou lidi, kterým prodávat alkohol a cigarety na jednu stranu, a stavět marihuanu mimo zákon, na stranu druhou, nepříjde neuvěřitelně absurdní?? Šel jsem pár let zpátky na Legalizaci a když jsem to řekl matce, jen se na mě podívala, dlouze, a mrtvolným tónem řekla: ,,zklamal jsi mě'' Promiň mami, ale už mi není pět, abych si myslel, že rozumíš všemu. Popravdě je mi jasný, že ty jsi narozdíl ode mě nebyla celou základku, střední, vysokou propíraná (proti)drogovou tématikou. Většinu tvého života drogy prostě neexistovaly. Komunismus, pamatujeme? Pak ale samozřejmě nastal boom a pro člověka je jednodušší paušalizovat. A drtivé většině těch nahoře to vyhovuje. Takovej Brainwashing společenskýho kodexu.. Cimrmanovsky: ''Já sedim na větvi, když vím, co všechno se ví, ale přesto se na ilegálnosti honí ego ''čístý a zdravý'' společnosti.'' Jedna hvězdička dolu za až moc upřímné nadržování pro legalizování. Už jsem se setkal s několika lidmi (např. přednášky pro veřejnost v Bohnicích od terapeutů) kteří byli schopni argumentovat mnohem věcněji proti legalizaci a to příklady z praxe, které mají váhu. Nezmíněná depersonalizace osobnosti taky není pěkná věc a nemusíte kvuli ní zrovna nafouknout opici čistým THC. Ale čokoláda nám taky zničí život, když jí žereme moc, víme? ()

fishki

Nevydržal som ani do polky. Tak niečo odporné, jednostranné a naivné som už dlho nevidel. Nie len že neukázali ani na sekundu názor protistrany, akýchkoľvek odporcov marihuany zobrazili ako nevzdelaných konzervatívnych trotlov, ktorí nevedia, čo je dobré. Bez faktov, bez podkladov, reálnych výpovedí. Jeden veľký dvojhodinový rozťahaný a prepálený joint. ()

ChArLeNe

K tomuto dokumentu by bolo dobré si pozrieť ešte tento - https://www.youtube.com/watch?v=hHnQ-YAqAsA. Ďalej chcem reagovať na tvrdenia komentujúcich: To, že niekto z marihuany prejde na tvrdé drogy nerobí z marihuany "gateway" drogu, ale ako bolo spomenuté, vinou je miešanie mäkkých a tvrdých drog na čiernom trhu. Taktiež, sklon ku skúšaniu drog má človek v sebe, niektorí vôbec nepociťujú túžbu skúsiť po marihuane niečo tvrdšie, ale iních to láka. Nie je to vinou drogy, ale je to človekom. Nelogické zákony robia z marihuany "gateway" drogu, keď na školách musia žiaci prejsť drogovým testom, pričom tvrdšie drogy test nezachytí, keďže prejdu organizmom rýchlejšie než marihuana. A hocikto môže zneužiť hocičo, neznamená to ale, že by látka mala byt nelegálna, ale chybou je nedostatok vzdelania a aby spoločnosť vychovávala rozumních konzumentov., a tiež tým, čo vlastne vedie človeka k závislosti na niečom (viac). Alkohol, tabak, kofeín sa užívajú vo veľkom a to pre potešenie. Ale zrazu užívanie niečoho pre potešenie je zlé, ak ide o marihuanu. A presne toto pokrytectvo dokument rozoberá spolu s odpoveďami, prečo tomu tak je. ()

