• Česko

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Drama / Romantický / Sci-Fi

Velká Británie / Švédsko / Dánsko / Irsko, 2011, 92 min

Vynikající mysteriózní film, ve kterém se na pozadí podivného konce světa houpou cecky Evy Green. Co je to láska, to názorně předvede ústřední dvojka nejednou, no ten další rozměr tomu háže námět sám o sobě, který dokáže nejen ihned zaujmout, ale ke konci je docela i nepříjemně děsivý. Díky snesitelné stopáži nelze ani moc nadávat na místy melancholickou filmařinu Davida Mackenzieho, takže i přes sentimentální pointu jsem čuměl s otevřenou hubou. Doporučuju a stydím se, že jsem Perfect Sense neviděl už dávno. 90%(27.1.2015)

Without smell an ocean of past images disappears... Bez čichu je náhle všechno jinačí. Mizí nejen jedna dimenze našeho vnímání, ale zároveň tisíce vzpomínek, zážitků, událostí, jež se nám vracejí pouze s vůněmi. Proč tedy schopnost je vnímat najednou ztrácí víc a víc lidí? Proč pak lidi začíná opouštět i sluch, zrak…? Se smysly ale nemizí pocity, emoce, obrovská láska, zoufalství, zlost, nenávist... Propuká chaos, panika – směřuje takhle svět ke svému konci? ... Nejde jen o geniální příběh, jde o ten mrazivý pocit, který se dostane divákovi pod kůži, křehce chladné vyprávění, poetické záběry a příjemně uvěřitelné herecké výkony.(25.2.2012)

Netradiční, originální katastrofický film, kde vám nehrozí mimozemšťani, záplava, doba ledová, meteorit nebo něco podobného. Film útočí přímo na vaše smysly a emoce a to opravdu ve velkém stylu. Stěží nacházím slova, kterými bych popsal mé pocity z tohoto filmu. Už jen ten fakt, že mám pokaždý husí kůži musí stačit. Neznámý virus na lidstvo zaútočil tak rychle, že se nestihnou bránit, nestihnou zjistit, o co se jedná, neví odkud to přišlo. Jediné, co ví je, že nezávratnou rychlostí ztrácí smysly a tak musí hledat to krásné na Světě, musí si vynahradit to, o co přišli. Film je pojat romanticky s chladnou atmosférou, ale krásně vám nastíní, co prožívá celý Svět a jak se chová. Ve skutečnosti by to bylo asi ještě o něco drsnější a krutější, ale i tak je to opravdu skvělé a jen ta představa, že by se něco takového stalo VÁM je mrazivá a děsivá. Posledních cca 30 minut je skvost pro oči, uši a emoce. Max Richter složil úžasnou hudbu, kterou můžu poslouchat pořád. „We could play "make me special" games. We could play at lovers. And we could FUCK. But you're just like all the others. Don't you think that you matter, 'cos you don't. You're NOTHING. You are just passing time. It's not difficult to understand. It's just fucking. And eating. And fat and flour. You go out there, you lie down on your back and spread your legs. Or take your profound conversations and your emotions and FUCK OFF. You're just a pair of ears and a mouth, an arsehole and a cunt. It might surprise you to know this, but everyone else has that too. A pair of ears and an arsehole. Fat and fucking flour. Nothing special about this one, except that she's infertile.“(28.2.2013)

Od tohoto filmu jsem čekal mnohem víc. Řeší se tady ztráta lidských smyslů jako je čich, chut, sluch i zrak vlivem záhadné epidemie nemoci, která zachvátila Evropu a jejíž původ není znám. Film se nevěnuje složitému vědeckému bádání či odhalování příčin zákeřné choroby, ale osudům milenecké dvojice, kterou představují dobře hrající Ewan McGregor a Eva Green a které tato nemoc rovněž postihla. Děj se odehrává ve Skotsku. Eva hraje epidemioložku a Ewan šéfkuchaře restaurace, která leží jen pár kroků od jejího bytu a tak se ti dva jednoho dne dali chtě nechtě dohromady, trapně si zašukali, Eva odhalila kozy, Ewan asi nechtěně pindíka a do toho málo funkční voice-over hlavní představitelky. Film je jedna velká a docela obyčejně natočená nuda. Asi nejlepší je scéna ve které po ztrátě chuti všichni do sebe začnou ládovat co mají po ruce, pugét květin, rtěnku, syrové maso i živého králíčka, ale tady kamera cukla. Některé počáteční příznaky nemoci byly vyloženě směšné a jedním z nich byl neodůvodněný pláč po němž následovala ztráta čichu až to postupně dospělo ke ztrátě zraku. Eva Green zpočátku totál nesympatická, pak se z ní vyloupla šukézní děvenka, Ewan hrál spolehlivě. Jako milenci mně celkem sedli a z vedlejších rolích mě ještě zaujal Ewen Bremner, který sice nijak zásadní roli pro film neměl, ale zaměstnance v kuchyni hrál zajímavě. Film jako celek přiliš zajímavý nebyl, tedy pro mě ne, protože měl jen málo dobrých scén,které vlastně probíhaly na střídačku. Jedna scéna zbytečná, zdlouhavá a nudná a pak zase druhá scéna slzopudná a dojemná a třetí scéna emotivní a tak by se dal označit i nepříliš optimistický závěr, který to celé vytáhl a dalo by se napsat, že i zachránil od zvažovaného nižšího hodnocení. Pokud razíte heslo žrát a šoustat nebo tuk a mouka, jak se razí ve filmu, je návštěva kina povinností. V opačném případě se do kina ani neobtěžujte. Jsou to vyhozené peníze a hrozí ztráta smyslů po skončení filmu. 60%(5.2.2012)

Kdyby se tohohle námětu chytil Spielberg, Cameron nebo nedej bože Emmerich vyšla by z toho mainstreamová sci-fi plná patosu, zničených rodin, lidských příběhů a kdo ví, Amíci remakujou taky kde co. V evropském podání ale přichází artová ? ( já nevím co je art, čili pro mě to artové je:) záležitost, kde sledujeme prakticky romanci na pozadí kruté apokalypsy či krutou apokalypsu na pozadí romantického příběhu. Vedlejší postavy zde prakticky neexistují, i když fyzicky přítomny jsou, a až dokumentární omáčka a hlas vypravěčky dodává filmu ( nebo aspoň mně dodal) značku čehosi nejasně definovatelného, protože, ač ta apokalypsa byla až beznadějně krutá, tak na mě celý film působil neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. Mám mírné podezření, že to byl záměr, protože ta choroba se určitě blíží a tohle byla přípravka :)(23.3.2012)

• - Film se měl původně jmenovat The Last Word. (R´Hell)

• - Eva Green a Ewan McGregor museli na place po jistý čas nosit i roušku, aby se nenakazili chřipkou nebo jinou nemocí, protože se natáčelo ve zdraví nebezpečném prostředí. (Ozo)

• - Ewan McGregor (Michael) sa na rolu šéfkuchára musel špeciálne pripraviť, lebo varenie nikdy nebolo jeho silnou stránkou. Vyjadril sa, že dvojdňový kurz z neho kuchára nespravil, takže naďalej ostáva len gurmánom. Ako to beží vo "veľkej kuchyni" však poznal, pretože ako 15-ročný si privyrábal umývaním riadu v reštaurácii. (krasomama)