Nebát se a nakrást

Komedie

Česko, 1999, 90 min

• DJ Obelix

igi B.: Tak tenhle komentář mě ve své jednoduché genialitě naprosto odrovnal. Ono to v podstatě reflektuje celý film. Nebát se a nas*at všem filmumilovným divákům. Nebát se a nas*at na filmové umění a vytřít si pr*el celuloidem. Nebát se a nas*at svým dílem všechny, kteří do toho vložili nějaké peníze...(13.9.2008)

• HawkeyP

Opravdu nechápu, čím má tenhle film pobavit a komu je určen. Má naprosto vyjímečně primitivní scénář, nevýrazné herecké výkony a je na něm až moc vidět, že měl nízký rozpočet. Luděk Sobota by neměl přemýšlet ani tak o tom, proč mu jej recenzenti strhali, jako spíše o kvalitě svých scénářů. Tohle je totiž ještě o něco horší než "Ještě větší blbec, než jsme doufali". U toho jsem se alespoň párkrát lehce zasmál. U "Nebát se a nákrást " jsem jen trpěl.(24.7.2004)

• honajz

On ten film není úplně blbý a myšlenku má docela zajímavou. Ale myslím, že v neprospěch výsledného tvaru hrálo několik věcí - Sobotův scénář přepracovávali další tři lidé (Filip, Drbohlav a Pecha), na produkci nebylo moc peněz (exotické záběry jsou jen takové ty dokumentární, zbytek se jede před zadní projekcí), je to moc dlouhé a konec uspěchaný, kecali do toho sponzoři (rádoby vtipná natáčení reklam, kde se objeví i - dnes již nežijící - pan režisér Kohout), kecal do toho producent Jákl (to už samo mluví o sobě), režie byla svěřena prostému řemeslníkovi bez nápadu (jak by asi film vypadal v režii Oldřicha Lipského?) a konečně i celková neujasněnost, co chci říct. Wimmerův šaman je třeba poměrně osvěžující (v roce 1999 už zavedl přímou volbu náčelníka!), Sobotovy eskapády na klavírním koncertu, na tenise apod. jsou taky mile zábavné, a dokonce i oba podvodníci mají potenciál. Je zde spousta vtípků bokem (třeba Lipský jako Hlustivisihák), jiné jsem nějak nepobral (Pavel Kříž jako reportér, ale je předabovaný!, Rosák s kamerou), k tomu nějaké ty divné střihy a vkrádající se pocit, že se to vše jelo na první dobrou. Vzhledem k tématu filmu (rozkrádání národního majetku obyčejnými zloději, co si hrají na honoraci) je zajímavé, že hlavním sponzorem (už tehdy!) byl Agrofert.(4.5.2019)

• wosho

Ale trošku to k zasmání bylo. Tento film neměli producenti dávat do kina. Měli jej rovnou pustit do televize, na nějakou ubrečenou neděli-alespoň, by si starý matador Filip nekazil na stará kolena reputaci. Sobota si napsal dvojpostavu přímo na tělo, ale na ostatní jaksi pozapoměl. A to, že ani producenti filmu moc nevěřili (nechápu proč do něj šli) je krásně vidět na technické kvalitě filmu-rozpočet musel být minimální.(10.4.2009)

• Fingon

Na Nebát se a nakrást se dá najít pouze málo pozitivního. Psychiatr Jana Kanyzy a podvodníček Václava Postráneckého jsou vpodstatě jediné světlé momenty filmu, spolu se soudružskou známostí druhého náměstka na ministerstvu vnitra. Body musím přidat i za výkon Táni Medvecké. Jinak děs, bída, nuda, otřesný zvuk (některým dialogům vůbec není rozumět) a především Luděk Sobota, včetně jeho vlastního scénáře. Ještě méně vtipnější než Ještě větší blbec, než jsme doufali... Délka: 110 nesnesitelných minut.(26.5.2011)

• - Natáčelo se ve sklárně v Nižboře u Berouna. (Ruuzha)