Stříbrná pila (TV seriál)

Komedie

Československo, 1978, 5 h 23 min (Minutáž: 6x55 min)

• LadyPupu

"K vlastní soutěži budete, soudruzi, nastupovat v pořadí podle čísel, jak jste si je vylosovali. To znamená, že kdo má číslo jedna, bude v lese, v terénu, zpracovávat skupinu stromů s číslem jedna..." Ukázka jednoho z mnoha neuvěřitelně propracovaných dialogů, kterých je tento seriál plný. Já jsem zvyklá na leccos, konkrétně co se socialistické tvorby týká, ale u tohohle díla jsem měla po většinu času hlavu v dlaních, nevěřícný výraz v očích a mé rty stále opakovaly dokola tři písmenka W.T.F.... Jednu hvězdu uděluji sama sobě za statečnost, že jsem zvládla všechny díly.(27.4.2016)

Dlouho sem tenhle trezorový počin sháněl a trochu počítal že pude do mých top 10 seriálů ale v tomhle sem trochu zklamaný:-((děj seriálu není špatný ale trošku poloprázdný,nevim něco mi tam chybělo:-(Ke smíchu mi bylo z aktivní a zapálené J.Hlaváčové.Bože jak ona to žrala v posledním díle:-))Ale abych jen nekritizoval tak oceňuju L.Munzara,VBrodského jakožto sveřepého hospodáře a hlavně krásnou valašskou přírodu:-))))Výborný byl také bručoun Č.Řanda!No a na závěr musím pochválit krásnou úvodní znělku,ta je pohlazením:-)))(14.7.2012)

Nebýt velmi kvalitního hereckého obsazení, asi by to byla strašná srágora. Takhle je to slušné a nezvyklé televizní dílko ze 70. let z nevšedního prostředí dřevařů, co mají k životu tak nějak blíž a hlavně, i ženy u nich tam mají děsnou páru. Za zajímavou zmínku stojí sice velmi krátká, avšak velmi pěkná scénka s Helenkou Růžičkovou v 5. díle.(9.8.2013)

Další pozapomenutost z normalizačních dob, kdy i dřevaři byli "pány" a točili se o nich seriály. Po pozvolnějším rozjezdu prvních dvou dílů naberou osudy klanu Dubiňáků na dramatičnosti a zavedou nás z Beskyd do Prahy, Brna i Prachatic. Není nouze o antická rodinná dramata, generační vzpoury a neshody, útěky z domova a probublávající třídní nenávist mezi hajnými a lesními dělníky (inteligencí a nádeníkama). Vše směřuje, i formou road movie, k velkolepému finále na lesnickém dnu.(13.12.2017)

Opětovně se mi potvrdila zkušenost, že pokud má nějaký starší český seriál (či film) špatné nebo průměrné hodnocení, je ve skutečnosti buď nadprůměrný, anebo dokonce výborný. Stříbrná pila k nim patří a všem, kteří umějí ocenit skvěle zahraný pohodový příběh o životech běžných lidí, vřele doporučuji.(4.10.2014)

• - Přestože se v díle s názvem „Prázdniny“ rozdává závěrečné vysvědčení, mají některé děti aktovky i s učebnicemi a žákovskou knížkou. (pávek)

• - Scéna z 1. dílu odehrávající se na nádraží a okolí byla natáčena v Benešově u Prahy. (jirikzelhoty)

• - V prvním díle si roličku znuděného barového pianisty zahrál hudební skladatel seriálu Karel Mareš. (Ganglion)