Peter a Lucia (TV film)

Předloha:

Romain Rolland (kniha)

Ivan Taller

Laco Kraus

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Vydařená inscenace díky předloze a hereckým výkonům. V té době snad na co českoslovenští filmaři sáhli, to představovalo kvalitu.(27.4.2013)

No proste televízna inscenácia. Avšak o niečo výpravnejšia, ako sme zvyknutí, pretože trávime čas aj v exteriéroch. Hodnotím trochu nižšie, pretože si myslím, že by si predloha zaslúžila skutočne filmové spracovanie. Tvorcovia samozrejme robia, čo rozpočet dovoľuje. Občas som mal problém s literárnymi dialógmi, ale je to už vážne starý film a na na niektoré faktory sa treba pozerať s odstupom. Horváth sú s Vašáryovou sympatický pár, zaslúžili by si o niečo dramatickejšie nakrútený záver. Ten samozrejme všetci z hodín slovenského jazyka na strednej škole poznáme vopred.(3.4.2015)

Emil a Emília by bol tiež dobrý názov filmu, Emil je tu skutočne mladší a Emília absolútne rozkošná. Film sa nedá nazvať inscenáciou, inscenačný charakter má asi len štvrtina jeho trvania, inak poctivá filmarina sústredená na sympatickú dvojicu. Koniec je naozaj trochu narýchlo, nedokážem si spomenúť, či to takto rýchlo vybavili aj v knihe. –––– Je to mrzké maľovať pre peniaze? –––– To najväčšie šťastie je umierať a bozky cítiť pri poslednom stone.(20.3.2020)

Rollandov kontrast vojny a lásky dvoch mladých ľudí, ktorých stvárnili milá Milka Vašáryovie (26r) a Emil Horváth (tentokrát naozaj) mladší.(3.4.2015)

Výborné spracovanie literárneho diela s nabitou hereckou zostavou. Film vôbec nenudí , (vďaka svojej kratšej dlžke 52 min.) no na druhej strane , žiadalo sa mi na konci filmu ešte čosi viac. Režisér sa rozhodol zahodiť určité motívy z knihy a vynechal určité pasáže, ktoré skvelo dokresľovali vojnovú atmosféru a biedu s ktorou sa ľudia potýkali, len aby venoval celý film nevinnej láske medzi Petrom a Luciou. Tento ľúbostný cit , myslím vyjadril vcelku dokonale a jednoducho, a preto by som tento film odporučil nielen dospelým, ale aj mladým. Vyzdvihnem na tomto filme skvelé kostýmy , dialogy a strih, a uberiem hodnotenie trošku v absencii dramatičnosti a gradácií. Zaslúžená 4ka :)(23.4.2011)

Emila Horvátha mladšieho som ešte nemal možnosť vidieť naozaj mladšieho, no rola Petra mu skutočne sadla, rovnako ako rola Lucie pani Vášáryovej. Stredná pasáž ma však, aj napriek krátkej stopáži, dokázala nudiť a nemám dôvod sa k filmu ešte niekedy vrátiť 4.5/10(20.4.2020)

Rolland je proste ohromný spisovateľ! Nádherné spracovanie jeho diela, síce pár odstránených častí z jeho diela ale na televíznu inscenáciu veľmi vkusné. Slovenský nadpriemer čo sa tohto týka. Herecké obsadenie mladého Emila Horvátha a charizmatickej Emílie Vášárovej do ktorého vstupuje Jozef Adamovič či Oľga Sýkorová je viac než príjemné. Síce by sa dalo nad niečim pozastaviť a zmeniť no.. no ešte raz, na televíznu inscenáciu úchvatné.(15.5.2015)