Marek1991

Chcel by som najprv napísať, že som kresťan, som katolík, ale nedávam si klapky na oči. Mám rád diskusiu, reálne fakty a nie zastrašovanie a polopravdy. Tento dokument má jedinú chybu a tou je chýbajúca protistrana. Inak ako dokument, ktorý má za cieľ poukázať na nezmyselnosť kriminalizovania marihuany ma presvedčil všetkými formami, ktorými mal za cieľ na to poukázať. Teraz vyjadrím ja, prečo som za legalizáciu marihuany. Často počúvam, že je to protikresťanské, no nepoznám žiadnu pasáž Biblie, kde by sa to zakazovalo, ba naopak, Boh nám dal všetky rastliny, aby nám slúžili k dobru, dokonca prvotný hriech bol kvôli jablku alebo to možno bol iný plod zo zakázaného stromu, aby vyskúšal našu poslušnosť. Dokonca vraj kedysi v kadidle sa používala ako zložka "canabis". V niektorých náboženstvách ju využívajú spolu s inými technikami, aby sa dostali do tranzu, kde vraj majú možnosti chápať veci inak, takže dávať to do konfrontácie s náboženstvom mi príde nezmyselné. Sú síce aj otravné a nejedlé rastliny, huby, no dajú sa využiť inak a vedia poslúžiť inak a nikto ich nezakazuje. No my sme si vytvorili démona a zakázali sme jednu zložku prírody. Marihuana má výrazne pozitívne vlastnosti v stavebníctve, má výborné vlastnosti ako papier, textil a preto je jasné, že proti nej automaticky všetky priemysle broja, lebo by museli prestať rúbať lesy, zrušiť mnoho bavlníkových plantáží a nepoužívali by sa ani mnohé umeliny pri stavbe domov. Je využiteľná aj ako biopalivo, čo je konflikt s ropným priemyslom, naftárskymi spoločnosťami, aj keď ja osobne by som pôdu využíval skôr na pestovanie jedla, solárna energia a iné alternatívy sú ešte lepšie, no ten konflikt tu zjavný je, preto ho spomínam. Je využiteľná však najmä ako liek na mnohé choroby, preto sa niekde po svete aj legalizuje na tieto účely, tu ste to mohli vidieť tiež, konflikt s umelinami z farmaceutického priemyslu. Dokonca sa o marihuane hovorí ako jedným z liečiv na rakovinu. Snáď už chápete prečo politici, ktorí sú ovplyvňovaní rôznou lobby proti nej útočia viac než na alkohol, cigarety, z čoho ich platia tieto spoločnosti. Inak marihuana je oproti nim viac prírodná, keďže všetky tieto veci ako cigarety, alkohol, drogy ako heroín, kokaín, LSD a iné sú človekom spracované umeliny a jedy. Áno aj tabak je vlastne jed a prírodný, no to sú aj rôzne huby a nič z toho nie je zakázané, máme slobodu, máme sa podľa nej rozhodovať, máme konať zodpovedne s rozumom, s tým, že vieme, čo nám to spôsobí, vedieť pozitíva a negatíva a nie zakazovať ju. Hovorí sa, že podnecuje chuť k iným drogám, k horším veciam, že je prvým stupienkom na ceste k "vyšším" zážitkom, no tento film ukazuje, že je to štatisticky nezmysel a že to skôr záleží od jedinca. Mimochodom ukazuje sa, že sa ňou nedá nejak predávkovať, do smrteľných dávok sa dostať je priam nemožné, dá sa ňou omámiť podobne ako alkoholom. Rôzne štúdie ukazujú, že nepôsobí ako závislosť, navyše ju užíva mnoho ľudí z populácie, počty sa zvyšujú a závislosť sa nezistila, dokonca to potvrdzujú užívatelia, že nemajú žiadne potreby ako pri alkohole, či tvrdých drogách. Iné štúdie hovoria o závislosti, ale tie dosť kontrastujú s reálom. Závislosť je skôr príznakom zložky THC, ktorá je súčasťou marihuany a je v nej ubíjaná inými zložkami. Áno je však dokázané, že má aj negatívne vplyvy na zdravie pri obyčajnom používaní, pravidelnom ešte väčšie a má aj vedľajšie účinky, no všetci vieme, že každá závislosť je zlá, na čokoláde, sledovaní televízie a navyše sa tieto štúdie o škodlivosti menia a mnohé si protirečia ako tie o účinkoch o zabíjaní a naopak raste mozgových buniek, či tie o zabíjaní spermií a naopak podpore plodnosti, najviac sa však zverejňujú správy o škodlivosti. Film ukazuje tiež na štúdiu, ktorá mala dokázať zabitie mozgových buniek u opíc, no paradoxne sa