ZERO: Vyšetřování 11. září (neoficiální název)

• Itálie

Zero: An Investigation Into 9/11

• Itálie

Zero - Inchiesta sull'11 settembre

Dokumentární

Itálie, 2008, 104 min

Dario Fo, Gore Vidal

Zatím asi nejlepší a nejdůvěryhodnější konspirační dokument o 9/11/01. Dokument se zaobírá demolicí WTC, neexistujícím letadlem, které vrazilo do Pentagonu, nefunkční protivzdušnou obranou Pentagonu, 19 udajnými teroristy, samotným UBL. Výborný dokument. Přesvědčil mě, že sám UBL, jestli vůbec existoval, nemohl někde z díry ve skale zorganizovat něco takového, a pokud ano, pak to stejně nemohlo proběhnout, jak to proběhlo. Doporučuju!(12.3.2014)

Zajímavý "evropský" pohled na události z 11. září 2001, který si však místy protiřečí. Italové také používají jen ta "fakta", která se jim hodí a některé věci vytrhávají z kontextu citovaných zdrojů. Trochu zde chybí jakási obhajoba druhé strany a vyšší profesionalita při tvorbě toho dokumentu. Narážím především na onu formu, která diváka téměř hypnotizuje opakovanými slovními spojeními zobrazovaných v jednom kuse na obrazovce (NEVER BEEN/SEEN, DID NOT HAPPEN, IMPOSSIBLE...) a také jsem nepochopil, proč v jsou hlavními protagonisty dokumentu zrovna italský nositel Nobelovy ceny za literaturu, dramatik nebo herečka. Italové si tak přihřáli polévku nad ožehavým tématem, které vzhledem k nejasnostem ve vyšetřování bude aktuální ještě pěkných pár let. Každopádně jde o zajímavé protinázory k oficiální verzi vyšetřování, které jsou podpořeny více či méně uvěřitelnými argumenty.(11.6.2014)

Když jsem poprvé shlédl Zeitgeist a tam se mluvilo o 11. září 2001, nevěřil jsem vlastním očím, uší a vůbec všem smyslům. Dokument na mě zapůsobil až mrazivě. Zero: An Investigation Into 9/11 je další v řadě, kde se sice z velké části mluví o stejně věci, ale důležité je, že je to další dokument v řadě, který odhaluje pravdu o 11. září. Když jsem to viděl, tak už jsem se ani neudivoval, protože už jsem vlastně věděl o co tam půjde o o čem se tam budou bavit. Hodnotím každopádně skvělou práci tvůrců, rozšířit co nejvíce pravdivá fakta související s tímto ohavným činem americké vlády spáchané na vlastních lidech, za účelem bezhlavého tažení, proti imaginárnímu nepříteli, za účelem udržení moci, zisku z války a peněz.(23.2.2011)

Veľmi presvedčivý dokument, veľmi profesionálny, až ma mrzí, že to nekonfrontovali so zástancami tých oficialít, možno by ľudia aj mohutnejšie protestovali za nové vyšetrovanie a nemali to za výmysly. No bojím sa, že sa pravdu asi nedozvieme, podobne ako u vraždy Kennedyho. Tieto veci by chceli seriál s expertmi na túto oblasť bod po bode. Takto je toho veľa od menej a viac dôveryhodných osôb a jeden druhého spochybňuje a útočí, najmä zástanci oficialít, keď im niekto dokáže ilúziu, v ktorej žijú. Toto je asi jeden z najsilnejších dokumentov o 11.09.2001, ktoré som videl, viete záhad a pochybností spojených so všetkým týmto okolo, kde je aj veľa klamstiev je až príliš veľa, aby to bol iba výmysel, no existujú aj stránky ako www.debunking911.com, ktoré tieto veci popierajú, takže všetko okolo toho potom možno bolo len využitie situácie, pomsta a preto sa neodvážim o tomto hovoriť ako o správnej verzii.(29.8.2013)

Ano, trochu dlouhé. Pointa by se dala shrnout velmi jednoduše, prostě ty dva baráky spadly i když neměli, a musí se přijít na to, proč. Ale téma mi přijde poutavé už z toho důvodu že razím heslo "Nevěřit nikomu a ničemu, jen sobě" a o 11.září jsem měla vždycky pochybnosti... Amerika je Amerika a iluze si nedělám ani o tehdejším Bushovi, ani o Obamovi... podobných konspiračních teorií je víc a všechny jsou pro mě něčím zajímavé, lze v nich nalézt i určitou spojitost. Tohle je ukázkový příklad dobře zpracované teorie "Všechno mohlo být jinak", a navíc velmi srozumitelně a uvěřitelně.(15.8.2012)

• - Film bol premietaný v kinách najmä v Taliansku a spôsobil veľký rozruch na medzinárodnom filmovom festivale v Ríme na jeseň roku 2007. (Mes-siah)

• - K filmu existuje tiež kniha "ZERO - Prečo je oficiálna verzia 11. septembra podvrh" kolektívu autorov pod vedením Giulietta Chiesy. (Mes-siah)