Muž bez kůže

Naked Man, The

Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Hlavní hrdina, wrestlingový zápasník A chiropraktik se snaží pomstít svoje rodiče, kteří zahynuli v konkurenčním boji mezi dorgériemi. Brzy zjišťujě, že šéf konkurenčního řetězce, tlustý Elvisův dvojník je jenom nastrčená figurka a že jeho drogérie jsou jen kamufláž pro obchod s drogami ... Geniální a originální komedie plná absurdního humoru. Závěrečný souboj mě naprosto odrovnal.(2.2.2005)

Název zní komiksově, zpočátku to vypadalo jako romantika, po incidentu v lékárně zase jako drama, po souboji ze všemi v ringu to dostalo příchuť masakru. CITÁT - Proto jsem se rozhodl jít mezi vás, aby na Zemi zavládla dobrá vůle, abychom se zbavili prášků. A měli neporušenou páteř.......... No, ale po příchodu detektiva Alvina Koshiho to zase mělo nádech komedie. A tak dále. Líbí se mi ty neustálé změny žánru, divák pak neví co má očekávat a drží ho to v pozornosti. CITÁT - Vem si žužu.......... Nakonec jsou tu i prvky hororu a psycha. Je to pěkný snímek se spoustou změn. I ten jeho oblek " bez kůže " stojí za potlesk. Kamera povedená a chválím i to, že vraždy nejsou vidět, kamera totiž švenkne stranou nebo se střihem dostaneme do jiného prostředí. Záleží na divákovi, co si pak sám představuje.(31.3.2011)

Musím říct, že mě tenhle film vyloženě pobavil, zhlédnul jsem ho poprvé čistě náhodou kdysi v Čt. Přiznám se, že takovéhle filmy nezkoumám, ale o to víc si je dokážu užít. Ten film se vážně nebere a já pokud někdo váhá, zda má smysl ho vidět můžu jen odpovědět: Smysl to nemá, ale rozhodně se na něj podívejte.(3.6.2011)

Tak trochu divný film který mi náladou a atmosférou zrovna přesně padl do noty. Lidi by si mohli film vykládat podobně jako Eddieho "proslov" který měl po svém brutálním zápase v ringu. "Podle jedněch o správném sezení. Nebo prej o dobru a zlu. Podle dalších prej podporoval nudisty. Někteří to chápali jako vtip, jiný to dojalo. Podle dalších to byla blbost". O čem to tedy vlastně bylo? Každý si to zřejmě vyloží dost jinak. Mě se líbily jeho dvě stránky. Propagoval zdravý životní styl, odmítal léky, jako chiropraktik lidská těla napravoval, a lidi ho štvali tím jak si ničí svůj vlastní život; na který měl on sám úplně jasný pohled. Po té tragické události ale prostě šel, a každému ty kosti zpřelámal....... Dalo by se říct, že si tyhle dvě "stránky" tak trochu protiřečí, ale já musím říct, že jsem ho do jisté míry chápala... :-) Pak pár velmi povedených scén (instantní káva na pizze, a vůbec celkově postava detektiva byla vynikající), a vůbec, dalo by se zmínit opravdu mnoho scén z tohohle filmu, například celý začátek s jeho otcem, jak se znovu spřátelili, jak si mávali - naprosto báječné a vtipné. Konec také nezklamal. Určitě to po nějaké době shlédnu znovu a zhodnotím a možná přehodnotím, ale právě teď mi takový film naprosto sednul. Černý humor jak má být!(3.4.2015)

Přes den lidi napravuje, večer je láme, aby je druhý den zase napravoval... takhle se dělá byznys:-) Muž bez kůže je zatraceně Coenovský (taky aby ne když se na scénáři podílel Ethan), má přesně ten správný absurdní nádech, občasnou snovost, ale prostě tomu chybí ten režijní švih a lehkost dvouhlavého monstra bratrů Coenů. A nebýt výborného a sympatického Michaela Rapaporta a zajímavé dvojky záporáků, tak by to ve výsledku mohlo být ještě horší. Přesto musím říct, že se Muž bez kůže může zařadit do skupiny kuriozit, které mě na první pohled tolik nezaujaly, ale jejich podivná atmosféra mě přinutila ke druhému zhlédnutí, po kterém jsem si je zamiloval. Tohle je film, kterému se musí hodně napřed. Uvidíme časem. P.S. Scénu s namotáváním špaget (jen si místo vidličky představte vrtuli a místo špaget střeva) si budu hodně dlouho pamatovat.(1.6.2011)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Minnesota ve městech Jordan, Minneapolis a St. Paul. (Terva)