nezvýrazňovalo, že im zobrali aj akýkoľvek kyslík, takže taký výsledok sa dal očakávať, predsa ako náhrada kyslíka sa dym nedá použiť. Médiá majú tiež veľký vplyv na túto tému a slúžia často ako politický a manipulatívny nástroj k dosiahnutiu cieľov, ktoré si vytýčia. Ďalšou vecou je, že nie je dokázané žiadne úmrtie na marihuanu, automobilový priemysel ich má viac a nebudeme predsa zakazovať dopravné prostriedky. Tabak má mnoho dokázaných úmrtí a je povolený. V prírode sú však aj silnejšie látky než marihuana ako šalvia, turnera konáristá, modrý lotos, kanna, modrý zvonček, havajská lesná ruža, či múčenka pleťová. Taktiež sa ukazuje, že by sa zničil nelegálny obchod s marihuanou, ktorý prekvitá a zbytočne sa tam strácajú peniaze, ktoré by mohli prúdiť do iných oblastí. Tu sú však tiež rôzne štúdie, keďže niektoré vravia, že náklady by sa v mnohých oblastiach zmenšili radikálne a druhé, ktoré hovoria o ich zvýšení, čo sa týka liečby a opierajú sa najmä o takzvanú závislosť od nej. No pokladám si otázku, či ten súčasný biznis neprekvitá najmä preto, že je takzvaným zakázaným ovocím, či to v súčasnosti nie je vrchol a po legalizácii by to skôr kleslo. Hovoriť o nákladoch na jej liečbu je v opaku s nákladmi na liečbu napríklad alkoholizmu, tabaku a vidíme, že zákazy alkoholu sa v minulosti neosvedčili, ba naopak mafia prekvitala, v Rusku sa dokonca vyrábali náhrady a zabíjalo to ľudí. V Rusku je napríklad veľká závislosť na alkohole a svoje pozitíva a negatíva má tak jeho zakazovanie a obmedzovanie ako aj jeho voľný predaj. Obmedzovanie tabaku nastáva už preto, lebo je vidieť jeho zreteľné negatíva, tak ako u alkoholu, no tam kde nepomáha osveta, skúšajú to zákonmi. Bolo by to podobné aj u marihuany aj keď sa od nich dosť líši? Mali by sme sa báť nahúlených vodičov na cestách? Ale veď predsa premávka má svoje pravidlá, kde je aj mobil bez handsfree zakázaný, alkohol, cigarety a všetko čo omamuje tiež, tak prečo sa tu balamutí? Pre vlády je to biznis aj čo sa týka získavania osobných informácií a špehovania ľudí, nielen infračervenými kamerami a obhliadkou domov, kde strácate často súkromie pri osobných prehliadkach, informačné služby a súdny systém má svoje obete, zbytočne sa napĺňajú väznice a vedie to priam k súkromným väzniciam a biznisom tu. Často sú za ňu nezmyselné vysoké tresty iba pri prechovávaní a použití pre osobné potreby. Je to celé nezmyselné, v niektorých štátoch už uvažujú o zlegalizovaní aj tvrdších drog, lebo boj proti omamným a psychotropným látkam nikam nevedie, hlavne ak v prípade marihuany majú okrem negatív aj mnoho pozitív. Niekde by sa dalo spraviť aj tak, že liečbu závislosti od marihuany by si musel človek platiť sám, no dnes si to musíme aj pri iných a popravde zdravotníctvo by malo byť zdarma, chyba je v systéme. Nehovorte preto, že by ste na ňu museli doplácať, keď alkohol, dopravné prostriedky vám nevadia, aj tak odvádzate dane a pri ktorých by ste sa mali snažiť vybojovať, aby išli tam k vám a pomáhali vám a nie odvádzali sa niekde do vládnej centrály kilometre ďaleko, kde sa použijú na niečo, čo s vami nesúvisí. Zakazovanie pokiaľ má niečo pozitíva aj negatíva je nezmysel, som za vzdelávanie v tejto oblasti, než za kriminalizovanie prírody, to nie je sloboda, pokiaľ mi má niekto diktovať, čím sa mám liečiť, čo užívať pre svoju potrebu, to sa dá zneužiť a zneužíva sa to v práve, keď si niekto vymýšľa, čo áno a čo nie. Pokiaľ na tom nie je úplná zhoda všetkých alebo podstatnej väčšiny s reálnymi faktami, tak je zákaz skoro vždy dosť nezmyselný. Som teda za legalizáciu a následnú výchovu, výučbu a slobodné konanie. Chcel by som len dodať, že ja ju však nemienim fajčiť, či užívať, no vedel by som si predstaviť jej využitie na rôzne účely. Ďakujem za tento dokument, no nie je geniálny pre tú chýbajúcu protistranu. () (méně) (více)

