Kočár nejsvětější svátosti (TV film)

Komedie / Historický

Československo, 1962, 61 min

František Filip, Jan Werich, Prosper Mérimée (divadelní hra)

Jan Kraus

Úspěch posledních rolí Jana Wericha tkví v tom, že mu byly šité na míru. (Podobnou roli mrzoutského starce si Jan Werich ještě jednou střihl ve filmu Král a žena.) Nemusel vlastně ani příliš hrát, stačilo mu předvést sám sebe. To ale u Wericha není vůbec málo, neboť : Jan Werich je guru grotesky a šaman srandy všech občanů naší země. Byl mudřec i komik, filosofující "smějící se bestie".(9.6.2004)

Co udolá Jana Wericha dřív? Pakostnice, Miloš Kopecký, Jaroslava Adamová? Zdánlivě nudná zkamenělina, ve skutečnosti koncentrovaná tragikomedie o pošetilosti mocných, síle pomluvy a pokrytectví na ploše hodinové stopáže. Více zde: http://modrakrev.blogspot.com/2010/03/kocar-nejsvetejsi-svatosti.html 100%(24.2.2003)

Jan Werich je tak odzbrojující v každém díle, že snad s ním neexistuje nezajímavý film. I zde podává výtečný výkon v roli stárnoucího králova místodržitele v perské Limě, který se musí potýkat s nešvary své milenky a dalších sobě podřízených. Ke konci film sice už přeci jen ztrácí na tempu, ale i tak jde o zajímavý starší projekt. Hudba: Karel Sklenička(29.12.2008)

Doufám se nepokusí nějaký ambiciózní jedinec o remake. Nemusím být ani falešným prorokem, abych věděl, že by to nemohlo dopadnout jinak, než fiaskem. Taky mne nenapadá, kým by role obsadil. Překvapila mne tříhvězdová hodnocení - můžeme mít každý jiný vkus, to je pravda, i odpad může mít super procenta mi došlo :-)(30.10.2008)

5* v této televizní hře jsem si připomenul známé herecké osobnosti, které to parádně rozjedou v historickém příběhu. Předvedou tu jednu z nespočet variací, kde je vidět, jak dokážou ženy krásně manipulovat s muži. Veselé, milé i poučné to vidět z nadhledu, protože v milostném oblouznění by se snad každý muž zachoval stejně ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](14.12.2017)

• - Jaroslava Adamová vzpomínala, že jestliže měla v rámci natáčení absolvovat polibek s Werichem, nedovolil Werich nikdy víc než na vousy. (sator)