• Česko

Dokonalý súlad

(festivalový název)

Drama / Romantický / Sci-Fi

Velká Británie / Švédsko / Dánsko / Irsko, 2011, 92 min

Hodně velké překvapení. Na film jsem “šel“ s tím, že půjde o nějakou romantiku, nic jsem o něm totiž předem nevěděl a cover tomu i trochu napovídal. To, že jsem byl pak překvapený nemusím nijak rozmazávat :-)...PERFECT SENSE je sice dalším filmem o světové nákaze, zákeřné nemoci, které musí čelit celé lidstvo, z určitého pohledu je ale originální. Nedávno viděná NÁKAZA je spíš klasikou o hledání protilátky na zabijácký vir, zaobírá se zejména prací lékařů atd. PERFECT SENSE jde v jiném duchu, snaží se ukázat na důsledky lidského života na Zemi a jeho reálně možnou ohroženost. Hlavní myšlenka je tu podobná jako např. v STALO SE nebo v POTOMCI LIDÍ. Lidé jsou vystaveni neznámé nemoci, která má v jádru za úkol jejich vyhlazení. Scénář nemoci je stejně jednoduchý, jako účinný. Lidé postupně přicházejí o své smysly, až se z nich stanou "živé mrtvoly"....film ale takový konec neukazuje, což mě malinko mrzelo, čekal jsem dotažení opravdu až do konce. SPOILER!!!! David Mackenzie ale zvolil možnost záchrany lidstva a konec nechává v režii utrpení hlavního páru Michaela (Ewan McGregor) a Susan (Eva Green), jejichž svět zůstává v tichu a temnotě a jejich láska je naplněna pouze vědomím přítomnosti druhého a dotyky jejich těl. Poslední nit s okolním světem tedy ve filmu nemizí, ale celkový průběh nedává moc nadějí k něčemu jinému. Co jsem ocenil je množství detailů, které nejsou opomíjeny a které vás trknou později, než je uvidíte. Jeden takový mě trknul hned na začátku: Michael sleze z kola, zapálí si cigaretu atd....najednou si všimnete, že má vykasanou jednu nohavici od kalhot...někdo si řekne "proč?" (když si teda vůbec všimne). Kdo jel někdy v kalhotách na kole, bude hned vědět...nohavice na straně řetězu se vyhrnuje, aby se nešpinila od řetězu, nekousla pod řetěz atd. (když tedy nemáte kryt řetězu jak na dětském kole :-)). Je to maličkost, ale filmu to dodá naprosto jinou atmosféru, všechno je najednou pěkně reálné. K tomu přirozené výkony obou hlavních herců, několik scén, kde se oba, ale zejména Eva Green nebojí ukázat své tělo a tak i postelové aj. scény mají tu pravou podobu (žádné schované prsa pod peřinou aj. nešvary tvrďáckých, ale puritánských kousků). Byl jsem odhodlaný dát pět hvězd, ale za ten konec, který mě připravil o očekávané konečné drama dávám čtyři hvězdy, možná časem změním názor...(25.1.2012)

Without smell an ocean of past images disappears... Bez čichu je náhle všechno jinačí. Mizí nejen jedna dimenze našeho vnímání, ale zároveň tisíce vzpomínek, zážitků, událostí, jež se nám vracejí pouze s vůněmi. Proč tedy schopnost je vnímat najednou ztrácí víc a víc lidí? Proč pak lidi začíná opouštět i sluch, zrak…? Se smysly ale nemizí pocity, emoce, obrovská láska, zoufalství, zlost, nenávist... Propuká chaos, panika – směřuje takhle svět ke svému konci? ... Nejde jen o geniální příběh, jde o ten mrazivý pocit, který se dostane divákovi pod kůži, křehce chladné vyprávění, poetické záběry a příjemně uvěřitelné herecké výkony.(25.2.2012)

Že zrovna David Mackenzie natočí artový katastrofický film se skvělou romantickou zápletkou jsem nečekal ani v tom nejšílenějším snu. Námět je naprosto dokonalý a realizace téměř taky. K dokonalosti chybělo strašně málo a konkrétně, že mezi Evou Green a Ewanem McGregorem to prostě nejiskřilo. Oba jsou parádní herci, ale mezi něma mi scházela jiskra. Scény, kdy nic nevidíte nebo nic neslyšíte jsou skvělé a vše dokonale podtrhuje dechberoucí hudba od Maxe Richtera. Hodně povedený kousek a velké překvapení od Mackenzieho.(14.2.2012)

• Roman.Ticka

Zjištění, že jsou lidé dneška emočně vyprahlí, čili nevidí, neslyší (snad nejhorší postižení), necítí, nevnímají, je známá věc, a pokud by mi bylo připomenuto méně ukňouraným způsobem, jsem v klidu. Ale myšlenka postupné ztráty smyslů s průvodními symptomy spojenými s dalším vandalismem a násilím (jakoby ho bylo málo i tak), které tupce pomalu probudí z letargie, ale mezitím se neděje nic, kromě ničení žaludku a vnitřností překořeněním a přesolením, až na nevím proč odsuzující šukání, mi nepřišla nijak zajímavá, spíš marná než podnětná. Je předpoklad, že dinosaury postihla náhlá zkáza, viz jejich obsah žaludku a jiné důkazy, bylo to jak praštit palicí. Což o lidech nejen neplatí, jelikož nejsou dinosauři, ale bohužel pozvolna přišli o nejzákladnější smysl a tím je zdravý rozum. Život půjde dál a jistě i bez nich.(25.2.2013)

• IQ Tiqe

Vidět to v kině, cítil bych se podvedený. Film je variace na Contagion – víc dokument, studie, než příběh se začátkem a koncem. Byť mě zaujal víc, než jmenovaný. Začíná se šířit nemoc, která vyvolává emoční výkyvy a postupnout ztrátu smyslů, ale neví se proč, neví se, co s tím, nic se nevyřeší a jen se filosofuje na tím, jak by se asi lidi chovali, kdyby taková situace nastala. Ano, má to silné momenty, má to krásnou Evu Green, která sebezbytečnější „nudnou“ scénu v autě zahraje očima tak, že cítíte, že byla důležitá. Ale to filmu pointu nevdechne. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 5 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4(11.11.2012)

• - Ewan McGregor (Michael) sa na rolu šéfkuchára musel špeciálne pripraviť, lebo varenie nikdy nebolo jeho silnou stránkou. Vyjadril sa, že dvojdňový kurz z neho kuchára nespravil, takže naďalej ostáva len gurmánom. Ako to beží vo "veľkej kuchyni" však poznal, pretože ako 15-ročný si privyrábal umývaním riadu v reštaurácii. (krasomama)

• - Eva Green a Ewan McGregor museli na place po jistý čas nosit i roušku, aby se nenakazili chřipkou nebo jinou nemocí, protože se natáčelo ve zdraví nebezpečném prostředí. (Ozo)

• - Ewan McGregor je v reálnom živote synovcom Denisa Lawsona, ktorý vo filme hrá detektíva. (eurika)