Z0oMb3E

Niekde tá pomyselná čiara musí byť a je samozrejmé, že všetko, čo je tesne za ňou sa snaží presvedčiť "ja ešte patrím dovnútra". Jednotvárne zameraný dokument bez oponujúcej strany, čo ho stavia do úrovne sektárskych dokumentov na vymytie mozgu. A pre užívateľa kakastromet: nemusia do mňa streliť z pištole, aby som zistil, že sa mi to nepáči. ()

devNull

Film neukazuje žádné stinné stránky Marihuany, ba co víc, myslím, že si v mnohém vymýšlí. Některým věcem jsem vůbec nevěřil, názory američanů jsou občas k zasmání. Obzvlášť vyptávání se v ulicích New Yorku. Někteří američané jsou až k podivení sebevědomí, přičemž z jejich mluvy je vidět, že to nejsou zrovna členové Mensy. Nepřišlo mi to jako objektivní dokument. ()

ABLABLABLA

"Je dnes na trhu produkt, který by poskytoval stejné výhody jako konopí? - Ne...... Je to hlavní nevyužitá surovina." Je to prostě smutné a tragikomické zároveň, někdy je to i jen komické. Ačkoliv tedy nejsem uživatel marjánky, tak mi to přijde vážně absurdní, jak se na ni pohlíží. Přesně, jak se říká ve snímku, vynakládá se na boj proti ní tolik peněz, co jdou samozřejmě z našich daní, které by se mohly využít na užitečné věci. Nehledě na to, že kdyby se zlegalizovala, tak by se tím snížila kriminalita, šly by z toho prachy pro vládu, tím pádem menší daně pro nás, dalo by se to lépe využít a myslím si, že už řada studií prokázala, že tráva prostě nemá žádné škodlivé účinky užívá-li se s mírou. Je to všechno snůška keců a přitom za její držení jdete do basy pomalu na stejnou dobu jako někdo, kdo vykradl banku. Kde to jsme? Anebo jak tady říkali, když vás nachytají s jointem, tak nemáte nárok na stipendium na vysokou, ale když někoho zavraždíte, tak klidně jo. Je to hrozně logické. Je pravda, jak tu hodně lidí píše, že je to zaměřeno pouze jednostranně, s velkým nadšením PRO, a když se ukazuje protistrana, tak to vyznívá jakože mají chabé argumenty atd. No jo, ale není tomu náhodou tak ve skutečnosti? Ano mohlo to být kapku méně zdramatizované a dát tam i něco z protistrany objektivně zobrazeného, aby to nevyznělo jako totální propaganda, ale nepřišlo mi, že by to bylo až tak mimo. Jinak v podstatě každý, kdo v tomto dokumentu byl, tak relativně riskoval s těmi názory. A co teprve ten filmař, co jel natáčet do soukromé malé pěstírny, nebo se jel podíval do jedné objevené pěstírny, kdy měli 20 vagonu vlaku pod zemí. Jinak pro mě bylo novinkou, to co jsem se dozvěděla o Tommy Chongovi. Film Up in smoke jsem viděla a nevěděla jsem, že vlastně šel do basy kvůli němu. Z tohoto snímku jsem se dozvěděla spoustu zajímavých faktů či názorů, takže dík. "Nemůžete udržet takovou lež navěky." ()

zette

Zajimavy dokument o jedne z nejpozoruhodnejsich rostlin. Film, ktery umi uklidnit a divak dostane chut na poradneho jointa.-)). ()

