Vynálezce a majitel firmy „Neprasklo“ Ing. Sýkora (Sobota) chce uvést na trh revoluční novinku – nerozbitné sklo. Jeho dva chamtiví náměstci (Postránecký, Přeučil) však mají jiné plány – Sýkoru odstraní v afrických vodopádech a pokoušejí se podnik prodat zahraniční společnosti. Na ředitolovo místo dosadí jeho dvojníka, nic netušícího neúspěšného komparzistu Fandu Pažouta (Sobota). Zlotřilci však netuší, že Sýkora žije a vrací se zpět. (J.Connor)

Fingon

Na Nebát se a nakrást se dá najít pouze málo pozitivního. Psychiatr Jana Kanyzy a podvodníček Václava Postráneckého jsou vpodstatě jediné světlé momenty filmu, spolu se soudružskou známostí druhého náměstka na ministerstvu vnitra. Body musím přidat i za výkon Táni Medvecké. Jinak děs, bída, nuda, otřesný zvuk (některým dialogům vůbec není rozumět) a především Luděk Sobota, včetně jeho vlastního scénáře. Ještě méně vtipnější než Ještě větší blbec, než jsme doufali... Délka: 110 nesnesitelných minut. ()

DJ Obelix odpad!

igi B.: Tak tenhle komentář mě ve své jednoduché genialitě naprosto odrovnal. Ono to v podstatě reflektuje celý film. Nebát se a nas*at všem filmumilovným divákům. Nebát se a nas*at na filmové umění a vytřít si pr*el celuloidem. Nebát se a nas*at svým dílem všechny, kteří do toho vložili nějaké peníze... ()

sinp odpad!

Patrně to nejhorší, co naše kinematografie zplodila v devadesátých letech a možná i zpátky. Sobota zde vypadá jako jakýsi klaun, kterého se ještě snažili připodobnit k Paolo Villaggiovi v jeho posledních letech (jinak řečeno slizoun) a podobně "vábně" vystupují i další karikatůry, podle optimistického soudu prý herci. Scénář je nouze z těch nejhorších a je až nehorázně trapný, humor neexistuje. Režie kterou Filip překonal i Olmera je další "bravůra". Naštěstí zapomenutá komedie, kterou díky bohu ani v televizi nevidíme - to radši netočit nic, než tohle!!! ()

Snorlax

Odvážná satira na divoká devadesátá léta, především dialog z vězení má grády. Sobota nezvykle dobře zvládl dvojroli, Fanda je jeho typické přehrávání, ředitel je mnohem kultivovanější. Dvojice padouchů je skvělá, Přeučilova stsndardní slizkost se k roli velice hodí. Trapný byl enormně přehrávající Wimmer, jehož Ostravak byl na ranu. Nechce se mi věřit, že zkušený režisér by natočil film tak, jako tento, bez zřejmého záměru. Film o hovadech musí mít hovadský styl, důkazem budiž neskutečně primitivně natočená zadní projekce u vodopádů. ()

Oskar

Zoufalý Luděk Sobota dostal kdysi příslib od Vladimíra Stehlíka (ano, TOHO Vladimíra Stehlíka), že mu bude financovat film. A tak sedl ke stroji a sešil dohromady své osvědčené divadelní výstupy, připsal pár nových a celé to nazval Rudá záře nad skladem. Co se stalo se Stehlíkem všichni víme, tak to přepsal na film o řediteli továrny Vladimíru Sýkorovi :-), okrádaném dvěma zlými náměstky. Záhadným způsobem to protlačil do realizace a vznikl "film", který můžeme hodnotit dvěma způsoby: Po profesionální stránce je to jeden z nejtrapnějších počinů české porevoluční kinematografie. Zvlášť scéna v jeskyni pod vodopády s neuvěřitelnou zadní projekcí se prostě musí vidět! Scénář evidentně nespatřilo oko dramaturga, zápletka nestojí za řeč atd. Viděno z tohoto pohledu by to byl odpad. Ale když film rozdělíte na jednotlivé skeče "Sobota na tenise", "Sobota točí reklamu", "Sobota na koncertě" atd. a budete to sledovat jako něco na způsob Show Bennyho Hilla, není vyloučeno, že se vcelku pobavíte. Místy. V každém případě aspoň odpadly uslintané sprosťačinky z Ještě většího blbce, než jsme doufali. 40% ()

• Natáčelo se ve sklárně v Nižboře u Berouna. (Ruuzha)
  • Dotáčky tohoto filmu byly pořízeny v Jižní Americe, národní park Canaima – Venezuela. (Napoleon2020)

Související novinky

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na…