Reklama

Reklama

Stříbrná pila

(seriál)
Československo, 1978, 5 h 23 min (Minutáž: 48–55 min)

Scénář:

Viktor Dusil

Hudba:

Karel Mareš

Hrají:

Vlastimil Brodský, Pavla Maršálková, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová, Karel Heřmánek, Eliška Balzerová, Ivan Luťanský, Vítězslav Jandák, Čestmír Řanda st. (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Komediální seriál z prostředí beskydských dřevařů přináší příběhy o životních osudech lidí z beskydských hor z konce 70. let 20. století... Nejmladší syn Stáňa Dubiňák pošle telegram, že se vrací z vojny. V rozvětvené rodině Dubiňáků to vyvolá velké nadšení a všichni se připravují na jeho návrat. Jsou to dřevaři a celý život se u nich točí kolem lesa. Všichni předpokládají, že i Stáňa se vrátí k práci dřevorubce. Jeho kamarád mu však nabízí výnosnější místo číšníka ve své hospodě. Stáňa, který je na rozpacích, zda ho poslechnout, se nakonec do rodných Beskyd vrací. Důvodem je Věrka, dcera hajného Švejdy. Ten však jejich vztahu nepřeje a dělá vše pro to, aby hoch nechal dívku být. Stáňa po rozhovoru s ním z lesa uteče a stává se číšníkem. Blíží se dřevařská soutěž. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pohodový seriál, který nemá nijak zajímavý a napínavý děj, sází spíše na pár úsměvných historek a velmi zromantizované prostředí lesů a dřevorubců. Nejvíc to asi připomíná Chalupáře, ale ti jsou co do kvality i humoru o nějaký ten stupínek výše. Vlastimil Brodský si tady s překvapivou věrohodností střihl roli nerudného vládce rodiny. Chvílemi mě to bavilo více, chvílemi méně, ale jsem moc rád, že jsem tuto zapomenutou pohodovku mezi seriály našel. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Co se stane, když člověk zjistí, že existuje něco jako ČT3? Zjistí, že se kdysi točily normalizační srajdy o rodince z hor - řili bodří, dobří, ti starší i moudří lidé, kteří nějak moc často strašně hulákají. Něco co má sotva děj, je takový bizár, že následující generace si budou klepat na čelo, čím se jejich předci bavili v hlavním vysílacím čase. Jediný zábavný mi přišel Kraus jako antisocialistický nemakačenko. ()

Reklama

Untentrauer 

všechny recenze uživatele

Ideologický výplach tehdejší doby - film řeší kádrové spory a nastiňuje kategorizaci společenských tříd. Nakonec se ukáže, že si jsou všichni rovni a kdo umí zabrat, tomu se bude dobře dařit - rozhodně líp, než nějakým "vychcánkům". Toť pohled tehdejší doby - nicméně v ní jíž nežijeme, jsme rozumní, víme, jak to chodí a tak je to fuk. Pro mě je to atmosferická podívaná s pěknou přírodou a skvělým obsazením. Je tam i jakási snaha odlišit "lidi z hor" od "měšťáků", ale to i tehdy muselo být přehnané. ()

wollo 

všechny recenze uživatele

Já mám prostě pro tyhle bizarní socialistický seriály slabost. Na tento seriál se dokonce i díky skvělému obsazení, a ne tak přehnané agitaci, dalo celkem dívat i jako na normální drama/komedii. I když v tomto případě se ta správná legrace děla především v situacích, ve kterých v té době asi legrace úplně zamýšlena nebyla. ()

kingik odpad!

všechny recenze uživatele

Když se klan dřevorubců vydá na obrazovky, tak lítají třísky. Hrozí, že se zaseknou do oka, a proto bude rozumnější televizi vypnout. Nesledovatelné osudy jedné dřevorubecké generace jsou nejen poměrně zbaveny řemeslného umu, ale mnohem překvapivější je zjištění, že ani herci neodvádějí nic světoborného ve svých rolích. Někteří pražští mluví dokonce s nepřesvědčivým nářečím. Ztráta času s tímto zapomenutým seriálem. Klady: nejsou. Zápory: veskrze špatně natočeno-jednotlivé díly nemají spád - ostřílení herci hrají na jistotu - nepřesvědčivé nářečí - nekvalitní technické zpracování - nezáživnost sama o sobě - doba těchto seriálů je dávno pryč. 0% ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Přestože se v díle s názvem „Prázdniny“ rozdává závěrečné vysvědčení, mají některé děti aktovky i s učebnicemi a žákovskou knížkou. (pávek)
  • Scéna z 1. dílu odehrávající se na nádraží a okolí byla natáčena v Benešově u Prahy. (ČSFD)
  • Točilo se v Benešově u Prahy, Prachaticích, Postupicích a v obci Hovězí. (sator)

Reklama

Reklama