Nebát se a nakrást

Komedie

Česko, 1999, 90 min

• sinp

Patrně to nejhorší, co naše kinematografie zplodila v devadesátých letech a možná i zpátky. Sobota zde vypadá jako jakýsi klaun, kterého se ještě snažili připodobnit k Paolo Villaggiovi v jeho posledních letech (jinak řečeno slizoun) a podobně "vábně" vystupují i další karikatůry, podle optimistického soudu prý herci. Scénář je nouze z těch nejhorších a je až nehorázně trapný, humor neexistuje. Režie kterou Filip překonal i Olmera je další "bravůra". Naštěstí zapomenutá komedie, kterou díky bohu ani v televizi nevidíme - to radši netočit nic, než tohle!!!(24.9.2005)

Nemohu se ubránit alespoň 3 hvězdám, neboť se dost často vyžívám ve sračkách (rozuměj filmových) a tohle je opět tak neuvěřitelný srágora, že je vlastně kouzelná, odpadá onen pocit trapnosti, neb crew minimálně tuší, že točí sračku a vám nezbývá než se bavit tím, jak blbí někdy filmový tvůrci zvláště u nás můžou být. Redy, Fredy, Fanda....Jessie. To je pivo... scéna u vodopádů je opravdu úlet... Navíc mám k filmu osobní vztah, orig. VHS byla kdysi kamarádem odcizena z videopůjčovny a stala se pak legendou mnoha bytových mejdanů.(15.7.2006)

• Oskar

Zoufalý Luděk Sobota dostal kdysi příslib od Vladimíra Stehlíka (ano, TOHO Vladimíra Stehlíka), že mu bude financovat film. A tak sedl ke stroji a sešil dohromady své osvědčené divadelní výstupy, připsal pár nových a celé to nazval Rudá záře nad skladem. Co se stalo se Stehlíkem všichni víme, tak to přepsal na film o řediteli továrny Vladimíru Sýkorovi :-), okrádaném dvěma zlými náměstky. Záhadným způsobem to protlačil do realizace a vznikl "film", který můžeme hodnotit dvěma způsoby: Po profesionální stránce je to jeden z nejtrapnějších počinů české porevoluční kinematografie. Zvlášť scéna v jeskyni pod vodopády s neuvěřitelnou zadní projekcí se prostě musí vidět! Scénář evidentně nespatřilo oko dramaturga, zápletka nestojí za řeč atd. Viděno z tohoto pohledu by to byl odpad. Ale když film rozdělíte na jednotlivé skeče "Sobota na tenise", "Sobota točí reklamu", "Sobota na koncertě" atd. a budete to sledovat jako něco na způsob Show Bennyho Hilla, není vyloučeno, že se vcelku pobavíte. Místy. V každém případě aspoň odpadly uslintané sprosťačinky z Ještě většího blbce, než jsme doufali. 40%(23.1.2006)

• honajz

On ten film není úplně blbý a myšlenku má docela zajímavou. Ale myslím, že v neprospěch výsledného tvaru hrálo několik věcí - Sobotův scénář přepracovávali další tři lidé (Filip, Drbohlav a Pecha), na produkci nebylo moc peněz (exotické záběry jsou jen takové ty dokumentární, zbytek se jede před zadní projekcí), je to moc dlouhé a konec uspěchaný, kecali do toho sponzoři (rádoby vtipná natáčení reklam, kde se objeví i - dnes již nežijící - pan režisér Kohout), kecal do toho producent Jákl (to už samo mluví o sobě), režie byla svěřena prostému řemeslníkovi bez nápadu (jak by asi film vypadal v režii Oldřicha Lipského?) a konečně i celková neujasněnost, co chci říct. Wimmerův šaman je třeba poměrně osvěžující (v roce 1999 už zavedl přímou volbu náčelníka!), Sobotovy eskapády na klavírním koncertu, na tenise apod. jsou taky mile zábavné, a dokonce i oba podvodníci mají potenciál. Je zde spousta vtípků bokem (třeba Lipský jako Hlustivisihák), jiné jsem nějak nepobral (Pavel Kříž jako reportér, ale je předabovaný!, Rosák s kamerou), k tomu nějaké ty divné střihy a vkrádající se pocit, že se to vše jelo na první dobrou. Vzhledem k tématu filmu (rozkrádání národního majetku obyčejnými zloději, co si hrají na honoraci) je zajímavé, že hlavním sponzorem (už tehdy!) byl Agrofert.(4.5.2019)

Netuším proč tak špatné hodnocení. Sobota se na tu roli hodí a scénář je psaný na tělo. Až na ten špatný green screen (ten fakt bolel) mě film bavil a na večerní pobavení ideál. Film o dvojnících a podvodníčcích kvalitativně výš něž série Šéfe to je věc, Na dvoře je kůň šéfe atd. Slabší 4 hvězdy zasloužené.(27.3.2020)

• - Dotáčky tohoto filmu byly pořízeny v Jižní Americe, národní park Canaima – Venezuela. (Napoleon2020)

• - Natáčelo se ve sklárně v Nižboře u Berouna. (Ruuzha)