Warsheek

Dávám čtyři. Poutavý dokument který mě nepustil skoro ani na záchod. Bohužel je dost nevyvážený. Chbí názory VZDĚLANÝCH odpůrců. Ano, je to dokument a né reportáž takže se určité stranění dá očekávat. Jestli žádní vzdělaní odpůrci nejsou, pak nám nezbýva nic jiného, než uvěřit, že je marihuana opravdu tak skvělá jak ji tenhle dokument líčí. ()

BuryGol

Kvalita se tomuhle dokumentu upřít nedá. Ale mně to přijde až moc objektivní. Konopí je ilegální pěstovat. Přitom se dá žrát, vyhulit, udělat z něj triko, biopaliva, energie etc. Je to až moc optimistický, co? Ale za všim hledej byznys. Co se mě týče-párkrát jsem hulil, a bylo mi z toho akorát šoufl. Tehdy jsem se zařek, že už si brko nedám. Držim to už víc jak tři roky. Když někdo z kámošů hulí, nevidim to rád. Dokument má dvě negativa-chybí názor vzdělanýho odpůrce a (a to pozor)-když se hulí tráva, tak se smíchá se smrtícím tabákem-ergo už to neni neškodná věc. A hulit bez tabáku? No, toho frajera bych chtěl vidět, co by to dal čistý. Já pro legalizaci nejsem. Největší počet lidí, co by jí chtěli, jsou anarchisti, levičáci, nemakačenka, socky a podobná verbež. Jsem pro použití konopí k léčení nemocí. Jsem pro výrobu oblečení, paliv atd. Ale člověk co si chce jen zahulit to nedělá aby byl zdravej, ale aby se zhulil a byl na něj aspoň pro mě nepříjemnej pohled. Ale jak to dát dohromady? To je právě ten oříšek. A k legalizaci-dokážete si představit ulice plný zhulenců? Jsou případy úmrtí lidí co po trávě zemřeli-ne přímo rostlinou-ale že prostě někam spadli a podobně. A stejně je hulení z větší části póza a rádoby styl... ()

showxman

Poměrně komplexně zpracovaný dokument zabývající se marihuanou z mnoha různých pohledů - dopad na zdraví, závislost, průmyslový a ekonomický potenciál, pěstování. Jenom názor odpůrců chybí... Ke zhlédnutí zde. ()

legatio

Marihuana nepůsobí na mozek a nevede k silnějším drogám? .. Asi pozvu tvůrce podívat se na několik mých známých. ()

Furmi

Další nádherný dokument a príklad toho ako mas média a propaganda klamú a ovplyvňujú ľudí blbosťami a vecami nepodloženými na faktoch. Smial som sa od začiatku až do konca, podobných dokumentov som videl už viacero a čím ďalej viac by ich malo vznikať aby si ľudia konečne otvorili oči a zhodili predsudky ktoré v nich vybudoval dnešný odporný systém."Mám za sebou veľkú trojku, tabak, alkohol a marihuanu a vieš čo, marihuana je s týchto troch najmenšie zlo." - jeden z mnoha veľmi múdrych vyjadrení z dokumente, odporučujem si to pozrieť každému bez výnimky na veku. 80% ()

iiiva

Opravdu spousta dobrých argumentů pro legalizaci marihuany. Bohužel tu zazní jen dobré argumenty podané s obrovskou vervou, stylem, kdo si to nemyslí, je idiot. Ani špetka negativa, konopí tu vyznívá jako rostlina, co spasí svět. No, nic není černobílé a i když proti legalizaci nic nemám, ta násilná agitka dokumentu hodně ubírá. ()

mudvayner

Téma zajímavé, ale absolutně chybí názory protistrany a není to ani nijak poutavě natočeno. Konopí jako téma nezachrání vše. ()

kakastromet

Možno až trocha príliš oslavné voči ganji napr. otazka okolo paranojí bolo trocha by som povedal ze zahovorené, ale 90% je proste dnuky dnaky.Veľký zmrutál dokument. A pre užívatela Z0oMb3E druhá strana je prezentovaná všade na okolo stačí otvoriť oči a pozerať televízne noviny čítať noviny atď. ()