Stříbrná pila (TV seriál)

Komedie

Československo, 1978, 5 h 23 min (Minutáž: 6x55 min)

Viktor Dusil

Karel Mareš

Vlastimil Brodský, Pavla Maršálková, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová, Karel Heřmánek, Eliška Balzerová, Ivan Luťanský, Vítězslav Jandák, Čestmír Řanda st., Václav Švorc, Karel Vochoč, Jan Kraus, Karel Augusta, Stella Zázvorková, Jana Viščaková, Miloslav Holub, Vlastimil Hašek, Blažena Holišová, Libuše Švormová, Danuše Klichová, Nataša Gollová, Karolina Slunéčková, Ota Sklenčka, Jan Hartl, Dana Homolová, Olga Machoninová, Milan Jedlička, František Hanus, Vladimír Míka, František Husák, Ladislav Trojan, Jiří Lír, Viktor Maurer, Vítězslav Černý, Jiří Knot, Lubomír Kostelka, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Ivo Niederle, Gustav Heverle, Marcel Vašinka, Karel Hovorka st., Libuše Štědrá, Josef Patočka, Karel Bělohradský, Václav Trégl, Karel Mareš, Jiří Bruder, Mirko Musil, Karel Fořt, Petr Svojtka, Václav Kotva, Miriam Hynková, Marie Viková, Marie Logojdová, Jiří Pick, Zdeněk Dušek, Lubomír Bryg, Jiří Hálek, Karel Hábl, Jan Cmíral st., Petr Skarke, Jaroslav Wagner, Miloš Schwarz, Jan Kuželka, Eva Jiroušková, Miloš Hlavica, Jaroslava Tichá, Vladimír Bičík, Pavel Hekela

Další pozapomenutost z normalizačních dob, kdy i dřevaři byli "pány" a točili se o nich seriály. Po pozvolnějším rozjezdu prvních dvou dílů naberou osudy klanu Dubiňáků na dramatičnosti a zavedou nás z Beskyd do Prahy, Brna i Prachatic. Není nouze o antická rodinná dramata, generační vzpoury a neshody, útěky z domova a probublávající třídní nenávist mezi hajnými a lesními dělníky (inteligencí a nádeníkama). Vše směřuje, i formou road movie, k velkolepému finále na lesnickém dnu.(13.12.2017)

Opětovně se mi potvrdila zkušenost, že pokud má nějaký starší český seriál (či film) špatné nebo průměrné hodnocení, je ve skutečnosti buď nadprůměrný, anebo dokonce výborný. Stříbrná pila k nim patří a všem, kteří umějí ocenit skvěle zahraný pohodový příběh o životech běžných lidí, vřele doporučuji.(4.10.2014)

Seriál na ktorý si nepamätám. Videl som ho teraz na internete. Herecké obsadenie - výborné, scenár - priemerný, hudba - obstojná. Ak mal autor scenára na mysli dať hold, ťažkej práce v lese, tak sa mu to možno podarilo. V lese je robota ťažká. Z hercov sa mi páčil výkon Č. Řandu. Seriál je aj spomienkou na predčasne zomretého herca Ivana Luťanského a aj preto dávam 50%.(8.12.2015)

Dlouho sem tenhle trezorový počin sháněl a trochu počítal že pude do mých top 10 seriálů ale v tomhle sem trochu zklamaný:-((děj seriálu není špatný ale trošku poloprázdný,nevim něco mi tam chybělo:-(Ke smíchu mi bylo z aktivní a zapálené J.Hlaváčové.Bože jak ona to žrala v posledním díle:-))Ale abych jen nekritizoval tak oceňuju L.Munzara,VBrodského jakožto sveřepého hospodáře a hlavně krásnou valašskou přírodu:-))))Výborný byl také bručoun Č.Řanda!No a na závěr musím pochválit krásnou úvodní znělku,ta je pohlazením:-)))(14.7.2012)

• kingik

Když se klan dřevorubců vydá na obrazovky, tak lítají třísky. Hrozí, že se zaseknou do oka, a proto bude rozumnější televizi vypnout. Nesledovatelné osudy jedné dřevorubecké generace jsou nejen poměrně zbaveny řemeslného umu, ale mnohem překvapivější je zjištění, že ani herci neodvádějí nic světoborného ve svých rolích. Někteří pražští mluví dokonce s nepřesvědčivým nářečím. Ztráta času s tímto zapomenutým seriálem. Klady: nejsou. Zápory: veskrze špatně natočeno-jednotlivé díly nemají spád - ostřílení herci hrají na jistotu - nepřesvědčivé nářečí - nekvalitní technické zpracování - nezáživnost sama o sobě - doba těchto seriálů je dávno pryč. 0%(26.2.2013)

• - Přestože se v díle s názvem „Prázdniny“ rozdává závěrečné vysvědčení, mají některé děti aktovky i s učebnicemi a žákovskou knížkou. (pávek)

• - V prvním díle si roličku znuděného barového pianisty zahrál hudební skladatel seriálu Karel Mareš. (Ganglion)

• - Scéna z 1. dílu odehrávající se na nádraží a okolí byla natáčena v Benešově u Prahy. (jirikzelhoty)