Televízna inscenácia, dramatizácia novely R. Rollanda o láske usmrtenej vojnovým besnením. Zachytáva dva mesiace krehkého vzťahu študenta Petra a amatérskej maliarky Lucie. Vo veľkonočnom týždni mala láska mladej dvojice vyvrcholiť, ale osud milencov sa tragicky napĺňa - umierajú pri bombardovaní v ruinách kostola. (RTVS)

Aky

Vydařená inscenace díky předloze a hereckým výkonům. V té době snad na co českoslovenští filmaři sáhli, to představovalo kvalitu. ()

dr.horrible

Zvláštne, že povinná literatúra a jediná existujúca adaptácia je slovenská inscenácia. Na tú je výsledok vlastne výborný (dokonca používa exteriérové scény), len ja neviem, či sme v tej dobe nemali žiadnych mladých hercov, ale Vášaryová (možno typovo presná) bola na tú rolu skrátka stará a jak sa neustále snažila napodobniť detinskú zamilovanosť a roztomilosť, tak to vlastne celý čas strašne prehrávala. Alebo hrala dobre, avšak zle obsadená? Neviem, ale bolo to strašne silené. ()

Anderton

No proste televízna inscenácia. Avšak o niečo výpravnejšia, ako sme zvyknutí, pretože trávime čas aj v exteriéroch. Hodnotím trochu nižšie, pretože si myslím, že by si predloha zaslúžila skutočne filmové spracovanie. Tvorcovia samozrejme robia, čo rozpočet dovoľuje. Občas som mal problém s literárnymi dialógmi, ale je to už vážne starý film a na na niektoré faktory sa treba pozerať s odstupom. Horváth sú s Vašáryovou sympatický pár, zaslúžili by si o niečo dramatickejšie nakrútený záver. Ten samozrejme všetci z hodín slovenského jazyka na strednej škole poznáme vopred. ()

jezurka42

Chvíle pre život je krátka. - Tým väčší dôvod, aby sme sa neponáhľali. Príliš skoro by sme boli v cieli. Příběh, který zná snad každý, kdo jen trochu dával pozor při hodinách literatury, se v roce 1968 zhmotnil i v Československém filmovém prostředí. Na svět přivedl subjektivní, bublinové dílo o dvou bezbranných, nevinných bytostech, které musely za svou lásku, duševnost i za svou fyzičnost bojovat s nepřítelem nejtěžším - s válkou, neviditelnou, z dálky však slyšitelnou a na každém rohu hmatatelnou. Emil a Emília skrze ty úsměvy přivedli na svět nádherné to postavy, a tou lidskostí a ještě i vlastní nepřiznanou dospělostí nám dali nahlédnout do duší milenců chvilek a věčnosti. Dílo poněkud zapomenuté v té dlouhé kariéře těchto skvělých slovenských umělců, o to více však cenné pro ty, kdo ho naleznou. ()

honajz2

Když jsme se o téhle knize učili na střední, přišlo mi tehdy, že to má strašně banální romantický děj a nerozuměl jsem moc tomu, proč zrovna tohle je má být nějaké úžasné literární dílo. Tak jsem si to konečně zjistil a radši prostřednictvím filmové adaptace, jelikož si myslím, že by mě to vůbec nebavilo číst. Prvních 5 minut se mi líbilo fakt hodně, protože v nich byla nejedna zajímavá úvaha o dopadu války na mladého člověka, jak z pohledu někoho, koho čeká vojna, tak toho, kdo ji má už za sebou. Pak se ale rozjel ten romantický příběh, šlo to krapet do kytek a bylo to pro mě jen dlouhé čekání na ten výstižný (ale podle mě nijak geniální) konec. A ano, byla to přesně taková romantika jak jsem si vždycky myslel, navíc i ten kontrast lásky a války jsem v tom nijak silněji nezaznamenal, takže mi v tom obecně chybí nějaký větší přesah. A jestli je taková i kniha (jakože věřím že jo), tak mě to skutečně nemá moc čím zaujmout. Jinak tahle adaptace sice není špatná, celkem se mi líbila a je taky dost slušně zahraná, ale i přes tak krátkou a přívětivou stopáž mě to moc nezaujalo. Ačkoli, možná by tomu dost pomohlo, kdyby to místo voiceoverů víc vyprávělo poeticky obrazem, pak by možná ten příběh Petra a Lucie získal přesně to, co mu chybí. 3* ()

Autogram

Emil a Emília by bol tiež dobrý názov filmu, Emil je tu skutočne mladší a Emília absolútne rozkošná. Film sa nedá nazvať inscenáciou, inscenačný charakter má asi len štvrtina jeho trvania, inak poctivá filmarina sústredená na sympatickú dvojicu. Koniec je naozaj trochu narýchlo, nedokážem si spomenúť, či to takto rýchlo vybavili aj v knihe. –––– Je to mrzké maľovať pre peniaze? –––– To najväčšie šťastie je umierať a bozky cítiť pri poslednom stone. ()

jan72

Rollandov kontrast vojny a lásky dvoch mladých ľudí, ktorých stvárnili milá Milka Vašáryovie (26r) a Emil Horváth (tentokrát naozaj) mladší. ()

Cikinko

Výborné spracovanie literárneho diela s nabitou hereckou zostavou. Film vôbec nenudí , (vďaka svojej kratšej dlžke 52 min.) no na druhej strane , žiadalo sa mi na konci filmu ešte čosi viac. Režisér sa rozhodol zahodiť určité motívy z knihy a vynechal určité pasáže, ktoré skvelo dokresľovali vojnovú atmosféru a biedu s ktorou sa ľudia potýkali, len aby venoval celý film nevinnej láske medzi Petrom a Luciou. Tento ľúbostný cit , myslím vyjadril vcelku dokonale a jednoducho, a preto by som tento film odporučil nielen dospelým, ale aj mladým. Vyzdvihnem na tomto filme skvelé kostýmy , dialogy a strih, a uberiem hodnotenie trošku v absencii dramatičnosti a gradácií. Zaslúžená 4ka :) ()

Astonko

Emila Horvátha mladšieho som ešte nemal možnosť vidieť naozaj mladšieho, no rola Petra mu skutočne sadla, rovnako ako rola Lucie pani Vášáryovej. Stredná pasáž ma však, aj napriek krátkej stopáži, dokázala nudiť a nemám dôvod sa k filmu ešte niekedy vrátiť 4.5/10 ()

TomDolly

Rolland je proste ohromný spisovateľ! Nádherné spracovanie jeho diela, síce pár odstránených častí z jeho diela ale na televíznu inscenáciu veľmi vkusné. Slovenský nadpriemer čo sa tohto týka. Herecké obsadenie mladého Emila Horvátha a charizmatickej Emílie Vášárovej do ktorého vstupuje Jozef Adamovič či Oľga Sýkorová je viac než príjemné. Síce by sa dalo nad niečim pozastaviť a zmeniť no.. no ešte raz, na televíznu inscenáciu úchvatné. ()