3-dielna televízna inscenácia spracovaná podľa rovnomenného románu klasika ruskej literatúry Nikolaja V. Gogoľa. (RTVS)

Autogram

Mimoriadna predloha si zaslúžila aj mimoriadne herecké obsadenie. No zároveň aj mimoriadne rozťahanú formu a dialógy, čo nie je pre mňa. –––– No pre vás má ľudská duša cenu ako varená repa. ()

rivah

Lze jen užasnout, že tak mimořádná inscenace (dostupná na uložišti!) má tak málo hlasujících na čsfd. Režisér Jozef Pálka tu ukázal, jak se dělá herecká inscenace: dal všem volnou ruku s podmínkou, ať vydají ze sebe to nejlepší. Plejáda snad všech významných slovenských herců té doby tu předvádí nevídané -pomocí nespoutané kamery často se soustředící na detaily tváří- vytváří plnokrevný a strhující obraz doby plné falše, podvodů a přetvářky, obraz jaký by jistě Gogol ocenil. A navíc - jak ten obraz zašlé doby sedí na naši zkorumpovanou a lživou přítomnost! Inscenace by si zasloužila hodnocení nejvyšší, avšak nutno připustit, že je poněkud nevyrovnaná, první díl se táhne, zato druhý a třetí díl jsou skvělé. Takové dílo se vryje do paměti. (90%) ()