Det okända.

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi

Švédsko, 2000, 91 min

Michael Hjorth

Martin Persson

Z tohoto filmu s nálepkou „reálněji už to natočit nešlo“ mám trochu rozporuplné pocity. Celkem nudný začátek a alsheimerova kamera nepůsobí efektivně, jako spíš amatérsky. Nepřítelem se pak stává podivná nákaza, která rozhodně není takový strašák, jako kdyby okolo běham kdosi s pilou dvoumužnou. Ke konci už je to dějově lepší thriller s množstvím otazníků, morálními dilematy a kolotočem vzájemné nedůvěry, přesto tomu všemu hodně ubírá taková až moc jednoduchá a podomácká režie, která nenechala do atmosféry pořádně promluvit ani ty pěkné okolní lesy. Lepším lesním dobrodružstvím je klenot Záhada Blair Witch. Alternativa: Blair Witch Project, Villmark.(23.4.2011)

Amatéřina s opravdu nízoučkým rozpočtem, ale nemůžu říct, že by se mi nelíbilo... Klady a zápory jsou u mě takřka vyrovnané 50:50. Začneme s klady - seveřani opět ukázali že uměj tu chladnou, ponurou atmosféru, uměj nás donutit se bát a být napnutí jako struna. Zápory: opravdu mi ale už po půl hodině lezla na nervy ta kamera - nemůžu si pomoct, ty osobní konflikty a vztahy hlavních hrdinů byly fakt na ránu - řešili neustále úplné kraviny a taky mě štvalo že nám za celý film pořádně neukázali to "cosi" na které jsme byli celý film zvědavý. 50%(3.6.2012)

Film založený na podobnom princípe ako Temné lesy (2003), ale kvalitatívne určite horšie. Dej bol dosť prostoduchý a aj keď sa podarilo vybudovať celkom slušnú atmosféru, všetko kazila roztrasená kamera. Neviem, necítil som tu takú dusnotu, ako už v spomenutých Temných lesoch. Koniec sa podľa mňa vôbec nepodaril, miesto toho, aby atmosféra ešte vygradovala, spadla na bod mrazu. Chcelo to nejaký lepší nápad. 60/100(24.5.2014)

Tohoto snímku je převeliká škoda, protože kdyby na něm tvůrci ještě o něco víc zamakali, mohla to být další skvělá podívaná jako Blair Witch Project. Bohužel, Det okända se zasekl někde v půli cesty. Začátek byl opravdu dobrý. Považuji za velmi působivé hlavně prostřední lesa po požáru, které je jako stvořené pro horor. Herci hrají přesvědčivě a dialogy nejsou vůbec špatné na amatérskou produkci. Ale pak následuje první zádrhel. Udivilo mě pár opravdu prapodivných scénáristických nedostatků, které jsou do očí bijící. Všimněte si, jak postupují vědečtí pracovníci při objevení neznámého tvora. Opijí se, zcela neprofesionálně ho pitvají a nakonec ho vyhodí. Takhle by postupovaly možná tak pětileté děti, ale vědci? No dobře, to bych ještě dokázal překousnout, ale hlavním problémem je druhá půle snímku, kde se vytrácí většina strachu a napětí. Finální pointa byla navíc originální před půl stoletím, tady už to nemá koho ohromit. Vidím v tomhle snímku dost promarněný potenciál. Kdyby se to od začátku drželo na té tajemné hororové úrovni, bylo by to pětihvězdičkové hodnocení jak vyšité. Takhle se nemůžu ubránit zklamání a tři hvězdy dávám prakticky jen za prostředí a vydařenou atmosféru. Chce to víc takových lesních pokusů, příště se to možná povede.(30.4.2012)

• AlistairMir

Nemám nic proti nízkorozpočtovým hororům. Hodně z nich se mi velmi líbilo a fandím jim, ale Det okända patří bohužel k těm kouskům, které si už podruhé nepustím. Nápad je v pohodě. Představa něčeho, co se zmocní člověka a začne ho to ovládat zní fajn. Na pohled stále stejná avšak ve skutečnosti tvorem ovládaná osoba začíná v hlubokém lese kout svůj plán jak ovládnout zbytek skupiny a následně proniknout do civilizace a rozšířit se dál a dál. Zní to temně, ale herecké výkony jsou mdlé, změnění lidé se chovají pořád stejně až na to, že si houby pamatují (to člověka fakt moc nevyděsí zvlášť když 95% z nás si nepamatuje co dělalo před týdnem takže celkem běžnej jev) a atmosféra se v tom lese ztratila takže na ní nečekejte. Hudební vložka také nic a jediný kdo se asi opravdu bál je kameraman jelikož obraz se klepe pořád. Většinou mi rozklepaná kamera nevadí , ale když koukáte 85 minut na chvějící se obraz tak se Vám z toho začne motat škeble. Viděno po půlnoci a ani jedno mrazení v zádech, leknutí, napětí prostě nic.(30.12.2013)

• - Film sa nakrúcal v Národnom parku Tyresta vo Švédsku. (Tatizz)

• - Postavy v tomto filme majú rovnaké mená ako herci, ktorí ich stvárňujú. (Jello Biafra)